Sign in to follow this  
EMMA

Humanitarna Organizacija,SRBI ZA SRBE

Recommended Posts

Ево прве информације које сам успео да нађем:

Posetu svrljiškoj opštini Ministar rada i socijalne politike dr Rasim Ljajić počeo je posetom osmočlanoj porodici Milivojević u selu Niševac.Saša i Lidija milivojević izrodili su šestoro dece,najmlađe ima sedam meseci dok najstarije ima petnaest godina.

Oni žive od materijalne pomoći koje dobijaju od Centra za socijalni rad u Svrljigu,inače trenutno su bez zaposlenja.

dr Rasim Ljajić uručio je ovoj porodici šporet,frižider,sredstva za higijenu,namirnice u iznosu od sto hiljada dinara.

ir1-01.jpg

Покушаћемо да их контактирамо ових дана, да видимо каква је ситуација.

Наранчићи из Лике

Једанаесточлана српска породица Наранчић живи у селу Дољани код Оточца. Душко (40), његова супруга Мира (36) и деветоро дјеце: Александар, Арсо, Немања, Стеван, Зоран, Горан, Ђорђе, Драго и дјевојчица Рада, узрасти од 2,5 до 16 година. Вратили су се у завичај,у своју обновљену кућу, половином 2008.године, посредством УНХЦР и Црвеног крста Србије и Хрватске, послије 11 година избјеглиштва.

narandzici.jpg

Да ли неко има више информација о овој породици? Како би могли да дођемо до њих?

Мицхан, знамо за ову причу. У сарадњи са вама договорићемо посету неколико породица у Крајини. Такође, потребна ће нам бити свака помоћ, тако да ћемо на овој теми и путем приватних порука договорити активности и све информације.

Данашња Политика о акцији СзС за породицу Мајор

Угостили смо 11 Станојковића!

stanojkovici-beg-apr-23-2009.jpg

Извештај припремио: Иван Стијовић, члан Скупштине

ФОТО (http://www.srbizasrbe.net/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=70&func=detail&id=68)ГАЛЕРИЈУ припремили Србин Православац и Младен Матијашевић

Хуманитарна организација Срби за Србе, а у склопу акције "Космет - Васкрс 2009", угостила је у Београду једну од најмногобројнијих срспких породица са Косова и Метохије, са 9-торо деце, из забаченог села Сушиће (подно Шар Планине) општина Штрпце. Породицу Радована и Љиљане Станојковић примили смо отвореног срца, прошетали Београдом, Вртом добре наде, Калемегданом и Кнез Михајловом. Најрадоснија су била деца, а то нам је и био циљ. Уз помоћ Вука Бојовића, директора Бео-Зоо Врта и предузећа Адриа д.о.о. уприличили смо деци незаборавне тренутке. Породици смо донирали трошкове превоза, а најмлађе орасположили са овогодишњим првим сладоледима и др. слаткишима.

Посета породице Станојковић где је отац те породице Радован са својом женом Љиљаном и деветоро деце био код своје сестре и зета који су расељена лица са Косова и Метохије а који су тренутно болесни уприличена је дочеком те породице од стране хуманитарне организације "Срби за Србе" да би им бар мало ублажили тугу и бол која их је снашла у овим тешким економским и људским временима, јер економски проблеми су решиви а људски су много комплекснији од њих, зато смо ми њима изашли у сусрет да би осетили мало те људскости од нас и дошли до спознаје да нису сами а човек кад није сам он није ни изгубљен.

На договорено месту у улици кнеза Михајла чланови хум. орг. "Срби за Србе" уприличили су дочек два јунака са својих девет Југовића, који су на Косову зрачак наде за оне који су доле остали и да ћемо се некад ипак доле и вратити, јер за добре људе увек има места у овој нашој лепој земљи Србији! Само виђење донело је ведрину на лица наших драгих гостију из Старе Србије, са Косова а што је нама учинило велико задовољство и част да смо им бар мало ведрине вратили на њихова напаћена лица у овом тешком и суморном времену.

