Sign in to follow this  
Guest Anonymous

Narodne ljekarije i prirodna kozmetika

Recommended Posts

Guest Anonymous

Fantastiène moæi belog luka.

Jedite više belog luka. To je još jedan legendarni narodni lek za visoki krvni pritisak, i to veoma efikasan.

Dugo korišæen u Kini, a danas široko korišæen u Nemaèkoj kao lek za visoki krvni pritisak, beli luk ima èudesno dejstvo. U nedavno sprovedenoj duplo slepoj studiji, Nemci su ispitivali jedan preparat belog luka i našli da doza koja odgovara svakodnevnom uzimanju nekoliko èešanja belog luka spušta dijastolni pritisak pacijenata kod kojih je blago povišen.

Krvni pritisak je u grupi koja je uzimala beli luk pao sa proseènih 171/102 na 152/89 posle tri meseca, dok je u placebo grupi ostao nepromenjen. Interesantno je da je efekat belog luka tokom ispitivanja bivao sve bolji, što govori o njegovom kumulativnom dejstvu.

Dejstvo belog luka na snižavanje krvnog pritiska verovatno je, bar delimièno, posledica njegove sposobnosti da opusti glatke mišiæe krvnih sudova, i tako ih proširi. To je primeæeno kod životinja kojima je davan sok belog luka. Kako kažu istraživaèi sa Univerziteta „Džordž Vašington“, i beli i crni luk sadrže velike kolièine adenozina koji opušta glatke mišiæe. To znaèi da bi i uzimanje crnog luka takoðe pomoglo. Uz to, crni luk sadrži male kolièine prostaglandina A1 i E, supstanci sa istim dejstvom.

Da dodam ja jedan ljek za kasalj.

Ja sam ga radila( i jos radim po potrebi) za svoju djecu i mogu reci da "radi"

Uzmete par ljusaka crnog luka i prokuvate u vodi.

Ja obicno pustim da kuha oko 5 minuta.

Zatim izvadim ljuske i dodam med unutra.

E sad meda dodajte dokle ne izgleda gusto kao sirup.

Zatim to jos prokuhate par minuta i ostavite da se ohladi.

Mozete uzimati 3-5 kasika dnevno.

Pravi narodni ljek i kako vidite vrlo jednostavan.

ÈAJ ZA JAÈANJE ORGANIZMA-kao i protiv malokrvnosti: 50 gr. isitnjenog svežeg lišæa koprive kuvati 15 minuta u 1 l. vode i ostaviti preko noæi da odstoji.Proceðen èaj piti umesto vode tokom dana.

ÈAJ PROTIV PROLIVA I SLABOSTI – po 15 gr. osušenog lista koprive,vranilovke i majèine dušice popariti sa pola litra kljuèale vode;poklopljeno ostaviti 3 sata da odstoji,pa proceðen èaj piti umesto vode tokom dana.

Matora i Tajana hvala vam sto ste zapoceli ovakvu temu.Uskoro cu i ja da pripomognem sa receptima koje sam zapisivao kao mlad i lud...

Inace imam zapisane i narodne ljekarije iz vremena moje prababe i dalje.U svakom slucaju potez od kojeg nebi trebali da odustanemo,i zato pozivam sve koji imaju bilo kakav narodni recept da pomognu. :drinkers:

Narodni lekovi za opekotine

Belo siræe

Naèini nanošenja nisu važni. Možete staviti nekoliko kapi siræeta na vaticu i utapkati ga preko opeèenog dela kože. Takoðe se preporuèuje kupanje u mlakoj vodi u kojoj je rastvorena jedna kafena šoljica siræeta. Miris, meðutim, nimalo nije prijatan.

Mleko

Direktno ga nanosite na opekotine i èesto ponavljajte postupak.

Jogurt

Stavljajte ga na opekotinu i saèekajte da se osuši na koži. Èesto ponavljajte proces i opekotine bi trebalo da budu izleèene.

