Sign in to follow this  
grom

POPE, SNIZI MALO CENE!

Recommended Posts

Иначе... да не буде забуне .... АПСОЛУТНО СЕ СЛАЖЕМ СА СТАВОМ да се НАЦИОНАЛНОСТ И ВЈЕРА не могу поистовјетити.... то јесте СУШТИНА СВИХ СРПСКО-СРПСКИХ (У ОВОМ СЛУЧАЈУ КОНВЕРТИТСКИХ!) СУКОБА.....

Проблем је СПЦ што је са ставом "НЕМА СРПСТВА БЕЗ ТРИ ПРСТА" од СРПСТВА откинула ВЕЛИКИ ДИО СРПСКОГ НАЦИОНА.

За мене нација се одређује прије свега ЕТНО-ЈЕЗИЧКИ зато је КОМПЛЕТАН БАЛКАН - СРПСКИ ДРЖАВНИ И НАЦИОНАЛНИ ПРОСТОР.

Друга ствар ... прозивање неког ТАЛИБАНОМ за човјека утврђеног у свом животном, националном, вјерском или политичком ставу није УВРЕДА него ПОХВАЛА ИСТОГ.

Да будем конкретан - КАПА ДОЉЕ ТАЛИБАНИМА.... и у данашње време у избору бити ТАЛИБАН или блиједи испредак западног MELTING POT-a ..... увијек ћу изабраги ТАЛИБАНЕ!

uh, uh...etno-jezicki ?....pa jos i pride ceo balkan...cek, cek da provrtim prsten...javlja mi se...javlja mi se.... oooooo ministre...g.Licina ?...licno i personalno ?...a ja vec mislio da su vas zameli ovi internetski vjetrovi....

more biti i da gresim ali nacin pisanja neodoljivo podsjeca na g. Licinu...

slusaj zelengrade, moralna i vjerska gromado (ako ti je tako ljepse umjesto taliban)

Hvala svakako na komplimentu, nije trebalo :]]

NIKO se ne radja kao SRBIN, HRVAT, POLJAK, AMERIKANAC, KATOLIK, PRAVOSLAVAC, MUSLIMAN, BUDISTA i slicno

E pa vidiš....

Ja sam se rodio kao Srbin,to je bilo kod nas normalno po ocu dobiti nasljednu nacionalnu lozu.

sta je sa djecom mjesanih brakova npr, otac njemac - maka talijanka, ili majka ruskinja - otac spanac, ili da zakuvamo jos malo pa da ubacimo i razlicitu vjersku opredeljenost roditelja

U multikulturalnim sredinama tu se još više mora posvetiti pažnja zbog opasnosti asimilacije i gubljenja indetiteta.Gubitak indetiteta

potiče prvo iz kuće i kućnog odgoja i naravno nacionalnog srpskog i pravoslavnog vjerskog nasljeđa.Ilustrujem ti sledeće.....

Ovih dana dobio sam tri čestitke,dvije iz australije i jednu iz amerike a ti procjeni koje su iz familije gdje su nacionalno i vjerski

osvješćeni a gdje je zahvatio globalizam i internacionalizam u najgorem smislu te rječi.

Prva dolazi od uzornog srbina,pravoslavca studenta na koledžu tamošnjem pa kaže ....Драги стриче сретна 2012 година као и сретан

Божић и божићни празници.

Drugi isto iz australije išarani i iscrtani kao zid od zgrade sve sa "brnjicama" po sebi,i da oni to zovu "pirsing" i da je to in..ups... cool

i piše Mery Christmas and happy New Year i da mu je ćaća kupio krst pravoslavni od golda i da je sve do pupka velik :-[

A ovaj iz Amerike isto Mery Christmas and happy New Year i da mu se ćaća zaželio srpstva i da će prve prilike doletiti i slušati baju

i da će to snimiti sve sa novom kamerom canon. :-[

i kakve to sad veze ima sa onim sto sam ja napisao?

kad se vec nisi dotakao svojom replikom tacno odredjenih stvari koje sam ja predocio, onda se hajdemo barem vratiti na temu topika

"cjenovnici"

Održana trka Deda Mrazeva

Više od 1.000 takmičara iz Beograda, Srbije i inostranstva na tradicionalnoj prednovogodišnjoj manifestaciji. Poput najbržeg čoveka planete, trčali od tek prohodalih Beograđana pa do 76-godišnjaka .

