grom

Ponovo o slučaju Kapetan Dragan

Recommended Posts

Volio bi da mogu drugacije da mislim od zadnja dva posta, da mogu svojoj braci reci da mozda grese ali

bojim da moram se s njima sloziti i potpisati svaku rijec.

Eeeee... Kapetane moj, rat jos nije zavrsen .....

Tri zahteva protiv izručenja Kepa Hrvatskoj

Advokatska kancelarija Brusa Denisa koja zastupa Dragana Vasiljkovića nije stigla da u ranije predviđenom roku (15. jun) dostavi konačnu predstavku australijskom državnom pravobraniocu sa obrazloženjem zašto njihov klijent ne bi trebalo da bude izručen Hrvatskoj.

Umesto toga, advokati su zatražili produženje roka do najkasnije 25. juna, pozivajući se, uz ostalo, na nemogućnost da s Vasiljkovićem kontaktiraju dok je u sidnejskom zatvoru Silvervoter.

Dve predstavke, međutim, ipak su upućene na vreme. Ono što nisu stigli plaćeni advokati - uradili su volonteri.

Jednu predstavku je, s odobrenjem i u ime samog Vasiljkovića, napravio advokat iz Liverpula Tihomir Novaković, a druga je urađena ispred lobija "Srbi za pravdu i demokratiju" i autori su barister Saša Milanović i advokati Petar Dobrić i, ponovo, Tihomir Novaković.

O ovom su upoznali članove lobija na nedavnom sastanku na kojem je Novaković izneo da je uspeo da redovno posećuje Vasiljkovića i da je dobio saglasnost za slanje dokumenta kojim će pokušati da obustavi ekstradiciju Kapetana Dragana u Hrvatsku, već "aminovanu" od australijskog Federalnog suda.

S. P.

Vesti online 26. 06. 2010.

Kapetan Dragan čeka novu vladu

M. PRELEVIĆ | 30. avgust 2010.

Vasiljković se u samici australijskog zatvora sprema za bitku protiv izručenja. Supruga Nada Lukić: Tretiraju ga kao najvećeg kriminalca

NEIZVESNOST oko sastavljanja nove australijske vlade ovih dana se dobro oseća i u samici zatvora „Silvervoter“ gde Dragan Vasiljković - Kapetan Dragan - već tri i po meseca - čeka odluku ministra unutrašnjih poslova o tome da li će biti izručen Hrvatskoj.

- Dogovor o vladi još se ne nazire, a i kada se to dogodi, verovatno će novi ministar želeti da se dobro upozna s predmetom, pre nego što donese bilo kakvu odluku - kaže za „Novosti“ Nada Lukić, nova supruga Dragana Vasiljkovića, koja se Kepu zaklela dok se ovaj skrivao od australijskih federalaca, u aprilu i maju ove godine. - Možemo samo da čekamo, nadamo se i molimo.

Australijski vrhovni sud doneo je još krajem marta odluku da Kep može da bude izručen Hrvatskoj, gde je optužen za ratne zločine. Vođa „knindži“ tada je nestao, i posle bekstva i skrivanja dostojnog visokobudžetnog holivudskog filma, uhvaćen tek početkom maja, posle 43 dana na slobodi.

SPECIJALEKIPA australijske državne televizije Ej-Bi-Si boravila je prošlog meseca u Beogradu, gde je snimala specijalnu emisiju o Kapetanu Draganu, koja će biti emitovana kroz desetak dana u udarnom terminu. Reporter Trevor Borman razgovarao je sa velikim Draganovim prijateljima: Petrom Lukićem, starešinom Saborne crkve, Vukom Bojovićem, direktorom Beogradskog zoološkog vrta, princezom Lindom Karađorđević...

Odmah je prebačen u zatvor „Silvervoter“, na 21 kilometar od Sidneja. Očekivala se brza odluka ministra Brendana O’Konora, ali je politička kriza koja drma Australiju uradila svoje.

- Posetila sam Dragana već nekoliko puta. Oseća se dobro, nije ga izdala nada da ipak neće osetiti hrvatsku „pravdu“. On je takav, kaže da nade ima dok god je živ - priča Nada Lukić.

Iako „Silvervoter“ važi za „elitni“ zatvor, gde uglavnom robijaju australijski državljani koji su (kakve-takve) medijske ličnosti, za Kepa nema nikakvog popusta. Nalazi se u samici, u kojoj se svetla ne gase više od 18 sati dnevno, a izlasci u zatvorski krug i posete - strogo su mu ograničeni.

- Tretiraju ga kao najvećeg kriminalca. A to je potpuno apsurdno, jer ga nijedan australijski sud nizašta ne tereti - kaže Nada Lukić. - Dragan ima pravo na samo jedan telefonski poziv dnevno. Obično ga iskoristi za razgovor sa svojim advokatima. Pitala sam ga i želi li da mu donesem neke knjige, ali je odbio. Čita isključivo dokumenta koji imaju veze sa procesom, kako bi bio spreman na svaki ishod.

Kada na dužnost stupi novi ministar, pravni tim Kapetana Dragana pozvaće se, saznajemo, na slučaj Čarla Zentaija, australijskog državljanina mađarskog porekla, koji je optužen za ratne zločine tokom Drugog svetskog rata. Iako je Mađarska tražila njegovo izručenje, a sud ga odobrio, ministar je odbio da ga potpiše.

Uz već tri predstavke koje su predali branioci i srpski lobisti u Australiji, advokati će pokušati da ubede novu vladu i da se Dragan neosnovano nalazi u zatvoru.

KAPETAN DRAGAN TRAŽI ODŠTETU I PUŠTANJE IZ ZATVORA

SIDNEJ - Dragan Vasiljković, koga Hrvatska tereti za ratne zločine, u novom sudskom podnesku optužio je hrvatske vlasti da ga gone na osnovu retroaktivne primene zakona i zatražio da bude pušten na slobodu, piše danas Austrelijan.

Kako navodi sidnejski list, Vasiljković (55), poznat kao kapetan Dragan, traži odštetu i trenutno puštanje na slobodu iz zatvora u Silvervoter u Sidneju.

Saslušanje u ovom slucaju trebalo bi da se održi sledeće srede, navodi list.

U novom zahtevu Saveznom sudu Australije, koji je podneo šest meseci nakon što je Visoki sud doneo odluku da bude izručen Hrvatskoj Vasiljković tvrdi da Hrvatska želi da mu sudi na osnovu krivičnog zakonodavstva koje nije postojalo u trenutku kada su zločini koji mu se stavljaju na teret navodno pocinjeni.

Vasiljković, koji je u Australiji živeo pod imenom Danijel Sneden (Daniel Snedden) uhapšen je maju ove godine nakon što se 43 dana skrivao i navodno pripremao na beg iz Australije kako bi izbegao izručenje Hrvatskoj.

Hrvatska je zahtev za izručenje Vasiljkovića uputila Australiji još 2006. Vasiljković se sumnjiči za ratne zločine nad zarobljenim hrvatskim vojnicima i policajcima u Kninu i Bruskoj u februaru 1993. te za ratni zločin protiv civila.

Prema pisanju Austrelijana Hrvatska se poziva na članove 120 i 122 krivičnog zakona Republike Hrvatske.

U novom zahtevu, Vasiljković tvrdi da se taj krivični zakon nije primenjivao do marta 1993. Vasiljkovićev advokat Kliv Evat (Clive Evatt) kazao je za Austrelijan da se radi o zahtevu za retroaktivnu primenu zakona.

"Ali ne možete nekog izručiti na temelju retroaktivne primene zakonodavstva", kazao je Evat.

List prenosi i neimenovane hrvatske izvore koji tvrde da su dela za koja se Vasiljković sumnjici postojala kao krivična dela i u ranijem krivičnom zakonu i da je 1993. Hrvatska samo preuzela krivično zakonodavstvo bivše države.

Vasiljković je ranije uložio žalbu i na odluku o izručenju o čemu konačno treba da odluči ministar unutrašnjih poslova Australije.

Autor: Agencija BETA

Kurir 22. Septembar, 2010.

