Sign in to follow this  
SrboPeuljanac

Zasto navijate bas za taj klub?

Recommended Posts

Dakle, šta vas je nagnalo da navijate bas za taj klub za koji navijate?

Jeste li ga sami izabrali u odredjenom dobu svog zivota, kada ste shvatili koji klub u stvari volite ili je ostalo kao porodicna tradicija, eto, navija cijela familija oduvijek pa tako i vi?

Ili možda vase drustvo? Ono, kao recimo „ svi moji drugovi su Zvezdasi/Partizanovci etc, pa moram i ja”. Ili nešto drugo, neki igrac, dogadjaj itd...?

Kada sam bio mali, nekako sam uvijek navijao za neki klub zbog, vjerovali ili ne, boje dresova.

Rođen sam u Njemackoj, i tamo sam navijao za Borusiju iz Menhengladbaha. Nema odredjenog razloga osim tog jednog i jedinog da su mi njihovi dresovi bili izuzetno lijepi, tih davnih 70-tih, 80-tih godina.

Kada smo se vratili u bivšu YU u rodno mjesto mog pokojnog oca, apsolutno SVI tamo su navijali ili za CZ ili za Partizan.

Osim mog starog, on je cijeli zivot navijao za Zeljeznicar, još kao klinac je zavolio Ivicu Osima i to mu tako ostalo pa je uvijek navijao za njih. Ali to na mene nije imalo uticaja.

Mene je nerviralo sto bas cijeli grad navija samo za ta dva pomenuta kluba, pa sam - sad slijedi pljuvacina, znam:-) - navijao za Hajduk, iz inata.

I ponovo, imali su najljepse dresove, bar za mene, dresovi CZ i Partizana su mi uvijek izgledali kao neke pidzame, a cesce i kao robijaske uniforme onako isarani.

Kada sam imao nekih 14 godina, jednom sam procitao u Tempu da je neko napisao pismo Mitru Mrkeli i da mu je ovaj odgovorio. Mislio sam da laže sto posto, pa rekoh da provjerim, napisacu mu i ja pismo.

I gle cuda, nakon nekih mjesec-dva, ne sjecam se tačno, dobih ja čestitku za Novu Godinu od Mitra Mrkele. Ništa specijalno, čestitka je bila od sportskog drustva Crvena Zvezda, naprijed nekoliko slika maskote koja igra u sportovima u kojima CZ ima klubove ( dakle u svim postojecim ) i kad je otvoris, samo je pisalo

„ Srećna Nova Godina, Srbo, sve najbolje, Mitar Mrkela”.

Na zalost, ta mi je čestitka izgorila sa čitavom kucom, a i gradom, u ratu.

Normalno, istog trena je Hajduk bio zaboravljen, a i taman se tada negdje pojavio Piksi na sceni, u stvari, kad malo bolje razmislim mislim da me je prije njega poceo odusevljavati Milko Djurovski ( prije nego sto je presao u Partizan ), ali eto, pojavi se Piksi i to bi bilo to - Zvezda zacementirana u srcu.

Eto, to je moja prica, volio bih da podijelite vasu sa mnom ovdje, ako je imate.

Sportski pozdrav.

Пре свега хвала Срби на томе да подели нека своја сећања и мишљења. Добра тема... и волео бих да чујем остале.

Мене је нагнала фамилија! Сви одреда црвено-бели. srpski_smajli_kalas.gif

После ми било и драго... Не само због Барија и Токија, већ идеологије ради. :)

Srbo dobra tema...svaka cast!

Mislim da je jedna od prvih reci koje sam naucio da izgovorim bila ''Crvena Zvezda''! U mojoj familiji su svi Delije, pa se tako nije postavljalo pitanje ni za koga cu ja navijati, eto od malih nogu! A i tih osamdesetih koje su polako odmicale, a blizile se te teske devedesete, nama klincima sa Banije je nekako Zvezda bila sve, Zvezda je bila nas identitet, Zvezda je bila Srbija, Zvezda je bila zivot...Zvezda je bila sa nama svaki dan kad smo cerali loptu po sljivarima i zamisljali da smo Piksi, Dejo ili neki drugi Zvezdin igrac... Koliko je samo suza palo kad su stariji kretali na utakmice da gledaju Zvezdu, a mi onako mali morali ostajati kuci.. Znali smo da idu tamo negde u Srbiju, da gledaju tu veliku Zvezdu...to nam je sve bilo tamo negde, a tako blizu i tako nase!

