grom

Ponovo o slučaju Kapetan Dragan

Recommended Posts

Australija rešena da izruči Kapetana Dragana

Australijski federalni sud odbacio je danas žalbu na izručenje Dragana Vasiljkovića, koji je u Hrvatskoj optužen za ratne zločine tokom 1990-ih godina.

Vesti

355483_kep_f.jpg?1418380368

Sledi žalba Vrhovnom sudu: Kapetan Dragan sa pristalicama u Australiji

Državno tužilaštvo saopštilo je da je Vasiljković, poznat kao kapetan Dragan, koji u Australiji živi pod imenom Danijel Sneden, dobio "odogovarajući pravičan proces" i da će ostati u ekstradicionom pritvoru, prenela je australijska mreža SBS.

Vasiljković se protiv izručenja Hrvatskoj bori već osam godina, od kojih je veći deo proveo u zatvoru.

Hrvatski generalni konzul u Melburnu Dubravko Belavić izjavio je da je odluka suda zadovoljavajuća. Vasiljkovićev advokat Dan Mori izjavio je SBS-u da će se njegov klijent verovatno žaliti Vrhovnom sudu. Mori je rekao da ga najviše brine da Vasiljković neće imati zaštitu propisanu Ženevskom konvencijom ako se vrati u Hrvatsku.

- Konačno sam dobio pristup sudskim spisima i otkrio da mu je (u Hrvatskoj) dodeljen advokat, ali da on nikad nije pokušao da komunicira s njim, čak ni da ga kontaktira da pita za instrukcije šta bi trebalo da bude urađeno u hrvatskim sudovima - kazao je Mori.

Dodao je da vreme koje je Vasiljković proveo u australijskim zatvorima treba da bude uzeto u obzir ako bude osuđen. Hrvatska, prema njegovim rečima, treba da uračuna svaki dan koji je bio u zatvoru u Australiji, jer to zahteva Ženevska konvencija.

- Australija, međutim, nije tražila nikakve specijalne garancije od Hrvatske - rekao je Mori.

Vasiljković ima australijsko i srpsko državljanstvo, a optužen je u Hrvatskoj za učešće u mučenju i ubistvima u Kninu i okolini tokom rata početkom 90-ih godina. Vasiljković negira optužbe.

Kapetan Dragan je uhapšen 2006. godine u Australiji pošto je Hrvatska tražila njegovo izručenje, a posle skoro četiri godine provedene u pritvoru, australijski sud je blokirao njegovu predaju zbog moguće pristrasnosti u hrvatskom pravosudnom sistemu.

U septembru 2009. godine Vasiljković je pušten uz kauciju, ali je nestao pošto je Vrhovni sud poništio prethodnu presudu i naložio njegovo izručenje Hrvatskoj. Posle 44 dana u bekstvu, policija ga je pronašla i pritvorila.

Beta 12.12.2014.

Australija rešena da izruči Kapetana Dragana

Odavno su se slozile kockice , ne samo za Kepa , nego i za ostale srpske ovozemaljske suznje .

Sto god se vise raspravljamo ,  to sve vise u glib upadamo .

Kad upadnes u blato  , vrlo je bitno da su pokreti polagani , usmjereni  i usporeni .

Tad se smanjuje mogucnost da brze upadas i povecava mogucnost samoodrzavanja na povrsini , sto je u ovom momentu vrlo bitno . . .

Štrbac: Kapetan Dragan neće živ otići u Hrvatsku

Nakon što su mediji objavili kako je Savezni sud u Canberri odbacio žalbu Dragana Vasiljkovića zvanog Kapetan Dragan o izručenju Hrvatskoj gdje ga očekuje suđenje za ratne zločine, mučenje i ubijanje ratnih zarobljenika, napade na civile tijekom 1991. i 1992. u okupiranom dijelu Hrvatske, oglasio se i Savo Štrbac, direktor nevladine organizacije Veritas.

Štrbac kaže za Večernje novosti da je “zatečen, ali ne i iznenađen odlukom suda u Australiji da odbaci sve žalbe Dragana Vasiljkovića, na planirano izručenje u Hrvatsku”. Tvrdi da mu je Kapetan Dragan u posljednjem razgovoru rekao kako očekuje ovakav epilog, ali da “on živ neće otići u Hrvatsku”.

