Sign in to follow this  
Rada

Hrvati potpisuju peticiju usred Banjaluke

Recommended Posts

Hrvati potpisuju peticiju usred Banjaluke

Predstavnici Srba proteranih iz Hrvatske i potomci žrtava ustaških zločina u Nezavisnoj državi Hrvatskoj ogorčeni su potezom Udruženja hrvatskih ratnih veterana, koje je juče u Banjaluci organizovalo potpisivanje peticije pod nazivom „Stop majorizaciji Hrvata u BiH"

POTPISIVANJE PETICIJE PROTIV MAJORIZACIJE HRVATA... Banjalučki Trg Krajine

Član Organizacionog odbora za potpisivanje peticije Igor Bašić rekao je juče da se „neravnopravnost Hrvata u BiH ogleda i kroz Izborni zakon kojim se omogućava ignorisanje legitimne izborne volje hrvatskog biračkog tela u BiH. Bašić je istakao da je više potpisa prikupljeno u Banjaluci nego u Sarajevu.

Međutim, predsednik Udruženja Srba izbeglih iz Krajine i Hrvatske Petar Džodan kaže da ga više ništa ne iznenađuje, pa ni to da Srbi u centru Banjaluke potpisuju peticiju u korist Hrvata!

On ističe da je najžalosnije to što, kako kaže, veći publicitet ima potpisivanje hrvatske peticije nego one u kojoj su Srbi proterani iz Hrvatske tražili da se blokira ulazak te države u EU dok se ne reše pitanja srpske imovine i stanarskih prava prognanih Srba!

- Naša peticija je čak naišla i na osudu! O više od 200.000 Srba proteranih sa svojih ognjišta više niko ne vodi računa, a kako je krenulo, Hrvati će ispasti najveći stradalnici proteklog rata. Problem je u tome što mi Srbi više ne znamo šta hoćemo - kaže Džodan.

On ističe da je uveren da Srbima ne bi bilo dozvoljeno da u Mostaru organizuju potpisivanje peticije u kojoj traže povrat stanarskih prava i imovine u Hrvatskoj ili, kako kaže, peticiju o podršci Srbima na Kosovu i Metohiji.

- I kada bi to dozvolili, uveren sam da je ni Srbi ne bi potpisali iz straha od toga šta će reći njihove komšije Hrvati i Bošnjaci - kaže Džodan.

Njegovo mišljenje deli i predsednik Udruženja potomaka i poštovalaca žrtava kompleksa ustaških logora „Jadovno 1941" Dušan Bastašić, koji kaže da od Srba može da se očekuje sve drugo osim da konačno da posvete pažnju svojoj tradiciji i svojim žrtvama.

- Naše udruženje u junu treba da organizuje međunarodnu konferenciju povodom 70 godina od zločina u Jadovnu, ali do sada ni od jedne republičke institucije, niti jedinice lokalne samouprave kojima smo se obratili, nismo dobili ni odgovor, a kamoli obećanje da će nam pomoći u tome - kaže Bastašić.

Prema njegovim rečima, očigledno je da Srbi, koji o tome treba da vode najviše računa, nisu zainteresovani za to da se obeleže mesta na kojima su na monstruozan način pobijeni njihovi sunarodnici.

- Nažalost, čini mi se da se sve radi u skladu sa svojevrsnom direktivom i agendom Evropske unije da se zatvori stranica zvana 20. vek i definitivno stavi pečat na istinu o srpskom stradanju. U tom svetlu me ne čudi što Srbi dozvoljavaju ili pristaju na to da se drugi predstavljaju kao žrtve - kaže Bastašić.

Predsednik Udruženja logoraša Drugog svetskog rata Gojko Knežević kaže da je protiv bilo kakve majorizacije, jer ona nikome nije donela ništa dobro, ali ističe da mu nije jasno zašto su Hrvati došli u Banjaluku da traže podršku.

- Majorizacija nije nikome donela ništa dobro. Sveža su sećanja na majorizaciju Srba od strane Hrvata i Muslimana sa početka devedesetih i znamo gde nas je to odvelo. Ali sada je na sceni majorizacija Hrvata od strane Muslimana u Federaciji BiH i oni tamo treba da rešavaju svoje probleme - kaže Knežević.

On, ipak, ističe da se ne protivi potpisivanju peticije u Banjaluci, jer kako kaže, Srbi i na taj način pokazuju da su tolerantan i miroljubiv narod, i dodaje da nije uveren da bi slična srpska peticija mogla da se potpisuje u Mostaru, a pogotovo u Sarajevu.

(D. M.)

PRESS 18. 02. 2011

Izgleda da su samo Srbi jedan zaboravljeni narod o čijoj sudbini niko ne brine ...

nazalost moraces da verujes Ratnice, ali zasto ti ne pokusas nesto slicno u Vukovaru da

ne kazem u Zagrebu, mozda ce ti pomoci Vodnik i Manitu ;]\/ ;]\/ to ti je demokratska drzava B)B):)

na jos vecem stupnju demokracije nego Republika Srpska ;]\/ ;]\/ :]]:]]

Sve zavisi o političkim prilikama u datom trenutku... Ako se Dodik javno zalaže za to, onda može i takva peticija u BL.

E sad kakve bi trebale biti političke prilike da se u ZG potpisuje peticija protiv majorizacije Srba u RH, ne znam, al proteći će nažalost još puno vode Savom do takvih prilika, mada krivce za to ne treba tražiti samo na jednoj strani. Nije li malo nezgodno tražiti tako nešto za onoga koji ne priznaje državu u kojoj se to traži.

