Sign in to follow this  
ANJA))

Dva MIG-a Hrz srusila se kod Plaskog

Recommended Posts

Večernji list...

na odgovornost pozivaju ministre

Redakcija Novosti zasuta prijetnjama zbog "Obadva su pala"

Policija je prijetnje zaprimila i po njima će postupati, no ne želi izvijestiti je li uredništvu Novosti pružena zaštita.

"Hoćete da vam bacimo bombu? Poklat ćemo vas! Pobit ćemo vas, stoko srpska, majku vam je*** srpsku!" jedna je od prijetnji, prenosi portal h-alter, što su tijekom prijepodneva stale pristizati u redakciju tjednika Novosti na čijoj su naslovnici osvanula dva MiG-a s naslovom "Obadva, obadva su pala".

Redakcija Novosti prijetnje je shvatila ozbiljno i slučaj je prijavila policiji, izvijestili su u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama Srpskoga narodnog vijeća.

Glasnogovornik MUP-a Krunoslav Borovec potvrdio je da su prijave o prijetnjama zaprimljene te da će policija po njima postupati. Je li uredništvu pružena zaštita Borovec nije želio komentirati jer "policija o tome nema naviku izvještavati".

Ostvare li se prijetnje poslane elektroničkom poštom i telefonom, iz Novosti poručuju kako će na odgovornost pozvati ministra obrane Branka Vukelića, načelnika Glavnog stožera Oružanih snaga RH Josipa Lucića, predsjednika HHO-a Ivana Zvonimira Čička, "koji su u utorak 5. listopada tijekom cijelog dana u svojim priopćenjima i javnim istupima huškali javnost i pozivali na linč članova redakcije, zlonamjerno interpretirajući našu naslovnicu", piše u priopćenju.

Također, pozvali su i Josipovića, kao vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga, te Jadranku Kosor da podređene pozovu na odgovornost.

I HND traži zaštitu za redakciju Novosti

O cijelom slučaju oglasilo se i Hrvatsko novinarsko društvo koje u svojem priopćenju "zahtijeva od vlasti i policije da pruži punu zaštitu i sigurnost redakciji Novosti, tjednika koji izdaje Srpsko narodno vijeće, i njezinu glavnom uredniku, jer su jutros u redakciju pristizale smrtne prijetnje elektroničkom poštom i telefonom".

Prijetnje redakciji Novosti izravna su posljedica jučer stvorene atmosfere oko naslovne stranice posljednjeg broja Novosti na kojoj je ilustracija dva pala MiG-a-21, uz tekst „Obadva, obadva su pala“.

U načelu, svatko ima pravo kritizirati medije, ali je loše i opasno kada to čine najviše vojne institucije. Ministar obrane Branko Vukelić i načelnik Glavnog stožera RH Josip Lucić jučer su koordinirano kroz dva priopćenja, gotovo istim tekstom, okvalificirali naslovnicu Novosti uvredljivom za pripadnike Oružanih snaga, za sve branitelje i sve dobronamjerne građane. Iz toga proizlazi da vojne institucije daju sebi za pravo javno prosuđivati koji hrvatski građani jesu, a koji nisu dobronamjerni, odnosno koji su neprijatelji. To nije primjereno u društvima europskih demokracija, a Hrvatska proklamacijama, vjerujemo, i stvarno želi biti takvo društvo.

PROVOKACIJA

Čičak: Srpski tjednik izruguje se svetinjama

Dragojević: I opet ćemo

Čičak: Izruguju se svetinjama, Dragojević: Opet ćemo. Uvredljiva naslovnica tjednika Novosti: objavljena je fotografija dvaju hrvatskih MiG-ova s nacionalnim obilježjima i naslovom "Obadva, obadva su pala!"

Piše: Davor Ivanković

Naslovna stranica najnovijeg broja tjednika “Novosti”, na kojoj su dva padajuća hrvatska MiG-a smještena između naslova “Obadva, obadva su pala”, izaziva velike prosvjede. Da je takvu naslovnicu objavio neki satirični list, to bi za javnost još bilo podnošljivo, no učinio je to tjednik srpske manjine u Hrvatskoj, izdavača Srpskog narodnog vijeća, na čijem je čelu Milorad Pupovac, saborski zastupnik i potpredsjednik SDSS-a, stranke koja je i koalicijski partner u Vladi Jadranke Kosor. Koja, inače, iz proračuna daje novac hrvatskih poreznih obveznika, među ostalim, i da bi “Novosti” izlazile. A to je onda već puno ozbiljnije. Na pojavu te naslovnice prvi je reagirao Hrvatski helsinški odbor (HHO), koji u svom prosvjednom pismu Vladi i Hrvatskom saboru podsjeća kako je to ismijavanje usklika hrvatskog vojnika kod Šibenika 21. rujna 1991. prilikom rušenja dvaju jugoslavenskih ratnih zrakoplova. HHO smatra da je potez Novosti krajnje dvojben, pa čak i uvredljiv za hrvatske građane.