TERAZIJAMA su u nedelju po podne carevali Deda Mrazevi, kako i dolikuje pred novogodišnje praznike.

Cije praznike ?

Oce li se odrzati trka i za nase praznike , ?

A svestenici sute li sute . . .

I sto je naj gore ne snizavaju i dalje cjene . . .

A svestenici sute li sute . . .

I sto je naj gore ne snizavaju i dalje cjene . . .

Koliko grome "mi" ponaosob imamo troškove iz našeg kućnog budžeta (godišnje)

za održavanje i razvoj Srpske Pravoslavne Crkve.....nula ( 0 ) obaveza.

O čemu mi dalje trebamo pričati ???

O cenovnicima da bi blatili svoju vlastitu crkvu...?.....Bože me sačuvaj :-[

Koliko grome "mi" ponaosob imamo troškove iz našeg kućnog budžeta (godišnje)

za održavanje i razvoj Srpske Pravoslavne Crkve.....nula ( 0 ) obaveza.

O čemu mi dalje trebamo pričati ???

O cenovnicima da bi blatili svoju vlastitu crkvu...?.....Bože me sačuvaj :-[

Mene niste pitali ali evo ja ću vam reći, onako ilustrativno ...

Godišnje, ja i moja porodica dajemo u Crkvu prilog onoliko koliko možemo izdvojiti iz kućnog budžeta koliko god da je ... Nismo naviknuti da Crkva, naša Pravoslavna , ima cenovnik ... Naročito ako taj "cenovnik" nije usklađen pa je nekome opelo 3 000 nekom 6 000 ::) isto tako i krštenje, osveštavanje kuće, svećenje vodice i tako dalje .... pa ispada na kraju balade da sveštenici/popovi sami prave "cenovnike usluga" ...

Nema veze sa životom a još manje sa verom ...

Ево Рада је лепо објаснила, мада сам и ја то на почетку рекао. Треба свако да помогне своју Цркву у складу са својим могућностима и у складу са својом савешћу. Сасвим је погрешно да неки свештеници "разрежу" фиксну цену за свештенодејства. То је новотарија са запада, то у нас никад није било, на то не треба пристајати и против тога се треба борити на месту/местима где се такве ствари решавају. Једино што је горе од пристајања на то је да ми исфрустирани таквим односом свештеника, намрзнемо своју Цркву и да (не)свесно престанемо да будемо њен део.

Mene niste pitali ali evo ja ću vam reći, onako ilustrativno ...

Godišnje, ja i moja porodica dajemo u Crkvu prilog onoliko koliko možemo izdvojiti iz kućnog budžeta koliko god da je ... Nismo naviknuti da Crkva, naša Pravoslavna , ima cenovnik ... Naročito ako taj "cenovnik" nije usklađen pa je nekome opelo 3 000 nekom 6 000 ::) isto tako i krštenje, osveštavanje kuće, svećenje vodice i tako dalje .... pa ispada na kraju balade da sveštenici/popovi sami prave "cenovnike usluga" ...

Nema veze sa životom a još manje sa verom ...

Post prilagođen moderatorskoj funkciji....čestitam,legitimno ;D:]]

Rado, grobno mjesto na novom groblju je oko 10.000 eura, na bežanijskom upola manje,a u batajnici oko

1.000 eura, u Krajini na seoskim grobljima ne košta ništa.

Vidiš i tu postoje razlike u cenama.....kako ih ujednačiti ? imaš li predlog ???