- Dragan se nikada nije bojao bilo kojeg suda, ali je imao paničan strah od hrvatskog zatvora. Govorio mi je da se boji kako će ga tamo mučiti ili otrovati. Tada mi je i rekao kako živ neće doći u Hrvatsku. Ta rečenica mi i danas odzvanja u glavi – kaže Štrbac dodajući kako se slučaj Kapetana Dragana i dalje nalazi u fazi istrage, “pa samim tim ne postoji ni optužnica”.

- Iz svih dokaza koje sam imao priliku vidjeti, jasno je da ne postoji pravni temelj da on bude osuđen – zaključuje Štrbac.

Vasiljkovićev odvjetnik je izjavio australskim medijima kako će se njegov branjenik najvjerojatnije na ovu odluku žaliti Vrhovnom sudu, ali ne vjeruje da će posljednja žalba biti usvojena.

Večernji list, 12.12.2014.

Ustaški lobi u Australiji je poprilično jak tako da ne znam na koga Kapetan Dragan tamo može da računa. Čeka ga sudbina mnogih srpskih patriota. Ostavljen, zaboravljen ... prepušten očekivanom kraju farse.

Ne treba njemu ustaski lobij.

Bojim se da je on sam sebi najveci neprijatelj.

A s druge strane na koji nacin ratovati, voditi sudski proces protiv imperije Ruperta Murdocha i pretiti istom onako kako to kep radi....

Malo politicke mudrosti i fleksibilnosti mu nebi skodilo, ali dzaba je to govoriti ...

Bojim se da je on sam sebi najveci neprijatelj.

Pa vjerovatno se osjeca ispravnim zato je i tako bio drcan .

Mislio je isto kao i ja da se istina ne kupuje i ne prodaje .

A ono u stvari . . .

MORI: NE POSTOJE DOKAZI NI ZA JEDNU OPTUŽNICU

Australijski advokat Majkl Den Mori i njegov klijent Dragan Vasiljković - kapetan Dragan traže da budu pruženi dokazi za optužbe protiv Vasiljkovića ili da se donese oslobađajuća presuda.

"Zahtijevamo da Australija poštuje Ženevsku konvenciju. Tražimo od Hrvatske da pruži materijalne dokaze za najteže optužbe protiv Vasiljkovića", istakao je Mori koji tvrdi da nema dokaza ni za jednu optužbu protiv Vasiljkovića.

Od Vrhovnog suda Australije Mori i Vasiljković traže da sankcioniše pravno nedopustivu situaciju da se Australija i Hrvatska dogovaraju o kapetanu Draganu, a da on o tome nikada nije bio informisan niti je bilo kako učestvovao u tom pravnom dijalogu.

"Vrhovni sud Australije će sljedećih mjeseci nastaviti sudski proces. Obje strane će podnijeti mnogo dokumenata i argumenata za svoje tvrdnje. Očekujemo da će Vrhovni sud Australije u aprilu početi da rješava ovaj slučaj", rekao je Mori za "Večernje novosti".

Mori, koji pred australijskim pravosuđem brani kapetana Dragana, kaže da ga sudbina Vasiljkovića podsjeća na sudbinu nevino osuđenih u zatvoru Gvantanamo i naglašava da bi eventualno izručenje njegovog klijenta Hrvatskoj otvorilo pitanje istih zahtjeva od drugih država.

"Australija strepi da izruči Vasiljkovića kao svog državljanina, jer će se time otvoriti pitanje zahtjeva drugih država za izručenje australijskih vojnih plaćenika, koji su u tim zemljama počinili zločine, a skrivaju se na petom kontinentu. Pri tom ni jedna strana nema dokaze protiv Vasiljkovića", naglasio je je Mori.

Mori, koji je poznat po preuzimanju nemogućih slučajeva poput odbrane zatočenih u američkom zatvoru Gvantanamo, vjeruje da će u slučaju Vasiljkovića pravda pobijediti, ali se priprema za situaciju da se to ne dogodi.

"Nadam se da bi u tom slučaju hrvatsko pravosuđe pružilo Vasiljkoviću pošteno suđenje. To ćemo znati jedino ako do suđenja dođe. Brine me i da li bi mu u Zagrebu bila pružena zaštita koju obezbjeđuje Ženevska konvencija", kaže Mori.

Prema saznanjima "Večernjih novosti", Australija priprema odgovor na zahtjev Srbije da kapetan Dragan, kao srpski državljanin, bude isporučen Beogradu, a ne Zagrebu u kojem ne postoje uslovi za pošteno suđenje.

SRNA 02.02.2015.