Prosvjed vlastima

Stoga su i poslali prosvjed hrvatskim vlastima i smeta im što se taj tjednik financira iz državnog proračuna. Smatraju i da je M. Pupovac u sukobu interesa jer drži brojne nespojive funkcije u vlasti, u nevladinim udrugama, a izdaje, eto, i list krovne institucije Srba u RH.

Glavni urednik Novosti Rade Dragojević u izjavi medijima priznaje da su se u redakciji “zezali” te da će i dalje tako nastaviti. “Zezali smo se i dirnuli u svetinju Domovinskog rata, jesmo... i neka, ako ima svetinja, nema slobode”, rekao je Dragojević. Na takvu, nikako diplomatsku izjavu, reagira i potpisnik prosvjeda HHO-a Ivan Zvonimir Čičak:

“R. Dragojević i cijelo to društvo ne mogu skriti svoju mržnju prema hrvatskoj državi, a zanima me hoće li se tako karikaturalno zezati i oko zahtjeva u Srbiji da se novi most u Beogradu nazove imenom Draže Mihailovića”. Dodaje da “oni samo kriminaliziraju hrvatsko društvo i ne treba dopustiti da ih to društvo i financira... neka se bave nacionalnim pravima, a ne raspirivanjem nacionalne mržnje”.

Do utorka navečer slučaj s naslovnicom Novosti prerastao je već u aferu. Oštrim priopćenjem reagirao je ministar obrane, Branko Vukelić, a u istom tonu i načelnik Glavnog stožera OS RH, general Josip Lucić: - MORH sa žaljenjem konstatira da su zrakoplovi HRZ-a u Novostima stavljeni u isti kontekst kao i neprijateljski zrakoplovi koji su agresorski djelovali diljem Hrvatske u Domovinskom ratu, kaže Vukelić. Dodaje da je to stavljanje u isti kontekst zrakoplova koji čuvaju suverenitet RH i Vazduhoplovstva JNA “uvreda za sve djelatnike mORH-a i pripadnike OS, za sve branitelje i dobronamjerne građane”. MORH osuđuje i želju da se ovako ispolitizira nesreća MiG-ova, kao i tekst u Novostima koji govori o kaosu i bombama koje su ostale nakon pada.

Pupovac ‘nije zadovoljan’

- Za razliku od kaosa, bombi i projektila koje je “Vazduhoplovstvo JNA” ostaljalo diljem Hrvatske, po ovoj nesreći postupano je sukladno svim važećim hrvatskim propisima, a u skladu s NATO regulativom”, završava priopćenje Vukelića. Načelnik Lucić, reagira na isti način kao i MORH, te dodaje da Novosti štete ugledu pripadnika OSRH.

Premda isprva M. Pupovac nije želio reagirati na prosvjede, kasnije je za portale izjavio da “bez obzira na to kako je netko mogao shvatiti, sasvim je sigurno da u RH ima mnogo drugih naslovnica kojima bi trebalo posvetiti više pažnje i koje lošije utječu na javnost, razumijem da bi takva naslovnica mogla nekome zasmetati”. Dodao je da nema ništa protiv reakcije HHO-a, ali i to da “kao izdavači (SNV) nismo sretni s tom naslovnicom, niti je smatramo dobrom, niti nečim što je vrijedno pažnje”.

Za portale je izjavu dao i glavni urednik Rade Dragojević, koji reakcije na Novosti vidi kao “poziv na javni linč, očekujem reakcije policije i privođenje, a možda i streljanje, ovo je potpuino suludo što se događa”. Dragojevića smeta što “nitko od kolega novinara nedaje podršku...da nije opasno bilo bi bizarno, jer mi prijeti onaj tko ima silu i oružje, kaže- I dalje izjavljuje da “zašto ne bi provocirao ovakvom naslovnicom, jer se tako ispituju granice novinarskih sloboda”.

REAKCIJA NA NASLOVNICU "OBADVA, OBADVA SU PALA"

"Ograđujemo se od provokacije i pozivamo Pupovca da se ispriča"

Predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine izrazio je žaljenje zbog provokacije na naslovnici tjednika Novosti.