Ево Рада је лепо објаснила, мада сам и ја то на почетку рекао. Треба свако да помогне своју Цркву у складу са својим могућностима и у складу са својом савешћу. Сасвим је погрешно да неки свештеници "разрежу" фиксну цену за свештенодејства. То је новотарија са запада, то у нас никад није било, на то не треба пристајати и против тога се треба борити на месту/местима где се такве ствари решавају. Једино што је горе од пристајања на то је да ми исфрустирани таквим односом свештеника, намрзнемо своју Цркву и да (не)свесно престанемо да будемо њен део.

Rješenje za troškove krštenja,osveštavanja,svećenja vodice,pomena malog i velikog,parastosa itd.može se

rješiti i bez pozivanja na savjest,već stvaranjem obaveze.

Zašto se nebi uvela taksa za vjerske potrebe kao za RTS prilikom plaćanja struje,koji i onako niko ne gleda,

ili ga gleda preko kablovskih operatera.

Umjesto što se mora platiti RTS 500 din, ti prihodi se mogu razdvojiti 200 din tradicionalnim vjerskim zajednicama,

u proporcionalnom odnosu na broj vjernika, a 300 din nek ostane RTS i izbjegnu se sve priče o puno/malo ili

snizi/povećaj "pope".

P.S.

Pitaj Delirijum starije sa čim su darivali i čašćavali sveštenika poslije obreda,kad i nije bilo sve materijalizovano.

A šta je sa onima u našoj zemlji koji imaju mesečna primanja, recimo 10.000 dinara, a ima ih puno i sa manjim primanjima, i želi recimo da osvešta svoju kuću, sobu , šta god ?

On treba da da 4.000 dinara za sveštanje kuće ? Od čega će on da živi do kraja meseca ? Gde je tu logika i zdrava pamet ? Taj neko će se okrenuti od crkve kada mu dođe pop i kaže tarifu , a da li je to u interesu naše nacije koja je ionako već dovoljno udaljena i od vere i od Boga i od crkve ?

Сасвим је погрешно да неки свештеници "разрежу" фиксну цену за свештенодејства. То је новотарија са запада,

Nije to novotarija sa zapada vec ustaljen propis katolicke crkve .

I onda se postavlja pitanje ; kuda mi to srljamo ?

Do juceerasnji dobrovoljni prilozi prerastose u nedolicne fiksne cjene .

Da i to ne aludira na nesto ?

jos nam samo treba i crkvena taksa u zivotu, pricate stalno protiv katolicke crkve a sad predlazete da kopiramo njene govnarije ....

uvedu li to, pa jos vise srba ce se izjasniti kao nevjernici samo da izbjegnu taksu

Održana trka Deda Mrazeva

Cije praznike ?

Međunarodnu novu godinu 1.1.slavimo i mi Srbi,i uvijek smo slavili.Ne znam zašto međunarodna godina sad najedanput nije i "naš" praznik ?

jos nam samo treba i crkvena taksa u zivotu, pricate stalno protiv katolicke crkve a sad predlazete da kopiramo njene govnarije ....

uvedu li to, pa jos vise srba ce se izjasniti kao nevjernici samo da izbjegnu taksu

Ja sam izneo svoje mišljenje da bi takse eliminisale cjenovnike i bespredmetne

rasprave da li je to malo ili puno.Tad bi se podrazumjevalo da sveštenik po

pozivu ili po potrebi kod svojih parohijana obavi službu po milosti božjoj bez

ikakvih dodatnih materijalnih obaveza za sveštenstvo i crkvu.

Po vašoj logici sličnosti sa katoličkom crkvom onda bi i struju trebalo isključiti

iz pravoslavnih hramova jer je imaju i katolički.

kome ces uvesti crkvenu taksu?

na koji nacin ces kontrolisati ko je placa, dali je placa na vreme i dali je placa uopste

U Srbiji mozda da uvedes kao obavezno svim stanovnicima?! Jel bi tada bio sretan? A dali bi to bilo ispravno? Sto bi neko ko nije pravoslavne vjere (pa makar bio i srbin) bio obavezan placati crkvenu taksu? Ljudska i gradjnaska prava i slobode zakopamo znaci.

