DIN@77

NARAVOUCENIJE

Recommended Posts

"Jednog je dana Svetac imao priliku popričati s Bogom te Ga upita:

-Gospodine, bilo bi mi zadovoljstvo znati kako izgleda Pakao i Raj.

Bog odvede sveca do dvaju vrata.

Otvori jedna od dvaju vrata i dozvoli mu da pogleda unutra.

Na sredini sobe, stajao je veliki okrugli STOL.

Na sredini stola, nalaziila se velika posuda, s jako finom

U staroj Grčkoj Sokrat je bio na glasu kao čovek koji ceni znanje. Jednog mu je dana prišao poznanik i rekao mu:

- Znaš li što sam upravo čuo o tvom prijatelju?

- Stani malo - odgovori Sokrat. - Pre no što mi išta kažeš želim napraviti mali test. Zove se "Test trostrukog kriterijuma"

- Trostrukog kriterijuma?

- Upravo tako - nastavi Sokrat - pre nego što počneš pričati o mom prijatelju, mogao bi trenutak razmisliti zadovoljava li to neke kriterijume.

Prvi kriterijum je Istina.

Da li si potpuno siguran da je to što mi želiš reći istina?

- Ne - odgovori poznanik - zapravo sam to tek čuo i ...

- Dobro - reče Sokrat - znači nisi potpuno siguran da li je to istina ili nije.

Da vidimo sada i drugi kriterijum, kriterijum Dobra.

Da li je to, što želiš reći o mom prijatelju, nešto dobro?

- Ne, naprotiv...

- Dakle - nastavi Sokrat - želiš mi reći nešto loše o njemu, a nisi čak ni siguran je li to tačno. Još uvek možeš proći na testu, jer je ostao još jedan kriterijum, kriterijum Koristi.

Da li će to, što mi želiš reći o mom prijatelju, biti korisno?

- Ne, ne baš.

- Pa - opet će Sokrat - ako to što mi želiš reći nije istina, nije dobro, i nije korisno, zašto bi mi uopšte rekao?

U staroj Grčkoj Sokrat je bio na glasu kao čovek koji ceni znanje. Jednog mu je dana prišao poznanik i rekao mu:

- Znaš li što sam upravo čuo o tvom prijatelju?

- Stani malo - odgovori Sokrat. - Pre no što mi išta kažeš želim napraviti mali test. Zove se "Test trostrukog kriterijuma"

- Trostrukog kriterijuma?

- Upravo tako - nastavi Sokrat - pre nego što počneš pričati o mom prijatelju, mogao bi trenutak razmisliti zadovoljava li to neke kriterijume.

Prvi kriterijum je Istina.

Da li si potpuno siguran da je to što mi želiš reći istina?

- Ne - odgovori poznanik - zapravo sam to tek čuo i ...

- Dobro - reče Sokrat - znači nisi potpuno siguran da li je to istina ili nije.

Da vidimo sada i drugi kriterijum, kriterijum Dobra.

Da li je to, što želiš reći o mom prijatelju, nešto dobro?

- Ne, naprotiv...

- Dakle - nastavi Sokrat - želiš mi reći nešto loše o njemu, a nisi čak ni siguran je li to tačno. Još uvek možeš proći na testu, jer je ostao još jedan kriterijum, kriterijum Koristi.

Da li će to, što mi želiš reći o mom prijatelju, biti korisno?

- Ne, ne baš.

- Pa - opet će Sokrat - ako to što mi želiš reći nije istina, nije dobro, i nije korisno, zašto bi mi uopšte rekao?

Dobar, odličan tekst! :);)

Budi dobar i vratice ti se

Ime mu je bilo Fleming, bio je siromašan škotski seljak. Jednog dana, dok je tegobno radio za preživljavanje porodice, čuo je iz obližnje močvare povik u pomoć. Odbacio je alat i potekao u močvaru.

Tamo je, zaglibljen do pasa u crnom blatu, prestrašeni dečak vikao i borio se, da bi se izvukao iz močvare. Seljak Fleming spasio je dečaka iz sigurne smrti.

Sledeceg dana u seljakovo se dvorište dovezla bogata kočija. Elegantno obučeni plemić izašao je iz kočije i predstavio se je kao otac dečaka, kojeg je seljak spasio.

"Želim Vam platiti ", rekao je plemić. "Spasili ste život mojem sinu!"

"Ne, ne mogu primiti platu za to što sam uradio", rekao je škotski seljak i odbio ponudu.

Tada je kroz vrata naišao seljakov sin. "Dali je to Vaš sin?" upitao je plemić. "Da!" ponosno je odgovorio seljak.

