Sign in to follow this  
chule80

Направио сам басу...

Recommended Posts

Из другог покушаја успео сам направити личку басу srpski_smajli_kalas.gif , специјалитет својствен од Велебита до Плитвица. 8)

Моји би за то рекли крем-сир.

Први пута је био одличан јогурт, а сада одлична баса. Тај први пут нисам имао како да га утоплим... па је остало за други пут.

Рецепт је иначе дала бака једне гараве личанке, и овим путем захваљујем. @->-

Иначе први пут сам личку басу пробао 2010. године у Новом саду, када смо били на фестивалу назван "Крајини у походе". Међутим, тек сада сам се одважио да направим овако нешто.

А пре тога сам 2 године дружећи се са личанима вапио да ми неко донесе тај чувени специјалитет.

"basa"

u dalmaciji (krajini) basa je mliječni proizvod i pravi se od kiselog mlijeka. postupak je slijedeći: pomuzu se krave, ovce, koze.... mlijeko se zavari i ostavi da se ohladi na odredjenoj temperaturi. to mlijeko (varenika) se ulijeva (najbolje je u drvenu posudu) i preko noći dobijemo kiselo mlijeko. to kiselo mlijko ulijemo u bijelo platno u obliku kese u pustimo ga da se cijedi. kakvu cemo basu dobiti ovisi o tome koliko ce se mlijeko cijediti. iscijedjeno mlijeko se zove basa. procijeđenja tekucina se zove "surutka" ili siritka odvisno kako se gdje zove.

Из другог покушаја успео сам направити личку басу srpski_smajli_kalas.gif , специјалитет својствен од Велебита до Плитвица. 8)

Моји би за то рекли крем-сир.

Први пута је био одличан јогурт, а сада одлична баса. Тај први пут нисам имао како да га утоплим... па је остало за други пут.

Рецепт је иначе дала бака једне гараве личанке, и овим путем захваљујем. @->-

Иначе први пут сам личку басу пробао 2010. године у Новом саду, када смо били на фестивалу назван "Крајини у походе". Међутим, тек сада сам се одважио да направим овако нешто.

А пре тога сам 2 године дружећи се са личанима вапио да ми неко донесе тај чувени специјалитет.

Чуле 'еси се "нај'о басе па не знаш за се" :)

Свака ти част! Најозбиљније. Иначе моја мајка прави и дан-данас неку врсту басе. Једино уместо киселог млека користи јогурт. Принцип је исти, остало су нијансе 8)

I pravio i najeo se. :]]

A jednom medju Licanima cujem da jedna cura za svoju mamu veli, kako se pogospodila, pa nece vise da pravi basu :-[ Steta, steta.

A juce sam pravio svoju prvu pitu sa visnjama ;|

Sunce ti poljubim... ovi moji me kritikuju sto nisam isao za kuvara ;| ... da otvaram svoju pekaru, ili restoran... :-

p.s.

Vrstan kuvar ne moze biti onaj ko ne voli da jede. srpski_smajli_kalas.gif

За праве гурмане, то је посластица. :]]

Само гледај да буде домаће млеко... иначе неће бити како ваља. pravila.gif

Не бих претјерао, ако напишем (кажем) да сам јео басу ближе 1000 пута, и никад је доста ;D ...није да ти не вјерујем, да ти добро иде са кецељом...

Sunce ti poljubim... ovi moji me kritikuju sto nisam isao za kuvara ;| ... da otvaram svoju pekaru, ili restoran...

...али тек кад пробам ту "твоју" басу, могу те похвалити код цуретина, кувара, пивопија... ;D ...у сваком случају :]] за хтјење и вољу, да се опробаш у прављењу тог Крајишког специјалитета ;) ...ја колико сам се пута слатко борио са њом, нисам се никад окушао у томе.

п.с.

Могао би сљедеће пробати направити ПРЕСНАЦ, да утврдим да ли си стварно промашио професију ;D

Нисам још правио, али баш сам нешто размишљао ових дана да пробам ;]\/;D ...чек да пронађем рецепт на нету, да ти ЈА објасним како се спрема и на шта личи...али мислим да ће ти то најбоље објаснити бака од гараве Личанке, што ти је дала рецепт за басу, јер преснац је још један од специјалитета, што су спремали подно Велебита...бар са Далматинске стране :[|

d40967d1dffe2fb7aa27703ao8.jpg

PRESNAC

Potrebni sastojci:

Za testo:

2dl varenike (mleka),

2dl vode,

kvasac (germa),

kašika šećera,

kašika brašna,

brašna da se zamesi testo ( oko 600 g)

Za nadev:

5 jaja,

500 gr. base (sitan sir),

200 gr. tvrdog sira,

200 gr. Slanine,

200 gr. Pršuta,

malo brašna (ako je retko),

soli po potrebi

Način pripreme:

Vareniku i vodu pomešati i umlačiti. U to dodati kvasac, kašiku šećera i kašiku brašna. Ostaviti da naraste. Dodati brašno uz neprestano mešanje da se dobije testo koje se ne lepi za ruke. Testo dobro izudariti (izlupati) i ostaviti 20 min. da odmori. Za to vreme pripremiti nadev. Dobro umutiti cela jaja, dodati im basu, i na kockice seckan tvrdi sir, slaninu i pršutu. Ako je ređe dodati 1-2 kašike brašna i soli po potrebi.