Ili u inostranstvu, na koji nacin ces je tamo uvesti? S kojim pravom neko moze i smije ubirati bilo kakav namet u stranoj drzavi? Ja za tako nesto nisam cuo.

To sto ti predlazes nije nista drugo nego vracanje na srednjovjekovni sistem, sta je sljedece? Promjenuti udzbenike i ponovo nas uciti da je zemlja ravna ploca i centar svemira? Poceti spaljivati vjestice, ici u krstaske ratove, pljackati i paliti, pokrstavati (kopiras od katolika, pa sto ne i ove sjajne tradicije)?

I na kraju cisto sumnjam da bi vecina popova bila za to da se uvede obavezna crkvena taksa. To bi onda znacilo aboliciju svih ostalih naplacivanja, sve usluge bi morale biti besplatne jer to bi na kraju krajeva bio razlog uvodjenja takse, to bi onda znacilo uknjizavanje, upisavanje tacnih cifara, tacno bi se znalo koliko je ko dao i platio takse. A kome to pase? Lakse je ovako, od svih se ocekuje da plate, odrubis cijenu nakon sto snimis kako je ko obucen, koliko zlata ima na sebi, kakav auto vozi, kakva mu je kuca... i jos se nigdje ne zavodi. Divota.

Rješenje za troškove krštenja,osveštavanja,svećenja vodice,pomena malog i velikog,parastosa itd.može se

rješiti i bez pozivanja na savjest,već stvaranjem obaveze.

Zašto se nebi uvela taksa za vjerske potrebe kao za RTS prilikom plaćanja struje,koji i onako niko ne gleda,

ili ga gleda preko kablovskih operatera.

Umjesto što se mora platiti RTS 500 din, ti prihodi se mogu razdvojiti 200 din tradicionalnim vjerskim zajednicama,

u proporcionalnom odnosu na broj vjernika, a 300 din nek ostane RTS i izbjegnu se sve priče o puno/malo ili

snizi/povećaj "pope".

P.S.

Pitaj Delirijum starije sa čim su darivali i čašćavali sveštenika poslije obreda,kad i nije bilo sve materijalizovano.

РТС је наметнута такса, за коју нисам сигуран да има законско утемељење, зато што или је РТС комерцијална тв-кућа па живи од реклама или је национални сервис па живи од тв-претплата. Овако РТС једним ду*етом хоће да седи на 2 столице. Да се финансира и од маркетинга и од претплате. Везано за нашу причу мислим да би повезивање финансирања СПЦ са таквим (нелегалним) финансирањем РТС-а имало негативан ефекат.

И да, за моје старе је непозната пракса да фиксно плаћају свештеника.

Сасвим је погрешно да неки свештеници "разрежу" фиксну цену за свештенодејства. То је новотарија са запада

Одговорио сам Зеленграђанину. За нас је новотарија. А у претходном посту/постовима сам објаснио шта мислим како се то треба превазићи.

kome ces uvesti crkvenu taksu?

na koji nacin ces kontrolisati ko je placa, dali je placa na vreme i dali je placa uopste

U Srbiji mozda da uvedes kao obavezno svim stanovnicima?! Jel bi tada bio sretan? A dali bi to bilo ispravno? Sto bi neko ko nije pravoslavne vjere (pa makar bio i srbin) bio obavezan placati crkvenu taksu? Ljudska i gradjnaska prava i slobode zakopamo znaci.

U prethodnom postu sam to za Srbiju obrazložio.

snizi/povećaj "pope".

A da li je mozda to model po kojem treba da se izmire (poistovjete) crkve ?

U katolickoj crkvi ima sve svoju cjenu . . .

Ili da se zapitamo , ko smo to mi postali nakon ovoliko patnje ?

Postajemo kao zivotinje .

Prosli post mi je obrisan , ali ja sam samo htio pokazati , da sevidi sta se desava po samoj prestolnici .

I sam sam odustao od odlaska u crkvu ovdje blizo mene .

Razlog je upravo sto su se svestenici poceli ponasati po principima katolicke crkve .

Grome, krivo si informiran. Ni u jednoj kršćanskoj crkvi ne smije biti cjenovnika, pa tako ni u katoličkoj.