"Kapetan Dragan me je silovao šest, sedam puta"

Dok Dragan Vasiljković poznatiji kao Kapetan Dragan čeka odluku australijskog ministra unutrašnjih poslova, koja će konačno rešiti da li će Kep po odluci suda zbog optužbi za ratne zločine biti izručen Hrvatskoj, na australijskoj televiziji ABC u udarnom terminu pojavila se ispovest Džemile Subašić koja pred kamerama ispoveda kako ju je Kapetan Dragan danima silovao.

Džemila Subašić na australijskoj televiziji

"Nema dana, nema noći ni jutra, nema trenutka kada ne razmišljam o tome", rekla je u ispovesti za australijsku televiziju ABC Džemila Subašić, optužujući Kapetana Dragana za silovanje žena u istočnoj Bosni.

Iako ga Hrvatska tereti za ratne zločine nad zarobljenicima ovo je prvi put od kada je Kapetan Dragan poznat javnosti da se pominje njegova umešanost u silovanje žena, i to pred samo donošenje konačne odluke o njegovom izručenju Hrvatskoj.

Džemila Subašić, međutim, tvrdi da ju je u julu 1992. godine, pošto su je zarobili Kapetanovi vojnici, Vasiljković silovao 6-7 puta tokom nekoliko dana zatočeništva u hotelu Vidikovac u Diviču kod Zvornika.

U polučasovnom svedočenju ona je ispričala da je iz hotela videla "leševe ljudi pobijenih u podrumu kako plutaju Drinom". Ispričala je i kako je četvrtu noć od njenog zarobljavanja "videla Dragana Vasiljkovića kako sav u krvi i s nožem u ruci urla da će ih sve pobiti i da niko neće ostati živ".

Na filmu TV ABC ispovest Džemile Subašić počinje od 19. minuta

"Kazala sam mu, molim te nemoj me silovati. Ubij me, ali ne diraj me. Rekla sam mu da sam već silovana u Liplju, ali kazao mi je da gde može jedan Srbin, mogu svi Srbi", ispričala je Džemila.

Supruga Kapetana Dragana Nada Lukić je na ove, prvi put iznesene, optužbe odgovorila rečima : "Zašto bi Dragan ikoga silovao, pa on je mogao imati sve najlepše žene u Srbiji". Njeno mišljenje deli i srpska princeza Linda Karađorđević, koja je takođe stala u Kepovu odbranu.

Hrvatski zarobljenici: Ispred Kapetana niko nije smeo da nas tuče

Legenda kaže da su Kapetana čuvale "verne ribe knindžuše koje bi život dale za njega, a kamoli njemu"

Hrvatski list "Vjesnik" je još 1991. objavio reportažu o razmeni zarobljenika između Knina i Hrvatske, u kojoj se navode izjave razmenjenih hrvatskih vojnika i policajaca (njih 52) koji su bili zatvoreni u kninskoj tvrđavi. Svi su se žalili na maltretiranja i mučenja, neljudski tretman i isticali glavne aktere, ali kao mučitelja nigde nisu naveli Kapetana Dragana. Za njega su pričali da je bio korektan i da je uživao gledajući filmove o Vijetnamu.

"Zarobljenici pamte i kapetana Dragana za kojega kažu da je posebno uživao gledajući video-kasete o vijetnamskom ratu. Za njega pronalaze lepe reči, jer ih u njegovom prisustvu niko nije smeo tući, a nekoliko puta čak ih je ponudio pivom i cigaretama", pisalo je u hrvatskom tekstu.

Među glasovima koji u Hrvatskoj osporavaju optužbe na račun Kapetana Drgana nalaze se i argumenti da zločini koji mu se pripisuju, kao što je i novoosvanula priča o silovanju, nisu svojstveni njegovoj ličnosti.

Kapetan Dragan je uhapšen u Sidneju na osnovu međunarodne poternice koju je za njim raspisala Hrvatska. Županijsko državno odvjetništvo u Šibeniku ga tereti da je kao zapovednik paravojnih snaga postupao protivno odredbama Ženevske konvencije, odnosno da je u julu i avgustu 1991. u zatvoru na kninskoj tvrđavi i februara 1993. u Bruškoj kod Benkovca mučio, zlostavljao i ubijao zarobljene pripadnike hrvatske vojske i policije.

Austraijski sud je doneo odluku da ga izruči Hrvatskoj kako bi mu sudila za ratne zločine iako je on pokušao da dokaže da tamo ne bi imao fer već političko suđenje. Kapetan je posle odluke suda pobegao, a nakon višemesečnog skrivanja je uhapšen. Sada čeka da australijski ministar potvrdi ili odbije sudsku odluku o izručenju.

pa Kapetane ne znam sta je istina a sta laz ali znam da balijama ne vjerujem.

A kakva je Gospoda 8) rade bi desanku sakic nego nju i pipnuo ako treba i

odrezeao bi ga ;D ali onaku "zenu" pipnuo; nema sile nene.gif\" title="ne ne" /> (ni rdavom zicom na

daljinsko upravljanje nene.gif\" title="ne ne" /> )

Krajina brani Kepa

Dragan Vasiljković je nezakonito lišen slobode još od 2006. godine, tvrde njegovi advokati koji su ove srede podneli Federalnom sudu novu tužbu protiv australijske vlade i države Hrvatske. Sudija Ričard Edmonds zakazao je raspravu po ovom dokumentu za svega dva meseca, 29. i 30. novembra.

Gospodin Evat ne krije zadovoljstvo što će do pretresa proći svega dva meseca.

- Ovo je bilo neuobičajeno brzo - kaže barister.

Branioci traže da Federalni sud donese odluku o Vasiljkovićevom oslobađanju. U dokazivanju svog zahteva oni se pozivaju delom na argumente koji su ranije iznošeni. Navodi se, tako, da nema optužnice protiv njihovog klijenta već da ga Hrvatska traži zbog istrage, sa mogućnošću vođenja krivičnog procesa protiv njega na hrvatskom sudu.

Pet odgovornih za hapšenje

Advokatska kancelarija Hoking, koju na sudu zastupaju Klajv Evat i Rodžer Rasmasen, navodi listu od pet odgovornih za hapšenje i zatvaranje njenog klijenta. To su, prema dokumentu uručenom sudu, ministar unutrašnjih poslova Brendan O'Konor, drugi je glavni pravobranilac Komonvelta Robert Meklilend, na trećem mestu je Republika Hrvatska, na četvrtom odgovorna osoba zatvora "Silvervoter", a na petom bivši ministar pravosuđa i carine Kris Elison. Njima je Federalni sud dao rok do 15. oktobra da dokažu valjanost odluke po kojoj je australijski državljanin Dragan Vasiljković, odnosno Danijel Sneden, stavljen iza rešetaka.

Advokati su ovog puta dodali dve nove činjenice za koje smatraju da su od presudnog značaja, iako ih dosad nije uočio niko od njihovih prethodnika. Jedna je, kako oni tvrde, da Hrvatska sumnjiči Vasiljkovića za navodna krivična dela počinjena u junu i julu 1991, kao i februaru 1993. godine.

"U zahtevu za izručenje kaže se da se ovo dogodilo na području koje je bilo pod Autonomnom pokrajinom Krajinom (SAO) i/ili Republikom Srpskom Krajinom (RSK). Oni ne sumnjiče da je delo počinjeno na području koje je onda bilo pod jurisdikcijom Republike Hrvatske", navodi se u novom podnesku.

Drugi argument u korist njihovog klijenta je nalaz do kojeg su došli advokati analizirajući hrvatske propise od 1991. godine pa kasnije. Tu su našli da krivična dela za koja Hrvatska traži Vasiljkovića nisu postojala u tamošnjim propisima u vreme kada su navodno počinjena.

Ono za šta njega terete, prema Narodnim novinama, našlo se u krivičnom zakonu koji je stupio na snagu marta 1993. godine, a datumi koji se na njega odnose stariji su od tog i potpadaju pod raniji dokument: Zbirku krivičnih propisa u kojima tih prestupa nema.

To je ključni dokaz zašto Vasiljković ne treba da bude izručen, smatraju advokati.

Ova advokatska kancelarija dosad je Vasiljkovića zastupala jedino po tužbi za klevetu koju je on podneo protiv izdavača lista "Australijen" (tužba je odbačena, a njegova žalba je na sudu 11. novembra). Zanimljivo je da se sada ovi branioci bave i borbom protiv ekstradicije, koju su dosad vodile druge advokatske grupe.