"Napravimo dogovor. Dozvolite mi, da mu omogucim najbolje obrazovanje, kakvo ima i moj vlastiti sin. Ako je momak imalo sličan ocu, bez sumnje će stasati u čoveka, na kojeg ćemo obojica biti ponosni."

Tako je i bilo. Sin seljaka Fleminga pohađao je najbolje škole i za čas je završio Bolničku medicinsku školu sv. Marije u Londonu i postao je poznat na celom svetu kao Sir Alexander Fleming, pronalazač penicilina.

Nakon par godina plemićev sin, koji je bio spašen iz močvare, razboleo se od tuberkuloze. I šta ga je tada spasilo? Penicilin!

A kako je bilo ime plemiću? Lord Randolph Churchill. A ime njegovog sina?

Sir Winston Churchill.

Sjajno Bobana085 ... zaista sjajno ... da se naježiš ... i zaista ..možda i nije baš sve toliko slučajno ... pomozi drugima i sam ćeš biti spašen...svakom po zasluzi ...

TEGLA OD KISELIH KRASTAVACA I KAFA

Kada vam se ucini da gubite kontrolu nad svojim životom, kada 24h na dan nije dovovljno, setite se tegle od kiselih krastavaca... i kafe...

Profesor je stajao pred grupom studenata na času filozofije i drzao neke predmete iza sebe. Kada je čas počeo, bez reči je podigao veliku, praznu teglu od kiselih krastavaca, stavio je na katedru i napunio je lopticama za tenis. Potom je upitao studente da li je tegla puna. Slozili su se da jeste. Zatim je profesor podigao kutiju punu kamenčića i sipao ih u teglu. Blago ju je protresao. Kamencici su se otkotrljali u prazan prostor izmedju loptica. Tada je ponovo upitao studente da li je tegla puna. Opet su odgovorili da jeste. Sledeća kutija koju je profesor uzeo bila je puna peska. Kada ga je sipao, pesak je, naravno, ispunio sve preostale šupljine u tegli. Pitao je još jednom da li je tegla puna. Studenti su skrušeno odgovorili da jeste. Onda je profesor ispod stola izvadio dve šoljice pune kafe i sipao ih u teglu. Kafa je natopila pesak. Studenti su se smejali. «Sada!», rekao je profesor, dok je smeh zamirao, «hoću da shvatite da ova tegla predstavlja vaš život. Teniske loptice su važne stvari u vašem životu: vaša porodica, vaša deca, vaše zdravlje, vaša vera i stvari kojima se strasno predajete. To su one stvari uz koje bi vas život i dalje bio ispunjen i kada bi sve drugo nestalo. Kamenčići su ostale stvari koje su važne: vaš posao, vaša kuća i vaš auto. Pesak predstavlja preostale stvari. Male stvari. Ako napunite teglu peskom nema mesta za kamenčiće i teniske loptice. Isto važi u životu. Ako potrošite sve svoje vreme i energiju na male stvari, nikada nećete imati mesta za one važne stvari. Vodite računa o stvarima koje su ključne za vašu sreću. Igrajte se s decom. Nađite vremena za odlazak lekaru. Izvedite partnera na večeru. Ponašajte se ponovo kao da vam je 18. Uvek će biti vremena da se očisti kuca i urade popravke. Prvo se pobrinite za teniske loptice – stvari koje su vam zaista vazne. Utvrdite svoje prioritete. Sve ostalo je pesak.»

Jedna od studentinja je podigla ruku i upitala šta je predstavljala kafa. Profesor se nasmejao. «Drago mi je da ste to pitali. Nju sipam, da bi vam pokazao, da bez obzira koliko mislite da vam je život pun, uvek ima prostora za šoljicu kafe sa prijateljem.»

Сан

Једном је један побожан човјек сањао сан како бјежи од лава. Човјек побјеже на дрво и сједе на једну грану дрвета. Погледавши доље угледа лава који га чека. Затим човјек погледа на страну и угледа два пацова како круже око гране, на којој је сједио и једу је. Један пацов је био црн а други бијел. Чинило се да ће грана ускоро пасти на земљу. Човјек са страхом опет погледа доле и угледа црну змију како отвара своја велика уста тако да му се чинило да ће упасти у њих.

Човјек погледа изнад себе да види имали нешто зашто би се могао ухватити. Угледао је другу грану са саћем меда на њој. Капи меда су капале из саћа. Човјек хтједе да окуша једну кап. Пружио је језик и окушао кап меда која је пала. Мед је био веома сладак. Он хтједе да окуша још једну кап. Када то уради изгуби се у сласти меда. Тако да заборави пацове који су јели његову грану, лава на земљи и змију која је сједила испод њега. Нако извјесног времена пробуди се из свог сна.