Nadošlo testo razvući na debljinu oko 1 cm i položiti ga u okruglu podmazanu tepsiju, ali tako da testo prelazi preko tepsije. Na testo staviti pripremljeni nadev i krajeve testa vratiti tako da se nadev preklopi. Čačkalicom na sredini učvrstiti testo da se ne razdvaja.

Razmutiti 1 jaje i preliti preko testa. Peći u predhodno zagrejanoj pećnici na umerenoj vatri ( 150-200 °C) oko 30 min. Gotov presnac izvaditi i ostaviti da se ohladi. Seći na trouglove i služiti.

NAPOMENA: Presnac se u stara vremena pekao pod pekom, odnosno testo se razvlačilo na loparu, na njemu nadevalo, preklapalo i sa lopara je stavljano direktno na ugrejano i očišćeno pročelje, poklapao se pekom i zapretao žarom i lugom.

Мислим да сланина и пршут нису обавезни...чујем да неко ставља и капулу (црни лук), нисам пробао такву :huh: ...ако се не варам, иде и домаћа маст, али ипак не мој мени старом кувару пуно вјеровати :D ...приупитај ти баку, то ти је сигурица, ако бака није спремала преснац, јави да ти набавим оригинални рецепт ;)

Заборавих те рећи везано за басу...ја кад сам мали клапац пио (некад давно) ;D и кад је басе било у већини дана у години, обожавао сам да сипам басу у ћикару (већу шољу...за чај, бјелу каву... :) и сипам жлицу (кашику) шећера...а милине :rolleyes: ...пробај, па ми јави како се теби старом чо'јеку то допада :P

Заборавих те рећи везано за басу...ја кад сам мали клапац пио (некад давно) ;D и кад је басе било у већини дана у години, обожавао сам да сипам басу у ћикару (већу шољу...за чај, бјелу каву... :) и сипам жлицу (кашику) шећера...а милине :rolleyes: ...пробај, па ми јави како се теби старом чо'јеку то допада :P

... Ili da se namaže na koricu kru'a i pospe malo šećera ... :) , ja probala i odlično je !!! :)

Bio neki Dmitrašinović Mile tamo s Korita kod Trnavca u blizini Korenice. Kosio je livadu, a mati mu donijela za doručak base u nekoj padelici.

Pojeo je nekoliko. a ono ostavio u hladu jedne ljeske pa će kad malo bolje ogladni ponovo jesti. Kad je došao nakon nekog vremena, a ona basa provrela i narasla. šapće kako kažu naši stari, a ljuta da te bog sačuva, Mile se čudom čudio: "Pa ja sam već jeo ovu basu, neko je ponovo dodao tako da je padelica ponovo puna"?!" Ne zna čovjek da basa na onoj ljetnoj žegi naraste iz uzljuti se da je ne možeš jesti.

Oko toga su se kasnije ispredala priče i šale tako da se Mile jako ljutio kad mu kažeš: " Mile, bili malo base".

Занимљиво је да стари Крајишници нису волели такве шале,д а их после питаш за неке њихове бламове. :|< ;D

... Ili da se namaže na koricu kru'a i pospe malo šećera ... :) , ja probala i odlično je !!! :)

...а може и тако, испробано више пута ;D ...корицу, по корицу...и басе увијек мало било :rolleyes:

...а може и тако, испробано више пута ;D ...корицу, по корицу...и басе увијек мало било :rolleyes:

Ma živjela basa ! ;D;)

Nisu volili takva zadirkivanja, a samim tim postajali su podložni neprekidnim podbadanjima. Inače taj naš krajiški narod bio je prilično nemilosrdan prema svakom ko bi pokazao određene znakove neprihvatanja šale. Ipak moramo priznati da je to bio prilično surov način način života i vrlo grube šale, koje su ponekad završavale i tučama.

Ма и ја кажем ;D ...е да ми је сад...мислим да је једем сутра :rolleyes: ...живјела баса !!!

Е па мајкане, ево да ти речем, да ћеш сутра јести басе. И то праве домаће, мојих руку дело!!! 8):]]