• Announcements

• dj-zombi

Nove knjige   07/18/2016

U sekciji foruma "Krajina u knjigama" postavljeno dosta novih knjiga, obavezno pogledati:    6. Licka divizija - ratni put
       Kordun i Lika u NOB
       Kotar Slunj i kotar Veljun u NOR i socijalističkoj izgradnji
       SJENIČAK KRONIKA KORDUNAŠKOG SELA   Ove knjige kao i jos stotine drugih mozete takodje naci i u sekciji sajta "Dokumenti" http://www.krajinaforce.com/dokumenti/index.html          
Sign in to follow this  
Followers 0
BANIJA 79

Vidovdanska parada SVK Slunj 1995.

70 posts in this topic

Može li ko malo više napisat o jedinicama koje su bile na smotri. Zanima me dali je 2 gardijska brigada 4.8.1995 tj prvog dana oluje bila na prvoj liniji na Strmici u obrani Knina?

Može li ko malo više napisat o jedinicama koje su bile na smotri. Zanima me dali je 2 gardijska brigada 4.8.1995 tj prvog dana oluje bila na prvoj liniji na Strmici u obrani Knina?

Zemo Knin bi bilo besmisleno braniti iz Strmice sve snage a nie ih puno ni bilo iz tog rejona su povucene u smjeru Strmica-Ševina Poljana-Tiškovc-Srb pa dalje.Nakon hrv operacije ''skok'' kad je palo Livanjsko polje ta se linija vise nije mogla drzati u vezi datuma nije sigurno prvog dana cak nije ni drugog vec tek tamo 6og

Mnogo hvala! 8)

Jedino sto me na snimkama smeta je Nikanor, inace veoma zanimljivo i treba da se sacuva.

Pozdrav.

srpski_smajli_kalas.gif

Gledao sam na nekoj emisiji da je ovu smotru iz zraka snimala bespilotna letjelica HV-a tipa "Bojnik" i da je izbacivala nekakve letke nakon čega se udaljila. Navodno je presretnuto i (mislim Martićevo) naređenje za PVO da se ista locira i obori.

Ako je to istina, očito ti letci nisu pali baš blizu...

Zna li neko šta o tome, zanima me šta je pisalo na letcima?

Ja sam bio na toj smotri i nikakvi letci nisu padali...ako su i bačeni nisu bačeni đe treba,na vašu žalost...mada i onako ne bi imali nikakvog efekta... srpski_smajli_kalas.gif

To su ameri snimali ,odkud Hv da ima takve letjelice :)

HV od 93. godine operativno, gotovo svakodnevno koristi low cost (jeftine) bespilotne letjelice vlastite prozvodnje.

Vidio sam ih par puta na svoje oči, nisu američke sigrno, izgledaju ščeto, ima na netu nekoliko slika, iste su ko ove što sam viđao 94-95.

Vodnik ... znam ja jako dobro o tim letjelicama . Znam i ko ih je napravio ,bar za ovaj kraj gdje sam ja.

Vec 93. sam ja gledao snimke Turnja i okolice. Snimano sa 1300 m. Vidis svaki tenk (skriven iza kuce) ,svaki rov,transporter, rovove sa minobacacima. Pa masa ljudi nije ni znala za to.

Negdje sam na forumima vidio ( ne sjecam se sad) snimku Turnja.

Kanarinac ... pisali smo na tu temu o generalima i narednicima. Znam da dosta citas i sudjelujes (dosta znas i kvalitetno pises). Ne sporim da kad su ameri krenuli da rijesavaju ovaj rat , da su bili prisutni. Bili su i oni vetareni ,nekakva firma (da ne trazim sad ime ) ali je cinjenica da su Gotovini dali prednost pred ostalim generalima . On je vodio operacije u Bosni. Da im nije odgovarao ,stavili bi nekog drugog . Znaci nekakve svoje planove im je morao pokazat i nacin rada. Znas i sam da kod amera imas generala i njegovog narednika . U dosta slucajeva su ti narednici bili po znanju u rangu generala. Jer je sve morao znati sto general misli,jede ,kako dise. Sve sto general zna ,zna i on. Stalno su zajedno.

Masa ljudi ( sa obadvije strane) su bili prije civili i radnici i dosta se njih pokazalo bolje nego neki skolovan oficir.