"Nije li malo nezgodno tražiti tako nešto za onoga koji ne priznaje državu u kojoj se to traži."

NIJE Vodnice, jer ni ovi u BL ne priznaju RS a niti su hrvati priznavali Yugu kao svoju drzavu.

Ali kad su Srbu u pitanju onda su druga pravila i zakoni pravila.gif , ni Slovenci ne priznaju Austriju kao svoju drzavu pa

traze svoja prava i natpise po Austriji.

Mislim Vodnice, da nikad nece poteci dovoljno vode tom Savom i da nikad nece biti politicki trenutak u hrvatskoj jer

nema veceg grijeha kod vas nego biti Srbin (nazalost) :B) :B)::)

Прежалосно... исти ти Хрвати у Босни су ратовали против Срба, стали су на страну сепаратизма, и муслимана... а сада још треба да се љубимо са њима!?

Neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj !

Sta dobijamo ako npr podrzim hrvate ? Raspad Muslimansko Hrvatske federacije i jos 3 drzave ? tj Veliku Hrvatsku !

Neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj !

Sta dobijamo ako npr podrzim hrvate ? Raspad Muslimansko Hrvatske federacije i jos 3 drzave ? tj Veliku Hrvatsku !

Pa nije bas tako,ostane ti Srednja Srbija ;D ,nije ni velika ni mala .

Evo nesto da se manje kokodace . . .

Vase sljepilo , koje vam doziraju je preveliko da bi vi vidjeli i shvatili svoju stvarnost .

Fijuma na pomolu . . . uskoro , B)

http://www.facebook.com/budirijecanin

U hotelu Jadran s početkom u 9 sati održana konferencija u organizaciji Liste za Rijeku i European Free Alliancea, evropske regionalističke grupacije u čijem je Lista za Rijeku u punopravnom članstvu od prošle godine. Konferenciju podržavaju i udruga Slobodna Država Rijeka te fondacija Maurits Coppieters.

Ovi ce vam uzeti Istru i Kvarner , dok vi krestite naokolo .

Austrougari svako po svoje , naravno i mi ce mo doci da uzmemo sto nam pripada i sto je nepravedno i na prevaru oteto .

Evo nesto da se manje kokodace . . .

Vase sljepilo , koje vam doziraju je preveliko da bi vi vidjeli i shvatili svoju stvarnost .

Fijuma na pomolu . . . uskoro , B)

http://www.facebook.com/budirijecanin

U hotelu Jadran s početkom u 9 sati održana konferencija u organizaciji Liste za Rijeku i European Free Alliancea, evropske regionalističke grupacije u čijem je Lista za Rijeku u punopravnom članstvu od prošle godine. Konferenciju podržavaju i udruga Slobodna Država Rijeka te fondacija Maurits Coppieters.

Ovi ce vam uzeti Istru i Kvarner , dok vi krestite naokolo .

Austrougari svako po svoje , naravno i mi ce mo doci da uzmemo sto nam pripada i sto je nepravedno i na prevaru oteto .

Dobro je sve osim Austrougara,ako oni budu trazili nazad svoje,ode cijela Hrvatska i cijela Bosna B)

zato vam je bilo bolje da ste dali nama nase i ostala bi vam lijepa vasa (vise-manje) B):):):)

Pa kad zakuca Talijan B) ode lipi Istrijani poli svojih ;D;D osta tebi onda oklica Zagreba Manitu,

preko Korane znades cije je ;]\/

Zeljo ne diraj mi Koranu :- ,jos par mjeseci i ja se kupam u njoj ,a svratim i do Mreznice.

Sto se tice programa,ko nam je kriv ,sto smo presli na digitalni signal ;]\/ ,ali rijesice se to ,ima i za to nekakva pravila. Samo neka nas talijani ne diraju,jer bi opet Trst mogao pasti B) Ali tu dolazi do problema,oni kazu da je Dalmacija njihova, ali i Srbi kazu da je njihova,tako da djaba ima da se nas nekako i otarase ,dobiju vas na ledjima ;D

Dobro je sve osim Austrougara,ako oni budu trazili nazad svoje,ode cijela Hrvatska i cijela Bosna B)

Tako je Manitu , potpuno si u pravu , samo zaboravljas ko su bili granicari i dje !

"...jer bi opet Trst mogao pasti
"

sumljam jer nema vise Srba da ginu za vase guzice, izgleda da ste vi

oslobodili i NDH te cjelu Yugo samo se pitam od koga ;););););)

A inace lako cemo se mi dogovoriti s Italijanima a Koranu ti prepustam

(za sada :);):) )

hvala Manitu ali nesto mi vise nije prirasla srcu vise Korana, rade bi ja na Mreznicu ali

od svega vise bi na Unu :) . Tu sam na svome medu svojima a ako me kojim slucajem

odnese koji vir ili stuja necu daleko sam do Jasenovca tu je nama Srbima posljednja

stanica jos od davnine :););););)

Kad bi nam kosti tu prebrojava bio bi to najveci Srpski grad :;) moga bi postati predstolnica

te vase lijepe i preteci Zagreb u broju stanovnika samo ima jedna haken, ovi stanovnici zive u

jednom drugom sijetu ;D;D;D

Nedolazi u obzir srednja srbija ! A Hrvati i Siptari da imaju "VELIKU"...

JA SAM ZA KARLOBAG-KARLOVAC-OGULIN-VIROVITICA !

Ebote ovo nisam cuo vec jako puno godina vec sam i zaboravio đe je granica Srpske države :)