А пошто нисмо желели да само причамо о тешким и ситуацији у којој се налазе желели смо тој деци која су дошла са Косова да покажемо и бољу страну живота, зато смо уз помоћ Госп. Вука Бојовића директора ЗОО врта Београд који се и иначе зове врт Добре наде уприличили посету да деца могу да виде разне животиње и њихова станишта. Ако је Вук Бојовић могао да направи таква станишта у золошком врту за разне животиње ваљда можемо и ми нашим људима да направимо на Косову и Метохији, јер то они стварно и заслужују, а њима овакве људскости није напретек. Зато наша организација и постоји не да би ширила националну нетрпељивост него да би ширила слогу и љубав међу људима и чинила им добро што је у духу нашег програма и вере у наш заједнички циљ. А тај циљ је једним делом и данас остварен јер осмех који се видео на лицима те деце био је велики мелем за наше душе!

Када мали Станојковићи улазе у мала кола луна парка и возе први пут нешто што свако градско дете може да вози сваки дан ми смо били заиста срећни као да смо ми били та мала деца која су се ту возила. не може се речима тај призор описати а нас као да су очи варале када смо гледали та раздрагана лица као да никакву бригу немају. Бар смо им на тренутак детињство учинили лепшим а које они проводе у свом селу Сушићу са 28 српских кућа на 8 километара од Штрпца као да су у логору и то на свега 30 квадратних метара стамбене површине у овој уједињеној и слободној Европи. Само нам није јасно шта смо ујединили са њом, када једна честита и многочлана породица нема разумевања за хуманије услове живота, достојне човека.

А та породица не тражи нешто много, нити куле и градове већ скромну људску срдачности и помоћ да бар мало удостоји тај свој живот, јер ово сада што примају за свега четворо деце а дечији додатак је од 7000 динара за Гинисову књиигу рекорда или за Минимаксову емисију ТУП-ТУП која је некад била актуелна. А кад томе додамо и око 10000 динара социјалне помоћи а где дечји додаци касне 4 месеца онда то није за подсмех ни за ове емисије него је стварност над којом се морамо запитати. А стварност је таква да сваки члан те породице располаже са 2,72 метра квадратна што неке љупке животиње имају више у зоо врту добре наде него они што имају доле на Косову а које је још увек српско управо због ове и осталих многочланих породица на које нико не обраћа пажњу а које су вољне доле да остану не напуштајући родно огњиште нити продајући своју дедовину као што је и ова.

Такве породице треба гајити и чувати као пример другима јер оне доводе до тога да се свест и духовност нашег народа доводи на већи ниво од овога на коме се сада налази. Јер ова породица са својих деветоро деце представља истрајност српског народа и његово вере у боље сутра а са друге стране представља обавезу ове државе у којој се налазе и нас као грађана који чувамо и гајимо нашу дугу историјску и патриотску традицију. Нека ова репортажа буде молба и апел свим добрим људима а поготово органима републике Србије које ћемо ускоро и посетити у нади да ће разумети проблеме и показати спремност да исте и реши, на најбољи могући начин, јер нас је ионако мало остало, чак и свађу.

То је и обавеза наше организације и наших предака који су нам то у завет оставили, па макар обилазили хиљаду прагова свих чиновника ове земље који би по правилу требали да служе народу јер их је исти тај народ и изабрао да би му било боље а живот био достојанственији ма у ком делу ове прелепе наше земље живели. Нека нам је Бог у помоћ и разумевања добрих људи и владе коју ћемо ускоро посетити управо због ове и многих који у доле остали, јер једно добро на Косову није довољно као што ни једна ласта не чини пролеће.

Кратак филм о данашњој посети Станојковића:

Нове мајице за Космет у продаји!

preview-kosmet1.jpg

Пријатељи и добротвори хуманитарне организације Срби за Србе из Београда започели су продају летњих мајици са мотивама Косова и Метохије. Сав приход од продаје ових мајици ићиће нашој организацији а новац ће бити искоришћен у следећој, петој по реду хуманитарној посети на простору Косова и Метохије. Више детаља о могућности куповине мајице погледајте ОВДЕ

Фото извештај - Васкрс-Космет 2009

kosmet-april2009.jpg

У сарадњи са представницима хуманитарне организације ''Мајка девет Југовића'' која ради под окриљем Епархије Рашко Призренске на Косову и Метохији, данас смо преузели слике породица којима је уручена помоћ у последњој акцији наше организације ''Васкрс - Космет 2009''. Позивамо вас да овепотресне слике погледате у фото галерији ''Васкрс 2009'' коју смо допунили са сликама уручене помоћи ОВДЕ (