Eh, a kad se samo sjetim prvog dresa koji smo dobili ja i burazeri...dal je bilo tad nekog srecnijeg od nas!Nismo ga skidali, nijedna igracka ga nije mogla zamjeniti. Eto taj dio kad se sve sad sagleda i najsrecniji dio mog detinjstva i odrastanja na Baniji pretila je Crvena Zvezda... Onda je dosla i ta titula Evropskog sampiona i to u trenutcima kada smo i mi djeca znali da ce se uskoro desavati neke ruzne stvari, nekako je to sve bilo vise od fudbala...Zvezda je bila sve!Tog proljeca '91. sam imao sedam godina i nisam ni znao pravu vrednost tih Zvezdinih pobjeda, ali sam znao da je to nesto veliko i da je nasa Zvezda najbolja i to je meni bilo najvaznije! Sjecam se tog velikog finala protiv Olimpika...sjecam se kao da je juce bilo! Mislim da su svi ljudi u nasem kraju ziveli za taj dan, cas...za tu utakmicu, pa cak i oni koje fudbal nije zanimao, jer za nas je u to vreme Zvezda bila Srbija! Zvezda ja bila nas identitet u tim predratnim vremenima, pa i mi djeca smo to osecali...

U nasem selu se ta utakmica gledala organizovano na skolskom igralistu, uz veliki televizor... Cijeli dan se spremalo za to vece, okretalo se prase, pila piva, pjevala pjesma i cekala pobjeda te nase Crvene Zvezde! Mi klinci iz kraja smo to dozivljavali na svoj nacin, kireci loptu cjeli dan, motajuci se oko nogu starijih i cekajuci to vece...da bi se na kraju scucurili nedje u kraj i gledali tu nasu Zvezdu u tako velikoj utakmici... To vece i ta pobjede Zvezde ce uvijek ostati u mom sjecanju, slavlje i pjesma starijih koji su odlazili u Glinu da slave i mojih suza jer ne mogu sa njima, ali i te srece jer sam znao da je Zvezda sampion i znajuci da cu vec od sutra u sljivaru pucati penale sa drugarima nabrajajuci svih onih pet Zvezdinih junaka koji su donjeli pobjedu...

Eto zato volim Crvenu Zvezdu, jer je ona jednostavno dio mene, dio mog detinjstva i odrastanja u jednom malom selu na Baniji, dio moje sadasnjosti, dio moje buducnosti...

nama klincima sa Banije je nekako Zvezda bila sve, Zvezda je bila nas identitet, Zvezda je bila Srbija, Zvezda je bila zivot...

Баш тако,тако сам нешто и ја схватио из прича наших људи у мом,тачније нашем крају.Моји су такође навијали за Звезду и тако остаде.Прва прича о фудбалу и Звезди које се сећам је била са мојим рођеним ујаком,можда сам имао 4 године.То је оно,''за кога навијаш...,па мораш за неког...,ма навијај за Звезду8)... ''.СрбоПеуљанац ме је опет потсетио на нешто друго,онај њеогв инат и Хајдук.Тако је и мој тата као клинац навијао за Партизан али само да би имао како да провоција брата (мог стрица,или што би ми рекли чичу) јер код нас навијача Партизана стварно није било у неком броју.Имам једног рођака у селу који навија за Партизан,понекад се мало зезамо на тему Звезде и Партизана или причамо о томе како је то све некад било.И најбоље онда кад га ја питам ко је све у селу и околини навијао за Партизан - наброји њих тројицу :):):)

Навијам за Црвену звезду, огромна већина људи коју су ме окруживали су навијали за Звезду па тако и ја постаде мали Делија srpski_smajli_kalas.gifsrpski_smajli_kalas.gif ... Али из прича оних баш старијих навијача Звезде сазнао сам да у Гламочу у почетку није било све тако блиставо са навијачима Звезде. Тамо 50-их и почетком 60-их година на њих се гледало као на противнике Титовог режима и било их је сасвим мало, док су навијачи Партизана били у веома већем броју и они су већином били чланови КПЈ... Мало по мало то се мјењало у том смијеру да се политика малте не искључила из тих ствари, тако да су навијачи Звезде превладали толико да су Партизановци постали мањина. За вријеме рата, у мом селу је било "Гробара" толико да су се могли избројати на прсте једне руке, а такође и у читавом граду су били непримјетни... :):D:D:D

Пре неко лето, скупили се ми на Ади, није било све крајишка екипа... и оћемо да играмо фудбал, али подела на звездаше и партизановце... како нас је било 12, то је било 9 црвено-белих и 3 црно-бела. Па момак који је то рачунао вели наглас: "Па где да нађем сада још 4 гробара?"