Kamena so

Ako imate plikove, stavite kamenu so na mokar peškir i tako nanesite na plik. Ovo bi trebalo da omoguæi da plikovi zasuše.

Aloe vera

Koristi se dugi niz godina za opekotine, jer obnavlja kožu. Namažite kremu u debelom sloju i ostavite je da deluje.

Evo i nekoliko korisnih recepata napravljenih od kombinacije meda i lekovitih trava.

ZAŠTITA PROTIV INFARKTA:

svako veèe, pre spavanja treba popiti èaj sastavljen od jednakih delova: kadulje, lipe i sleza, zaslaðen sa kašikom meda.

ÈAJ ZA NERVNO SMIRENjE:

uzme se kašika plodova šipka, èajna kašièica cveta kamilice i kad se mešavina prokuva dodaje se sok od pola limuna i med prema željenom ukusu. Pije se više puta tokom dana.

KOD BOLA U GRUDIMA:

nastrugati rena, pomešati jednu kašièicu rena i dve kašièice meda. Ta smesa se uzima tri puta dnevno, a lek se spravlja samo za jednokratnu upotrebu.

CVEKLA S MEDOM:

uzeti šest cvekli od po 100 grama i sok jednog limuna. Cveklu istrugati i posuti s malo sitnog šeæera. Ostaviti da stoji pola sata. Zatim se procedi i doda med i sok od jednog limuna. Ovaj vitaminski sok se preporuèuje za jaèanje organizma.

ÈAJ PROTIV KAŠLjA:

u pola litra kljuèale vode staviti dve kašièice belog sleza i poklopiti. Posle pola sata èaj procediti i dodati dve kašièice meda i sok od jednog limuna.

ZA PLUÆNE BOLESNIKE:

Sitno iseckati mlado lišæe bokvice i pomešati s jednakom kolièinom meda. Uzimati nekoliko puta u toku dana.

ÈAJ ZA BRONHITIS I ASTMU:

napraviti èaj od cvetova crvene deteline u razmeri 1:20 i piti s medom tri puta po jednu šoljicu.

ÈAJ PROTIV GRIPA:

beli luk oèistiti, izribati i izmešati s jednakom kolièinom meda. U sluèaju gripa uzimati dva puta dnevno po èajnu kašièicu.

Obozavam ove stvari, svaka cast.. redovno cu pratiti. :suncane:

Nego zanima me kopriva... kazu da je veoma jak lijek.. ali ne znam za cega i kako se priprema...

Jel istina da cvekla pomaze mrsavljenju?

I zanima me sta je dobro za upalu nosa? Tj alergije...

Hvala unapred :suncane:

Lekovita svila

Kukuruzna svila je jedno od onih sredstava koje mnogima zvuèe kao "bapski lek"; pa, istina je da se kukuruzna svila veæ jako dugo koristi kao lekovito sredstvo, i to ne samo u našem narodu, i to da je od zaista velike pomoæi kod nekih oboljenja, kao i da ne ostavlja štetne posledice. O èemu se ovde radi?

Sveža kukuruzna svila u sebi sadrži masno i eterièno ulje, smolu, gumu, alkaloid koji ima osobinu da steže krvne sudove, hlorofil, fosfornu kiselinu i dosta kalijuma i mangana. Sve je to lepo, ali šta kukuruzna svila radi vašem organizmu? Odgovor je jednostavan: kukuruzna svila je, u obliku èaja, jedan od najjaèih prirodnih diuretika. Konsumiranjem ovog èaja se u toku 24 sata može nekoliko puta poveæati kolièina izluèene mokraæe, i to bez štetnih posledica, što je naroèito bitno kod onih bolesti gde sakupljanje vode ima nepovoljno dejstvo na organizam.

