Sign in to follow this  
chule80

Slobodan Tarbuk: Rat na Baniji 1991-1995

Recommended Posts

Jna i rezervisti su 1991 godine ušle u Karlovac,Manitu imaš i na vašim forumima,gdje ni vašim ljudima nije jasno kako Karlovac tad nije zauzet...moj tetak je bio oficir za informisanje u komandi Marjanovićeve brigade,inače čovjek rođen i odrastao u Karlovcu.Tvrdi (a vjerujem da nema zašto da laže) da je jeddna jedinica iz Lozničke brigade javila da se nalazi kod neke zgrade koja je sva u staklima (ko ne zna tržnica u Karlovcu) od tog mjesta je javljeno da se moraju povući a ko poznaje Karlovac i ko zna đe je pijaca sve mu je jasno...Što se tiče Oluje,već je pisano mnogo oko Korduna i Banije u Oluji i kako su prošli ti korpusi,mada još uvijek postoji mnogo nedoumica oko tih dešavanja.

Jna i rezervisti su 1991 godine ušle u Karlovac,Manitu imaš i na vašim forumima,gdje ni vašim ljudima nije jasno kako Karlovac tad nije zauzet...moj tetak je bio oficir za informisanje u komandi Marjanovićeve brigade,inače čovjek rođen i odrastao u Karlovcu.Tvrdi (a vjerujem da nema zašto da laže) da je jeddna jedinica iz Lozničke brigade javila da se nalazi kod neke zgrade koja je sva u staklima (ko ne zna tržnica u Karlovcu) od tog mjesta je javljeno da se moraju povući a ko poznaje Karlovac i ko zna đe je pijaca sve mu je jasno...Što se tiče Oluje,već je pisano mnogo oko Korduna i Banije u Oluji i kako su prošli ti korpusi,mada još uvijek postoji mnogo nedoumica oko tih dešavanja.

Mrki.. nemoj da se pise rekla kazala,jel ti znas ,a znas gdje je trznica? I kad su se povukli ,gdje su se povlacili? Od kud su dosli do trznice. Zalutali slucajno jel sa kamionima? JNA i teritorijalci su bili jako bizu Karlovca,i to u kasarni u Mekusju ,do Radiceve je bilo oko 2 km zracne linije. Isto tako i sa Turnja. Jedino sto su tenkovi u jednom trenutku bili presli koranski most i mreznicki. Tu su ih docekale one tenkovske barikade od betona. Tu su se muvali i okrenuli su nazad. Bolje da su se okrenuli,jer znas da poslije Turnja ide Rakovac i zgrade , a kad od tuda gledas desno ti je Korana. Jednom rijecju Sah -mat. To je najblize sto se doslo. Pa imao si samo dva mosta da se udje ,jedino ako nisu plivali ili isli camcem.preko mosta nisu presli .

Ja sam ti iznio svoj izvor,nisam našao ni na internetu ni pročitao u novinama...nemam razloga da tom čovjeku ne vjerujem,i dan danas je hvala bogu živ i zdrav.A ako si u to vreme bio tamo i sam vrlo dobro znaš da ste bili kao vojska u rasulu (makar sam to pročitao na nekim vašim domoljubnim sajtovima koje posjećuju vaši bojovnici i sami komentarišu stanje stvari) i da se u Karlovac moglo ući,naravno ako oćeš biti realan.

Ja sam ti iznio svoj izvor,nisam našao ni na internetu ni pročitao u novinama...nemam razloga da tom čovjeku ne vjerujem,i dan danas je hvala bogu živ i zdrav.A ako si u to vreme bio tamo i sam vrlo dobro znaš da ste bili kao vojska u rasulu (makar sam to pročitao na nekim vašim domoljubnim sajtovima koje posjećuju vaši bojovnici i sami komentarišu stanje stvari) i da se u Karlovac moglo ući,naravno ako oćeš biti realan.

Gledaj ne mogu biti realan jer sam bio tamo,i znam sto se dogadjalo . Ti kad vecinom citas hr. forume,naidjes na takve izjave. Jer uvijek netko ima pametniji od drugih. U stvari se sve svodi na to , da ja sam bio kad je bilo napotrebnije,a drugi nije. I onda dolazi do prepucavanja,jer da nas "sacica" nije to branila ,pitanje kako bi bilo. Ispada da je sve bilo praznao ,svaki veci grad ,prazan. Ali eto nas desetak je spasilo sitaciju.

