Sign in to follow this  
Rada

Srbi sa Pala: Bojkotujte ''Montevideo'' zbog Divjaka

Recommended Posts

Srbi sa Pala: Bojkotujte ''Montevideo''

Jedan internet sajt na Palama pozvao je na bojkot filma ''Montevideo, Bog te video'', zbog gesta glumca Sergeja Trifunovića, koji se na premijeri tog ostvarenja u Mostaru pojavio sa majicom na čijem je naličju lik generala Jovana Divjaka.

Film bi trebalo da bude premijerno prikazan u ponedeljak i utorak, a pomenuti portal tražio je reakciju nadležnih i izvinjenje glumca Trifunovića, navodi bosanski internet sajt ''Sarajevo X''.

Scena iz filma ''Montevideo, Bog te video''

Iz produkcijske kuće režisera filma Dragana Bjelogrlića, ''Intermedia network'', saopšteno je da Trifunović nije došao u majici sa likom Divjaka na premijeru, već ju je najvjerovatnije kasnije obukao.

"Uostalom, to je njegova lična stvar i njegov lični nastup", navodi se u saoštenju produkcijske kuće.

Divjak je uhapšen u četvrtak u Beču, zbog zločina u Dobrovoljačkoj ulici.

06. 03. 2011. SarajevoX, Vestionline

Sergej: Nisam znao da je Divjak na majici

Poznati glumac Sergej Trifunović, koji se posle premijere filma "Montevideo, Bog te video" u Sarajevu pojavio u majici sa likom uhapšenog generala Armije BiH Jovana Divjaka, objasnio je da se radi o slučajnosti, a ne o gestu.

Sergej Trifunović: Majicu su mi dali, nisam gledao lik na njoj

Pojedini sarajevski portali su preneli fotografiju, snimljenu u petak uveče posle premijere filma "Montevideo, bog te video", na kojoj je Trifunović u majici sa Divjakovim likom.

"Bili smo na žurci povodom filma "Montevideo", u "Meeting Point" bioskopu u Sarajevu, gde se igralo i zabavljalo i ja sam se oznojio i hteo da odem u hotel da promenim majicu, a neko mi je u gužvi rekao - 'Nema potrebe, imamo par majica i dobacio mi neku crnu u najlon kesi", rekao je Trifunović.

Izvadio sam majicu, pogledao je, na njoj je bila silueta nekog ljudskog lika, ništa nije pisalo, kazao je Trifunović.

"Meni je ličilo na papu Vojtilu, pa sam ga u šali upitao -'Jel' to papa"? - 'Nije, ovaj ti je pravoslavni'", dobacio je neko kroz smeh, a ja sam se na brzinu presvukao, atmosfera je bila vrlo prijateljska i ni kraj pameti mi nije padalo da bi moglo biti ikakvih problema, naveo je Trifunović.

On je rekao da je za Divjaka prvi put u životu čuo kada je ekipa filma iz Mostara kretala za Sarajevo i kad je neko javio da su u Sarajevu demonstracije zbog hapšenja Divjaka.

"Izvinjavam se ako sam ovim aktom bilo koga povredio, zaista nije bilo namere", rekao je Trifunović.

06. 03. 2011. Vestionline

Pa dečko, informiši se malo ... ko si i dakle si i kuda ideš, nije život samo alkohol, gluma i provodi.

"Sergej i Bjela da kažu istinu"

Filmski stvaraoci Goran Paskaljević i Radoslav Pavlović osudili su ponašanje Dragana Bjelogrlića i Sergeja Trifunovića na sarajevskoj premijeri filma "Montevideo, Bog te video". Kulturni centar Pale otkazao je prikazivanje tog filma.

Goran Paskaljević: Sergej i Bjelogrlić treba da kažu istinu

Paskaljević je rekao da se ne može opravdati Bjelogrlićeva izjava da mu je žao što sarajevskoj premijeri njegovog filma neće prisustvovati ratni general Armije BiH Jovan Divjak, koji je nedavno uhapšen u Beču zbog zločina počinjenih u

Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu u maju 1992.

Kad je reč o Sergeju Trifunoviću, koji se pojavio u majci sa Divjakovim likom, Paskaljević je rekao da je "Sergej poznat kao veoma talentovan glumac, koji je sklon incidentima i voli da bude u centru pažnje", ali je dodao da se "nije Trifunović, nego Bjelogrlić družio godinama sa Divjakom".

"Bez obzira da li su razgovarali o politici ili ne, znao je ko je on. To svi znamo u Srbiji", naglasio je Paskaljević.