Hrvatska nije pravni naslednik Jugoslavije

- Po australijskim propisima, ne može se izručiti za nešto što nije bilo u zakonu, ne postoji retrospektivni zakon - kaže za "Vesti" gospodin Evat.

Prema braniocima, hrvatska strana je ranije objašnjavala da to jesu krivična dela, jer su bila sadržana u zakonu bivše Jugoslavije.

- Ali onda tu nema Hrvatske, ona ga traži, a ona nije pravni naslednik Jugoslavije - objašnjava gospodin Rasmasen.

- Mi smo na početku skinuti sa ovog dela odbrane - jednostavno kaže gospodin Evat. - Koncentrisali smo se na slučaj klevete.

On, međutim, ne skriva pitanje koje ga, kaže, muči već više meseci. A to je da je njihovim prethodnicima promakla ovako važna činjenica.

- Možda je bilo previše advokata - kaže on.

Rodžer Rasmasen objašnjava:

- Mi smo pre nekoliko meseci pažljivo proučavali slučaj Čarlsa Zentaja (odbačen mađarski zahtev za izručenje).

I tamo smo našli sličnosti. Takođe, u jednom momentu, naišli smo na podudarnost u vezi sa propisima.

- Nadamo se dobrom ishodu - veli gospodin Evat.

S. Princip

- Vesti 01. 10. 2010.

Kep, zatočenik bez optužnice

Nacionalna televizija ABC, kako smo pisali, objavila je ove nedelje polusatni prilog o ličnosti Dragana Vasiljkovića. Ovo je dosad najprofesionalniji i najizbalansiraniji portret koji je o Kapetanu Draganu napravio jedan australijski medij.

Kapetan Dragan

Autor Trevor Borman popeo se i na kninsku tvrđavu i u zoološki vrt na Kalemegdanu, u nastojanju ne samo da čuje šta ljudi misle o čoveku kome preti izručenje u Hrvatsku, već i da gledaocima dočara stvarni ambijent mesta na kojima je on bio.

U rubrici "Od stranog dopisnika", Borman nema svojih zaključaka, on postavlja pitanja, nekad sagovorniku i neprijatna, a gledaocu ostavlja da sam donese zaključak.

Zločinac i kurva

Trevor Borman našao je i bivšu hrvatsku ministarku pravosuđa Vesnu Škare Ožbot koja je potpisala nalog za izručenje i podsetio je da je "Kapetan Dragan njoj napisao seriju pisama".

- On vam je rekao da on nije veći ratni zločinac nego što ste vi kurva. Zašto mislite da je on to rekao? - kazao je novinar.

- Primitivni stil - rekla je gospođa Škare-Ožbolt.

Isto pitanje reporter je postavio i Vasiljkovićevoj supruzi Nadi Lukić-Brus.

- U osnovi, on je nju nazvao kurvom. I ja sam mu rekla: "Zašto si joj to kazao." On mi je rekao: "Pa, Nado, to je istina."

- Šta je on s tim mislio? - pitao je reporter.

- Da ona jeste kurva - rekla je supruga.

- Promiskuitetna? - pitao je reporter.

- Pa šta za vas znači reč: kurva? - rekla je supruga.

"Dragan Vasiljković je čovek sa mnogo lica - jedni ga hvale, drugi ga napadaju", kaže na početku reporter ABC i nastavlja:

"Bivši paravojni komandir čami u sidnejskom zatvoru bez optužnice, skoro pet godina. Ali priča o Kapetanu Draganu, kako ga zovu, mogla bi da doživi krupan zaokret: on bi mogao da postane prvi australijski državljanin izručen zbog ratnog zločina."

Trevor Borman kaže da se upravo vratio s putovanja po Srbiji, Hrvatskoj i Bosni, istražujući tvrdnje protiv Kapetana Dragana.

Vasiljković mi slomio nos

U emisiji se pojavljuje i bivši policajac Velibor Bračić koji je svedočio protiv Vasiljkovića u procesu koji je ovaj, zbog klevete, vodio protiv "Australijena".

- Onda je on (Kapetan Dragan) došao i rekao: "Prijatelju, ako hoćeš nekog da biješ, onda to treba ovako da uradiš." I onda me povukao i udario i slomio mi nos. Bio sam sav natečen, krv je tekla. Udario me još par puta i ja sam pao na zemlju - kazao je Bračić.

"Za mnoge Srbe, Kapetan Dragan je nacionalni heroj, a zbog njegove uloge u odbrani srpskih interesa za vreme hrvatskog rata za nezavisnost. Njega, takođe, cene zbog njegovog dobrotvornog rada, jer je pomogao hiljadama vojnika i civila, ranjenim i iscrpljenim, za vreme sukoba. Ali, za druge, on je ratni zločinac čiji su ljudi odgovorni za ubistvo i torturu nakon raspada bivše Jugoslavije."

U emisiji govori vozač kamiona Predrag Begić koji kaže da je nosio tela devetorice hrvatskih policajaca koje su ubili vojnici Kapetana Dragana.

- To su bile Knindže, vojna jedinica Kapetana Dragana. Skinuli su im (hrvatskim policajcima) uniforme i oružje, do donjeg veša, psovali ustašku majku i rekli: "Bežite sad, nećemo vam ništa." Ali, kad su prešli 200 ili 300 metara sa mesta pored puta gde je bilo 100 do 150 vojnika data je naredba. Oni su uzeli automatsko oružje i zasuli policajce kojima su rekli da mogu da idu. Poubijali su ih - kazao je Begić.

Australijski novinar i Draganov brat Kićo Makuljević razgovarali su i u beogradskom zoološkom vrtu, ispred kaveza s medvedima koje je Kep obilazio.

- Ako me pitate je li moguće da je koga ubio, jeste, bez sumnje je mogao nekoga da ubije. Mislim, imao je pušku u ruci i ako bi neko pucao u njega, on bi uzvratio. Da li bi ikoga izlagao torturi? Ne.

Da li bi prema ikome postupao mimo pravila? Ne.

- On je dakle, rođen za vojnika? - pitao je novinar.

- Kad govorimo o osobini vođe, jeste, on je rođen da vodi. I sad je takav. U stanju je da okupi ljude za važan cilj, mnoge ljude, različitih sklonosti - kaže brat.

Nada Lukić-Brus:

"Moj tata je uvek govorio da je on častan čovek, neko koga on poštuje. Moj otac je bio veoma častan čovek i nikad ne bi učestvovao u nečemu što je bez discipline, organizacije. Dragan je od izdavača stripa u kome je predstavljen kao Rambo, tražio da prekinu, jer to nije bilo ono kakav je on bio. On nije bio vojnik Rambo stila, već vojnik profesionalac."

"Ali, u očima svojih vlastitih ljudi, Kapetan Dragan je izuzetno disciplinovan komandir, čak pažljiv u humanom tretmanu svojih zarobljenika i u skladu sa

Ženevskom konvencijom", navodi dalje autor.

"Dušan Vukojević polagao je mine za Crvene beretke i platio strašnu cenu. Ostao je bez obe noge i sada je uspešan umetnik u Beogradu gde ostaje uz svog bivšeg komandira."

- Učestvovao sam u nekoliko operacija pod njegovom direktnom komandom. Jedina jedinica kojoj sam bio lojalan do kraja bila je jedinica Kapetana Dragana. Ona je imala strog moralni kod koji se morao bespogovorno poštovati. Mogu uvek da tvrdim da nikad nisam čuo ni o kakvom nedostojnom postupku Kapetana Dragana. On je oličenje izuzetno profesionalnog vojnika, vojnika koji se nikad ne žali, nikad ne kalkuliše samo za sebe. On je rođen za vođu. Spavao je veoma kratko, živeo jednostavno, nikad nije trošio alkohol. Bio je veseljak, znao da stvori atmosferu i odnose s ljudima, svirao gitaru, umeo je da napravi štimung.

Vukojević navodi da "drugi deo priče o Kapetanu Draganu jeste da je on vrlo sposoban čovek".