Bio sam u JNA ,znam sto je to bilo. Sa danasnjeg gledanja i iskustva ,mogu reci da je to bila firma u kojoj su imali dobre place. Tu mislim na nize cinove koje sam susretao. U godini dana ja sam ispucao 18 metaka, u 9.mjeseci sam vidio da su dvaput tenkove vozili i palili ( bila je nekakva vjezba) i to je sve. Ostalo se svodi na ciscenje kasarne, fiskultura ,itd. Oficiri i pod oficiri su imali svoja radna mjesta. Sef kuhinje pa njegov pomocnik, pa sef skladista pa njegov pomocnik,pa sef kupatila, pa sef voznog parka itd.Ti ljudi su tu godinama radili na tim poslovima. Ali to je bilo da se odrzi ta firma na nogama i da funkcionira. Ja nisam vidio da je neki oficir vozio tenk (naravno da jesu nesto naucili i vozili) Recimo primjer jedne vjezbe gdje sam bio , da je i jedan sjeo u tenk i vodio na celu akcije,ne to rade vojnici. Oni rade do 3 i idu kuci , sto ce oni spavat pod satorima. Ostane samo dezurni koji kaze desetarima ,sto da se radi i ode u obliznje mjesto . Imali su generali vjerovatno vjezbe i simulacije ,ali za napade vecih formacija iz vana ,al to je vecinom bilo na papiru za diplomski. Da ne duzim dalje moje misljenje je da se ta vojska toliko godina "uspavala".

Od logistike amera na nizim nivoima ,vjeruj meni nije se dobilo nista. Sve sto je bilo je rusko(vecina) ili radjeno u drugim zemljama po licenci (ruskoj) . Imali smo americku uniformu, nekad je dobivali ali i kupovali u trgovinama, sljemovi su bili americki iz korejskog rata ili vjetnamskog ( odpadne glava ,rijetko kad nosena) nista drugo nije vojnik imao americko da bi mu bas bilo potrebno i kvalitetno.

Vec sam pisao o tome al da ponovim . Ne treba to gledat kako je na papiru. Mislim na broj ljudi. Mi smo vec 92. presli na sistem da se borba vodi sa cetama sa jakom topnickom podrskom . Isli su i bataljoni cijeli al nikad zajedno na okupu. Zasto ovo pisem ,pa bas zbog broja ljudi. Kod mene je bilo 1400 ljudi i svima se pise sudjelovanje u akciji ,a u praksi tj na terenu imas 300 vojnika na tri pravca i topnicku pomoc. Ako ovih 300 ne moze da napravi tj izvede akciju sa svom tom podrskom ,onda nebi uspjela ni sa svima koji su na spisku. Jer nisu vojnici roboti da mogu da izdrze danima bez podrske, znaci treba ima odmora. Ako ti nemas koga da te zamjeni ,"bjezi propalo je" Tako da nije Gotovina ili netko drugi morao da razbija glavu jer mu je 5000 vojnika u trenutnoj akciji ,nego je vecinom bilo do 500 ljudi sa velikom podrskom. Ako ide ide ,vezu se linije, ako ne staje se ili bjezi nazad. Znaci imamo osvojit jedno brdo da povezemo liniju. Ide ta ceta ili bataljon , jel topnistvo moze pokrivat moze. Jel logistika ima sve potrebno za (recimo 3 dana) ima. Nije to velika filozofija ratovanja na velikom prostoru sa malim snagama u napadu. Ne mozemo mi usporedjivat II svjetski u Rusiji gdje je bilo u igri par miliona ljudi.

cordon001... sorry al nije ovo snimka parade niti tog dijela vojnog poligona.

Na kraju da napomenem da se cijela parada od strane HV gledala sa 500-600 m zracne linije, ali sa zemlje, za letjelice ne znam. nisu se vidili ti letci ,dok su izvidjaci bili na brdu Simic glavica. Na prvom videu "5.43" se iza ledja pocasnog voda vide se dva silosa , iza toga je kamenolom ,a lijevo gore pocinje brdo , od tuda se promatrala parada , a druga grupa je bila na Kamenitom vrhu . Tu su se okretali avioni . Strogo je bilo zabranjeno bilo kakvo djelovanje

Puno si pisao,tako da ti možda nešto zaboravim odgovoriti...