:):D:D:D:D

Иначе један од култних фаца Севера задњих 20 година је управо из Гламоча. Не знам јеси то Маркане знао?

Ако мислимо на Владимира Шавију, за којег сам ја чуо да је из Гламоча онда знам. А и чуо сам да су Шавије баш старосједиоци у Гламочу.

Навијам за Звезду од рођења јер ме је тако научила фамилија! Сећам се као јуче да је било, ја клинац 4-5 година дошла ми у госте нека даља фамилија из Загреба! И питају моју сестру која је имала 8-10 година за кога навија а она каже за "Динамо"?! У кући узбуна "Какав црни Динамо". Питају је шта си ти она каже "Ја сам Загрепчанка" а ја као из топа изјављујем "Ма питају те шта си по националности! Ја сам Србин и навијам за ЗвЈезду!" Њен ћале врти главом и каже немојте тако лако је вама ми у Загребу не причамо о томе, њени сви другови навијају за Динамо... да не ширим даље причу... кад сам дошао у Србију у школи велика мањина навија за ЈСД! Ја у чуду питам јесте ли ви Срби?! Кажу јесмо! Пффф... дуго ми је требало да схватим да, уз сво поштовање Срба из Србије они немају појма ко је Туђман, чији су играчи наступали у 2. св рату за НДХ па после добили прекоманду за Београд и слично! За Звезду навијам не зато што је најбоља, мада јесте најбоља, већ зато што је она симбол Српског национализма, антикомунизма и свих вредности којима се ја идентификујем као Србин! То се ваљда понесе из породице...

Meni je stari veliki navijac Zvezde.Nazalost,vecina mojih prijatelja navija za Partizan mada u Banja Luci ima malo vise navijaca Zvezde.Prije rata je bilo i navijaca sarajevskog Zelje i mozda da je bio mali broj simpatizera Hajduka.Sjecam se da je situacija u skoli bila pola-pola(delije-grobari),samo je Zvonimir navijao za Hajduk.

И ја бих волио знати ко је "кривац" ;| . Пола породице је навијало за Звезду, а остале је баш било брига за спорт, а тако и спортске клубове ;D

Главни осумњичени су ујак и комшија...а можда није ниједан од њих, већ неко сасвим трећи :[| ...други комшија и најбољи другар из дјетињства није сигурно (а ни његови), јер је навијао за Партизан :P ...у једно сам сигуран, љубав према Звезди је почела у раним годинама мог дјетињства srpski_smajli_kalas.gif ...било је покушаја "врбовања" и подмићивања, да прећем у друге навијачке таборе, али наравно...слабо су имали успјеха у томе ;D ...један примјер...имао сам 6-7 година, путовао сам возом из Книна за Београд, на том путовању ми је један од војника, понудио "највећу" чоколаду коју нађемо, када стигнемо у Београд, ако пређем да навијам за Борац из Бања Луке...и дан данас се питам :[| зашто нисам рекао да пристајем...узео чоколаду, па кад је поједем, вратим се у старо јато...увијек сам слапо "палио" :;):(;D

Dobro pitanje i tema !

Posto sam navijač Partizana sasvim "slučajno" tj.glavni "krivac" za to je đedov polubrat,vatreni i jedini navijač čini mi se Partizana u selu :D

Đed mi se slabo interesiro za sport,pa sam utakmice gledo kod njegovog polubrata u kući,a taj bio opaljen 120% volio da popije (pio isključivo crno vino ;D ),i bio vatreni "grobar".

Sijećam se ko danas derbiji Partizan-Zvijezda se nisu propuštali. Pritom je bilo najmanje 5L vina spremno za viječiti derbi,kad Partizan ne da gol,ili propusti veliku priliku psovkama i povicima nije bilo kraja,čak češće puta bilo skakanje sa kreveta ::D:( ,a o psovanju sudaca da i ne govorim :(

Uz to sam uvijek slušo njegove "lekcije" da je Partizan najbolji,i da je jedino za njega ispravno navijat ;D

I na kraju sam pao pod njegov uticaj,i posto navijač Partizana.

