Sign in to follow this  
chule80

Slobodan Tarbuk: Rat na Baniji 1991-1995

Recommended Posts

Ја се извињавам што раније нисам ово поставио, али је и мени касно било речено..

тако да извештај постављамо пост фестум..

OBILJEŽENA GODIŠNJICA OSNIVANJA SEDME BANIJSKE UDARNE DIVIZIJE I ODRŽANA PROMOCIJA KNJIGE „RAT NA BANIJI 1991-1995“, AUTORA GENERALA SLOBODANA TARBUKA

BEOGRAD – 30.NOVEMBAR 2009 – Brojni članovi Zavičajnog udruženja banijaca, potomaka i prijatelja Banije, članovi Sekcije 7. Banijske udarne divizije u Beogradu, članovi Udruženja porodica nestalih Srba u Krajini, predsatavnici brojnih zavičajnih udruženja iz Krajine , predstavnici Grada Beograda i Opštine Novi Beograd,obilježili su u nedelju - 29. Novembra 2009. godine u velikoj sali Opštine Novi Beograd 37-u godišnjicu osnivanja Sedme banijske udarne divizije, te prisustvovali promociji knjige „Rat na Baniji 1991-1995“, autora SLOBODANA TARBUKA, koja obrađuje zbivanja koja su prethodila prošlom ratu na Baniji i samom ratu od 1991-1995.sa spiskom poginulih i nestalih Srba na Baniji koji sadrži 1201. ime.

knjiga%20promocija.jpg

O stradanju srpskog naroda u Krajini i na Baniji govorili su, ispred izdavača knjige „Rat na Baniji 1991-1995“ , Srpskog kulturnog društva“Zora“ Beograd, NIKOLA CEROVAC, predsjednik Sekcije 7. BUD u Beogradu MILOŠ BEGOVIĆ, te članovi yekcije VASO BUNČIĆ i STANA NIDŽOVIĆ-DŽAKULA, direktor „Veritasa“ SAVO ŠTBRAC, predsjednik Asocijacije izbjegličkih i drugih udruženja u Beograd, MILOJKO BUDIMIR, autor knjige SLOBODAN TARBUK, istoričar i akademik prof. Dr. VESELIN ĐURETIĆ i drugi.

Prisutne je, biranim riječima, pozdravio predsjednik Zavičajnog udruženja banijaca MILOŠ BAJIĆ, a svoj doprinos ovoj svečanosti dali su i poznati književnici sa Banije – MILAN PAĐEN i NIKOLA KORICA, te pjevačka ženska grupa KUD „ZORA“ iz Kragujevca koja je pjesmama „Dvor na Uni....“ i drugim banijskim krajiškim i banijskim pjesmama dizala publiku na noge.

Predsjednik Sekcije 7. BUD MILOŠ BEGOVIĆ je rekao da su ustaše već u samom početku Drugog svjetskog a i kasnije na Baniji, na bescijalan i mučki način, poubijale i poklale 22.000 Srba.

„Banija je dala ogromne žrtve, ljudske i materijalne, u jednom i drugom ratu i to se ne smije zaboraviti – rekao je Begović.

Autor knjige „Rat na Baniji 1991-1995“ SLOBODAN TARBUK je rekao da knjigu posvećuje svojim saborcima, koji su dali živote u odbrani voljene Banije i Republike Srpske Krajine, preživjelim borcima 39. Banijskog korpusa Srpske Vojske Krajine, koji, kao ni on, kako je rekao, nisu znali da su, prije što su uzeli oružje u ruke, bili otpisani. Naglasio je da knjigu posvećuje djeci Banije, posebno siročadi, kao i invalidima, koji, kako je rekao, prose po raskršćima Srbije, te da je ovo njegov skroman, ali iskren, doprinos težnji da se sačuva dio istine. Dodao je da kod pisanja knjige nije imao namjeru da Baniju posmatra izvojeno, u odnosu na RSK, već njen sastavni dio, ali s obzirom na obim materijala i pristup u sagledavanju težine zločona prema srpskom narodu sa prostora RSK, bazirao se na teritoriju Banije na kojoj je bio i svjedok stradanja srpskog naroda. Na kraju, zahvalio se svima onima koji su mu pomogli da knjiga ugleda svjetlost dana i dodao: „Želim da to bude samo jedna, početna karik u lancu sagledavanja onoga što se dešavalo od 1991 do 1995. I dalje na prostoru čitave Krajine“.