On je dodao da tu nema nikakvog "vađenja iz konteksta" i da su sva njihova opravdanja "infantilna".

"Bolje da prihvate i kažu istinu. Ne smete se udvarati, u našem narodu se kaže 'ne prodaj veru za večeru'", kazao je Paskaljević, dodavši da Bjelogrlić "daje drugima lekcije iz patriotizma i sklon je da druge zove izdajnicima".

Istakavši da je politika nešto što je prisutno u našim životima, Paskaljević je primetio da "kada ste javna ličnost, morate da znate šta govorite i da snosite posledice za to".

Dramski pisac i scenarista Radoslav Pavlović je rekao da "nema lepu reč ni za koga, kako god se on zvao, koji pravda ili daje podršku optuženome za ratne zločine, bio on Englez, Francuz, musliman, Srbin".

"Ono što branša može je da pokaže prezir, ali, sa druge strane, oni su glumci, a to je specifična vrsta ljudi", dodao je Pavlović.

Dramski pisac Siniša Kovačević nije želeo da komentariše pomenute incidente, ali je skrenuo pažnju da je nemoguće izbeći mešanje politike i kulture, kao i da problem nastaje onda "kada politika tretira kulturu kao sluškinju".

08. 03. 2011. Mondo

''Zašto moram da znam ko je Jovan Divjak?''

Srpski glumac istakao je posle premijere filma ''Montevideo, Bog te video'' u Mostaru gde je nosio majicu sa likom generala Armije BiH Jovana Divjaka da mu nije jasno zbog čega tolika ''frka''.

- Ne razumem celu frku. Zašto bih ja morao da znam ko je Jovan Divjak? A kamoli u jedan sat posle ponoći... Jedina dva generala koja bih prepoznao u tom stanju jesu Kaster i Napoleon. Zato sam juče saznao sve o njemu, i šta treba i šta ne treba. Kako je jedan moj prijatelj prokomentarisao, sad bih još trebalo da se izvinim Divjaku zbog zloupotrebe njegovog lika u marketinške svrhe. Je l’ znaju te individue koje se proseravaju po forumima kako izgleda Svetozar Ćorović? Sigurno ne, al’ zato svi znaju kako izgleda Radovan Karadžić. A sve veliki Srbi... Kladim se da kad bih im stavio fotografiju Jovana Dučića, na primer, tri odsto njih bi možda pogodilo o kome se radi. Al’ zato svi znaju ko je Jovan Divjak i svi imaju stav o njemu - kaže Trifunović za “Blic”.

Ovakva glupost mi ne treba: Sergej Trifunović

On je dodao da daleko od toga da ga ova situacija ne potresa.

- Jadno mi je da Srbiju od mene - prodane duše - brani neka individua koja nije izašla iz kruga linije lokalnog autobusa koji ordinira u kraju u kome živi, od mene koji sam rođen u Mostaru, kome je pola familije tamo poklano i o kojima jedino razmišljam u celokupnom ovom s****. Posle svega što su preživeli, ovakva glupost im ne treba, želeo bih samo da ih zaštitim od toga. Srbi vole da razapinju ljude zbog gluposti, a mnogo veći igrači im rade o glavama. Povraća mi se od toga da me ostrašćeni i neobrazovani likovi optužuju za izdaju. Postali smo luda, netolerantna, šovinistička, zadrta, zatrovana nacija. Postali smo sve ono što nismo bili - smatra Trifunović i ističe da deo odgovornosti snose i mediji.

- Umesto, dakle, da se piše kako je jedan srpski film, prvi put prikazan u Mostaru, na hrvatskoj strani, u domu “Herceg Stjepan”, napunio tri sale po 700 ljudi, kako su Srbi, Hrvati, Muslimani došli da gledaju film koji, posle sto godina blata, promoviše nešto lepo u srpskom narodu, u kome se intonira himna “Bože pravde” i uprkos tome, ti ljudi frenetičnim aplauzom nagrađuju učesnike, kako su došli da nas gledaju i Blaž Slišković i Sead Kajtaz i lokalni biskup sa vladikom Grigorijem, kako su sutradan u Mostaru bili Ivica Osim i Predrag Pašić i kako je sve bilo divno, novinski naslovi se bave skandaloznim potezom pripitog glumca koji, oh, bože moj, oblači majicu sa likom čoveka za koga nikad čuo nije. Strašno! “Prodana duša, dobio pare, sramota za Srbiju, tralala” - izjavio je srpski glumac.

