• Announcements

• dj-zombi

Nove knjige   07/18/2016

U sekciji foruma "Krajina u knjigama" postavljeno dosta novih knjiga, obavezno pogledati:    6. Licka divizija - ratni put
       Kordun i Lika u NOB
       Kotar Slunj i kotar Veljun u NOR i socijalističkoj izgradnji
       SJENIČAK KRONIKA KORDUNAŠKOG SELA   Ove knjige kao i jos stotine drugih mozete takodje naci i u sekciji sajta "Dokumenti" http://www.krajinaforce.com/dokumenti/index.html          
kanarinac

In memoriam

50 posts in this topic

Почивај у миру !

09/02/2016 |  09:49 ⇒ 10:11 | Извор: СРНА |

Генерал Војске Републике Српске у пензији Здравко Толимир преминуо је у Хагу, потврђено је у Борачкој организацији Републике Српске.

Генерал Здравко Толимир - Фото: илустрација

Генерал Здравко ТолимирФото: 

Предсједник БОРС-а Миломир Савчић изјавио је да је затечен овом синоћњом вијешћу, иако је знао да је Толимирово здравствено стање нарушено.

“Генерал Толимир био је тешко болестан и када је ухапшен, практично је на најгрубљи начин, у ћебету, однесен у притворску јединицу. Сигурно је да није имао адекватну здравствену његу и лијечење, што је оставило посљедице на његово ионако нарушено здравље и фаталан исход се, нажалост, могао очекивати”, рекао је Савчић.

Здравко Толимир је у априлу прошле године у Хашком трибуналу осуђен на доживотну робију због злочина над Муслиманима из Сребренице у љето 1995. године.

Толимир је током рата био помоћник за обавјештајно-безбједносне послове команданта Војске Републике Српске Ратка Младића.

BEOGRAD – Lider radikala Vojislav Šešelj kaže da ga je smrt generala Zdravka Tolimira veoma potresla i prisetio se druženja u Sheveningenu sa njim.

- Zdravka Tolimira se sećam se kao tihog i mirnog čoveka. Doveli su ga u Hag polumrtvog. On uopšte nije bio sposoban za suđenje. Nekako asketski je živeo u pritvoru. Pričao mi je o toj svojoj veri u Boga, vrlo često, pa nam je tako i izneo detalj, da je pre dolaska u Hag jedno vreme boravio i u manastiru, rekao je Šešelj

Lider radikala se setio i Tolimirovih poslednjih reči kada je odlazio iz Haga: ” Vojo, verujem u božiju volju. Spreman sam sve da uradim za svoju državu i svoj narod”, prisetio se Tolimirovih reči Šešelj i dodao da su tom prilikom pored njega bili prisutni Radovan Karadžić i Ratko Mladić.

Šešelj je dodao i da je Tolimir bio dobar vojnik koji je nevin osuđen za izmišljene zločine.

Do sada je u Hagu umrlo osam Srba. U oktobru prošle godine Mladićev veštak Dušan Dunjić pronađen je mrtav u hotelskoj sobi u Hagu.

U Hagu su preminuli:

Milan Kovačević, Slavko Dokmanović, Milan Babić  (obesili se),

Slobodan Milošević (infarkt),

Miroslav Derenjić, Đorđe Đukić i Momir Talić.

BIOGRAFIJA
General Tolimir rođen je u selu Popovići pokraj Glamoča 1948. godine. Vojnu akademiju završio je u Beogradu, a išao je i u inostranstvo na specijalizacije. Govorio je ruski i engleski jezik. Tokom vojne karijere u JNA službovao je u više mesta u Jugoslaviji. Početak rata 1991. godine zatekao ga je u Splitu, odakle se prebacio u Knin, gde mu je nadređeni bio Ratko Mladić. Zajedno su 1992. godine prešli u VRS, gde je Tolimir postao načelnik Uprave za bezbednosno-obaveštajne poslove Glavnog štaba. Posle rata bio je zadužen za primenu vojnog dela mirovnog sporazuma u Bosni, a penzionisala ga je Biljana Plavšić 1996. godine.