knjiga%20promocija%20tarbuk.jpg

Akademik VESELIN ĐURETIĆ je, takođe, govorio o uzrocima i poslijedicama jednogi i drugog rata, te dodao da Hrvatska po ulasku u EU neće moći da ostvaruje planove niti Ante Starčevića, niti Stjepana Radića, niti Vlatka Mačeka, niti Ante Pavelića i drugih, a naročito ako kod Srba „proradi“ pamet.

Na kraju da napomenemo da je urednik knjige „Rat na Baniji 1991-1995“ ZDRAVKO KRSTANOVAC, a pripreme je i grafički obradio RADISAV JOVIĆ. Knjigu je, u 1.000 primjeraka, štampala „GORAPRES“ IZ Zemuna,

Na kraju svečanosti priređen je skroman koktel.

Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja i autor knjige SLOBODAN TARBUK se zahvaljuju brojnim sponzorima i pojedincima koji su donirali izdavanje tako dragocjene knjige.

Napominjemo da je udruženje Banijaca nedavno pomoglo izdavanje i knjigu autora STANE NIDŽOVIĆ-DŽAKULA „Dobrovoljci sa Banije u ratovima 1912-1918“ sa popisom svih boraca tih ratova, te najavilo izdavanje novih vrijednih knjiga vezanih za Baniju.

Udruženje raspoaleže i sa knjigama brojnih pisaca, svojioh članova, kao što su MILAN PAĐEN, NIKOLA KORICA, MILOŠ BAJIĆ, SIMELA GAĆEŠA, MIĆO JELIĆ GRNOVIĆ i drugi.

Banija.rs

Evo ponavljam pitanje:ako je neko pročitao knjigu neka mi odgovori da li je Tarbuk u knjizi obradio borbe i Oluju 1995.Da li je u pitanju memoarsko delo ili nešto drugo?

Knjigu možete kupiti, i naručiti preko Udruženja Banijaca iz Beograda. Pošto su oni pokrovitelji izdavanja knjige, kako sam razumeo.

Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja Banije

Adresa: Dečanska 8/4, Beograd, Srbija

E-pošta: info@banija.rs

Telefon: +381113231994

Faks: +381113184265

TEKUĆI RAČUN KOD “KOMERCIJALNE BANKE” BEOGRAD BROJ:

205-11-60-80-78

Да.

Nabavio sam je.Po meni najvrednija stvar u knjizi su delovi Operativnog dnevnika 622. mtbr čiji je Tarbuk bio komandant.

Inače Oluju je spomenuo samo usput i to je po mom mišljenju najveće razočaranje (očekivao sam podatke o borbenim dejstvima,a ono na kraju ništa :[| )

Knjigu sam pročitao, sviđa mi se uvod, prelepo opisano šta se dešavalo tokom rata, sve istinito i dokumentovano. Malo razočaranje što je jako malo o Oluji napisano, ali nije ni mogao jer nema dokumenata. Imam podeljeno mišlenje dali je trebao spominjati imena ljudi koji su još živi, da nebi bilo akvih kompikacija a sa druge strane bez tih imena nebi bilo ono pravo, jer bi svi sumljani u istinitisot.

Naj više mi se sviša što nije sebe isticao u nijenom momentu što autori obično rade.

Knjiga vredna pažnje.

Hvala ti Slobodane

Има људи који нису на форуму, али немају лепо баш мишљење о Слободану Тарбуку, и његовом учешћу у рату на Банији, тачније његовим одлукама и потезима у Олуји 1995. Реч је наиме о томе да су снаге СВК 5.08.1995. већ могле лако ући у Сисак, али да је он рекао да то не раде, јер ће их иначе он гранатирати?!