Èaj od kukuruzne svile smanjuje sve grèeve bubrega; ukoliko ga koristite duže vreme, rastvara kamen u bubregu i izbacuje pesak iz bubrega. Plus, izbacivanjem veæe kolièine mokraæe organizam se oslobaða viška fosfora i belanèevina, što znatno umanjuje reumatiène tegobe, tegobe kod gihta koje su praæene bolovima u zglobovima, probleme kod vodene bolesti, a prilièno se smanjuje i oticanje nogu. Još nešto: sa vodom æe se izluèiti i ostale štetne materije, pa redovno konsumiranje ovog èaja potpomaže cirkulaciju, štiti krv i olakšava rad jetri. Naravno, uz ovakvo dejstvo, podrazumeva se da pomaže kod svih oboljenja mokraænih puteva, upala mokraænog mehura, eliminiše umanjeno luèenje mokraæe i pomaže kod noænog mokrenja.

Šta æe vam to kad ste potpuno zdravi? Zbog izraženog diuretskog dejstva, èaj od kukuruzne svile može vam pomoæi i kad želite da smršate (naravno, uz odgovarajuæu dijetu i vežbe), jer æe uz njegovu pomoæ vaš organizam ubrzano izbacivati sve štetne materije. Priprema èaja je jednostavna: jedna kašièica dobro osušene kukuruzne svile (ukoliko je nepotpuno osušena, gubi dejstvo) prelije se šoljom vrele (nikako kljuèale) vode, ostavi nekoliko minuta i procedi. Uzima se po supena kašika toplog i nezaslaðenog èaja na svaka dva-tri sata. Ako vam se ukus ne dopada, dozvoljeno je popraviti ga limunom. Ukoliko su vaše tegobe izražene, èaj možete piti i u veæim kolièinama - potrebno vam je 25 grama kukuruzne svile i litar vode za pripremu èaja, koji potom možete piti kad ožednite, umesto vode.

MASNOCA U KRVI

Pripravak otklanja sve stetne naslage u krvnim zilama (tako da nije potrebna ni operacija zila niti srca), pomaze vidu i sluhu, pomaze kod paradentoze te dolazi do mladalackog oporavka cijelog tijela.

Ako su krvne zile u mozgu ili srcane krvne zile suzene ili zacepljene, pije se dnevno jedna casica (0,5 dcl) napitka od:

- 30 ociscenih reznjeva bijelog luka,

- 5 sitno narezanih neoguljenih opranih limuna i

-1 lit. vode.

Bijeli luk i limun usitnite u mikseru ili sameljite, dodajte 1 lit. vode i prokuhajte tako da nakratko zavrije. Masu ocijedite i nakon toga ulijte u staklenu bocu. Cuvajte u frizideru.

Pijte 1 casicu dnevno (prije ili poslije jela). Posle toga popiti malo mlijeka i miris nestane vrlo brzo. . Napitak je kiselog okusa s blagim mirisom bijelog luka i sasvim podnošljiv.

Pije se 3 sedmice, 8 dana se pauzira pa se pije jos 3 sedmice. Samo tako je terapija uspjesna.

Vec nakon 3 sedmice konzumiranja napitka primjecuje se mladalackii oporavak cijelog tijela, zacepljenje nestaje i krv se obnavlja, a covjek se osjeca poletno.

( kospice iz limuna izbaciti jer daju gorak ukus)

Posto imamo temu sa narodnim ljekovima za zdravlje i ljepotu iznutra, sakupimo ovdje recepte za njegu izvana :mah:

Ja za lice i tijelo ne koristim klasicnu kozmetiku vec iskljucivo prirodne preparate, ali i svi koji ne zele odustati od njihovih kremica mogu s vremena na vreme napraviti masku za lice ili pakung za kosu sa prirodnim i zdravim sastojcima. Vasa koza, kosa i nokti, bice veoma zahvalni :heart:

Moj omiljeni sastojak: MED

Prirodna njega tijela - med

Piling od meda

Pomiješajte 1 žlicu meda, 2 žlice fino mljevenih badema (u mlincu za kavu) i 1/2 žlice soka od limuna. Blago trljajte po licu. Isperite mlakom vodom.