Kapetan Dragan: Hrvati, dođite ako hoćete da me vidite

Dragan Vasiljković iz sidnejskog zatvora, preko “Novosti”, upućuje poziv hrvatskim sudijama. Čeka se odluka Vrhovnog suda Australije, kome se Kapetan žalio. Oseća se kao politički zatvorenik

VEĆ devetu godinu Dragan Vasiljković, Kapetan Dragan, po zahtevu Hrvatske sedi u australijskom pritvoru. Trenutno se bori da ne bude izručen Hrvatskoj, jer će ga, tvrdi, tamo ubiti. Poziva, iz sidnejskog pritvora, hrvatsko pravosuđe da pošalje svoje sudije u Australiju i tamo ga ispitaju. Specijalno za “Novosti” objašnjava:

- Švedska od Engleske traži Džulijana Asanža i ispitaće ga u Londonu. Srbija, koja traži Tihomira Purdu za ratne zločine, ispitala ga je u Sarajevu. Ako Asanž i Purda mogu da budu saslušani u Londonu odnosno Sarajevu, pozivam Hrvatsku da mene saluša u Sidneju!

Australijsko pravosuđe okleva da izvrši odluku o ekstradiciji Kapetana Dragana, donesenu još 2010. godine. A Vasiljković ima poslednju šansu – žalbu Vrhovnom sudu i obaranje presude.

- U toku je žalbeni postupak na Vrhovnom sudu protiv rešenja Federalnog suda o mom izručenju Zagrebu. Ja sam nedužan politički zatvorenik Australije i osoba koja je diskriminisana, čija su ljudskih prava pogažena. Niko me nije saslušao i niko nije dokazao hrvatsku optužnicu protiv mene za navodno počinjene ratne zločine. Zato pozivam Hrvate da me saslušaju u Sindeju. Neka hrvatske sudije dođu kod mene u zatvor da me vide živog, da čuju moje svedočenje, a ujedno da vide i Australiju – poručuje Kapetan Dragan, koji je svoj zahtev uputio i australijskom pravosuđu.

Kako “Novosti” nezvanično saznaju, Australija još nije odgovorila na službeni predlog Ministarstva pravde Srbije, koji je ministar Nikola Selaković poslao svom australijskom kolegi ministru Majklu Kinenu. U njemu se predlaže da Australija ne izručuje Dragana Vasiljkovića Hrvatskoj, već da se omogući njegovo suđenje u Srbiji. Uostalom, Velika Britanija slično je postupila u slučaju Milana Španovića, kome je suđeno u Srbiji.

Australija Vasiljkovića godinama drži u samici u zatvoru Parkli kao da je najokoreliji kriminalac, a da pritom nije utvrđivala njegovu eventualnu krivicu. U pritvoru ga posećuju njegova supruga Nada, brat Kića, najbliža rodbina i prijatelji.

Večernje novosti, 22.03.2015.

Kapetan Dragan pred izručenjem Hrvatskoj

Optuženi za ratne zločine u Hrvatskoj Dragan Vasiljković, poznat kao kapetan Dragan, mogao bi uskoro biti izručen Hrvatskoj pošto je australijski Vrhovni sud odbacio njegovu žalbu.

Kako javlja australijski Ej-Bi-Si njuz Dragan Vasiljković će uskoro biti izručen Hrvatskoj, osim u slučaju ako ne interveniše Australijska vlada, prenosi Tanjug.

Australijska vlada odlučila je 2012. godine da izruči kapetana Dragana, ali su njegovi advokati uspeli da prolongiraju izručenje pravnim sredstvima od kojih je poslednje bilo žalba Vrhovnom sudu.

Advokati su tvrdili da su u ovom procesu počinjene proceduralne pogreške i prekršeni neki delovi Ženevskih konvencija.

To je bila poslednja sudska instanca koja je preostala Vasiljkoviću, a jedina stvar koja bi sada mogla sprečiti njegovo izručenje je eventualna odluka australijskog ministra pravosuđa Mićaela Kenana.

Hina podseća da je Vasiljković uhapšen u Pertu 2006. godine i nalazi se u zatvoru od te godine, osim razdoblja koje je proveo na slobodi 2009. i početkom 2010. nakon kojeg je na osnovu odluke Vrhovnog suda ponovo uhapšen.

Australijska vlada je u novembru 2012. donela odluku da će kapetana Dragana izručiti Hrvatskoj, nakon višegodišnjeg pravnog natezanja i pokušaja odbrane da ospori hrvatski zahtev za izručenjem koji je podnet 2005. godine.