Ситуација незгодна, и оставила му је мрљу на краријери, а и животу. Жао ми је што ти људи нису били у прилици да присуствују на промоцији његове књиге.

Malo razočaranje što je jako malo o Oluji napisano, ali nije ni mogao jer nema dokumenata.

Morao je napisati više.Dokumenata mora biti...Sigurno postoje izjave koje su davali Tarbuk,oficiri iz štaba korpusa i komandanti brigada (usotalom na račun tih izjava je Milisav Sekulić i opisivao "Oluju" su svojoj knjizi).Izveštaj o delovanju 39. korpusa u Oluji je pisao pukovnik Banić koji je bio načelnik štaba korpusa,pored toga pisali su ih i komandanti brigada.Naravno,postoji velika verovatnoća da su mnogi pravdali sebe,a optuživali druge,ali i pored toga neka slika se mogla sastaviti.Takođe pretpostavljam da je sačuvan operativni dnevnik korpusa,a verovatno je i Tarbuk (kao i većina oficira) vodio neki svoj dnevnik.

Evo,Chule je na naprimer spomenuo kako su naši mogli krenuti prema Sisku 1995. (da se ne radi o grešci,možda misliš na 1991?).Ma ljudi,moglo se mnogo toga,naročito 1991. ali izgleda da je popularno optuživati vojsku,a ne političare koji su u stvaru glavni i zbog kojih i izbija rat.Ako se to moglo 1995. onda neka se ti ljudi jave na forum,ispričaju događaje pa neka svi procene da li smo mogli ili ne...Do tada ja verujem Tarbuku (ali opet morao je više napisati)i njegovim metodama ,iz jednostavnog razloga što je kao komandant korpusa imao bolji pregled situacije od jednog komandanta bataljona ili običnog vojnika koji je usko vezan samo za svoj sektor i teško da mu je poznata situacija kod brigade u čiji sastav ne ulazi njegova jedinica.

Ne znam,ne pokušavam pravdati Tarbuka,ni bilo kojeg drugog oficira,iako to neko možda može zaključiti iz mojih postova,ali otvorite njegovu knjigu gde se nalaze podaci o njemu...Čovek je imao jako dobre refernece da bude komandant korpusa.

За 1991. не знам... ово што сам ја чуо од момка који је из Глине, односило се на 1995. и Олују.

А то за 1991. је сигурно било могуће... међутим колико год Хрвати били неспремни за рат 1991. ЈНА је била у расулу, а територијалци по селима су још били неповезани, и без главне команде.

Kanarinac je napisao:

Evo,Chule je na naprimer spomenuo kako su naši mogli krenuti prema Sisku 1995.

pa moram reci da sam i ja ostao malo zabeknut kad sam cuo ovu informaciju ali je tacno da su

nasi mogli 1995 uzeti Sisak. To sam cuo od borca koji tada bio na tom djelu ratista, slucaj isti kao

i s Bihacem ali j...a neko je imao druge planove i igre u kojima se nisu nigdje pitali i spominjali

Krajisnici ili bilo kakvi Srbi u hrvatskoj :-[

pa moram reci da sam i ja ostao malo zabeknut kad sam cuo ovu informaciju ali je tacno da su

nasi mogli 1995 uzeti Sisak. To sam cuo od borca koji tada bio na tom djelu ratista, slucaj isti kao

i s Bihacem ali j...a neko je imao druge planove i igre u kojima se nisu nigdje pitali i spominjali

Krajisnici ili bilo kakvi Srbi u hrvatskoj :-

Mozda je i bolje sto nismo usli u Sisak 1995 godine,ko zna kako bi se i dali bi se uopste kasnije i izvukli odatlena.

Krajisnici ili bilo kakvi Srbi u hrvatskoj :-[

Željo ne vijeruj svemu što čuješ ! SVK nije imala nikakve šanse da uđe u Sisak 05.08.1995.To je skroz nerealno i pretjerano.