- Godine 1992. i 1993. osnovao je, u opustošenoj zemlji i bez lekova, fond za pomoć. On je ljude od krupnog biznisa, velikog, lopovskog, ubedio da se udruže zajedno i pomognu deci bez roditelja, ženama bez muževa, majkama bez sinova, ljudima ranjenim za lekove. Moja prva invalidska kolica 1995. bila su iz Fonda Kapetana Dragana.

Najdramatičnije optužbe na račun Dragana Vasiljkovića iznela je Bošnjakinja Džemila Subašić, koja je, takođe, slično već svedočila protiv njega u Sidneju. Nju je reporter ABC našao kod kuće u Bosni, gde mu je ona rekla da je Vasiljković silovao šest do sedam puta, u sobi hotela "Vidikovac" u Diviču kod Zvornika gde su je držali zatvorenu.

Princeza Linda Karađorđević:

"Dragan je za ljude bio kao član familije. On im je bio kao rođak koji je tu da ih čuva. Sigurno je bio heroj za mnoge ljude, sigurno."

- Nema dana, nema noći ni jutra, ni časa kada ne razmišljam o tome. Kazala sam mu: "Molim te, nemoj me silovati. Ubij me, ali ne diraj me." Rekla sam mu da sam već silovana u Liplju, ali mi je kazao da "gde može jedan Srbin, mogu svi" - rekla je ova žena koja je ispričala da ga je videla jedne noći "svog krvavog i s nožem u ruci, pa se posle prao".

Borman je ženi pokazao fotografiju Dragana Vasiljkovića.

- Jeste, to je Kapetan Dragan što je mene silovao. I ne samo mene, nego i mnoge druge žene - rekla je ona.

Princeza Linda Karađorđević na ovu optužbu kaže:

- Zašto bi on išao negde da nekog siluje? Pa on je potencijalno mogao da ima sve najlepše devojke Srbije! Ja sam imala običaj da gledam žene kad bi on dolazio negde. Žene su uzdisale za njim - smeje se princeza Linda.

Ona je, inače, govorila i o svojim posetama srpskim položajima.

- Gde god sam išla, razgovarala sam sa zatvorenicima, pitala sam ih da li imaju pristup Crvenom krstu. Ko god je imao kontrolu gledala sam da li vode brigu o njima. Obilazila sam i uočila da imaju najveću moguću brigu za to vreme.

- Hrvatska vlada tvrdi da su se prema njima odnosili brutalno - podsetio je reporter.

- Ti ljudi u ćelijama nisu ostavili utisak na mene da su terorisani - rekla je princeza.

Među sagovornicima bio je i starešina Sabornog hrama u Beogradu, sveštenik Petar Lukić:

- Možda bi trebalo da znaju organi australijski i australijski građani koji to prate, da Kapetan Dragan nije samo bio dobar vojnik, nego ću da kažem i častan vojnik - rekao je sveštenik.

Trevor Borman završava emisiju snimcima zgrade Županijskog suda u Šibeniku i sudnice gde bi, ako bude izručen, Draganu Vasiljkoviću trebalo da sudi jedan sudija.

S. Princip

02. 10. 2010. Vesti

To su bile Knindže, vojna jedinica Kapetana Dragana. Skinuli su im (hrvatskim policajcima) uniforme i oružje, do donjeg veša, psovali ustašku majku i rekli: "Bežite sad, nećemo vam ništa." Ali, kad su prešli 200 ili 300 metara sa mesta pored puta gde je bilo 100 do 150 vojnika data je naredba. Oni su uzeli automatsko oružje i zasuli policajce kojima su rekli da mogu da idu. Poubijali su ih - kazao je Begić.

Ово је интересантно. Ако се то десило 1991 или 1992 како то да се нико није сјетио да дигне оптужницу после рата дакле "олује" или свих тих година него тек 2006? А уосталом зна се да је Кеп био као свједок у Хагу и да ови горе наведени догађаји тада нису играли улогу за Хаг а ни сада. Ово је чиста намјештаљка хрватског правосуђа.

Za sve clanove KF, ako imate zelju da mu napisete pismo pisite na sledecu adresu to jest licno ili direktno Kapetanu u zatvor.

Sto se tice telefonskih razgovora,on se moze javiti samo advokatima i jos par ljudi bliski njemu, telefonske pozive u zatvor ne prima ne zbog njega nego je to zatvorski protokol.

Dragan Vasiljkovic MIN 396047

Silverwater Correction Centre

Private Bag 144

Silverwater NSW 1811

AUSTRALIA

Za sve clanove KF, ako imate zelju da mu napisete pismo pisite na sledecu adresu to jest licno ili direktno Kapetanu u zatvor.

Sto se tice telefonskih razgovora,on se moze javiti samo advokatima i jos par ljudi bliski njemu, telefonske pozive u zatvor ne prima ne zbog njega nego je to zatvorski protokol.

Dragan Vasiljkovic MIN 396047

Silverwater Correction Centre

Private Bag 144

Silverwater NSW 1811

AUSTRALIA

Nikolay hvala na informaciji,pozdrav svima (Vi znate kome)iz Svedske...

Kep u zatvoru zbog lošeg prevoda

U hrvatskim dokumentima Dragan Vasiljković sve vreme tretiran kao osumnjičeni, iako u engleskom prevodu taj izraz postaje - optuženi, što bitno menja smisao.

Branioci predstavnika australijskih i hrvatskih vlasti koje je Dragan Vasiljković tužio dokazujući da ga ilegalno drže u zatvoru zatražili su ove nedelje da se njegova tužba odbaci.

Ovaj njihov zahtev usledio je nakon što su advokati Kapetana Dragana u septembru izneli pred Federalni sud nove dokaze u prilog svoje tvrdnje da se ovde protiv njega vodi nezakonit proces za izručenje.

Sudija Ričard Edmonds je sada saslušao obrazloženje advokata tuženih koje je predstavljao barister Stiven Lojd.

Kao što je poznato, Vasiljković je izašao s tužbom protiv ministra unutrašnjih poslova Brendana O'Konora, državnog pravobranioca Komonvelta Roberta Meklilenda, Republike Hrvatske, odgovornog lica iz zatvora "Silvervoter", kao i bivšeg ministra pravosuđa Martina Elisona.

Može da sudi samo SFRJ

Grupa volontera došla je, takođe, i do zanimljivog zaključka da je Draganu Vasiljkoviću, u slučaju da je osumnjičen za ratni zločin 1991, kao što ga tereti Hrvatska, njemu mogla da sudi jedino Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija u kojoj je u to vreme Hrvatska još bila republika (nezavisnost dobila 1992).

Barister Lojd uz ostalo je izneo stav da su tvrdnje iznesene u tužbi već ranije razmotrene na nizu sudskih instanci, da je o njima odlučeno i da bi bilo gubljenje vremena ponovo im se posvećivati.

Barister tužitelja Klajv Evat dokazivao je suprotno, tvrdeći sudu da činjenice koje su sada predočene niko još nije razmatrao i da njegov klijent ima pravo na zaštitu svoje lične slobode na principu habeas korpus.

U stvari, da ima pravo da skreće pažnju na nezakonit postupak protiv njega kad god mu se i koliko puta mu se dogodi.

Nova tužba, kako smo ranije pisali, sadrži podatak da su Dragana Vasiljkovića hrvatske vlasti tražile po zakonu koji nije ni bio na snazi u vreme za koje njega terete za ratni zločin.

"Vesti" su sada u prilici da objave izuzetno zanimljive detalje do kojih je, strpljivim radom, došla jedna grupa ovdašnjih Srba, uz pomoć svog prijatelja, advokata koji se vratio u otadžbinu. Ti nalazi su sada u tužbi predočenoj sudu.

Prvi put nakon skoro pet godina od kako je prvi put uhapšen, Vasiljkovićevi pravni zastupnici dobili su sada u ruke argument da niko nije kako treba proveravao hrvatski zahtev za izručenje i prateća dokumenta i valjano uporedio engleski prevod sa originalom.

Ispostavilo se, naime, da je u dokumentima Županijskog suda Šibenik Dragan Vasiljković sve vreme tretiran kao osumnjičeni, odnosno osoba koju traže zbog istrage. U engleskom prevodu, međutim, izraz osumnjičeni na kraju sudskog dokumenta postaje - optuženi, što bitno menja na stvari i moglo bi da zakomplikuje celo vođenje postupka.