Тражечи значење сна отишао је до побожног учењака. Овај му рече: „Лав којег си видио је смрт. Увијек те прогони и иде за тобом куда год да идеш. Два пацова бијели и црн претстављају дан и ноћ. Бијели представља дан а црни ноћ. Они круже један за другим, једући твоје вријеме и приближавајући ти смрт. Велика црна змија са великим устима је твој гроб чекајући да паднеш у њега. Саће меда је овај свијет а слатки мед је уживање овог свијета. Ми волимо да окушамо слатко уживање овог свијета желећи све више и више. У међувремену се изгубимо у том уживању тако да заборавимо наше вриеме . . . нашу смрт и . . . наш крај.“

Љубав једног слепца

Један младић, слеп од рођења, заљубио се у једну слепу девојку. Али, када му је један пријатељ рекао да је девојка ружњикава, он је потпуно изгубио интересовање за њу.

Штета! Он је њу јако добро »видео«. Прави слепац је био његов пријатељ.

Покушајте да анализирате оно што многи људи сматрају за слободно одговорно понашање, и највероватније ћете открити механичке реакције и програмиране одговоре. Уместо да ступе у контакт са стварношћу, људи се углавном држе унапред утврђених стереотипа и крутих принципа.

Оно што људи воле или мрзе није суштина ствари или других особа, већ само њихов спољашњи изглед.

КАКО ОСТАТИ МЛАД

1. Одбаците све неважне бројеве,

укључујући године, тежину и

висину.

Оставите докторима да брину о томе.

За то их плаћамо.

2. Задржите само веселе пријатеље.

Мрзовољни вас само вуку доле.

(имајте ово на уму ако сте ви један

од мрзовољних)

3. Наставите да учите:

Научите више о компјутерима,

занатима, баштованству, било чему.

Никад не држите мозак незапослен.

"Незапослен ум је

ђавоља радионица."

A име ђавола је Алцхајмерова болест!

4.. Уживајте у једноставним стварима.

5. Смејте се често, дуго и гласно.

Смејте се док не останете

без даха.

И ако имате пријатеља који вас

засмејава, проводите много, много

времена са ЊИМ/ЊОМ.

6. Сузе се догађају:

Поднесите, тугујте, и идите даље.

Једина особа која је са нама цео наш

живот, смо ми сами. ЖИВИТЕ док сте

живи.

7. Окружите се стварима које волите:

Било да су то породица, љубимци,

успомене, музика, биљке, хоби,

било шта.

Ваша кућа је је ваше уточиште.

8. Негујте своје здарвље:

Ако је добро, сачувајте га.

Ако је нестабилно, побољшајте га.

Ако је изван онога што можете

побољшати, потражите помоћ.

9. Не идите на путовања кривице.

Идите до тржног центра, чак и до

следећг округа, у страну земљу, али

НЕ тамо где је кривица.

10. Говорите људима које волите да их

волите, у свакој прилици.

Стабло и цвет

У зору је подно стабла изникао мален Цвет. И тек што је отворио очи, угледао је Стабло. - Ти си, сигурно, велики Цвет - рече му. - Не, ја нисам Цвет. Ја сам Стабло - одговори Стабло. - Каква је разлика измедју Стабла и Цвета? - упита Цвет.- Цвет живи неколико дана, а Стабло много година - рече Стабло. - И то је све ? - Не - одговори Стабло. - Ми Стабла издржимо и најјаче ветрове, а ви, Цветови, прехладите се и од најблажег лахора. - То је све? - поновно упита Цвет. - Вас могу убрати и даровати. Вас се може ставити у вазу и неговати. Вас људи воле, а и ви волите људе. А с нама Стаблима је друкчије. Нас не могу убрати и поклонити. И не могу нас ставити у вазу и неговати. Ми увек остајемо по страни. - Зар смо ми Цветови на путу? - Не, углавном нисте. Али људи вас примете и када сте далеко од пута. Често вас и погазе. Уосталом, лако је погазити оне који воле, јер они нису заштићени. - Шта се догоди када неко погази Цвет? - То се увек сазна. И због тога се може много плакати. Неки и након много времена спомињу прегажен цвет. Нас Стабла нико не може прегазити, али нас и не воле као што воле Цветове. - Онда си ти - рече му Цвет - изузетак међу Стаблима, јер тебе воли један мали Цвет. Када је око поднева припекло сунце, Стабло је својом сеном заштитило Цветић.