Помоћ Илићима у Реп. Српској

ilici-maj-2009.jpg

У петак 29. маја, пријатељи хуманитарне организације Срби за Србе из Бања Луке посетили су породицу Илић из нашег редовног програма помоћи са планине Мањача, у Републици Српској. Илићима смо овај пут послали 360 евра помоћи (http://www.srbizasrbe.net/index.php?opt ... &Itemid=41) како би пре свега вратили дуг у локалној продавници за храну од 400 КМ (око 200 евра) а за остатак новца поново приуштили себи нешто хране. Погледајте ФОТО ГАЛЕРИЈУ (

АКТИВНОСТИ ОРГАНИЗАЦИЈЕ У ЈУЛУ

krajina-szs.png

Хуманитарна организација Срби за Србе први пут

ће обићи и посетити српске породице на територији

Крајине у Хрватској.

Планирана посета: друга половина јула, 2009

Планирана помоћ: 1.500 - 2.000 евра

Број породица: 3 - 5

Одржано Крајишко вече у Ванкуверу

krajisko-naslovna.jpg

Између 250 и 300 званица присуствовало је крајем маја хуманитарном концерту ''Крајишко вече'' одржаног у црквеној сали у Ванкуверу. Културно-уметнички програм водио је асамбл Вук Караџић. Уз песму, фолклор, и читање поезије програм је био и више него испуњен. Од улазница и прикупљених донација биће помогнута реконструкција и изградња манастира Лазарица у Далматинском Косову, део средстава прослеђен Небојши Голијану за помоћ у лечењу против рака, девојчици из Београда која се бори са леукемијом, а такође део средстава биће прослеђен хуманитарној организацији Срби за Србе за помоћ деци и породицама у Крајини и на Косову и Метохији.

Фотографије: http://www.srbizasrbe.net/index.php?option=com_ponygallery&Itemid=70&func=viewcategory&catid=9

Мајице за Космет у Mods69 радњи

mods-szs.jpg

Једна од најпознатијих продавница ''уличне'' одеће у Београду Mods69 (www.mods69.com) прикључила се акцији продаје мајици са историјским мотивима Косова и Метохије коју су започели пријатељи наше организације пре месец дана. Укупан приход од продатих мајици биће прослеђен нашој организацији а у циљу прикупљања средства за пету по реду посету српском народу на Косову и Метохији. Мајице можете од сад наручити путем интернета - http://shop.oaza.rs/user/item.jsp?f_item_id=16935&f_cat_id=1190&f_shop_id=39&f_lang_id=1&f_partner_id=0&f_pagination_start=0

СзС у посети Симовићима у Пазару

simovici-naslovna.jpg

Представник Хуманитарне организације Срби за Србе Милош Тиосављевић посетио је осмочлану породицу Симоћ из села Осоје удаљеног 3 км од Новог Пазара. Родитељи Новак (45) и Снежана (49) имају петоро деце и то најстаријег Лазара (19) који је завршио средњу школу, Ивану (17), Дијана (16), Јована (14) и најмлађа Јенела од 10 година. Симовићи живе у мешовитом насељу у улици Руђера Бошковића 144.Деца путују до школе 2 км. Новак и Снежана нису запослени већ се сналазе како знају и умеју.

Новак је на заводу за запослење и покушава да се запосли како би школарцима обезбедио основне животне у ученичке потребе. Када сам дошао у посету Симовићима отац Новак и најстарији Син Лазар нису били у кући али остала деца јесу. Веома су добра и паметна. Мајка Снежана, домаћица, ми је у разговору причала да тешко живе због великих трошкова живота за децу.