Jedina stvar kad malo razmislim je mogucnost izlaska iz kasarne Domani. To je 500 metara od iste(trznica). Ako su dosli u tu kasarnu i jedan jedinica izasla van ,onda je moguce da je tako. A ova druga teorija da su dosli do trznice ,kad je vec sve bilo blokirano i barikade ,to ne mogu da vjerujem. Jedino ako je bas cijeli grad sa vojskom i policijom u jednom momentu napustilo grad. To opet ne stoji.

Mislis prazan od civila ili od vojske. Ako je od vojske onda treba da 106. brigada,130.brigada ,3 GBr, i ostali da se proglase dezerterima,mene samo zanima gdje su to oni bili kad je Osijek bio prazan?

Kako odmah u rasulu 1991,a 1995 se moglo uci u Sisak ,Karlovac,Osijek.

Празан од цивила.

Војске је било нешто мало... јер у питању је август 1995. када је већина формација била доле у Далмацији, и Лици.

Cule... niti jedna iz Istocne Slavonije nije bila angazirana u oluji. Niti jedna nije bila u ofanzivi ,bili su u defanzivi .

Koliko sam mogao da procitam ,to se kretalo do 50 000 -70 000 ljudi i imalo svoje ime,samo sam sad zaboravio. Dole su bile i 3. i 5. GBr i sve brigade zone Osijek,Valpovo,Djakovo,Vinkovci,Sl. Brod,Zupanja. One nisu bile u oluji.

Говорим ти о већини снага.

Ове што су биле овде биле су малобројније од снага СВК. И лако су могле да изгубе позиције. Само да су ови хтели да крену. Озбиљан план заправо није ни направљен. А камоли изведен.

Говорим ти о већини снага.

Ове што су биле овде биле су малобројније од снага СВК. И лако су могле да изгубе позиције. Само да су ови хтели да крену. Озбиљан план заправо није ни направљен. А камоли изведен.

Ali nisu htjeli da krenu i ostalo je povijest. Sad mozemo pisati kako hocemo,ali ne mozemo se vratiti unazad. I nema sanse da je SVK bila brojnija ,osim ako se doda VJ,koja bi se prebacila tamo. A takav scenarij je bio i 91. pa opet se nije uspjelo.

Manitu!

Hoćeš reći da je vas desetak spasilo Karlovac?????

Nisi ti mene shvatio,ja sam se samo nadovezao za price sa foruma. I ,uvijek ima ljudi koji umanjuju brojno stanje ,samo da bi sebe digli. Na to sam mislio. Gledaj ovako, sto se tice Karlovca,bilo je straha. Jako puno je padalo granata ,od minobacaca do VBR-a. Bilo je dosta panike i kako smo mi to znali reci na novo zborno mjesto NOVO MESTO :D Oruzja nije bilo u nekom vecem broju. Kasarne nisu jos napustene. Jednostavno nisi znao sto se dogadja,a to je najbolje da se stvara psihoza. Civila ima na desetine poginulih od granata. Svako salje svoje na sigurnije,to je normalno. Kod autobusnog kolodvora su dosovno srezani trojica u autu, najvjerovatnije iz kasarne kraj autobusne(ne znam kako se zvala) . Ipak je u Karlovcu bilo izmedju 1500-2000 naoruzanih i barem jos 2000 koji su cekali oruzje i opremu. Zagreb je na 38 km autoputem. Tako da je pao Karlovac pada sve. Jos se nisu povukli (JNA) iz Jastrebarskog. Nebi to vrh drzave dozvolio. Doslo je i par brigada poslije ,a moglo se slati skoro pola braigada iz Zagreba ,Zagorja,Varazdina. Ljudi je bilo,problem je bilo naoruzanje. Kad se uslo u Jamadol ,vec je bilo drugacije. Da je to otislo u zrak bila bi katastrofa,koliko je toga bilo.

Znaci jako tesko bi bilo da se osvoji Karlovac ,sto zbog prirodnih barijera(rijeke) ,sto zbog toga da ako pada Karlovac ,drzava se dijeli na dva dijela i pitanje kako bi to na kraju bilo.

Imas negdje dio izjave Kadijevica sto je bio cilj JNA. Medju ostalim je bio i Karlovac kao vazan grad za daljenje napredovanje. Sad sam skoro nasao ,ali neznam gdje,potrazicu.