Može li mi protumačiti ovu strofu da vidim da li sam je pravilno razumeo.

9. Не идите на путовања кривице.

Идите до тржног центра, чак и до

следећг округа, у страну земљу, али

НЕ тамо где је кривица.

Poruka George Carlina:

Paradoks naseg vremena kroz povijest je da imamo vece zgrade ali krace zivce,

sire puteve ali uza gledista. Trosimo vise ali imamo manje, kupujemo

vise ali uzivamo manje.

Imamo vece kuce i manje porodice , vise pogodnosti ali manje vremena.

Imamo vise diploma ali manje razuma, vise znanja ali manje rasudivanja, vise strucnjaka ali ipak vise problema, vise medicine ali manje zdravlja.

Pijemo previse, pusimo previse, trosimo nesmotreno, smijemo se premalo, vozimo prebrzo, previse se ljutimo, prekasno lezemo, ustajemo previse umorni, citamo premalo, gledamo TV previse, i molimo se prerijetko.

Umnogostrucili smo nase imetke, ali smanjili svoje vrijednosti.

Govorimo previse, volimo prerijetko, i mrzimo precesto.

Naucili smo kako da prezivljavamo ali ne i da zivimo.

Dodali smo godine zivotu ali ne i zivot godinama.

Stigli smo sve do mjeseca i natrag, ali imamo poteskocu da predemo preko ulice da upoznamo novog komsiju.

Osvojili smo vanjski prostor ali ne i unutrasnji prostor.

Uradili smo velike stvari ali ne i bolje stvari.

Ocistili smo zrak ali zagadili dusu. Savladali smo atom ali ne i svoje predrasude.

Pisemo vise ali ucimo manje. Planiramo vise ali postizemo manje.

Naucili smo zuriti ali ne i cekati. Gradimo vise kompjutera da sadrze vise informacija, da proizvode vise kopija nego ikad, ali mi komuniciramo sve

manje i manje.

Ovo su vremena brze prehrane i sporog varenja, velikih ljudi i sitnih

karaktera, brzih zarada i plitkih odnosa.Ovo su dani dviju plafa ali vise

razvoda, luksuznijih kuca ali unistenih domova.

Ovo su dani brzih putovanja, visekratnih pelena, moralnosti koja se moze odbaciti, jednodnevnih predstava, preteskih tijela, i tableta koje cine sve od hrane, da utisaju, da ubiju.

Ovo je vrijeme kada ima mnogo toga u izlogu a nista u skladistu. Vrijeme

kada vam tehnologija moze donijeti ovo pismo, i vrijeme kada mozete odabrati da li cete ga podijeliti s nekim ili samo obrisati.

Zapamtite, provedite nesto vremena sa vasim voljenima, jer oni nece biti tu zauvijek.

Zapamtite, recite poneku ljubaznu rijec onome koji vas gleda sa strahopostovanjem, jer ce ta mala osoba uskoro odrasti i otici.

Sjetite se da date topao zagrljaj onome kraj vas, jer je to jedino blago koje mozete dati svojim srcem a ne kosta ni pare.

Sjetite se da kazete, "Volim te" vasem partneru i vasim voljenima, ali najvise od svega i mislite tako. Poljubac i zagrljaj ce zakrpiti povredu kada dolaze duboko iz vas.

Sjetite se drzati za ruke i cijeniti momente jer jednog dana ta osoba nece biti tu ponovo.

Dajte vremena ljubavi, dajte vremena razgovoru, i dajte vremena podjeli vasih dragocijenih misli s drugima.

Zapamtite, provedite nesto vremena sa vasim voljenima, jer oni nece biti tu zauvijek.

Zapamtite, recite poneku ljubaznu rijec onome koji vas gleda sa strahopostovanjem, jer ce ta mala osoba uskoro odrasti i otici.

Sjetite se da date topao zagrljaj onome kraj vas, jer je to jedino blago koje mozete dati svojim srcem a ne kosta ni pare.

Sjetite se da kazete, "Volim te" vasem partneru i vasim voljenima, ali najvise od svega i mislite tako. Poljubac i zagrljaj ce zakrpiti povredu kada dolaze duboko iz vas.

Sjetite se drzati za ruke i cijeniti momente jer jednog dana ta osoba nece biti tu ponovo.

Dajte vremena ljubavi, dajte vremena razgovoru, i dajte vremena podjeli vasih dragocijenih misli s drugima.

Ovo je dobro viteže, mnogo dobro i poučno......

Nadam se da će poruka doprijeti do svih!