Sudija Edmonds rekao je da će najkasnije do 17. novembra doneti odluku da li će se ili ne po ovoj tužbi održati sudski pretres.

Retroaktivno

U Sidneju su našli da se na Vasiljkovića zakon primenjuje - retroaktivno. U zahtevu za njegovo izručenje, naime, Hrvatska se poziva na članove 120 i 122 svog Osnovnog krivičnog zakona. Problem je, navodi se sudu, u tome što se ti članovi prvi put nalaze u zakonu koji je stupio na snagu aprila 1993, dakle, nakon što su počinjeni navodni zločini za koje je Vasiljković osumnjičen.

S. Princip

Vesti 10. 11. 2010.

U hrvatskim dokumentima Dragan Vasiljković sve vreme tretiran kao osumnjičeni, iako u engleskom prevodu taj izraz postaje - optuženi, što bitno menja smisao.

Grupa volontera iz Organizacije Srbi za Istinu I Demokratiju došla je, , i do zanimljivog zaključka da je Draganu Vasiljkoviću, u slučaju da je osumnjičen za ratni zločin 1991, kao što ga tereti Hrvatska, njemu mogla da sudi jedino Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija u kojoj je u to vreme Hrvatska još bila republika (nezavisnost dobila 1992)

Nova tužba, o koj je bilo reci ranije, sadrži podatak da su Dragana Vasiljkovića hrvatske vlasti tražile po zakonu koji nije ni bio na snazi u vreme za koje njega terete za ratni zločin.

Montirani dokazi protiv Kepa?

Sledeće dve nedelje mogle bi da budu presudne za Dragana Vasiljkovića koji će do kraja meseca saznati hoće li mu život biti još mizerniji nego što je sada, ili će, možda, opet biti slobodan čovek. U međuvremenu, njegova odbrana, kako "Vesti" saznaju, priprema eksplozivnu dokumentaciju koja bi, uz ostalo, trebalo da bitno uzdrma svedočenje osobe koja je Vasiljkovića najteže teretila - silovane Bošnjakinje iz Zvornika.

208u.jpg

Molitva za Kepa u centru Sidneja: Dr Voja Ilić, advokat Petar Dobrić i pop Nikola Bilić (sleva)

Za nju se, naime, tvrdi da su joj iskazi kod kuće već odbijani sa sudova na osnovu njenog mentalnog zdravlja.

U ovoj sedmici, Vasiljković ima čak tri važna datuma. Prvi je sreda 17. novembar. Do tada je sudija Federalnog suda Ričard Edmonds dao samom sebi rok da objavi da li ostaje pri svojoj ranijoj odluci da se 29. i 30. novembra održi pretres po najnovijim tvrdnjama Vasiljkovićeve odbrane da je ovaj nezakonito u zatvoru.

Nezavisno od slučaja na Federalnom sudu koji se tiče Vasiljkovićeve ekstradicije Hrvatskoj, 18. i 19. novembra još jedan sud raspravlja o njemu. Reč je o njegovoj žalbi na odluku sudije Vrhovnog suda NSW Megan Lejtam koja je po njegovoj tužbi za klevetu protiv "Australijena" dala za pravo izdavaču novina.

Blamaža se nastavlja

"Preduzela sam sve kako bi se razrešila blamaža s Kapetanom Draganom, pronašla sam dokumentaciju o njemu i sve će biti gotovo odmah", rekla je, prema tadašnjoj izjavi u novinama, gospođa Škare-Ožbolt, kada se ispostavilo da su u njenom Ministarstvu pobrkali imena.

Inače, kapetan Dragan Vasiljević delovao je za vreme rata u Bijeljini, kao i na području Dubrovnika, odakle je protiv njega i pokrenut krivični postupak.

Ma koliko ovaj proces, vođen zbog klevete, nije direktno vezan sa postupkom za ekstradiciju, njihova uzajamna veza je neraskidiva.

Kod ekstradicije, naime, sudovi se ne bave ocenjivanjem odgovornosti osobe koju druga država traži, već jedino utvrđuju da li su ispunjeni svi zakonski uslovi (domaći, međunarodni i zemlje izručenja) da se ovom zahtevu izađe u susret.

Međutim, ceo "Slučaj Kapetan Dragan" ući će bez sumnje među ovdašnje sudske presedane, kao što "Vesti" od početka tvrde. A pre svega zbog činjenice da je strana koju je on tužio za klevetu iskoristila svoju odbranu da se taj proces, barem u javnosti, pretvori u suđenje njemu - za ratni zločin.

A ono bi trebalo da se odigrava pod bitno drugačijim okolnostima i sa mnogo čvršćih dokaza nego što je ta rasprava ovde vođena.

207g.jpg

Nada Lukić i Ilija Glišić pred sudom

Na osnovu iskaza nekolicine hrvatskih policajaca, datih prvi put posle 14 godina, jednog američkog plaćenika, zatim jedne Bošnjakinje iz Zvornika, kao i pisanja pomenutog dnevnika, ovdašnja javnost stekla je nesumnjiv utisak da je Dragan Vasiljković - zver u ljudskom obliku, osoba koja je spremna da zakolje jednu, a odmah zatim, krvavih ruku, siluje drugu žrtvu.

Zato je u Australiji Vasiljković već sada kriv, a njegov slučaj vruć krompir koga niko ne želi da uzme u ruku. A dosad, optužen je jedino - iz novina koje su onda jedino svedocima branile sebe na sudu.

Nevin u zatvoru pet godina

"Gospodine O'Farel, glasam za vas." Ovo je Nada Lukić, napisala na portalu "Dejli telegrafa" ispod teksta koji navodi da je lider opozicije tražio objašnjenje zatvorskog statusa njenog supruga Dragana Vasiljkovića.

"Danijel Sneden (rođen kao Dragan Vasiljković) je nevin Australijanac zatvoren u australijskom zatvoru pet godina bez ijedne optužbe, bez ijedne presude i bez ikakvih dokaza protiv njega. Njegova osnovna ljudska prava uskraćena su mu pet godina.

Gospodin O'Farel nije davao ocenu o ovom čoveku i on je taj koji očito još uvek veruje da je neka osoba nevina dok se ne dokaže da je kriva. Hvala gospodine O'Farel, imate moj glas", napisala je gospođa Lukić.

U nedavnom pismu upućenom na najvišu adresu u Australiji, profesor Voja Ilić iz Sidneja navodi, uz ostalo, zanimljiv podatak koji će, moguće, biti deo žalbe Vasiljkovićevih advokata na negativnu presudu u procesu za klevetu. Profesor Ilić naime tvrdi da je iskaz Bošnjakinje protiv Vasiljkovića fabrikovan.

"U vreme navodnog silovanja, Kapetan Dragan vodio je studentske proteste, o čemu tada izveštava srpski list 'Politika' ", piše dr Ilić i, takođe, kaže: "Postoji dokument bosanskih zdravstvenih vlasti koji opisuju mentalnu nestabilnost navodne žrtve koja je, takođe, optužila za silovanje još jednu osobu kojoj se sudilo u Beogradu. Beogradski sud odbacio je optužbu o silovanju na osnovu tog izveštaja."

Ni srpski lobisti ni Vasiljkovićevi advokati ne poriču da je žena prošla kroz pakao. Ono na šta oni skreću pažnju jeste da Srbin iz Australije nije taj na koga se njene optužbe odnose.

S tim u vezi, ponovo se skreće pažnja na kapetana Dragana Vasiljevića iz Bosne. On je poginuo u saobraćajnoj nesreći godinu pre nego što je raspisana poternica za Vasiljkovićem. Tog čoveka, Vasiljevića, terete da je zaista teško okrvavio ruke u istočnoj Bosni. Čak se ranije hrvatska vlada prevarila, pa je najpre izdala poternicu za Vasiljevićem. Tada je i sama gospođa Vesna Škare-Ožbolt priznala da se radi o - blamaži.

Prvi je "blamažu" objavio zagrebački nedeljnik "Nacional" koji je od MUP-a dobio informaciju da oni i nemaju dosije protiv Dragana iz Australije.