Tonik za lice

U mikseru smiksajte 1 žlicu meda i oguljenu jabuku. Nanesite na lice, ostavite 15 minuta. Isperite u hladnoj vodi.

Maska

Pomiješajte 2 žlice meda i 2 žlice mlijeka. Nanesite na lice i vrat. Ostavite 10 minuta. Isperite u mlakoj vodi.

Losion za kožu

Pomiješajte 1 žlicu meda, 1 žlicu biljnog ulja i 1/4 žlicice soka od limuna. Utrljajte na ruke, laktove, pete i posvuda gdje je koža suha. Ostavite 10 minuta. Isplahnite vodom.

Kupka za kožu

U kadu s vodom uspite 1/4 šalice meda.

Regenerator za kosu

Pomiješate 1/2 šalice meda i 1/4 šalice maslinova ulja. Nanesite na kosu, a onda je zamotajte u kapu i ostavite 30 minuta. Operite kosu i osušite.

Pakung za bolji sjaj kose

U 4 šalice tople vode uspite 1 žlicu meda. Žene sa svijetlom kosom mogu istisnuti i malo limuna. Nakon što ste je oprali, prelijte po kosi. Osušite kosu.

E bas mi je drago da ovo nekog zanima. Gore navedene recepte sam nasla na netu i povremeno ih pravim, ali svaki dan vec godinama koristim sljedece:

Ciscenje lica ujutru: ulje od jojobe (visokokvalitetno!) utrljati u vlaznu kozu i sa puno tople vode oprati. Osusiti lice frotirskim peskirom.

Njega: sama si pravim kremu (preko zime a preko ljeta gel) ali slobodno se moze koristiti i neka oprobana kremica. U stvari, kremu koristim samo ako imam osjecaj da je potrebna kozi. Inace ju ne stavljam.

Ciscenje lica uvecer: malo mlijeka, zlicicu maslinovog ulja i zljicicu meda ugrijati (u mikrotalasnoj) i izmiksati (ja koristim onaj mali mikser za pravljenje mljecne pjene za kafu) - cijeli proces traje 1 minutu. Koristiti kao klasicno mljeko za ciscenje lica.

Njega uvece: nije potrebna. Koza preko noci treba da se odmori i da dise.

Inace imam dosta masnu kozu. Prije i veoma problematicnu. Dok nisam pobacala svu klasicnu kozmetiku. :mah:

A kako se koristi paradajz?

To je malo kompliciranije ali postavicu sutra (tj. "opet" danas) nove recepte za maske i slicno, pa cu i tacno napisati sta treba za kremu i kako se pravi. :mah:

Paradajz koristis vrlo jednostavno!!!!!!!!!!

Prepolovis ga i takav nanosis na lice,a mozes ga i ocediti pa vaticom naneti.

Kazu da je bolji od bilo kojeg preparata na bazi alkohola. :mah:

Cim ti to tako pazljivo najavljujes mora da je neka srednja katastrofa... Nego hajde, pitaj, kud puklo da puklo :axe:

Prije nego sto postavim obecane recepte, malo da pojasnim zasto se zaista isplati sam praviti svoju kremu.

U komercijalnoj kozmetici dolazimo u kontakt sa preko 4.000 biolosko opasnih i otrovnih kemikalija, a u istom dahu industrija kozmetike nam obecava podmladjivanje, zdravlje i ljepotu. Nacin na koji se to cini je uvjek isti: uzme se jedan sastojak, nikome se ne kaze sta je to ustvari, ishvali se kao nesta luksuzno, lijepo se upakuje i prodaje po visokoj cijeni. A konzumenti vjeruju da je nesto skupo istovremeno i kvalitetno i dobro za kozu i zdravlje.

