Sign in to follow this  
CORDON

... ITD BAND - 25 i vise godina ....

Recommended Posts

I T D band

...... Znam da ce ovo biti za mnoge iznenadjenje, pogotovo za one koji sada imaju otprilike izmedju 45 i 55 godina...Evo proslo je vise od dvadesetpet godina kako je najcuvenija kordunaska i krajiska rok –grupa ITD band snimila svoju prvu plocu ….. Jos i danas na radiju mozete cuti njihovih starih pjesama : "Slavenska" , "Gradske cure", "Lagano umirem", "Sonja"...Tamo negdje daleke 1984 godine, sluzim vojsku u Banja Luci. .......Dolaze mi u posjetu moje drustvo i razveseljavaju me donjevsi mi na poklon prvu polocu, odnosno kasetu ( ………onda nije bilo CD-ova ), koja se tek pojavila …….Lijep je to osjecaj slusati svirku momaka koje poznas , s kojima si dobar………

itdband.jpg

Grupu u prvoj originalnoj postavi sacinjavaju

Branko Bekic – vokal

Mico Bekic – bas, vokal

Rastislav Tupoljski - klavijature, vokal

Jadranko Mileusnic – gitara

Nenad Tepsic – bubnjevi

……..Grupa nastupa u pucetku u lokalnom vrginmoscanskom omladinskom klubu >Kaktus<, da bi nesto kasnije brigu oko grupe preuzeo Miroslav Drljaca – Rus, kada se krenulo sa ozbiljnijim svirkama. Slijede nastupi po zagrebackim klubovima ……kultnom >Kulusicu<, >Jabuci<, >Lapidariju<, Klubu studenata elektrotehnike ( KSET-u), na >Savi< … uvijek praceni vjernom publikom kordunaskih studenata i srednjoskolaca ( …tih godina ih je zaista bilo mnogo u Zagrebu …..) Da bi grupa konacno dosla u priliku da snimi plocu , predstavlja se kao zagrebacka grupa , te ce takav tretman imati do samog njenog kraja, i mnogi i danas misle da se radi o zagrebackoj grupui. Jer u to vrijeme grupe koje nisu bile iz Zagreba, eventualno Splita ili Rijeke gotovo da nisu imale sansu snimiti ploc. Mada se u to vrijeme i nije gledalo previse kako ti je ime i prezime, na omotu je ipak iz prdostroznosti stajalo Branisalv B, Jadranko M. , Nemad T. Rastislav T, Bekic M. ……

……..Januara 1984 godine, u izdanju >Jugotona< u studiju Janka Milinarica – Trulog snima se prvi album po nazivom >Dvadeseti vijek, ( XX vijek, Nemoj da se sakrivas, Promjeni nesto u sebi, Ja se budim, Zena ptica , Treba izazivati neprilike, Mala soba, Slovenska minijatura, Ponocne vijesti, Prica sa zapadne strane ). Ploca dozivljava uspijeh i rado je slusana……….

…..Dvije godine kasnije snimaju i drugi album ( izdavacka kuca >Suzy<) pod nazivom >Plavi vojnik< ( Veza 202, Gradske cure, Samo je tvoje lice, Zivot zivot, Dusta iste cistiliste, Rodjen u Zagrebu, Vojnicka, Elena, Petak – 13 , Sonja, Ad Fines )…

……. 1987 snimaju treci album "Lagano umirem" ( od prve postave ITD banda, ostao je pjevati samo Branislav Bekic ) na kojem su se nalazile pjesme Drazesna Mery. Gledam kroz prozor, Gradske cure, Lagano umirem, Majko zemljo, Ponovo te volim, Sara, Skidam te pogledom, Stalno mislis na sex, Tekila-sila ……

…….U velikoj >Rok encikloplediji< uvrsteni su oni, i to je jos jedna potvrda da je ova grupa ipak imala kvalitete… Ljeta 2004 godine okupili su se ponovo u Vrginmostu ………. Rastislav Tupoljski dosao je iz Slovacke, Jadranko Mileusnic iz Kovina, Mico Bekic iz Beograda i Nenad Tepsic iz Sremske Mitrovice ( kasnije otisao za Canadu ). Jedino je nedostajao pjevac Branislav Bekic koji inace zivi u Svedskoj ……

Zasluzili su ovi momci da se spomenu i da se barem podsjetimo na njih i …..neka druga vremena……….