Снежана, иако је добила орден Мајке девет Југовића Српске Православне Цркве у Грачаници прошле године, нема никога да им помогне. Баба Влада такође живи са овом великом породицом, која на слици преде вуну старинском пресилицом од које се после праве и продају зимске чарапе. Помоћ Симовићима у виду хране и основних животних потребштина биће уручена у току следеће недеље.

baba-vlada.jpg

Бићу кратак. Имао сам прилике боравити 6 дана на Делинлаској пешчари, (недалеко од Ковина и Панчева), у појединим објектима су смјештени људи из Крајине, Босне и Косова и Метохије, значи Срби који су ту смјештени у неку врсту прихватног центра, и ту су колико знам сви од свог егзодуса. Срце ми се кидало док сам гледао дјечицу која се ту играју и која су ту и одрасла. А држава и ови имбецили (читај ЛОПОВИ) из центра за избјегла, прогнана и расељена лица, све до сада нису ништа учинили да се тим људима нађу куће и послови. Вјерујем да таквих центара има још. Углавном тамо имају смјештај и храну и гријанје ако сам добро схватио, што је и у реду али мислим да таквим људима треба помоћи, поготово тој дјеци кој су рођена у таквом једном центу или су одрасла на 20 км од цивилизације. А некда су имали живот .....

Ако има неко неку паметну препоруку нека се јави, поготово људи из организације Срби за Србе !!!

Треба питати те људи да ли желе да напусте те колективне центре. Када видите тако тешку ситуацију помислите да би првом приликом напустили те кампове и отишли у неку кућу да сами живе и привређују али врло често није тако. Зато прво треба питати људе шта желе па да се стим у вези и ми организујемо. Северно у војводини где они живе могу да се нађу огромне куће и хацијенде, необрадиве земље за неколико хиљада евра. Конкретно, мислим да имамо понуду за једну кућу од око 250 квадрата са неколико хектара земље за 2.500 евра, могу чак две породице да се сместе. Ако има воље на форуму да се организујемо да макар сместимо једну велику породицу са много деце из тих кампова ево стојимо вам на располагању!

Слажем се да није лако, људима је тамо вјероватно тешко, али су вјероватно навикли јер тамо имају обезбеђену храну смештај и остало најнеопходније, а врло вјероватно је могуће да људи неће да иду нигдје јер ако не могу наћи посла како да живе. Сад мислим треба бити паметан, па попричати с неким од њих и видети шта би било најпаметније. Иако би било позитивно да се помогне да оду у неки бољи живот, брине ме ако се не би снашли или имали посао да ће помоћ постати контрапродуктивна, а онда више немају обезбеђену ни храну ни дрва ни ништа више, а зидове не можемо јести. Вјероватно најбоље мишљење може дати неко ко има више искуства са људима из такве врсте центара, и позна правну регулативу. Не би било добро да посље људи остану баш препуштени сами себи, бар неки период док се некако не снађу.

kad se radi o tako jeftinim kucama skoro uvijek je rijec o kucama u nekoj pripizdini poput Srpske Medje, Itebeja, Hetina i slicno gdje se radi o kucama zemljanicama, nabijacama napravljenim jos prije 2. sv. rata od strane madjara i njemaca pa kad su oni protjerani onda su ta sela naseljena vecinom ljudima iz Bosne, da napomenem da se u tim selima doslovno nista nije promjenilo od 2. sv. rata pa na ovamo osim sto su razvukli bandere i zice za struju, kuce su vecinom u veoma trosnom stanju a prodaju ih vecinom stari madjari koji odlaze ili u madjarsku ili svojoj djeci u suboticu i slicno, kuce treba svake godine ljepiti i krpiti blatom o cemu nasi krajisnici pojma nemaju a u selima zivi mahom staracko domacinstvo i doslovce niceg nema, mozda neka trgovina i ambulanta gdje doktor svraca jednom sedmicno ako je dobre volje ..... nije to za nas narod, znam to na iskustvu moje sire familije kada je jedan dio moje rodbine mislio da je to dobar "dil" pa kupili kucu u jednom takvom mjestu, izdrzali su dvije godine i prodali za duplo manje para i otlisli malo blize civilizaciji i nacinu zivota kakvim su naucili da zive, sto bi rekao jedan nas krajisnik "to nije kuca to je trap za krumpjere, nemas dje cava zabosti"

svaka cast ko se na tako nesto moze navici

Ди џеј зомби је управу употпуности, те куће су углавном у добром стању али су по селима где има око 1.000 становника са тендецијом опадања. За боље куће ближе градовима треба од 20.000 па на горе.