Vasiljković je 2013. prolongirao izručenje Hrvatskoj pošto je sudija australijskog suda prihvatio njegovu žalbu kojom je tvrdio da je u Australiji imao nepravedan proces zbog proceduralnih pogrešaka koje su suprotne Ženevskoj konvenciji. Tu odluku je, međutim, poništio savezni sud.

Kapetana Dragana Hrvatska traži u vezi optužbi za ratne zločine počinjene u vreme kada je bio paravojni komandant u Krajini 1991. i 1992. godine.

Po optužnici koju je objavilo Tužilaštvo Šibensko-kninske županije, Vasiljković je mučio ratne zarobljenike, naredio da budu ubijeni i komandovao napadom na Glinu u kojem je bilo civilnih žrtava.

Vasiljković, koji je rođen u Beogradu i ima australijsko državljanstvo, negira sve optužbe.

RTS 15. maj 2015.

Ja ću ovo.......

Kapetan Dragan je jedna rijetka svijetla tačka rata u Krajini. 

Volio bi da se hrvatski kerberi ne dokopaju njegovog duha. 

U suprotnom, "proslava" 20 godina oluje će imati živu žrtvu da se raskomada i spali na demonskom žrtveniku.

SRBIJA JE NESTALA ODAVNO KAO DRZAVA  ... OD 1990 GODINE POSTOJI SAMO JEDAN HEROJ .... A GDE SU OSTALI ? NE BI NI TEPICA ODLIKOVALI DA TO JNA NIJE URADILA TADA ...

Doznali smo da Vasiljković stiže u Hrvatsku najkasnije do 14. srpnja

Odlukom australskog Visokog suda od petka su iscrpljena sva pravna sredstva za sprječavanje izručenja Dragana Vasiljkovića. Istodobno je počeo teći rok od 60 dana za izručenje Kapetana Dragana. Hrvatska ga policija u tom razdoblju treba dopratiti iz Australije u Hrvatsku, a ako ne ispune taj rok, Vasiljković može tražiti od sudova da ga puste na slobodu.

Potpis ministra

Kako smo već pisali, Kapetan Dragan se žalio na proceduralne pogreške bivšeg ministra pravosuđa Jasona Clarea. Jedino što sad može zaustaviti njegovo izručenje Hrvatskoj je da novi ministar pravosuđa Michael Keenan odluči poništiti odluku svog prethodnika i odbiti hrvatski zahtjev za Draganovim izručenjem. Ali to je malo vjerojatno.

Hrvatska policija treba osigurati prijevoz izručenika i time preuzima trošak avionske karte od Sydneya do Zagreba u iznosu od oko 30.000 kuna. Uzevši u obzir da je potrebna i policijska pratnja najmanje dva policajca, trošak putovanja iznosi gotovo 100.000 kuna, bez smještaja policajaca u Australiji.

Žalba bez osnova

Vasiljkovićevi odvjetnici žalili su se i na to da Hrvatska nije predala dokaze njegove krivnje, ali Pravilnikom o izručenju Hrvatskoj, koji je ratificiran u Australiji 2004. godine, propisano je da Hrvatska nije dužna poslati dokaze o krivnji osobe za koju se traži izručenje.

telegram.hr, 18.05.2015

Kapetana hoce da izruce tajno , odnosno da se ne zna vreme izrucenja , da nebi doslo do protesta .

Sta ce od svega ovoga biti , vidjetcemo . . .

Нажалост изгледа да је све готово. 15. маја 2015 аустралијски Врховни суд је одбацио последњу Васиљковићеву жалбу. Наводно због лоших изгледа за успјешан завршетак процеса !?  ???  . Посље овога, Драган Васиљковић нема више легалних средстава којима би се спријечио  изручење Хрватској и своју кобну судбину .

КАПЕТАН ДРАГАН ЗА НОВОСТИ:

- Шведска од Енглеске тражи Џулијана Асанжа и испитаће га у Лондону. Србија, која тражи Тихомира Пурду за ратне злочине, испитала га је у Сарајеву. Ако Асанж и Пурда могу да буду саслушани у Лондону односно Сарајеву, позивам Хрватску да мене салуша у Сиднеју!

Nema ko da me brani

“Novosti” –  M. Lopušina | 25. maj 2015

11-kapetan-dragan-u-australijs_620x0.jpg

NEMAM poverenje u hrvatsku državu, koja me nedužnog optužila za ratne zločine. Pripremajući svoju odbranu pred hrvatskim sudom, angažovao sam dvoje advokata iz Hrvatske, ali su mi oni ovih dana iznenada otkazali punomoćje. Jedan branilac je dobio ozbiljne pretnje da će mu porodica stradati zbog mene. Advokati su uplašeni, napustili su me i sada nema ko u Hvatskoj da me brani.