....."U meni neka tajna bezimena...."

pozdrav

cordon ;)

« Last Edit: Apr 1, 2009, 4:07pm by cordon

Ovo mi zvuci nevjerovatno da je ITD iz Vrginmosta.Cesto ih slusam,podsjete me na vojnicke dane.Jedan prijatelj iz Sarajeva je non-stop pustao Gradske cure.Bas je cudno da jedno tako malo mjesto kao sto je Vrginmost iznjedri jednu veliku grupu.

Veliko hvala Cordon-u.

cordon001, занима ме шта значи ово ИТД, тј назив бенда?

Mislim da je skracenica " i tako dalje" , bio je istoimeni Disko klub u staroj kuglani, ako se ne varam, nek

me neko ispravi...?

.........Pozdrav mojim Krajisnicima... da odgovorimo "markuglamoc"....ITD bi tebalo znaciti ustvari I TAKO DALJE....medjutim bilo je tu dosta zajebancija oko naziva... jedna od verzija je i INETRNACIONALNA TAMBURASKA DRUZINA ....

....Za "studenca"....ITD je bio naziv caffe bara, koji je drzao bubnjar benda, Nenad Tepsic - Viran, a naziv omladinskog kluba u kom su svirali u svojoj pocetnickoj fazi je "Kaktus" ( ima je prostorije u staroj kuglani kraj "hotela ")

.........Negdje pred kraj 2006 snimljen je dvostruki CD , "Sve najbolje od ITD Banda ".......

Ovo je vijest vrijedna paznje. Prenosimo cijeli clanak iz "Vecernjaka" :

RETRO TREND Nakon izlaska duplog CD-a najhitova banda koji je obilježio 80-te

Retro trend: Rus oživljava ITD band!

Autor NEVENKA MIKAC

Još jedan band koji je obilježio osamdesete godine, punio sportske dvorane i stadione te izluðivao ondašnje curice, prekjuèer je opet "oživio". Doduše, zasad samo na raritetnom nosaèu zvuka nazvanom "Sve najbolje od ITD banda" dvostrukom CD-u koji po cijeni jednoga donosi 30 najveæih hitova Miroslava Rusa, osnivaèa i autora svih pjesama te grupe koja je od 1982. do 1989. godine promijenila zacijelo najviše èlanova i postava, ali je unatoè tome punih sedam godina opstala u samome vrhu pop-scene ondašnje države.

Tako su se ovih dana u eteru èak 80 hrvatskih radijskih postaja, koje su medijski podržale taj projekt HIT Recordsa, ponovno zavrtjele kultne Rusove laganice i "budnice" ITD banda, tadašnji veliki hitovi "Roðen u Zagrebu", "Sonja", "Vojnièka", "Skidam te pogledom", "Majko zemljo", "20. vijek", "Slavenska minijatura", "Lagano umirem"... s njihova èetiri studijska albuma.

Sve su snimke digitalno remasterirane, a sve pjesme izvodi prvi pjevaè ITD banda Branislav Bekiæ koji je za tu prigodu nedavno "inkognito" doputovao iz Švedske kako bi otpjevao i snimio pjesmu "S ove strane ljubavi" prièa nam Miroslav Rus i priznaje da je band razmišljao i o moguæem ponovnom okupljanju.

Iako nam nije želio otkriti kad bi se to moglo dogoditi, zanimalo nas je i u kojoj bi se to postavi moglo ostvariti - s obzirom na to da je kroz ITD band pod njegovim vodstvom prodefilirala cijela vojska vrsnih glazbenika: Branislav Bekiæ, Branko Kezele Jull, Fedor Boiæ, Miroslav Budanko Ajziæ, Damir Lipošek Keks, Dražen Tomljenoviæ, Mladen Graberski Graba, Žarko Fabek Febo, Rastislav Topolsky, Jadranko Mileusniæ, Milan Bekiæ, Nebojša Tepšiæ, Tihomir Borošak, Damir Šimiæ, Goran Maretiæ, Kruno Brezak, Davor Borno...

Buduæi da je ITD bio mistièno skriveni band èije su pjesme preživjele sve igre skrivaèa, sve je moguæe zagonetno kaže Rus.