Piše: Dragutin Šantoši

VIROVITICA - "U povodu najnovijeg pisanja lista Novosti, koje 'u ime i za račun' Srba u Hrvatskoj izdaje Srpsko nacionalno vijeće – nacionalna koordinacija čiji je predsjednik i osoba odgovorna za izdavanje lista Milorad Pupovac, prisiljen sam, u ime Vijeća srpske nacionalne manjine Virovitičko-podravske županije i svoje osobno, izraziti žaljenje zbog 563. broja Novosti s naslovnicom 'Obadva, obadva su pala'. U potpunosti se ograđujemo od poruke koja se takvom naslovnicom šalje i pozivamo Milorada Pupovca, kao izdavača lista, da se javno ispriča u svoje i u ime svojih najbližih suradnika", piše u otvorenom pismu javnosti koje je potpisao Staniša Žarković, predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Virovitičko-podravske županije.

U pismu se navodi kako ovo nije prvi, a najvjerojatnije ni posljednji primjer zlouporabe lista Novosti koji Vlada RH financira sa 4,385.000 kuna proračunskog novca dodijeljenog Srpskom nacionalnom vijeću u 2010. godini. Žarković Pupovca proziva i da sam sebi dodjeljuje milijune, sam sebe nadzire i na kraju sam sebi prihvaća izvješća o realizaciji projekata za koje je prijavljen USKOK-u još 2007. godine.

"Ukazivanje na zloupotrebe novca poreznih obveznika i nedemokratsko ponašanje srpske zajednice do sada nisu urodila plodom. Važno je to prepoznati, jer ni stanje u nacionalnim manjinama nije bolje od ukupnog stanja u društvu, pa pozivam medije da i u ovom slučaju istraže zloporabe Milorada Pupovca i njegovih suradnika i o tome izvijeste javnost", ističe u pismu Žarković.

E Gubac, da ste ovako 1991 nebi ni bilo rata ;) ali znate lijepo palamuditi ili sto bi rekli stari:

"cerati vodu na svoj mlin" ;);)

Ne odgovori ti meni a ciji su ono bili avioni koje ste u juni 1991 oborili ??(ali necemo o tome jer opet ces po starom :D )

A sto se tice Dakule, ako on sebe smatra hrvatskim Srbinom to je njegova licna stvar ali ja cu vasim ustaskim stopama-

koliko ste vi voljeli te zeljeli Jugu bas toliko i ja volim i zelim tu vasu ndh pravila.gifpravila.gif

Zeljo je svoje odzivio i prezivio u Istri, sada Zeljo pici po Svapskim Alpama :D ;]\/

[quote name="Bepo"

Kakvi su to Gorani što baštine ličku kapu?!

Kad si u WWII došao u Drežnicu' date=' bio ti je to ulazak u Liku. ;)

Koliko ja znam baštine je i Srbi Gorskog Kotara mada nisam siguran,a za 2sv rat est ima cak i pjesma sad me podsjeti

''Sivi sokol sa Kapele kliče Liko naša heroji te dice,Drežnica se Partizanskom zove u njoj leži heroj borbe ove.Znali su ga kao hrabrog tića po imenu Savu Vukelića'' :}\/

Pa zar opet planiras na traktor? @->-

P.S. OZNA SVE DOZNA :-

Koje si ti ono godine pobjego sa traktorom iz Bos.Posavine ? Jel bila Sava duboka ?

Lik pod nickom "jovandan" je inače nekad imo nick "master" na KF prije banovanja.Ustaša iz Odžaka tek tolko da se zna ko se krije ispod nicka "jovandan".

Jbg OZNA SVE DOZNA ;););):D:D

Nema ništa slađe nego kad hrvat ima nick jovandan :D:D:D:D

pa sta nerece ujkane da si iz Odzaka ;) ne treba Ozna tebi ja sam ti inace u blizini tvog

kraja ponekad u prolazu, ali samo reci ujo pa de se trefimo kod Lepnice ili jos bolje nede na

Covic polju.

Ja na traktoru a ti ujo nizvodno Savom .....(ti biraj kako ces ;);):D:D ) :]]

pa sta nerece ujkane da si iz Odzaka ;) ne treba Ozna tebi ja sam ti inace u blizini tvog

kraja ponekad u prolazu, ali samo reci ujo pa de se trefimo kod Lepnice ili jos bolje nede na

Covic polju.