Jedini ja i on u čitavoj bližoj i daljoj familiji,a i u selu.

Ćaća mi je vatreni Zvijezdaš,kad je bio u JNA drugi tetovirali "JNA" na ruci,a on došo sa zvijezdinim grbom i natpisom C.Z.istetoviranim ;D

Kad sam preselio u grad i kreno u školu,tamo je omjer partizanovaca i zvjezdaša bio otprilike pola/pola,a bilo je dosta i onih što su navijali za dinamo,i nešto malo za hajduk.

Навијам за Звезду јер сам из велике Звездашке породице,та љубав према Звезди је нешто најлепше што сам са рођењем могао да добијем од оца!Такође оно што сам приметио је да за звезду навија па бар 70% РСК и РС,када сам питао оца зашто је то тако он ми је рекао да је један од разлога и вероватно тај што је за партизан од оснивања играло пола бивше ндх репрезентације,а народ због усташких злочина и свежег сећања на све то се окренуо српском клубу Црвеној Звезди...

Ево и један клип који иде у прилог тој теорији:

evo, da i ja isprićam svoju priću.

Ja sam navijač Partizan, jer mi cela porodica navija za Partizan. A pošto sam malo mladji, Partizan je i u mojih vremenima nekoliko bolji od Zvezde, pošto sad redovno osvaja srpsko prvenstvo. Još uvjek znam napamet nabrojiti prvu postavu Partizana. ;)

Ma dovoljno je reci samo - ZVEZDA!!!! :]] ovako od sire i uze porodice jedno 85% navijamo za zvezdu ovi ostali za partizan...

Evo jedne poruke za navijace partizana... Pa dobro ljudi, kad ce vec jednom poceti da navijate za PRAVI KLUB?? :)

Sto se tice dresova Srbo, sareni, zatvorenicki itd.. ma zvezdini mogu biti cisto beli sa jednim malim detaljem -

a to je ono sto na partizanovima nikad nece biti - zuta zvezdica hehe

Nego evo, kako su Nemci prenosili utakmicu 42-ge "und jetze spielen Rote Stark und Banditen" :D

ZVEEEZDA !!! ZVEEEZDA !!!

_[beLi VuK]_[":2abgfo4x]

Evo jedne poruke za navijace partizana... Pa dobro ljudi, kad ce vec jednom poceti da navijate za PRAVI KLUB?? :D

Pa mi koji navijamo za Partizan i navijamo za PRAVI I BOLJI KLUB (Partizan=srpski juventus) ;):D

ee gledaj brate, znas ti dobro, kako je to napisano, nema nista da se dvoumis... :]]

gledam nekad svadjaju se navijaci ovo ono, izgibose, vredjaju se.. a ja nista od toga ne osecam,

prema navijacima partizana, meni ih je bas zao ;D tu i tamo neku godinu moramo malo da ih

pustimo, da pobjeduju, inace bi se vec pre 40 godina naljutili i nebi hteli vise da igraju, a treba

nam zvezdasima ipak neki jaci klub za ovako malo bolji trening... ;):D

_[beLi VuK]_[":11pyv9xk]ee gledaj brate, znas ti dobro, kako je to napisano, nema nista da se dvoumis... :]]

gledam nekad svadjaju se navijaci ovo ono, izgibose, vredjaju se.. a ja nista od toga ne osecam,

prema navijacima partizana, meni ih je bas zao ;D tu i tamo neku godinu moramo malo da ih

pustimo, da pobjeduju, inace bi se vec pre 40 godina naljutili i nebi hteli vise da igraju, a treba

nam zvezdasima ipak neki jaci klub za ovako malo bolji trening... ;):D

Druže šalim se i ja malo,također ne osjećam nikakvu mržnju prema navijačima CZ ili nekim drugim :]]

Isto sam mišljenja da bi Partizanu bilo dosadno bez CZ,i Partizanu je potreban jači klub za bolji trening ;D

Al da mi ne bi previše trošili riječi,da mi zapjevamo jednu staru dobru iz 1984.godine :]] :}\/

2GQez1i9em4