......ISTINA JE DA JE KROZ BEND PRODEFILIRALO MNOGO VRSNIH MUZICARA, ALI MI JEDINO PRIZNAMO PRVU, IZVORNU POSTAVU "ITD BANDA" ...........

pozdrav

cordon :)

....pozdrav DUCKU... da samo napomenem da je ITD vrginmoscansko-vojnicka kombinacija.... Bekic Branko, njegov brat Mico i Tepsic Nenad - Viran su iz Vrginmosta. Rastislav Tupoljski je rodjen u Vrginmostu ( kasnije dosao u Vojnic, majka mu predavala muzicki u osnovnoj skoli ) i Mileusnic Jadranko rodjeni vojnicanin....

....Sto se RUSA tice...on je prica za sebe...Sto ja mislim o njemu mozete vise saznati iz donjih priloga:

.......Zima....pocetak 2007.......lunjam po Zagrebu... "Zagreb moj..kaj se krijes u megli toj"...proveo sam ja tu lijepih godina...lijepih zima u tom Zagrebu najprje cetri godine na Novom Zagrebu..gradjevinski centar , onda jedna godina u "Cvijetnom naselju" kod "Vjesnika", a ostatak na "Savi"....tesko se snalazim....puno se toga promjenilo....sa Trga u >majmunjak< ( caffe MOKA ), jedan esspreso s nogu ...pa kroz "Oktogon" na Cvjetni..."Prosvjetina" knjizara....pa onda nazad Bogovicevom. U bivsem "Jugotonu" ( jebi ga sto je god valjalo to je bivse).......Prevrcem po albumima...cuo sam da je izisla ta nova od ITD ....SVE NAJBOLJE....Nalazim je lako....ne moze se reci....stvarno je ukusna uradjen omot...perfektno graficki odradjeno .....kupujem par komada...jedan meni ...ostali mojim dobrim prijateljima rasutim po svijetu...sjecajuci se nekih vremena......

..........Par koraka dalje je "CHARLI" ....uzelio sa se Stocka '84 . To je nekako bilo moje najdraze pice ...godinama... (kad je dosao rat zamjenise ga neka druga..bio sam presao na "Rubinov" vinjak ... otvram polako najlonski omot na CD-u ITD-banda. Siguran sam da je Rusova slika sigurno na nutarnjoj strani...

itd1.jpg

.......tako i bi. Ne moze se nikako poreci Rusu da ne zna posao. Ali uvjek je ostao pomalo narcisoidan.....Mada je on na neki nacin stvorio ITD band, napisao sve pjesme...

itd2.jpg

.......vec prilikom izdanja prvoga albuma "20 vijek" na omotu ce se naci i fotografija momaka iz prve posave ITD - banda, koja je nama Kordunasima najdraza, izvorna. Rus nece odoljeti nego ce se i on kao menadzer ( kako se to danas populrno kaze) pojaviti na omotu prvjenca...

itd24.jpg

.......cini mi se da smo o tome vec govorili, da grupe koje ne dolaze iz Zagreba, Rijeke i Splita nisu imale nikakvu sansu . Zato se ITD od pocetka vodio kao "zagrebacka" grupa. Mnogi s kojima sam razgovrao su izrazavali sumnju da ti decki dolaze sa Korduna....Pjevat ce Brane Bekic "Rodjen u Zagrebu" .....vjerovat ce mu Zagrebcani iskreno .....neko ce od nasih u publici samo dobaciti.....ma "Ma pjevaj .....Rodejen u Pjescanici....jer mu je mati u to vrijeme bila uciteljica u jednom selu na Kordunu....

itd7.jpg

........Kao sto ce kriti prezimena ( barem u pocetku ).......svoje prezime ce kriti trajno jer Boze moj ....ipak je nezgodno u Zagrebu se prezivati DRLJACA ...pogotovo kad si muzickim vodama ( ..zvuci malo seljacki, podsjeca odmah na Boru Drljacu ), ......RUS ce ostati ime po kojem ce ga znati...