Ono sto proizvodjaci kriju je da su sastojci u kozmetici kao napr. mineralno ulje (koje se nalazi u 95% svih produkata) izrazito stetni za kozu. Mineralno ulje bukvalno zabetonira kozu, zalijepi i napravi „oklop“ na kozi koji uopste ne mozemo oprati, vec manje vise moramo „razbijati“ sa sredstvima za ciscenje u kojima se takodje nalaze agresivne i stetne supstance (kako bi mogle rastvoriti oklop). Pod tim oklopom, raste temperatura koze, vlaznost isparava i skuplja se na njegovoj unutrasnjoj strani. Kada ga odstranimo istovremeno odstranjujemo i svu vlaznost koze, imamo osjecaj da je lice suho i da „zateze“ i brze bolje ga opet nakremamo. Osjecaj na kozi je poslije kremanja velicanstven, koza je meka i glatka – naravno - prekrivena je „ljigavim“ slojem mineralnog ulja, cesto i silikona, koji pod prstima stvaraju ugodan i gladak osjecaj.

Ali pokusajte vasu kozu nekoliko dana prati samo vodom i nekoristiti uobicajena sredstva, koza ce se ljustiti i izgledace kao zguzvana, jednostavno jer je vec ostecena i ovisna.

Druga „caka“ kozmeticke industrije, je da se u preparate u kojima su kemikalije koje nadrazuju kozu (a koje su u gotovo svim produktima klasicne kozmetike) stave sastojci koji imaju dejstvo blage lokalne anestezije. Znaci konzument uopste ne primjecuje da mu krema steti i nadrazuje kozu, jer mu je koza istovremeno „osamucena“.

Ako ste mislili da su produkti za bebe bolji i bezopasniji, niste u pravu. U tim produktima jednostavno ima manje razlicitih supstanci, ali nikako manje kemije (sto je posebno neodgovorno od kozmeticke industrije jer je koza beba deset puta tanja od koze odrasle osobe).

Jos jedna prevara jeste tvrdnja kozeticke industrije da nam je potrebna krema za dan i noc (na taj nacin „po glavi“ uvaljuju 2 kreme). Nocu se znojimo cak vise nego preko dana i koza treba dobiti mogucnost da izbaci sve stetne stvari.

Ako ste mislili da je kozmetika iz apoteke bolja i kvalitetnija opet se varate (tj. pali ste na trik „bijelog mantila“): cak i sastojci koje kozmeticka industrija ne smije upotrebljavati za produkte koji se prodaju u parfimerijama (jer su suvise agresivni), smiju se stavljati u produkte koji su dostupni u apotekama (kortizon pozdravlja!).

Cisto da vam predocim sta se to nalazi u jednoj komercijalnoj kremi, evo sastojci kreme „Oil of Olaz complete“:

Reklamni slogan (u Evropi): Daje kozi sve sto joj treba kako bi bila jednostavno lijepa!

INCI: Aqua, Octyl Methoxycinnamate, Glycerin, Zinc Oxid, Isohexadecane, Isopropyl Palmitate, Tocopherol Acetate, Dimethicone, Dimethiconol, Sucrose, Polycottonseedate, Sucrose Polybe-henate, Steareth-21, Steareth-2, Cetyl Alcohol, Stearyl Alcohol, Arachidyl Alcohol, Behenyl Alcohol, Polyacryl-amide, C13-14 Isoparaffin, Laureth-7, DEA-Oleth-3-Phosphate, Disodium EDTA, Parfum, DMDM Hydatoin, Iodopropynyl, Butylcarbamate, BHT.