Vidi,ja kad čitam ovaj tvoj post o HV-u i njegovom starešinskom kadru (i samom Gotovini),u glavi mi se stvara slika vojskovođe tipa Napoleona ili Mihaila Kutuzova koji iz prvih redova neposredno rukovode dešavanjima na terenu pod kišom đuladi (granata).To danas ne prolazi.Viši oficirski sastav (od potpukovnika pa nagore) treba da korisiti glavu,a u prvim linijama se pojavljivati samo u krajnjoj nuždi.Ja uopšte ne bih potcenjivao II svetski rat,jer je to osnova za izgradnju svake armije u slučaju velikog sukoba (uostalom Istočnim frontom se bavim godinama unazad)-to dovoljno govori kako je došlo do pada Krajine (nigde velike borbe-osim Maslenice,a i tamo je udareno i napravljen najveći uspeh dok se SVK nije mobilisala).Kažeš NATO je odabrao Gotovinu-pa morali su odabrati nekog (verujem da je jedan od razloga baš to što je služio na Zapadu) od one mase nekvalifikovanih ljudi (ja i dalje ne razumem zašto je Tuđman onoliki broj oficira JNA postavio na relativno sporedne dužnosti).

Kažeš,HV je koristio NATO taktiku...Ja to nigde nisam video.Kakvu je uopšte NATO primenjivao taktiku osim takozvanog "udara sa distance".Ja onaj Irak uopšte ne uzimam ozbiljno,jer su se tamo poslužili sistemom "zavadi pa vladaj" i tek onda udarili kada je sve otišlo u P.M.Druga stvar-nikada nisu vodili rat sa nekim kojim je tehnički dorastao (kada se to dogodi-onda možemo razgovarati o njihovoj taktici).

HV je radio JNA taktiku-jurišnim grupama sa dobro naoružanim pripadnicima (ili se to meni tako čini).Drugo što kažeš da je HV kao osnovnu borbenu jedinicu isturao četu (satniju)-u JNA je to bio bataljon jer je armija i projektovana i izgrađivana za borbu sa nadmoćnijim protivnikom od same sebe (Varšavski ugovor ili NATO)-to je jedina razlika između HV i JNA.Ponavljam-ja tu ne vidim ništa NATO-vsko.Daj mi jedan jedini manevar koji se proučava na akademijama širom sveta,a da se dogodio u ratu na prostoru Krajine.Ja mislim da toga nema (ako ima-daj mi vidljivi dokaz,ali da nije iz dnevne štampe).

Što se tiče oficira JNA i samog "kasarnskog života" te armije...Pa kažeš pucao si samo 18 metaka,a kako to da narednik HV na postrojavanju partije regruta,istima kaže doslovno "Nemate vi pojma šta je vojska,ja sam bio u JNA,ovo sada je pičkin dim".Pa daj,evo nedavno je bio dan OS RH,i neke stvari su se vrtile po TV-u...kakav je ono strojevi korak,jel ono hodanje (pešačenje) ili marširanje.Kao i u svakoj drugoj armiji-postoje zahtevne i manje zahtevne kasarne.Evo pričaj sa nekim iz Bileće,Prizrena ili CVŠ Sarajevo pa da vidimo šta će on reći.Veliku ulogu u životu garnizona igra njegov komandant-da li će on težiti disciplini ili hvatati žene po gradu...

Ja ovo za tenkovske oficire opet ne shvatam...Naravno da su znali voziti tenkove (ako su bili u OMJ),ali neće valjda komandant i načelnik štaba predvoditi oklopnu brigadu u napadu,rizikovati svoju smrt i uništenje plana napada ili odbrane (o čemu se već radi) i rizikovati momentalni pad morala u jedinici.NE,imaš svoje komandno vozilo sa potrebnim aparatom i pomoćnicima i rukovodiš dejstvima.U ratu,ako komanduješ treba da komanduješ,a ne da pičiš ko "Maksim po diviziji"...

Mnogi kažu da je JNA bila ideološka vojska i da je služba bezbednosti imala veliki uticaj u odabiru i proizvođenju kadrova...Pa u kojoj to vojsci nije slučaj?Jel u HV,jel u današnoj VS,u Nemačkoj...Neka neko navede jednu jedinu zemlju gde se svaki,ali baš svaki pojedinac unapređuje prema zaslugama-odmah ću se povući sa foruma.

A,ovo za Slunj,pa ima tu Kordunaša,oni će znati...I mene zanima priča sa tim letcima.

Što se tiče NATO opreme,otkud POVRS "MILAN" u 4. gardijskoj brigadi-pričao na forumu 63. padobranske njen pripadnik (Manitu kažeš da si ulogovan tamo-pogledaj onda postove člana foruma pod nadimkom susjed),otkud RB "Armbrust" u Vukovaru 91. (a Bundesver ga tada još nije uveo)

P.S. Ako sam dosadan,neću više :)

Gotovina koliko znam nije zapovijedao iz prvih redova nego iz IZM-a (istureno zapovjedno mjesto), dok npr. Krstičević je iz BOV-a ili kako se već zove.