Tezi o zameni ličnosti, advokati australijskog dnevnika suprotstavljaju podatak da su svedoci, uključujući Bošnjakinju, u sudu prepoznali Kapetana Dragana. Njegov barister Klajv Evat o tome jednostavno kaže:

- Posle svih novinskih članaka i TV-emisija, prepoznati mog klijenta je isto toliko teško koliko prepoznati Ajfelov toranj u Parizu.

Ministar trezora već presudio

Reagujući sutradan na pismo lidera opozicije Barija O'Farela o zatvoru Dragana Vasiljkovića, predstavnik državnih korektivnih službi potvrdio je podatke o posebnom tretmanu, ali "samo prvih nekoliko dana".

Kako je saznao "Vikend Australijen", "za vreme prvih par dana u zatvoru "Silvervoter", on je držan u bezbednoj ćeliji zbog bojazni da postoji visok rizik od samopovređivanja. U toj ćeliji, svetlo gori ceo dan i noć, da bi vlasti mogle da posmatraju zatvorenika, a na raspolaganju mu je samo jedan pokrivač da bi se smanjila opasnost od vešanja.

Posle toga, bio je u standardnim uslovima maksimalnog obezbeđenja, sa odobrenom redovnom posetom i dva sata za vežbu. Jedini put, jer je zatvor smatrao da postoji mogućnost bekstva, kad mu se stavljaju lisice, jeste kad ga transportuju u sud.

Osudi gospodina O'Farela zbog ovog pitanja pridružio se i ministar trezora NSW gospodin Erik Rozendal. I on smatra da je njegov politički protivnik pokazao "totalno odsustvo pravilnog rasuđivanja".

"Bari O'Farel mora odmah da objasni zašto podržava i lobira kod državne vlade u ime okrivljenog srpskog ratnog zločinca", kazao je ministar, prema "Australijenu".

Gospodin O'Farel kaže da je "vršio dužnost svakog člana parlamenta koji treba da predstavlja svoju izbornu jedinicu i odgovarajućim vlastima iznese navode o nedozvoljenom ponašanju ili korupciji".

S. Princip

Vesti 16. 11. 2010.

Kapetan Dragan ostaje u zatvoru

U Sidneju je u završen jedan sudski pretres u kome je Dragan Vasiljković glavna ličnost i istog dana saopšteno da je otkazan drugi od koga je on mnogo očekivao u svom nastojanju da ga Australija ne izruči Hrvatskoj.

Kapetan Dragan iza rešetaka

Ranije je ovdašnji Federalni sud odredio dva dana ovog meseca, 29. i 30. novembar, da sasluša njegovu novu tužbu protiv Hrvatske i australijskih vlasti u kojoj Vasiljkovićevi advokati skreću pažnju na povredu njegovih ljudskih prava jer je, kako tvrde, nezakonito u zatvoru.

U pripremi tog saslušanja, sudija Ričard Edmonds saslušao je argumente obe strane i doneo odluku da se Vasiljkovićeva tužba odbacuje.

Sudija je obrazložio da bi novi pretres bio narušavanje dosadašnjeg procesa i u suprotnosti sa ranijom presudom Vrhovnog suda po tužbi sličnog sadržaja. Vasiljkovićev barister Klajv Evat saopštiće ovih dana da li će iskoristiti mogućnost žalbe na ovu odluku.

Posle dva dana, na Vrhovnom sudu Novog Južnog Velsa završen je i pretres po žalbi Dragana Vasiljkovića u procesu koji je poveo protiv dnevnika "Australijen" i izgubio u prvostepenom postupku. Sudsko veće je obavestilo da će odluku saopštiti naknadno. Veruje se da bi to moglo da uzme i više meseci.

Porodica očajna

Supruga Kapetana Dragana Nada Lukić čula se telefonom sa svojim mužem i prenela mu loše vesti.

- Očajna sam, a kako se Dragan oseća možete zamisliti - rekla nam je Nada nakon što ju je u petak Dragan nazvao iz zatvora, a ona mu saopštila informacije o otkazivanju suđenja.

20. 11. 2010. S. P. - Vesti

Vruć krompir za Hrvatsku?

Ako bi ovih dana opet aktuelni "Slučaj Vasiljković" barem nagnao australijski sistem da se bolje pozabavi domaćom legulativom i praksom u oblasti ratnog zločina, i to bi bio uspeh za ovo društvo. Ovo se tiče pravne regulative celokupnog procesa, od početne istrage sumnji da je australijski državljanin počinio takvo krivično delo, do konačnog, eventualnog, izvođenja pred sud pravde.

Sud u Sidneju danas treba da okonča dvodnevnu raspravu o Vasiljkovićevoj žalbi na presudu po njegovoj tužbi protiv ovdašnjeg dnevnika "Australijen".

U prvom stepenu, on je parnicu izgubio, a optužbe protiv njega u novinama, deo njih, prihvaćene kao verodostojne. Ovih dana, dakle, sud treba da potvrdi da li se uprkos novim elementima smatra da su novinarski navodi, ili deo navoda, u tekstu o Vasiljkoviću istiniti ili ne.

Šta će vlada da preduzme?

"Slučaj Kapetana Dragana je problem za australijsku vladu, zavisno od toga šta će se desiti na Visokom sudu. Hrvatska je podnela ozbiljne optužbe protiv naturalizovanog australijskog državljanina i Veće Federalnog suda nedavno je odlučilo da on neće imati pošteno suđenje ako bude izručen Hrvatskoj i suočen s tim optužbama. Ako ekstradicija ne dolazi u obzir, onda je pitanje šta u stvarnosti mi onda treba da uradimo? Kako da odgovorimo obavezama Ženevske konvencije o istrazi navoda o ozbiljnim zločinima i, ako je potrebno, da procesuiramo kod kuće, zato što je to tačno određena obaveza onog časa kada smo postali potpisnici Ženevske konvencije", rekao je svojevremeno profesor Jeras.

Ako mu i žalba bude odbačena, on će izgubiti skupu parnicu koju je poveo. Ali, to nije rešenje njegovog problema ili eventualne odgovornosti. Nije šala biti u novinama proglašen "komandirom odreda smrti". U tom slučaju, pitanje je šta će sistem učiniti dalje. Da li će to biti povod da zvanični organ vlasti (policija?) valjano istraži njegovu prošlost.

Dosad se to niko nije setio. Australija se, čini se, oslonila jedino na svoju međunarodnu obavezu proisteklu iz Ženevske konvencije tako što će zastupati Hrvatsku u postupku njegovog izručenja. Time je vruć krompir prepušten Hrvatskoj i jedino domaćim organima koji su dužni da je predstavljaju na sudovima (ponovo krajem ovog meseca).

Šta bi se desilo da Vasiljković nije tužio? Da li bi se vlasti zadovoljile samo zastupanjem druge države? Šta bi se desilo ako u tom procesu sudovi odbace hrvatski zahtev? Jer, to ne bi automatski značilo da nema osnova za istragu, već samo da nema osnova za ekstradiciju. Šta će se desiti ako hrvatski zahtev ipak bude odbačen, a Vasiljković izgubi u parnici protiv "Australijena"? Ili obrnuto? Je li kriv ili je prav? To danas ovde niko ne zna.

Jedini ishod ovog paralelnog procesa koji po Australiju nije konfliktan, osim po teškom pitanju ljudskih prava, jeste da ovdašnji sudovi daju za pravo i Hrvatskoj i "Australijenu".

U tom slučaju, međutim, ostaje gorak okus, najpre kod Vasiljkovića: posebno ako je nevin, da ga je rođena država ostavila na cedilu. A zatim i kod građana Australije: da ta država nije učinila ništa da sebe i njih (raz)uveri da li među njima šeta ratni zločinac.

Prošle godine, malo nakon što je Federalni sud odbacio zahtev za izručenje i pustio Vasiljkovića na slobodu, čekalo se šta će reći Visoki sud o australijskoj žalbi u ime Hrvatske.

Da je taj sud onda, takođe, odlučio negativno o ekstradiciji, Vlada Australije imala bi veliki problem. Ovo je, tada, za nacionalni ABC radio rekao profesor Mark Jeras, nekada u tužilaštvu Suda u Hagu, a danas predavač međunarodnog prava na Univerzitetu Novog Južnog Velsa.