Prevod: Voda, UVB Filter (umjetan, izaziva alergije, zdravstvena sigurnosna kontrola jos nije u potpunosti zavrsena), glicerin, cinkov oksid, rastvarac (umjetni), Vitamin-E-acetat, silikonsko ulje, tensid biljni, emulgator biljni, emulgator umjetni („osamucjuje“ gornji sloj koze), cetilni alkohol (komedogen – prouzrokuje mitesere), masno tijelo, masna komponenta, masno tijelo biljno, razredjivac umjetan, parafinsko ulje, emulgator („osamucuje“ gornji sloj koze), konzervans, parfem, konzervans, antioksidans (izaziva alergije; pri testiranju na zivotinjama ustanovljene promjene genetske substanze)

Takve stvari mi svakodnevno mazemo na kozu, mnoge od ovih supstanci se taloze u tijelu a uopste se ne zna koje smetnje jednog dana, nakon dugogodisnje upotrebe, mogu izazvati.

Eto, zbog takvih i slicnih stvari ja moje kremice pravim sama (a snabdjevam i moje drugarice). A kako uskoro cu objasniti... :mah:

Ovo je recept za gel koji najcesce koristim. Gel prije svega odrzava i stiti od isparavanja vlaznosti koze. Zimi, kada se koza vise isusuje zbog hladnoce ili suhog zraka od grijanja, prije gela nanesem tanki sloj sheabutter-a (prvo pustiti gel da malo upije). Inace ovaj gel moze se koristiti univerzalno, za lice, oci, dekolte ili kao podloga za karmin.

Sto se tice njege lica, moj moto je "sto manje to bolje". Znaci sto manje sastojaka, sto manje raznih preparata a kao najvaznije: sto rijedje to bolje. Ja lice mazem samo kada je neophodno, znaci obicno zimi ili ljeti poslije suncanja.

Za pravljenje kozmetike standardno se koriste dvije mjere: zlica od 1 ml (mala mjera=MM) i zlica od 2,5 ml (velika mjera=VM). Mogu se kupiti u apotekama ili prodavnicama gdje se prodaju sastojci za samostalno mjesanje kozmetickih preparata (u Njemackoj napr. Spinnrad).

Sastojci:

25 ml prokuhane vode (kuhati najmanje 15 min.)

1 MM (1 ml) Urea

½ VM Panthenol (Vitamin B5)

1 MM Hyaluron (hyaluronan)

1-2 ml alkohola (kao konzervans)

Svi sastojci se stave u flasicu sa pumpicom (fingertip dispenser?) i promuckaju, grudvice cese rastopiti za nekoliko sati same od sebe.

Besmisleno je svaki dan po litcu trljati jedne te iste kremice. Nasa koza je ponekad presuha pa onda premasna, ponekad je vani hladno, onda opet vrucina, vlaznost zraka se mijenja, ponekad boravimo na svijezem zraku onda opet u zadimljenim prostorijama, ne jedemo svaki dan iste stvari (a i to utjece na kozu), nivo hormona varira sa ciklusom itd., itd. Zbog toga je bolje kozi dati ono sto joj je u datom momentu potrebno.

Ako su pore povecane, koza je masna ili izgleda umorno, ili ako na nekoliko sati zelite izgledati svjeze i "zategnuto", narezite krastavac na sto tanje kolutice i stavite na lice (15-30 min.). Koza ce se napiti vlaznosti i izgledati zdravo i odmorno.

Ako vam se pojave necistoce na licu ili ako koza jednostavno izgleda "neravno" i hrapavo, nanesite na ocisceno lice sloj jogurta (prirodnog, bez dodataka). Ovaj tretman mozete ponavljati i dva puta dnevno, nekoliko dana za redom. Mljecna kiselina u jogurtu ce ubrzati odbacivanje stari celija (djeluje kao blagi piling).

maska za masnu kozu:

1 belance, 1 kasicica soka od sargarepe, 2 kasike brasna.

pomesati i naneti na lice. kad se osusi sprati sa toplom vodom.

super je

protiv bubuljica mozes da napravis lotion

sipati u flasicu ili teglicu:

30ml soka od limuna, 30g meda i 200ml vode pomesati i promuckati.

vise puta dnevno naneti na bubuljice