Ja na traktoru a ti ujo nizvodno Savom .....(ti biraj kako ces ;):D:D:D ) :]]

Zemljače "jovandan" ili bolje rečeno "master" je bio pripadnik 103 traktorske brigade iz Odžaka :D:D:D:D:D

Šta misliš kolko je njegov traktor imo konja ? Jel imo dosta da pređe savski most 1992.? ;):D:D:D:D

Oooo... tu je moj "sestrić"... pa vidiš sestriće da sam u potpis stavio "našu" pesmu... ;)

Da ti nisi iz muslimansko-hrvatske pederacije rodom,mislim iz Pederacije BiH ? ;]\/ ;)

Sve je moguće rođače... ja iz PBiH a ti iz NDH... mislim rodom... ;)

Zajebo si se,ja nisam iz NDH,nego iz Krajine sa Banije kao što fino i piše u profilu ;) za sve pismene ;D

Koje si ti ono godine pobjego sa traktorom iz Bos.Posavine ? Jel bila Sava duboka ?

Lik pod nickom "jovandan" je inače nekad imo nick "master" na KF prije banovanja.Ustaša iz Odžaka tek tolko da se zna ko se krije ispod nicka "jovandan".

Xexe, nisam traktorom, traktor oteli lopovi i propalice. Mene su iznijeli, bio sam ranjen, ali ... jos su neke vase iznijeli ... i nisu se vratili...

Nema ništa slađe nego kad hrvat ima nick jovandan ;););):D

Moram, jebem srpkinju ... a imam i nick Rasuo ;]\/

Jadnice balavi...

Zajebo si se,ja nisam iz NDH,nego iz Krajine sa Banije kao što fino i piše u profilu ;) za sve pismene ;D

Pa rođo, ako si pismen onda ti i u mom profilu piše odakle sam... ;)

Ne znam kakve su ti pederacije u glavi... da to nije zbog ove gej parade što je za koji dan... ;]\/

deces reci za Baniju da je ndh zalutalo_prase nene.gif\" title="ne ne" /> nene.gif\" title="ne ne" /> mora da si zalutao duboko u sumi ili

si na pogresnom forumu. 8)8)

A sta kazes Prasence na kontrole u Dvoru na svakom raskrscu, ulazu i izlazu da je Gestapo

bio mila majka. A tek kad pregazis Unu pa ujo trci za tobom nede skriven iza drace ;)

presao si granicu 8););)

Covic polju.

Ja na traktoru a ti ujo nizvodno Savom .....(ti biraj kako ces ;);):D:D ) :]]

Uh, jakih muda ... Ja se borio u odzaku tri mjeseca, a ti u krajini za tri dana kapitulirao...

Moram, jebem srpkinju ... a imam i nick Rasuo ;]\/

Jadnice balavi...

Sva sreća pa krava ne nosi gaće,inače ti nikad ženske stvari ne bi vidio ;););)

JADNIČE USTAŠKI srpski_smajli_kalas.gif

deces reci za Baniju da je ndh zalutalo_prase nene.gif\" title="ne ne" /> nene.gif\" title="ne ne" /> mora da si zalutao duboko u sumi ili

si na pogresnom forumu. 8)8)

A sta kazes Prasence na kontrole u Dvoru na svakom raskrscu, ulazu i izlazu da je Gestapo

bio mila majka. A tek kad pregazis Unu pa ujo trci za tobom nede skriven iza drace ;)

presao si granicu 8);):D

On mene posla u pederaciju... pa moram malo da uzvratim... ;)

Pa rođo, ako si pismen onda ti i u mom profilu piše odakle sam... ;)

Ne znam kakve su ti pederacije u glavi... da to nije zbog ove gej parade što je za koji dan... ;]\/

U tvom profilu piše da si dj-krmak ;):D:D:D

Ti ipak više voliš gej-parade,podržavaš ih,šta si zaboravio ;)

Moram, jebem srpkinju ... a imam i nick Rasuo

Gubec, sta ces tek na ovog da kazes ;) ne samo da je najjaci nego jos uz to i Don Huan mu nije ravan ;):D:D:D

puklo mu u glavu samo pitanje u koju ;):D:D:D:D:D

U tvom profilu piše da si dj-krmak ;);):D:D

Ti ipak više voliš gej-parade,podržavaš ih,šta si zaboravio ;)

Celo selo šmrče bjelo joj... :D

Ja ih naravno podržavam... kad su dobre vama u švabiji biće dobre i nama ovde... ;]\/

Nego da se vratimo mi na temu... pravila.gif

On mene posla u pederaciju... pa moram malo da uzvratim... ;)

To ti je zato što Republiku Srpsku nazivaš Republika Šumska,pa da ti malo uzvratim ;D

Ipak si ti iz pederacije BiH ;D