Poručuje ovo, u ekskluzivnom razgovoru za “Novosti”, Dragan Vasiljković iz australijskog pritvora, u kome se nalazi već devet godina. Prema saznanjima našeg lista, Australija bi Kapetana Dragana trebalo 15. jula da izruči Hrvatskoj, pošto je od zvaničnog Zagreba dobila dokaze da će suđenje njenom državljaninu “biti pošteno i nepristrasno”.

Uz tvrdnju da će ga u Hrvatskoj ubiti, Vasiljković je preko prijatelja, koji su ga ovih dana posetili u sidnejskom zatvoru, informaciju o tome da nema ko da ga brani poslao Ambasadi Srbije u Kanberi.

Šta se zapravo dogodilo u Hrvatskoj “Novostima” otkriva Savo Štrbac, ekspert na suđenju Vasiljkoviću u Sidneju 2006. godine i njegov zastupnik u Srbiji, navodeći da je pre mesec i po dana dogovoreno sa jednim Srbinom i jednom Hrvaticom da kao advokati preuzmu zastupništvo i odbranu Dragana Vasiljkovića pred hrvatskim sudom u Splitu.

Savo Štrbac

11-kapetan%20dragan%20strbac.jpg

– Advokati su preuzeli obiman Kapetanov predmet od hrvatskog pravosuđa i počeli da ga proučavaju. Čak su napravili i spisak svedoka odbrane, sa kojima je trebalo da obave službene razgovore u Hrvatskoj, ali i u Srbiji. Iznenada tokom ove nedelje, prvo je Srbin otkazao svoju angažovanost, a potom je i Hrvatica odustala od odbrane Kapetana Dragana.

Srpski advokat je rekao da je slabog zdravlja, da je predmet težak i stresan i da se boji da će u sudnici da dobije infarkt, dok je hrvatski advokat rekla da je iznenada angažovana za “novi i složen predmet, koji joj oduzima previše vremena” – objašnjava nam Štrbac.

Srbi iz Hrvatske veruju pak da su dvoje advokata izloženi grubim pritiscima i da su se zaista uplašili za sudbinu svojih porodica, a i za svoje advokature, ako budu branili Kapetana Dragana.

– Mi sada treba da nađemo nove branioce, jer Vasiljković ne želi da ga brane Hrvati po službenoj dužnosti. Najbolja kombinacija je da ga brani tim privatnih advokata sastavljen od Srba i Hrvata – precizira Štrbac, ukazujući da je dobra okolnost da suđenje Kapetanu Draganu u Hrvatskoj ne može da počne dok se ne formira njegov advokatski tim za odbranu.

Vasiljkovićev australijski advokat Den Mori kaže da samo Majkl Kinan, ministar pravde Australije, može da pomiluje Vasiljkovića i da obustavi njegovu ekstradiciju Hrvatskoj.

NOVAC OBEZBEĐEN AUSTRALIJA će Kapetanu Draganu kao australijskom državljaninu da plati odbranu pred hrvatskim sudom. Novac za to je izdvojen i biće plaćen advokatima iz Hrvatske po obavljenom poslu. Reč je o primamljivoj sumi i zaradi. Po advokatskom cenovniku, samo ulazak u sudnicu na prvo ročište advokati u Zagrebu naplaćuju po 800 evra.

Ovo je samo demonstracija  "sile "prevaranata i svjetskih hokstaplera . . . moj medo . . .

Ма јеби му матер ал ме за њега стварно боли и сузе очи, па знају сви наши ко је и какав је био са нашима а уствари он није наш, тј. није отуд а испаде да је бар 40% Крајишких побиједа 1991-1993 његова заслуга. Штета , греота,  . . .

E vidis , sva ta sadasnja desavanja govore u prilog onome da je sve dogovoreno i da nista nije slucajno . . .

Ali sta vredi tupiti zube kad neko nece da shvati . . .

Sreo sam ga svega par puta , i smatram da ima u sebi cudnovatu harizmu .

Vrlo lako je mogao komandovati jer je djelovao vrlo vrlo sigurno i odrecito .

Zaista zalim za takvim a i za jos nekim ljudima .

A sta se moze , guraj dalje . . .