S. Princip

19. 11. 2010. - Vesti

Masakr u Glini nije dokazan

"Sa ovim čovekom niko ne saoseća", kazao je u jednom trenutku barister Klajv Evat LjC, misleći na svog klijenta Dragana Vasiljkovića (Danijel Sneden), prvog dana pretresa po žalbi na presudu kojom je odbačena njihova tužba protiv izdavača lista "Australijen". Tužba se odnosila na tekst iz septembra 2005. godine u kome je Vasiljković označen kao "komandir srpskih odreda smrti", "odgovoran za masakr i silovanje žena i devojaka".

Dobar deo vremena s kojim je raspolagao u četvrtak na Vrhovnom sudu Novog Južnog Velsa, gospodin Evat posvetio je dokazivanju da nisu predočeni dokazi da je postojao masakr koji bi mogao da bude doveden u vezu sa Vasiljkovićem. On je nastojao da objasni da se borbene aktivnosti koje je njegova jedinica vodila ne mogu svrstati pod pojam masakra. U ovome mu je, međutim, veoma odmogla izjava samog Vasiljkovića koji je, 1991. godine, engleskoj novinarki izjavio:

"Ako oni koriste policijske stanice i bolnice kao vojna utvrđenja, onda ih treba masakrirati." Ta izjava koju je ranije na sudu potvrdilo dvoje novinara, rečena je uslovno, objašnjavao je gospodin Evat, ali se nije dogodila u stvarnosti.

S tim u vezi, on je naveo da Vasiljkovića optužuju za navodni masakr u bici za Glinu. Međutim, kaže on, to što je njegov klijent rekao o masakru izašlo je i ovde u novinama sredinom jula 1991, dok je bitka za Glinu bila dve nedelje kasnije.

- U Glini nije bilo masakra - rekao je Evat i dodao da je samo tri dana posle bitke za ovo mesto, 1. avgusta, Vasiljković smenjen i više nije imao komandu.

Osvrćući se na tvrdnje o torturi zarobljenika u Kninskoj tvrđavi, gospodin Evat je naveo da se jedino dva dela odnose direktno na Vasiljkovića. Jedno je da je ošamario, a drugo udario nogom zarobljenog policajca. "To nije tortura", rekao je barister.

Na primedbu iz sudskog veća da se ovde radi o Vasiljkovićevoj odgovornosti kao komandira u zatvoru, prisutnog dok su ljude zlostavljali, Evat je kazao da njegov klijent nikad nije bio odgovoran za zatvor. Takođe, da je taj zaključak izveden iz izjava svedoka koji su kazali da su ovoga stražari pozdravljali kad je dolazio. Barister je naveo da je pozdravljanje svakog oficira u vojsci uobičajena praksa.

Gospodin Evat osporio je iskaz svedoka koja je na sudu nazivana "Izvor A" i teretila Vasiljkovića da je silovao u Zvorniku. On je, takođe, upozorio da je svedok, kad je davala izjavu u Bosni, za Vasiljkovića rekla da je star 50 godina i da ima crnu, kratko podšišanu kosu. "On je tada imao 37 godina, a kosa mu je i onda bila plavo-seda i duga", rekao je Evat.

Gledajući fotose iz tog vremena, sudija Mekkol primetila je da se njegova kosa može ceniti i kao kratko podšišana, zavisi kako ko gleda.

Pretres je nastavljen i drugi dan, kada će, posle gospodina Evata, uzeti reč zastupnik "Nationnjide Nenjs", barister Tom Blekbern SC.

Hrvatska nije "strana zemlja"

Posebno mesto u raspravi u četvrtak zauzelo je Evatovo dokazivanje da nije tačna tvrdnja da je Vasiljković otišao u "stranu zemlju da bi učestvovao u neprijateljskim aktivnostima". Tada je još postojala Jugoslavija, rekao je on, a on je bio njen, a ne strani državljanin.

Na ovoj tački, i sudije Piter Meklilen, Robert Makferlen i Rut Mekkol, i sam Evat, zadržali su se nešto duže, u nastojanju da se razjasni "fluidno stanje" u Jugoslaviji u to vreme. Pitanja su bila ko se od koga otcepljivao, kada je ko proglasio nezavisnost, da li su vojska i vlada SAO Krajine bile legitimne, da li su oni imali podršku JNA i Beograda, ko je ostao posle otcepljenja Slovenije i Hrvatske, a sve u nastojanju da se razjasni kvalifikacija 'strane zemlje' i "neprijateljskih aktivnosti".

Ožiljak ostao neprimećen

Barister je naveo da Vasiljković ima na stomaku ožiljak dug 22, a širok dva centimetra od operacije slepog creva, a da ovaj svedok nije znala da kaže da li je to imao čovek koji je silovao. Ona je navela da je od iste osobe silovana pet puta, a kako je moguće, pitao je barister da nijednom ne primeti tu karakteristiku.

S. Princip

21. 11. 2010. - Vesti

Kapetan Dragan politički zatvorenik

Federalna vlada skoro pet godina drži u pritvoru australijskog državljanina, koji nije ni osuđen ni optužen, jer je strana država tražila njegovo izručenje, navedeno je u pismu Srba lideru opozicije O'Farelu.

Australijska Federalna vlada neprekidno dokazuje da može ne samo da beskonačno drži izbeglice u zatvoru,srbi z čak i decu, već da je to u stanju i sa vlastitim građanima. U isto vreme, ovde je na delu medijski sud protiv jednog građanina. Ove tvrdnje direktno se odnose na Dragana Vasiljkovića, alijas Danijela Snedena, za koga organizacija "Srbi za pravdu i demokratiju" tvrdi da je "politički zatvorenik".

Poslednje ocene, organizacija je iznela ove nedelje u svom obraćanju lideru opozicije Novog Južnog Velsa Bariju O'Farelu. Pismo je potpisao sekretar, advokat Petar Dobrić i ono se odnosi na nedavni zahtev gospodina O'Farela da se ispitaju zatvorski uslovi u kojima drže Dragana Vasiljkovića, kao i neposredne reakcije vlasti na pitanje opozicije.

"Danijel Sneden je sada skoro pet godina u zatvorima Novog Južnog Velsa, a bez ijedne presude ili optužnice", stoji u pismu. "Federalna vlada neprekidno dokazuje da, prema Ustavu, poseduje ovlašćenja da neograničeno drži ne samo izbeglice, čak i decu, u pritvoru, već to čini čak i prema australijskom državljaninu koji nije ni osuđen ni optužen - a na veoma jednostavnoj osnovi - jer je strana država zatražila izručenje tog građanina. Pri tome, čak nije bilo potrebno ni da ona predoči bilo kakav dokaz o optužbama (i nikad to nije učinila), protiv građanina", piše gospodin Dobrić i navodi da ovakva (vladina) ovlašćenja "moraju da uzmaknu pred recipročnom obavezom Komonvelta da štiti legitimna građanska i demokratska prava svih građana".

Izvršna vlast ograničava građanska prava

U komentaru na reagovanje predstavnika vlasti NSNj, kaže se, uz ostalo da se "postojeća "laburistička" vlada pridružuje medijski podgrejanoj atmosferi pod geslom "na vešala s njim", očito prihvatajući trend ograničavanja građanskih i političkih prava državljana NSNj, a u cilju ostvarivanja veće izvršne vlasti

"Korišćenje analogija (Vasiljkovića) sa Milatom i Bajehom, kod predstavnika za štampu vlade NSNj ukazuje na moralno sumnjiv pristup", ceni se u pismu i zaključuje da se, "umnogome, gospodin Sneden može posmatrati kao politički zatvorenik".

"Ovaj moralni imperativ ne sme da bude zaboravljen", upozorava se u pismu i zatim navodi sažeta hronologija slučaja: "Nova država Hrvatska prosledila je federalnom državnom pravobraniocu 'optužnicu', navodeći krivična dela po hrvatskom zakonu koji nije bio na snazi niti je restrospektivan. Po nevažećem zakonu, hrvatski sud za prekršaje izdao je nalog za hapšenje. Na Lokalnom sudu NSNj, Federalnom i Visokom sudu, Hrvatska je nastavila da prosleđuje svoju 'optužnicu', uveliko opterećenu nelegalnošću."

