Sign in to follow this  
milebarka

Brubanj(Glina)

Recommended Posts

P1Brubanj.jpg

Pozdrav svim forumasima!

Kad sam vidio ovaj site pozelio sam podijeliti jednu pricu koja je meni ostala u sjecanju od djetinjstva.

Jedna starica mi je ispricala pricu o Vasilju Gacesi i njegovoj hrabroj borbi protiv ustasa.On i njegova skupina partizana bili su se odmarali u Brubnju kad su ih ustase opkolile.Zatvorili su se u ovu kucu i branili dok su imali metaka.Neki su se upjeli izvuci a Vasilj Gacesa je pucao iz sarca na ustase sve dok je imao metaka.Raznio se bombom kad je sve ispucao.

Kuca je napravljena 1930 g i jedina je kuca u selu napravljena betonskim blokovima.Starica je pricala da su je gadjali iz aviona ali da su bombe uvijek padale od nje ili je piloti jednostavno nisu zeljeli srusiti.Selo je gorilo 3 puta a kuca nikad nije bila zapaljena.Navodno kuca ima neku "moc"

Igrom slucaja nakon vise od 20 godina sto sam cuo za pricu prolazio sam u blizini i odlucio potraziti kucu da vidim da li je i nakon ovog rata ostala cijela.

Kuca je i danas tamo,pod krovom i u relativno dobrom stanju.

Ako netko na forumu zna nesto vise o povijesti kuce volio bi da napise.

Мало да се надовежем на 1 пост...

Колико ја знам Васиљ Гаћеша је пре рата био хајдук, и комита...

У току рата међу првима је узео оружије и бранио и себе и народ, пуно се он нећкао дал ће у партизане, или четнике, јер су му дошли неки четници са Баније, једна мала јединица, и причали су о томе да се ту организује нека већа војна формација... како су све то начули хрв. комунисти, одмах су се дали у акцију да га елиминишу!

Не постоје неке индиције да је он 100% био партизан, јер је убијен још 1942. а до тада је био слаб партизански покрет у том крају...

Trebo si upitati staricu jeli zna da je još koji borac taj dan poginuo u Brubnju kad i Gaæeša. Samo da znaš nije niti jedan jedini. Jedna neprijateljska formacija koja je na sebi imala njemaèke uniforme je doslovno ušetala u Brubanj niti su je straže napale niti dizale uzbunu niti je iko javio da bilo kakve formacije dolaze iz pravca Gline. U "junaèkoj borbi" u kojoj je opaljeno 10tak metaka svi do jednog su pogodili Vasilja Gaæešu i nikoga više. Niko nije iste te neprijatelje niti pokušao napasti na povlaèenju veæ su se isto tako mirno izšetali iz Brubnja i gle èuda nastavili prema Dvoru i to bez da su ih straže na Vratniku i primjetile. Svaki stari borac VII banijske znao je i kasnije prièao da su Gaæešu likvidirali sami partizani po nalogu Vladimira Bakariæa i Glavnog štaba Hrvatske zato što je odbijao zapovijedi za napade i šurovao s lokalnim ustašama. To je bilo poèetkom 1943. godine. Inaèe ovo šta je chule napisao je toèno ustanak na Baniji nisu podigli komunisti veæ obièni ljudi podpomognuti žandarima koji su ostali na tom podruèju i borili su se za kralja. Tek polovicom 1942. godine na to podruèje se prebacuju veæe grupe komunista Hrvata i poèinju sa strahovitom agitacijum meðu narodom i praktièki vrše puè u ustanièkom pokretu koji od tog trenutka postaje partizanski koji se bori protiv kralja i za bratstvo i jedinstvo. Jedan od poznatijih komunista Hrvata koji je tada došao na Baniju je bio svima nama poznati Janko Bobetko kasnije JNA general i HV general. Svi ustanici su pozvani na "zborove" gdje su im ti kumunisti zajedno sa veæ njima lojalnim jedinicama držali govore o "zajednièkoj borbi protiv okupatora i izdajnika oslobaðanju Jugoslavije i sl." Govor bi obièno završio konstatacijom "svi se borimo za istu stvar, ali ko je za kralja nek se odvoji radi prebrojavanja i postavljanja komandanata". One koji su se odvojili za kralja su razoružali i nikada ih više niko nikada nije vidio. Tako je Banija postala partizanska. Vasilj Gaæeša je preživio te èistke i opredjelio se za partizanskog komandanta, ali je imao drugih "mana" koje su zasmetale komunistima. Prije rata bio je lokalni hajduk èitaj razbojnik koji su ljudima otimali stoku, novac i sl. Ima je svoju grupu ljdi istih kao i on, a jedan od njih je bio neki Juraj "Tuco" Lipak iz sela Prekope kod Gline, koji je nakon proglašenja NDH postao "ravnatelj redarstvene službe", dok je Vasilj bi "voða ustanka". Nikakve sile iz Glavnog štaba Hrvatske kao niti iz "Ustaške nadzorne službe" iz Zagreba nisu uspijevale "pokidati stara prijateljstva". Kratko reèeno isti se meðusobno nisu napadali naprotiv izgleda da su razmijenjivali informacije. Vasilj Gaæeša je ubijen od strane "njemaca" u drugom mjesecu 1943, a Lipak dva mjeseca poslije kod sela Viduševac od strane "partizana". Pitaj malo stare borce ako ne vjeruješ ima ih još živih koji se sjeæaju.