Što se tiče taktike, išlo se manjim snagama u klinove, probijanje, uvezivanje, onda uvođenje većih, di je pružen jači otpor tu se stajalo, taj dio dospije u (polu)okruženje, i...

Kako na većem dijelu nije bilo ozbiljnijeg otpora to može izgledati đuture.

Što se tiče letaka...

Tamo negdje 1998-99. na TV-u je samo jednom prikazana emisija "Oči oluje", uglavnom je admiral Domazet (načelnik vojne obavještajne 94-95) laprdao svašta o "četvrtoj dimenziji bojišnice ;D ", ali bilo je dobrih autentičnih snimaka letjelice i samih njenih snimaka i fotografija. Tako je bio kadar parade na Slunju i onda s iste kamere vodoravno prema repu i kontejneru sa letcima u trenutku izbacivanja. Sa te visine (par km) po vjetru izbaciti papiriće, teško je za očekivati da padaju na ciljani prostor. Možda je netko od stražara ili čak stanovnika donio neki letak tu, jer Domazet trvrdi da su ED-ovci uhvatili kako netko komandira vezom, (ne sjećam se, možda čak i Martić ): "Ustaše su iznad nas, podignite PVO!" - tako nekako.

Što se tiče letaka...

Tamo negdje 1998-99. na TV-u je samo jednom prikazana emisija "Oči oluje", uglavnom je admiral Domazet (načelnik vojne obavještajne 94-95) laprdao svašta o "četvrtoj dimenziji bojišnice ;D ", ali bilo je dobrih autentičnih snimaka letjelice i samih njenih snimaka i fotografija. Tako je bio kadar parade na Slunju i onda s iste kamere vodoravno prema repu i kontejneru sa letcima u trenutku izbacivanja. Sa te visine (par km) po vjetru izbaciti papiriće, teško je za očekivati da padaju na ciljani prostor. Možda je netko od stražara ili čak stanovnika donio neki letak tu, jer Domazet trvrdi da su ED-ovci uhvatili kako netko komandira vezom, (ne sjećam se, možda čak i Martić ): "Ustaše su iznad nas, podignite PVO!" - tako nekako.

Vodnik,pozdrav!

Da li je letaka bilo,ili ne voleo bih i ja znati (mada je to emisija iz kako ti kažeš 98.-99. pa je još sveža tako da može biti kojekakvih priča tipa "I Shot the sheriff"-ali ona verzija od Erica Claptona :) ) ...A ovo za Domazeta se slažem.On je dosadio svima sa svojim "Napadima klonova" i ostalim delima.Čovek koji ga je poznavao još iz JNA je govorio na jednom od foruma da je Domazetu jedina "vrlina" bila ta što je mrzio Srbe.

. Vjezbalo se po zapadnom sistemu . Posto je dobar dio bio iz legije ,znaci prevladala je njihova obuka i taktika.

Sam Gotovina je oformio bazu za takve vjezbe ( Sepurine). Tu si u par mjeseci imao identicne vjezbe , kao i legija.

Pisalo se na dosta mjesta ,da je dolazak tenkova u zimskim uvjetima na Dinaru ,uvrsteno u analizu kod amera.

da su se i sami isli uvjerit na lice mjesta ( Dinara). Da su taj manevar Hv-a stavili kod sebe na akademijama.

E sad ako lazu drugi , onda ja lazem i tebe :) jer nemam bas cisti dokaz za to.

Sto se tice JNA i strojevog koraka, cemu to koristi osim sto ti jaja otpadnu ;) Ja sam imao obuku 2mj. i 22 dana svaki dan sam imao taj strojevi korak. Sto sam ja imao od toga da naucim . Ovo sto kazes da je covjek rekao za Hv da je "dim" ;) stoji al samo po disciplini i radnim aktivnostima. Ti si u JNA imao raspored cijeli dan . Uvijek nesto radis. Vecinom radis ono sto nema veze sa taktikama i obukom. Kopas kanale, popravljas cestu , cistis krug , odstopavas kanalizaciju (ovo sam ja morao ;) . Dok je poslije rata u Hv mlada vojska imala knjizice u djepu ,koja su njegove duznosti ,a sto ti ne smije pretpostavljeni radit. Za svaku malu gresku imao si kazne od pozarnog, ciscenja , do 7 dana zatvora. Ako je nekakvo veca greska ode ti na vojni sud. Desetar je za vojnika bio "bog" a kamoli oficir . Treses se kad ti dojde kapetan u obilazak. A danas tj prije par godina ( jer je ukinuta ) redovna vojska. Za svako "maltretiranje" eto ti raznih udruga i novina za ljudska prava. Pa gdje imas ljudska prava u vojsci. A vidim tj citam da je i u Srbiji ukinuto. A kako citam po tim forumima ,stari vojnici i oficiri jedva su docekali da se ukine jer to nema smisla.