Karlovac 1991. je mogao da padne bez problema... Ali ponavljam tu se ogledala bas nemoc, i izdaja Generalstaba JNA i rukovodstva Srbije.

Karlovac je mogao da padne ,ali nije ,ti kazes zbog izdaje Genaralstaba JNA i rukovodstva Srbije.

Ja mogu reci da Karlovac nije pao,jer su ga u tim kriznim danima branili ljudi ,kojih danas vise nema. Broj od 247 poginulih samo na prilazima Karlovca dosta govori, a tu jos dodamo i preko 1000 ranjenih. PA valjda je jos ostalo zivih na tom podrucju da nastave borbu.

Manitu!

Nisi ti mene shvatio,ja sam se samo nadovezao za price sa foruma. I ,uvijek ima ljudi koji umanjuju brojno stanje ,samo da bi sebe digli. Na to sam mislio. Gledaj ovako, sto se tice Karlovca,bilo je straha. Jako puno je padalo granata ,od minobacaca do VBR-a. Bilo je dosta panike i kako smo mi to znali reci na novo zborno mjesto NOVO MESTO Oruzja nije bilo u nekom vecem broju. Kasarne nisu jos napustene. Jednostavno nisi znao sto se dogadja,a to je najbolje da se stvara psihoza. Civila ima na desetine poginulih od granata. Svako salje svoje na sigurnije,to je normalno. Kod autobusnog kolodvora su dosovno srezani trojica u autu, najvjerovatnije iz kasarne kraj autobusne(ne znam kako se zvala) . Ipak je u Karlovcu bilo izmedju 1500-2000 naoruzanih i barem jos 2000 koji su cekali oruzje i opremu. Zagreb je na 38 km autoputem. Tako da je pao Karlovac pada sve. Jos se nisu povukli (JNA) iz Jastrebarskog. Nebi to vrh drzave dozvolio. Doslo je i par brigada poslije ,a moglo se slati skoro pola braigada iz Zagreba ,Zagorja,Varazdina. Ljudi je bilo,problem je bilo naoruzanje. Kad se uslo u Jamadol ,vec je bilo drugacije. Da je to otislo u zrak bila bi katastrofa,koliko je toga bilo.

Uf dobro je,već sam pomislio da se i ti dobio ono tzv. "ljevo skretanje",rečeno komunističkim riječnikom, odnosno da si i ti u Rambo fazonu,pa da je "njih hiljadu,100 tenkova a nas deset ih razvalimo naoružani roguljama"...a smatram te realnijim diskutantom ovdje na forumu.Mogao se Karlovac zauzeti i po mom mišljenu i bilo je dovoljno snaga u to vreme da se i to uradi ali nekome nije bilo u interesu,ustvari sad samo možemo nagađati šta bi bilo kad bi bilo...ionako smo uveliko skrenuli sa teme topika.

Karlovac je mogao da padne ,ali nije ,ti kazes zbog izdaje Genaralstaba JNA i rukovodstva Srbije.

Ja mogu reci da Karlovac nije pao,jer su ga u tim kriznim danima branili ljudi ,kojih danas vise nema. Broj od 247 poginulih samo na prilazima Karlovca dosta govori, a tu jos dodamo i preko 1000 ranjenih. PA valjda je jos ostalo zivih na tom podrucju da nastave borbu.

To nema veze. Da jeste postojala volja, bilo bi vise poginulih i ranjenih sa obe strane... i Karlovac bi kontrolisala JNA.

naslov: ‘’Rat na Baniji 1991-1995’’

autor: Slobodan Tarbuk

tematika/razdoblje: Tematika ove knjige je vezana za ratni I predratni period od 1991-1995 godine na Baniji. Knjiga sadrži mnoštvo informacija, predstavlja jedan ratni dnevnik sa tih prostora koji je vodio sam autor knjige, inače general-major Srpske vojske Krajine. Knjiga sadrži spisak svih srpskih žrtava sa Banije poginulih za vreme rata od 1991-1995. godine

knjiga izdata: 2009. godine

gdje se može kupiti:Zavičajno udruženje Banijaca, potomaka i prijatelja Banije

Adresa: Dečanska 8/4, Beograd, Srbija

E-pošta: info@banija.rs

Telefon: +381113231994

Faks: +381113184265

ratnabaniji1.jpg