Režiser filma ''Montevideo, Bog te video'' Dragan Bjelogrlić domaći mediji i publika su naseli na staru i poznatu priču o zameni teza.

Mi na konferenciji, a napolju demonstracije

- Mi smo imali konferenciju za novinare dok su napolju bile demonstracije, ali nijedna rečenica nije bila na tu temu. Čak su iz poštovanja prema nama izbegavali da pričaju o tome. Samo jedna novinarka pitala nas je da li nam je žao što Divjak neće prisustvovati premijeri i rekli smo da nam je žao što čovek neće videti film. To je bilo to, onda sam ja rekao da neću o tome da pričam - objasnio je Bjelogrlić.

Odložena premijera na Palama

Kulturni centar Pale saopštio je da je otkazao prikazivanje filma "Montevideo, Bog te video", koje je bilo planirano za večeras i sutra, zbog moralnih i bezbednosnih razloga.

- U Sarajevu se na premijeri okupila elita, od gradonačelnika i ministra kulture do sportskih legendi i javnih ličnosti, a da se nije pojavio niko iz naše ambasade i niko od naših medija nije ispratio događaj. Neverovatno mi je da u našim medijima nije glavna vest to da je jedan film koji glorifikuje pozitivne osobine našeg naroda, doživeo ovacije i u Mostaru i da su čelnici pravoslavne, katoličke i islamske crkve sedeli zajedno u prvom redu, nego je vest da se Sergej napio i obukao majicu s likom čoveka koji je uhapšen. Ne mogu da verujem da su srpski mediji naseli na to. Svi se sećamo devedesetih, kad se jedna informacija puštala da bi pojela drugu. Njima u Sarajevu je hapšenje Divjaka trenutno glavni događaj i sve se dovodi u taj kontekst. Ali ne znam zašto se ljudi ovde toliko primaju kao da nisu videli film - kazao je Bjelogrlić.

07. 03. 2011. Blic

Овај Сергеј нема ни стида ни срама. Сад је он као увређен због тога што су му људи замерили јер се појавио у мајици на којој је лик јаничара који није достојан да му се напише име, а који је пуцао у Србску децу. И одмах креће замена теза. Више није проблем то што се он у јавности појавио у тој мајици, већ у томе што смо му на то скренули пажњу...и одмах смо

Postali luda, netolerantna, šovinistička, zadrta, zatrovana nacija.
Још ће испасти да је то био његов уметнички перформанс, којег ми, као глупаци и дивљаци нисмо у стању да разумемо.

Ne gazite žrtve, Bog vas video!

Reditelj i glumac u filmu "Montevideo", Dragan Bjelogrlić i Sergej Trifunović, odbranom generala Jovana Divjaka pogazili sve stradale Srbe, smatraju porodice poginulih

Dragan Bjelogrlić sa ekipom filma "Montevideo, bog te video"

Hapšenje nekadašnjeg generala Armije BiH Jovana Divjaka u Beču, a zatim i neprimeren potez glumca Sergeja Trifunovića koji je obukao majicu s njegovim likom na premijeri filma "Montevideo, Bog te video" u Sarajevu, kao i izjava reditelja Dragana Bjelogrlića koji je rekao da mu je "žao što Divjak nije prisustvovao premijeri filma", dodatno su podgrejali ionako zategnutu političku zbilju u Bosni koja je eskalirala otkazivanjem ovog filma na Palama i oštrim protestom Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca proteklog rata.

Premijera "Montevidea" bila je zakazana za sinoć i danas, ali je otkazana, kako stoji u saopštenju Kulturnog centra Pale, zbog "moralnih i bezbednosnih razloga".

Građani Pala su posle izjava Trifunovića i Bjelogrlića prepravili internet forume i najveće društvene mreže pozivajući na bojkot filma što im je na kraju i uspelo. Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Sarajevsko-romanijske regije potom se obrušila na popularnog glumca kome je "Montevideo" režiserski debi.

10314211.jpg

"Kako je tako brzo Bjelogrlić zaboravio da je general Armije BiH Jovan Divjak počinio zločin nad golobradim mladićima JNA u Dobrovoljačkoj ulici, kao i nad stotinama Srba koji do danas nisu pronađeni", navodi se u saopštenju i dodaje da valjda "reditelj žali Divjaka što je malo Srba likvidirao u Sarajevu".