Ovo za "milan" ja nisam nikad cuo, niti vidio dok je bio rat. Kasnije sam citao po forumima da ljudi pisu o tome.

Jedna je verzija da su opet legionari prosvercali par komada. Jer da je dosla posiljka nebi dobili samo jedni nego bi se podjelilo na vise strana.

E sad imas ti "eksperta" koji na osnovu prvog slova M odmah kazu "milan" ,a moguce je da je i "metis" :D toga je bilo dosta kod nas(metisa)

Ovo za Armbrust pitaj slovence oni su ih nabavljali,a mi mjenjali ili kupovali. Znam ljude koji su isli 91. u pratnji u sloveniju prilikom razmjene ili kupovine. Ono sto je uzeto 91. je i bilo sve , kasnije nije vise bilo armbrusta u nekim vecim kolicinama. A da je dobar , ne mogu da kazem nista . Malen ,lagan , pucas iz sobe .

A sve se da nabavit,ako imas love . Recimo ja nisam dugo vidio da marinci imaju borbene prsluke ,a ja sam ga imao :( Mislim na tu vrstu prsluka. Tek kasnije sam ih uocio kod njih da ih nose .

Nisam ulogovan na 63-tu , samo ponekad citam ( navratim)

Cordon001 .. izvinjenje ipak je to snimka iznad parade . Sad kad sam usporedio neke stvari to je to . Malo mi je slika bila okrenuta pa sam na brzinu rekao da nije ,ali u pravu si .

Za mene je bas onaj tretman u JNA, gdje te je svako dzubre moglo maltretirati ako nije bio obicni rekrut, jedan od razloga zasto kod mene nema neke vece nostalgije za Jugom.

Jer u principu je i inace tako bilo.

....Pozdrav svima koje zanima ova zanimljiva tema ....Za "manitua" ...nije mi se dalo ici u neke polemike jel to poligon Slunj ili nije..., jebi ga ipak je to Kordun na kojem sam rodjen , odrastao..i kojeg sam na kraju branio ( bolje reci pokusao braniti )... kog ja ipak bolje poznam od mnogih....

Slika je uradjena otprilike dva sata prije odrzavanja te cuvene Mrksiceve, Vidovdanske "parade" . Na slici je pod:

br. 1 - parkiraliste rezervirano za autobuse kojim su dosli gosti i uzvanici

br. 2 - parkiraliste za aute gostiju

br. 3 - svecana bina ....Tu je predsjednik drzave Milan Martic ( istaknuto visoko inteligentno dinarsko celo, podsjeca na glumca Zvonka Lepetica....vizonarskog pogleda, kaubojskih brkova ... pa novi sef vojske , Mile Mrksic, nas Kordunas "general" ( ...prva izjava kad je preuzeo Krajisku vojsku ( koja me je uvjek podsjecala nekako na Juznjacku vojsku u americkom gradjanskom ratu, zbog nesjednacenih uniformi..."E sad ce mo da im jebemo mamicu !!!"... ) i ostala krajiska svita ...Medju ostalim gostima i cuveni sef "Crvenih beretki" koje su toga momenta bile zauzete poslom izmedju V.Kladuse i Cazina, Franjo Simatovic "Frenki", sef takticke grupe 1. "Pauka", Milorad Ulemek "Legija" ( za tu priliku ce svoju cuvenu tetoviranu ruzu na vratu prekriti maskirnom maramom, sef takticker grupe 2. Radojica Bozovic "Raja" , poznatiji kao "Kobac" ....

br.4 - mjesto na kojem je okupljena borbena tehnika koja je nastupila na "paradi"

sllunj-obiljezen.jpg

pozdrav

cordon :)

Pa i ja znam ponesto o tom kraju :) Jesi u pravu si za sliku ,nisam isao provjeravat pa sam bubnuo onako od oka na prvu. Broj 4 je koliko meni poznato pilana. Moguce da je jedan dio bio tu , ali ne sva onolika tehnika. Preko ceste i pilane ima jos dvije zgrade , al se na slici vide jako slabo. Tu je bilo dosta vojske za pocetak parade.

Da je slika u dnu malo veca (sira) stavio bi i broj 5. Atomsko skloniste ;)