Bilo je slučajeva da neko od svećenika napravi takvo što, ali tada biva osuđen od vjernika jednako kao ovaj kod Leskovca.

Nisam neki vjernik, rijetko kad branim pripadnike svećenstva (radije ih napadam ;D )

Ali moram priznati da ih ima svakakvih. Npr;

Za vrijeme prošlog blagoslova kuća zatekao sam se sam u stanu kad je došao svećenik.

Obiđem s njim sve prostorije da ih on poškropi svetom vodom, izmolimo molitve za sve žive i pokojne ukućane, i na kraju ja šutim... baš me zanima kako će tražiti pare. Vadi on iz torbe te stavlja na stol prigodni kalendarić i sliku Majke božje, to je moment kad se inače plaća, ali on ne spominje nikakve novce.

Ipak red je da se da koliko ko može, pa kažem ja njemu da trenutno nemam kod sebe gotovine, ali da mogu skoknuti do bankomata za 5 minuta,

na što on reče da nema potrebe, lipo pozdravi i ode.

To je pozitivan primjer, ali po novinama ćemo čitati samo one negativne, npr. da je s oltara govoreno koliko se minimalno mora dati,

da je župnik u nekoj crkvi izvisio cjenik sa cijenama za pojedine obrede, i sl. Ali to su ipak iznimke a ne pravilo, kao što vjerujem da je i ovo kod Leskovca.

Vrlo brzo bi opao ovaj veliki broj vjernika koji se 90-tih slio u crkve kad bi se svi tako farizejski ponašali.

Grome, krivo si informiran. Ni u jednoj kršćanskoj crkvi ne smije biti cjenovnika, pa tako ni u katoličkoj.

Bilo je slučajeva da neko od svećenika napravi takvo što, ali tada biva osuđen od vjernika jednako kao ovaj kod Leskovca.

Lako je katoličkom svećeniku kad je u celibatu, za razliku od pravoslavnih sveštenika koji to nisu ;D

Međunarodnu novu godinu 1.1.slavimo i mi Srbi,i uvijek smo slavili.Ne znam zašto međunarodna godina sad najedanput nije i "naš" praznik ?

Ako nema internacionalno medjunarodne YU . nego Srbija , a Srbija Srpska Pravoslavna , onda bi valda trebalo i da slavi Srpske Pravoslavne praznike .

A i trke su odrzane na katolicki bozic .

Ili u inostranstvu, na koji nacin ces je tamo uvesti? S kojim pravom neko moze i smije ubirati bilo kakav namet u stranoj drzavi? Ja za tako nesto nisam cuo.

U Njemačkoj se plaća crkveni porez.Svi protestanti i katolici koji su kršteni moraju da plaćaju crkveni porez ! Jedini način da ga ne plaćaš je da se ispišeš iz crkve ! Stranci koji nisu katolici ili protestanti su oslobođeni plaćanja crkvenog poreza !

Nesmije biti ali ih ima , i to poprilicno . I nemoj mi faliti te tvoje leba ti .

tema topika nisu djeda mrazevi i datumi

I to je povezano , jer na kraju ,ko ce platiti cjenu koja tek predstoji . . . ::)

U Vojvodini (starosjedelacko mjesto) postoji godisnja "taksa", kolokvijalno zvana popovina, koju po zelji placaju zainteresovani clanovi crkvene zajednice (obicno starosjedilacke familije). Visinu i nacin placanja utvrdjuje crkveni odbor, obicno je to suma od nekih 1000 dinara, Placanje ove takse ni na koji nacin nije povecano sa vrsenjem pojedinih obreda tipa krsenje, vjencanje, sahrana, niti je onome ko ne placa zabranjeno bavljenje u i oko crkve, iako se obicno, kroz aktivnosti istog odbora vrsi i evidencija/raspored krsnih slava, svecenja vodice i slicno. Objasnjenje je da se kroz taksu pomace Crkva, kao i rad crkvene zajednice (aktivnosti crkvenjaka, zvonara...).