Poternica iz 2004. godine

U Ministarstvu pravde tvrde da je zahtev za izdavanjem poternice za Jovanom Divljakom Vojni sud u Beogadu izdao još 13. jula 2004. godine, a da je Interpol tek četiri godine kasnije, 16. aprila, zatražio saglasnost od Ministarstva pravde Srbije koje je to i učinilo 8. maja iste godine.

Demonstracije u Beču i Berlinu

Poslednjih nekoliko dana u više gradova Evrope organizovane su demonstracije podrške oslobađanju generala Divjaka.

U glavnom gradu Austrije Beču demonstriralo se u nedelju, na trgu Švarcenbergplac, u neposrednoj blizini Ambasade Srbije, a prema proceni policije, učestvovalo je oko 800 ljudi. Slične demonstracije juče su održane i u Berlinu.

Dodatno ulje na vatru dolila je i predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava Sonja Biserko koja je optužila vlasti u Srbiji da optužnice za ratne zločine nad Srbima koriste u političke svrhe i da je MUP Srbije u više navrata mogao da uhapsi nekadašnjeg generala Armije BiH Jovana Divjaka jer u poslednjih šest godina u više navrata boravio u Beogradu i Srbiji.

- Znam sigurno da je Jovan Divjak bio na jednom skupu 2005. Možda je bio još neki put, ali za ovo sam sigurna. Tada ga niko nije hapsio i ne znam kako to aktiviraju poternice kad nekom odgovara - izjavila je Biserko za beogradske medije, a nekoliko nevladinih organizacija upozorilo je na "kontraproduktivno ponašanje" Beograda podsećajući na slučajeve Ejupa Ganića, Ilije Jurišića i Tihomira Purde, koji su uhapšeni, pa oslobođeni zbog nedostatka dokaza.

"Vesti" su u toku jučerašnjeg dana bezuspešno u Tužilaštvu za ratne zločine pokušavale da provere ovu informaciju, ali i zaposleni u pres službi, kao i zamenik tužioca Bruno Vekarić nisu bili dostupni.

Istovremeno, mediji prenose kako je Divjak u Beogradu boravio kao član bosanske delegacije Igmanske inicijative i da je učestvovao na više okruglih stolova na temu suočavanja s prošlošću i pomirenju naroda na Balkanu.

Saša Popov, direktor Centra za regionalizaciju, organizacije u okviru koje je i Igmanska inicijativa, kaže za "Vesti" da se ne seća generala Divjaka, ali da odlično pamti da je jedan od redovnih gostiju na tribinama ovog Centra bio Ilija Jurišić, koji je poslednje tri i po godine bio u pritvoru zbog masakra vojnika JNA u Tuzli.

- Ne znam da li je Divjak posećivao Srbiju, ali se odlično sećam da je Jurišić posećivao naše tribine i 2000, 2001. i 2002. godine i nije imao nikakvih problema ni pri ulasku ni pri izlasku iz zemlje - kaže Popov.

I nekadašnji koministar policije, a sada advokat Božo Prelević deli ovo mišljenje uz konstataciju da bi zbog blamaže koju država doživljava na ovaj način neko morao da odgovara.

- Posle bruke koju smo u Londonu doživeli sa Ejupom Ganićem, neko je trebalo da bude smenjen ili podnese ostavku. Još žalosnije je pravdanje Tužilaštva za ratne zločine da je za sve krivo vojno pravosuđe jer je ono ukinuto još pre pet godina. Srpsko pravosuđe se prilično izblamiralo i dokazalo da je reforma bila potpuni promašaj - smatra Prelević.

Podsetimo, pripadnici Armije BiH, kojima je komandovao Divjak, 3. maja 1992. godine u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici ubili su 42, ranili 73 i zarobili 215 pripadnika JNA. Ministarstvo unutrašnjih poslova RS dostavilo je Tužilaštvu BiH izveštaj u kome se za zločin u Dobrovoljačkoj tereti 15 lica.

Sergeje, nisi valjda slep?!

Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila nije poštedela ni Sergeja Trifunovića ocenivši da "nije slep da nije mogao da vidi čiji je lik na majici" i upitale ga zašto nije obukao majicu sa likom poznatih Srba koji nevino trunu po raznim kazamatima širom Evrope.

"Kako može pogaziti tolike žrtve, toliki broj poginulih, ranjenih i nestalih, ne pitajući za starosnu dob i pol. Zar takvi intelektualci nisu upoznati o stradanju Srba u proteklom ratu, pa svojim izjavama i ponašanjem omalovažavaju srpske žrtve?!"

Đ. Barović

Vesti 08. 03. 2011.