"Pravni detalji, poštovani u Novom Južnom Velsu, često nisu važni na drugim mestima", stoji dalje u pismu. "Ministar unutrašnjih poslova i pravobranilac su dobro upoznati sa ovim pitanjima, ali su propustili da intervenišu i zaštite legitimna prava australijskog državljanina. Umesto toga, on je vezan lisicama i držan u samici. U takvim okolnostima, jedina mogućnost je da se govori, da iskoristimo naša demokratska prava u ime naših sugrađana."

"Srbi za pravdu i demokratiju" pišu da je ozbiljna tema ovog slučaja da je on (Vasiljković) proveo veći deo od tih pet godina izložen sudu medija. "I vi ste", kaže se o O'Farelu, "kada ste izrazili zabrinutost, postali meta medijskog suda od strane jedne medijske grupe."

Kleveta produžava kampanju

"Medijski sud pojačan je kada je gospodin Sneden pokrenuo pravni postupak u vezi sa klevetničkim izjavama protiv njega u okviru te medijske grupe. Tek kad je on počeo postupak, određene strane u Hrvatskoj videle su izazov i uredile da se izda 'optužnica'. Medijska grupa onda se poslužila 'optužnicom' da bi u svakoj prilici opravdala kampanju medijskog suda protiv Snedena. Ta tužba za klevetu još nije zaključena."

S. Princip

Vesti 24. 11. 2010.

Kep bez ljudskih prava, niko neće da ga sluša!

Barister Klajv Evat QC podneće narednih dana žalbu na poslednju odluku Federalnog suda da se ne dozvoli novi pretres po tužbi Dragana Vasiljkovića protiv hrvatskih i australijskih vlasti.

Kao što su "Vesti" pisale, sudija Ričard Edmonds je sredinom prošlog meseca zaključio da bi novo saslušanje bilo narušavanje postojećeg sudskog procesa u kome se Visoki sud u Kanberi već izjasnio na temu zakonitosti u slučaju lišavanja slobode i vođenja postupka protiv Vasiljkovića.

U svom zahtevu za ponovnu raspravu, Vasiljkovićevi branioci navode da postoje nove okolnosti na koje bi sud trebalo da obrati pažnju, a tiču se zakonitosti postupka.

U međuvremenu, članovi porodice Nade Lukić, koja se ranije ove godine udala za Vasiljkovića, počeli su sa kampanjom na "zidu" ministra unutrašnjih poslova Brendana O'Konora na Fejsbuku.

Kćerka iz prvog braka gospođe Lukić, Elizabet, uputila je tamo post pod nazivom "Oslobodimo Danijela Snedena" i pozvala i druge da joj se priključe.

"Kapetan nam je važan"

Od Elizabet Brus stiglo je izvinjenje i ona piše:

"Iskreno se izvinjavam što je naša kampanja 'Oslobodimo Danijela Snedena' prošla kao vandalizam.

Nikad nismo hteli tako nešto. Osećali smo da nema drugog načina da skrenemo pažnju na neshvatljive okolnosti po Danijela Snedena.

Naša želja je samo bila da pokažemo kako je Danijelov život važan za nas, ne samo za njegovu najbližu familiju i prijatelje, već sve simpatizere u Australiji i svetu."

Ovim povodom, gospođa Lukić i njena kći poslale su emotivnu poruku javnosti u kojoj se, uz ostalo, kaže:

"Zamislite da ste uhapšeni i zatvoreni bez ijedne optužbe i bez ijedne presude i bez ijednog dokaza protiv vas. Zamislite da se sve to dešava u Australiji upravo sada i jednom australijskom državljaninu", piše gospođa Lukić i nastavlja:

"Vi očito nećete saznati o ovoj velikoj zloupotrebi pravde, zato što australijski mediji ne žele da znaju istinu. Tragično, ali ovo se desilo i dešava se mom mužu Danijelu Snedenu koji nastavlja da prolazi kroz košmar.

Kao njegova žena, molim vas da tražite od ministra unutrašnjih poslova, gospodina Brendana O'Konora da oslobodi Danijela Snedena. Ovo je pitanje života ili smrti."

Post je, međutim, po mišljenju administratora "zida" gospodina O'Konora, upućen na pogrešno mesto i predstavlja "vandalizam". Administrator je, tako, u ponedeljak upozorio:

- Narode, umesto "kićenja" zida na ovom mestu, možda biste hteli da počnete raspravu na delu pod imenom "diskusije". To bi bilo konstruktivnije od vandalizovanja postova o lokalnim školama na Dan belih vrpci.

Javila se i Rozalija Vering koja je napisala:

- Ne izgleda mi efikasno ako bi diskusija počela na zidu gde se ne vidi i gde svi ne mogu da čitaju vašu stranicu. Ono što neki cene kao vandalizam, može, takođe, da se oceni kao lobiranje prema članu Parlamenta koji donosi odluku od posledica po jednog Australijanca i njegovu familiju. Ono što neki zovu pritvor, neki će nazvati zatvor bez optužbe i dokaza. Slobodu i pravdu za Danijela Snedena.

"Zamislite..."

"Zamislite da, nakon što ste u zatvoru pet godina, da ne znate da li ćete ikad biti oslobođeni. Zamislite da ste u betonskoj ćeliji, sami, i da ne znate da li ćete ikad videti ponovo svoju familiju. Zamislite da je vaša budućnost u rukama političara koji će odlučiti da li ćete živeti ili umreti. Zamislite da želite da kažete celom svetu vašu priču o potpunom oduzimanju ljudskih prava, ali niko neće da sluša", piše u emotivnoj poruci Lukićeve i njene ćerke.

Administrator je našao "srednje" rešenje:

"Veoma ste dobrodošli da dajete komentare na temu koja vas brine, Rozalija. Međutim, desetine postova 'Oslobodimo Danijela Snedena' na prostoru koji se odnosi na lokalnu školu zaista nije veoma smisleno. Stranica za diskusije je vidljiva javnosti, pa je slobodno koristite", napisano je na "zidu".

S. Princip

Vesti 02. 12. 2010.

O'Konor: "Nismo utočište za kriminalce"

Slučaj Dragana Vasiljkovića i hrvatski zahtev za njegovo izručenje ponovo će se naći pred federalnim ministrom unutrašnjih poslova. Ali, rok donošenja odluke zavisiće od bilo kog sudskog procesa koji se u međuvremenu povede. Ovo je saopštio ministar Brendan O'Konor na svojoj Fejsbuk stranici, odgovarajući na zahteve iz peticije "Oslobodimo Danijela Snedena", koju je pokrenula familija Vasiljkovićeve supruge Nade Lukić.

Nije prikladno s moje strane da dajem bilo kakav dodatni komentar: Brendan O'Konor

U svom odgovoru, ministar navodi da "australijska vlada ozbiljno prilazi međunarodnoj saradnji protiv kriminala i navodima o ratnim zločinima, a jednako je odgovorna da osigura da Australija ne postane bezbedno utočište za osumnjičene kriminalce".

"Pri donošenju bilo kakve odluke o tome da li osobu izručiti stranoj zemlji, od mene se traži da uzmem u obzir sve važne informacije, koje uključuju predstavke podnete od subjekta ekstradicionog zahteva, kao i bilo koju drugu informaciju koju primimo u postupku", saopšteno je.

"Vreme, priroda i složenost bilo koje predstavke koju osoba podnese, bilo koja informacija strane zemlje, kao odgovor na te predstavke, kao i bilo koji sudski proces do kojeg može doći, može da utiče na vremenski rok u kome sam u stanju da donesem takvu odluku. Analize svih faktora ekstradicionog slučaja mogu da uzmu neko vreme, ali su one važan deo ekstradicionog vremenskog roka", skreće pažnju ministar i na kraju dodaje:

"Federalni sud nedavno je odbacio argumente gospodina Snedena protiv njegovog izručenja i predmet će u kraćem roku biti vraćen meni na odlučivanje. Samim tim, nije prikladno s moje strane da dajem bilo kakav dodatni komentar."

06. 12. 2010. S. P. - Vesti