.......Na ovom albumu "Sve najbolje" od ITD , ne mozemo se oteti utisku ( mozda smo mi Kordunasi previse subjektivni ), da ta prva , "kordunaska" postava ITD-banda ( Branislav Bekic, Milan Bekic i Nebojsa Tepsic su iz Vrginmosta. Rastislav Topoljski je djetinjstvo proveo u Vrginmostu, kasnije mu je mati , kao nastavnica muzickog presla raditi u Vojnic, tako da se i on preselio, te Jadranko Mileusnic iz Vojnica ), potisnuta bezrazlozno "u stranu" i da je zasluzila vise prostora i paznje.Ipak se tu radi o "prvoj" postavi ITD. Njihovu sliku ce te naci u jednom cosku?!? ...

itd6.jpg

...RUS ce raditi sa svima koji ga plate, i sa Bebebkom , i sa "Barunima', i sa Markom Perkovicem - Tompsonom....Vidjat ce te ga u svakakvim zagrebackim miljeima...poslovnim...muzickim ...krimi..

... Nije gadljiv na pare... Rasdirio se kao metastaza...gazda je NARODNOG RADIJA, veliki dionicar CROATIA REKORDSA ( Bivseg "Jugotona" ....producent..i sta ti ja vise znam...

..O svemu ce mozda vise govoriti jedan detalj. Prije par godina nasao sam se Rasom, bivsim klavijaturistom ITD BANDA, pa sam ga onako jednom upitao da li su uspjeli ista uzeti iz tih svojih svirki u to vrijeme, jer izdali su oni dva albuma koji su relativno dobro prodani, kad s eradi o mladoj grupi... On mi se kune da sve sto je zaradio je to da je kupio jedne LEVISICE 501 ?!?!!!...Da bijlog dinara nisu vidjeli od Rusa....Svirali su tada od Ljubljane do Skpolja ??!? ...Raso kaze da nije bio bubnjara Nenada Tepsica - Virana , koji je mnogo toga pokrivao vlastitim novcem , jer je stajao bolje po tom pitanju od drugih. Grupu je prvi napustio Rastislav Topoljksi iz spomenutih razloga .......

pozdrav

cordon :)

........Kao sto ce kriti prezimena ( barem u pocetku ).......svoje prezime ce kriti trajno jer Boze moj ....ipak je nezgodno u Zagrebu se prezivati DRLJACA ...pogotovo kad si muzickim vodama ( ..zvuci malo seljacki, podsjeca odmah na Boru Drljacu ), ......RUS ce ostati ime po kojem ce ga znati...

.....ili zamisli nesreće zvati se Mile Vasić.....ili Tadija Bajić..... ;]\/

.....ili zamisli nesreće zvati se Mile Vasić.....ili Tadija Bajić.....

:);D;D Pa, sto bar bijednik ne promijeni ime u, recimo, Domagoj Santek sve u skladu sa omiljenom mu "skladbom" "Rodjen u Zagrebu". ;]\/

... I meni je to sve sa imenima smjesno...al jebi ga svako odredjuje kako ce i sto ciniti... Tako isto jedan nas zemljak, Kordunas CHEDO VUJIC ( glumio u "Kapelskim kresovima" Torpeda ), kad se zaratilo izbaci ono CH..i osta EDO VUJIC ..kao sad ce ga bolje postivati neko ( ...E da mu je to caca Mitar, stari spomenicar doceka, umro bi odma od kapi , vako mu je lakse mrtvome ...)...

itd4.jpg

...Tako od svega dugackog imena ostede samo R U S ........

...Jedino se RUSU ne moze reci da ne zna posao. Napisao je gotovo sve rijeci za pjesme ITD i kad se ne slusaju, nego ovako prosto citaju, nezvuce lose ....

itd9.jpg

Pa, sto bar bijednik ne promijeni ime u, recimo, Domagoj Santek sve u skladu sa omiljenom mu "skladbom" "Rodjen u Zagrebu".

Da je imao sreće da se rodi kao recimo Marko Perković, nebi zvučalo seljački, nego metro, urbano, pa nebi morao promijeniti ništa... ;]\/

.....Pozdrav KANARINCU....Da ti pravo kazem nisam ni vidio ovo tvoje pitanje...Sad sam skoro kopao malo po proslim postovima pa sam ga vidio.....Predpostavljam da si i ti mladost proveo u Zagrebu, moze biti da si zivio na Folnegovicevom naselju. Rus je tamo zivio...Dzoni mu je bio mentor....pa je mozda i Branko Bogunovic Pif iz toga kvarta....Po prezimenu je sigurno Srbin...Caca mu je il iz Like il iz sjevernog dijela Dalmacije........

Добро да си копао :D  јер ја не бих имао појма да је та група са Кордуна!
 Песма ''Градске цуре'' нам је обележила Приматијаду пре неку годину.