Sergej i Bjela, dva magarca

"Svako ko podržava optužene za ratni zločin je stvarno magarac", kaže za "Vesti" scenarista serije "Moj rođak sa sela"

Iako je "Montevideo, Bog te video" posle dužeg vremena domaći film koji govori lepo o Srbiji i junacima jednog vremena sada mu u nekim srpskim sredinama preti bojkot.

Uvređeni što je režiser Dragan Bjelogrlić rekao da mu je žao što sarajevskoj premijeri neće prisustvovati Jovan Divjak i što je glumac Sergej Trifunović nosio majicu sa likom uhapšenog generala BiH, na Palama je otkazana projekcija, a dvojica aktera su stavljeni na stub srama, jer su njihovi gestovi protumačeni kao podrška čoveku osumnjičenom za ratni zločin.

U razgovoru za "Vesti", pisac Radoslav Raša Pavlović žali što jednom izvanrednom filmu preti bojkot zbog, kako kaže, gluposti pojedinaca.

- Posle filma "Bal na vodi " najzad smo dobili jedan raskošan film, jednu čarobnu priču, koju nažalost naši mediji sada više pominju u negativnom kontekstu. "Montevideo, Bog te video" je jedan izvanredan film o mladosti, o podvizima, o prijateljstvu, o ljubavi i žao mi je što lažni magarci vuku pogrešne poteze. Film je dragocen i redak i treba ga podržati - kaže Pavlović.

Tadić me upisao kod Tome

Da li je ulazak u politiku neophodan za savremenog pisca?

- Mene je Demokratska stranka upisala u naprednjake. Znate, kada punih deset godina kada vide vaše prezime bace tekst a da ga nisu ni pročitali, onda shvatite da morate da se zaštitite. Ja sam ušao u stranku sa stavom da je čovek političko biće i da politika nije imenica koja u startu označava nešto loše. Više mi niko ništa ne sme i ne pokušava, a ja ću svoju poziciju da iskoristim da više niko ne može da baci neki tekst zato što je autor iz neke druge političke priče. Ako je Biljana Srbljanović napisala najbolji tekst, boriću se da on bude realizovan.

Mislite da Trifunović i Bjelogrlić nisu zaslužili prozivke?

- U staroj Grčkoj, u vreme Dionizijevih igara, bilo šta da uradi glumac, da ukrade, da ubije, njemu se nije sudilo, jer glumac nema mozga. Sada, kada jedan nesretnik iz Mostara i drugi iz Gacka izjave gluposti, to je prisutnije u medijima nego ne znam koliko miliona evra uloženih u jedan veličanstven projekat. Treba razlikovati film od jedne ili dve izjave jednog ili više magaraca. Ali i to će proći, ostaće film. Mada je šteta napravljena, jer će ovo da kompromituje i drugi deo filma.

Verujete li da je Bjelogrlić rekao to zašta ga optužuju?

Ne mislim da je to inteligentna izjava, niti da je u potpunosti tačna, ali to liči na njega. Jer, svako na bilo kojoj strani, da li na srpskoj, hrvatskoj ili muslimanskoj, ako podržava optužene za ratni zločin, je stvarno magarac.

A za Sergeja?

- Sergej je igrao u "Srpskom filmu", koji glorifikuje pedofiliju. U Americi se za takvo ostvarenje ide na dugogodišnju robiju. Šta onda možete očekivati od njega?

Mislite da je ovaj incident iz Sarajeva dobrodošao vlastima u Beogradu?

- Aposlutno. To je vlastima palo k'o poklon sa neba. Zaslugu za to imaju i mediji, jer nije vest kada neko pokloni nekome bubreg, već kada se glumac napije i govori gluposti, kada autom udari nekog, e to je vest.

Nije za poređenje, ali i vaša serija "Moj rođak sa sela" je u jednom momentu bila u medijima zbog navodnog zahteva iz Haga da se zabrani?

- To je tražila grupa ljudi sa Dvora. Dvorjanima je smetalo to što serija razbija stereotip o Srbiji i srpskom selu. Nije bilo kurvi, nije bilo pedofilije, suštinski je menjala matricu. Ali, Upravni odbor RTS se nije dao, nekoliko dana su zasedali. I na kraju su odbili sve napade i nisu skinuli seriju.

Serija o kralju Aleksandru

Rekli ste da neće biti nastavka serije "Moj rođak sa sela". Na čemu sada radite?