Jos od same pogibije velike sjenke sumnje su pale na taj dogadjaj. Da jedna ustaska jedinica - pripadnici Mrakove vojske (pukovnik Ivan Mrak, uglavnom komandovao jedinicam koje su tokom rata napadale na Baniju), u nepoznatim uslovima, po losem vremenu (taj dan i vece je naime padala susnjezica, iako je bio 4-ti mjesec) pronadje kucu u kojoj se nalazi komandant odreda, a da pritom nikog drugog ne napadne (jedna veca jedinica - Gacesa je bio samo sa desetak ljudi - je bila stacionirana u blizini vile),niti nju iko napadne, to je skoro nemoguce bez "krtice" na strani partizana.

Inace, nikada se nije saznalo gdje su za vrijeme napada bili prvaci Partije u partizanskim redovima na Baniji (predvodjeni Turkulinom). Koliko znam, tada su se u Brubnju nalazili samo Krnjajic ( strijeljan iste godine zbog napada na Prekopu) i Demonja (1944. poginuo u Slavoniji, isto pod cudnim okolnostima).

Ја сам податке вукао од Чубрића, "Између ножа и крижа". По овом аутору, и Крњајић и Гаћеша су од прије рата имали завршен четнички курс при војсци Краљевине Југославије (нема везе са четницима у самом рату, само се тако звао), дакле, били су резервни (под)официри и знали нешто од војске (за разлику од комуниста, гдје је врх војног знања био шпански борац). У складу са тим, они су и борби прилазили више војнички, што је код народа пред истрјебљењем и било најважније. По истом аутору, не да се њих двојица нису подносили, него је напротив Гаћеша штитио "немирног" Крњајића, са којим су стално избијале неке неприлике.

О Гаћеши се иначе причало свашта и за вријеме и посље рата. И најблаже оцјене су говориле да није баш волио жандаре - у најгорима је био класични хајдук спреман на све. Било како било, тешко је ту сад наћи праву мјеру.

поздрав

кркан1

Zdravo krkane.1,evo ja pogleda i vidim da si se javio izvini nisam ja bas cesto na krajinaforce a i radim ponekad i kasno pa nisam zainteresovan ponekad da pretrazujem ponesto ali mislim da cu ti se javiti ubrzo.Inace ja sam starija generacija pa po onoj staroj sta ja to trazim sa mladjima po sajtovima jer znas kakvi smo mi dosta toga kad vidim sta ljudi pisu a tu mu mozes i oceniti dali je pristrasan i koji mu je stepen inteligencije onda nekad nevilim ni da se javljam ali nije problem ja inace volim istoriju ili historiju pa obicno puno citam svega isvacega a najvise mi smeta takav sistem komunikacije sasifriranim imenima sto samo po sebi govori da se uvek sakrivamo iza necega i niko nikom ne zeli pogledati u oci ali nema veze moze i ovako.Ja sam nekad vozio autobus u Slavijatransu-Glina-Zagreb 11 god.Evo dobio sam knjigu koju je pisao Bogdan Balot licni adjutant Mitra Terzica koji je bio komadant artiljerijskog puka u Petrinji u kraljevoj u onoj kasarni na Zagrebackoj cesti prema Brestu,inace Terzica sam licno poznavao i jako smo bili dobri jer eto on je iz Gracaca a sluzbovao u Petrinji a ja radio u Petrinji aumro je pre 1.god u 95 god.zivota pa mi je ostavio knjigu za uspomenu jedino mi je zao sto je predosecao da ce umreti i sve je krijuc od zene spalio pa nisam siguran dali je ostalo pismo od Mocila DJuica kada je od njega u Italiji trazio da mu (terzic)dade svoj automobil da ide na pregovore sa Englezima jer Djuicev se pokvario.Velika je to prica i u mnogome se slaze sa mnom jer smo komentarisali njihov i nas rat a sta u ovoj knizi pise i to da ne poveruijes a kada sam ga upitao zasto su to tako pisali on mi kaze pisac ponekad doda ponesto da bi knjiga bila citanija.U istoj knjizi pise da je Gacesa skoro preso na CETNICKU STRANU ALI ZBOG BLIZINE ZAGREBA I UTICAJA KOMUNISTA NIJE ZAZIVELO I DA JE RODJEN U KLASNICU(

Terzic je zakopan ovde u Engleskoj a knjigopisac Balot u Australiji.Cuti cemo se jos Pozdrav i laku noc D. Janus.