1991.se Sisak mogo zauzet,i moglo se doć do Kupe bez većih problema,ali 1995.ni u kom slučaju,čisto lupanje.

Inofrmacija iz prve ruke jeste to da se Krajina na poziciji Korduna i Banije mogla drzati jos 10 godina. Medjutim problem je bio naredjenja povlacenja. Stiglo naravno sa vrha. Morali su se povuci 14 km unazad, i tu kopati nove rovove. Kako je to bilo prakticno malo vremena, videvsi kolone kako idu iz Dalmacije i Like, kordunaski i banijski korpus se odlucio povuci, prema ma Sanskom mostu. Odakle opet novo povlacenje ka Banja Luci.

Banija je napisao:

Željo ne vijeruj svemu što čuješ !

pa Banija nemam razloga da sumljam jer informacija je dobivena od familije koja je u to vrijeme

bila u toj akciji kao i informacija o Bihacu. Dobijeno je jos nekih informacija :) ali nisu za

objavu (previse bola i jada-obecana zakletva).

Pozdrav :]]

Teoretski je sve moglo. Pukovnik Slavko Lisica je sa svojim tenkovima usetao u Zadar 1991. pokazao im je sta moze, i koliko mu niko nista ne moze od ovih papaka. I onda naredjenje povlaci se.

Isto i za Bihac, i Gospic, i Karlovac, Osijek...

Sloboda Bihaca je kostala 40 milona americkih dolara, u ono doba, i zavrsilo u rukama nekolicine.

i ne spominjem da je to bilo moguce u Augustu 1995 ali nekoliko mjeseci prije ;]\/ :[|

Željo jesi ti svjestan kolko su hrvati 95.brojčano bili jači od SVK ? Kažem ti da taj što ti pričo da je SVK mogla 95.zauzet Sisak lupa ko maksim po diviziji.

Petrinju je branila 21.petrinjska brigada,a na nju je išla 2.gardijska br.HV "gromovi",12.petrinjska dom.pukovnija,specijalna policija "ose",57.br.HV.

Baniju je u "oluji" napalo preko 20 000 pripadnika HV,a banijski korpus nije imo više od 9 000 ljudi.

Pa ti sad vidi koji je to bio omjer u ljudstvu,u čiju korist,i jel SVK mogla ući u Sisak !

Teoretski je sve moguce, a najvise je moguce da se ulazi u te gradove 2011, svi nesto znaju ,svi su sigurni ,a na terenu je sve ispalo drugacije. Jedini otpor ,jaci,je bio kod Petrinje i Karlovca. Svi drugi su se branili koliko su mogli. Nitko nije lud da udje u okruzenje i da ceka rasplet dogadjaja. Evo Cule spominje tenkove na ulicama Zadra,spominje Karlovac,Gospic,Osijek. Ispada da je to sve bilo prazno, i da se moglo "usetati" ,ali je doslo naredjenje povlacenje. Mislim to je i ona tema bila da je SVK u jednom trenutku usla u Karlovac.

Ja sam ovde cini mi se pisao o tome da su u avgustu 1995. godine tenkovi SVK mogli uci u Osijek, jer je bio prazan.

Sta vise, usao je jedan lik, i to pijan, na biciklu, u zoru jednog avgustovskog dana 1995. posle Oluje. Okacio srpsku zastavu, i vratio se nazad, ne povredjen. Zastava srpska je stajala nekoliko sati, jer su se zng bojali snajpera... skinuta je valjda do uvece, ili tek sutradan.

1991. je bila jos povoljnija situacija za nas. Medjutim, drzava, i rukovodstvo su bili u rasulu.

Mislis prazan od civila ili od vojske. Ako je od vojske onda treba da 106. brigada,130.brigada ,3 GBr, i ostali da se proglase dezerterima,mene samo zanima gdje su to oni bili kad je Osijek bio prazan?

Kako odmah u rasulu 1991,a 1995 se moglo uci u Sisak ,Karlovac,Osijek.