- Već osam meseci istražujem život kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića. I to će da potraje sve do sredine maja kada ću početi da pišem scenario. To je istorijska serija, komplikovana i mogu vam već sada reći da smo mnogo toga pogrešnog znali o kralju Ujedinitelju.

J. Arsenović

Vesti 09. 03. 2011.

"Pitanje o Divjaku bilo namešteno"

Glumac i režiser Dragan Bjelogrlić uputio je danas javno izvinjenje zbog svoje izjave da mu je žao što na premijeri filma "Montevideo, Bog te video" nedavno u Sarajevu nije bio penzionisani general Armije BiH Jovan Divjak.

Dragan Bjelogrlić sa kolegama

"Svima koji su se iz bilo kog razloga osetili povređenima zbog moje izjave, posebno porodicama nastradalih u ratu, javno se i iskreno izvinjavam, ukoliko to može da popravi štetu", rekao je Bjelogrlić na konferenciji za novinare.

"Smetnuo sam s uma da čovek osumnjičen za ratne zločine ne može biti izjednačen sa svakim drugim gledaocem, i pogrešio sam", rekao je režiser.

Bjelogrlić je rekao da mu je žao što je prilikom premijere "Montevidea" u Sarajevu "uopšte dao odgovor na tendenciozno i namešteno pitanje" jedne novinarke da li mu je žao što na premijeri nije bio Divjak, general kojeg Tužilaštvo za ratne zločine Srbije tereti za zločin u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 1992. godine.

"Na takvo pitanje je nemoguće dati normalan i ljudski odgovor, jer vas svaki odgovor stavlja u poziciju sudije. Odgovor 'Da, žao mi je', nažalost izjednačen je sa stavom da mi je žao što je uhapšen, odnosno da nije kriv", naglasio je Bjelogrlić.

On je naglasio da je svoje filmsko umeće uložio u "Montevideo" kako bi poručio svojim "sugrađanima i narodu da postoji neko ko ga voli i ceni, i ko ga ne tretira kao čergu Cigana, bandu ubica i ludake sa Balkana bez budućnosti".

Zabrinuti Dragan Bjelogrlić

"Svoj patriotizam ne mogu, ne želim i neću da dokazujem rečima. Ali pitam se može li jedna nepromišljena i trapava izjava da dovede u pitanje moju odanost svom narodu. Ako može, to bi bila nepravda", istakao je Bjelogrlić.

Na novinarsko pitanje da objasni svoje poznanstvo sa Divjakom, Bjelogrlić je rekao da se sa njim susreo prvi put na "Sarajevo film" festivalu 1998. godine, i potom tri-četiri puta, od čega poslednji put 2003. ponovo na istom festivalu.

Podrška kolega

Konferenciji za novinare u Medija centru prisustvovali su i Nikola Đuričko, Branimir Brstina, Vojin Ćetković, Nebojša Ilić i drugi glumci i članovi ekipe filma "Montevideo, Bog te video", kako bi podržali Bjelogrlića.

Da bi objasnio svoj odnos sa Divjakom, Bjelogrlić je podelio novinarima primerak svog intervjua u kom opisuje prvi međusobni susret na festivalu u Sarajevu, gde mu je Divjak prišao i rekao: "Znaš li ti ko sam ja? Ja sam ovaj grad branio od vas". "Drsko mu uzvratim: 'Od mene ga nisi branio!... Da si ga od mene branio, ne bi ga ni odbranio!", rekao je Bjelogrlić u intervjuu Nedeljnom telegrafu 2005. godine.

Upitan za izostanak Sergeja Trifunović, koji se posle premijere filma u Sarajevu pojavio noseći javno majicu sa Divjakovim likom, Bjelogrlić je rekao: "Nazvao je da kaže da neće doći danas da ne zloupotrebi moju konferenciju za štampu".

"Sergej nije nosio majicu na premijeri, bio je u džemperu. Šta je imao ispod ne znam. Nisam video kad se slikao u majici. Pitao sam ga, dao mi je odgovor koji je dao svima. Želim da mu verujem. Sve što je uradio naneo je štetu filmu, kao što sam je i ja naneo", rekao je Bjelogrlić.

Trifunović je rekao ranije da je majicu dobio posle prikazivanja filma i da nije znao čiji se lik nalazi na njoj. Upitan da prokomentariše otkazivanja prikazivanje "Montevidea" u Republici Srpskoj, Bjelogrlić je izrazio nadu da se neće desiti da ljudi u Republici Srpskoj ne vide "jedan od najvećih srpskih filmova".

09. 03. 2011. Beta