SAD NUDILE 5.000.000 DOLARA
Tokom skrivanja, SAD su raspisale nagradu od pet miliona dolara za informacije koje bi dovele do hapšenja Tolimira. Ta ponuda je postala aktivna 2002. godine. Nije obelodanjeno da li je na kraju, posle svih hapšenja srpskih generala, neko i dobio nuđeni novac.

PostPosted: 10 Feb 2016 13:07    Post subject: Reply with quote

de70bc3ea3908e83717f9373da6a0caa.jpg 

"ПРИЧЕШЋЕ 

У Хашком затвору упокојио се српски генерал Здравко Толимир. Показао нам је како нам оно најважније нико не може узети и не може од нас направити робове чак ни у тамници. Молећи се Богу и причешћујући се код оца Воје Билбије, који се заиста очински стара о заборављеним од нас хашким затвореницима, Здравко је с Христом постао победник над смрћу и пре него што је она по њега дошла. Није сваки ратник рођени писац као Марко Миљанов и зато не треба ове његове незграпне војничке стихове процењивати књижевним критеријумима. Треба их просто примити као искрени израз вере: 

Најлепши је дан кад је причешће, 
тада нам срце лупа јаче, 
о када би могло бити чешће, 
кад га се присјетим, душа ми плаче. 

За нас је Причешће слово црвено, 
њему се радује душа и тијело, 
око без сјаја умирно, снено, 
њему се радује биће нам цијело. 

И сваки ишчекује тај дан радо, 
о њему снива, њему жуди, 
кад Господ причешћује своје стадо 
и гледа је ли преостало људи. 

Искрених вјерника Његове вјере 
и да ли посте, да ли се моле, 
да ли у животу имају мјере, 
да ли га се боје, да ли га воле?! 

Даје им крв и тијело своје 
опрашта гријехе за живот цео 
онима што се кају, што га се боје, 
онима што су Господа део. 

Сваки се од нас данима спрема, 
моли се, пости, метаније прави, 
без Бога излаза никоме нема 
и сваки од нас Господа слави. 

Ову тамницу туге и зла, 
у манастир смо претворили православни прави, 
уз нас је Свевишњег сила сва, 
Господу се молимо, Он се слави! 

Данас нам отац Билбија стиже, 
даће нам Причешће, молити се с нама, 
данас ће нам Господ бити најближе, 
из душе и срца нестаће тама. 

На нас ће призвати Светога Духа, 
да са нама буде и да нас снажи, 
даће нам по парче освештаног круха, 
од Бога нико није нам дражи. 

Отац нас Воја бескрајно воли 
и сузе због нас често лије, 
за сваког од нас годинама се моли, 
за нас би дао очи обадвије. 

Спали и гријехе моје огњем својим, 
испуни ме радошћу Господе Христе, 
јер Тебе јединог се Господе бојим, 
и дај ми крви Своје пречисте! 

Никад се тако живјело није, 
животом узорним, животом Христа, 
никад, од кад нас сунце грије, 
у нашим душама само Христос блиста!

Ово је тестамент генерала Здравка Толимира. Драгоцено сведочење о томе како изгледа права жеђ за Богом. Његове речи терају нас и да се замислимо о смислу бесплодних расправа о томе да ли се, колико и када треба причешћивати. Увек, кад год је могуће, хвала ти Боже! Слава упокојеном српском генералу!" 

Ђакон Ненад Илић

Бог душу да му прости и вечна му слава и хвала !

On 17-1-2017 at 10:59 PM, mig said:

Umro general Vlado Trifunović

Evo ponovno cu uctivo pitati , da zombi opet ne obrise :

sta  je tebe licno  inspirisalo , ponukalo , navelo ili kako god , da postavis ovdje ovaj post ?

2 hours ago, grom said:

sta  je tebe licno  inspirisalo , ponukalo , navelo ili kako god , da postavis ovdje ovaj post ?

Pa šta možeš očekivati od ustškog provokatora....nego provokacije....

On 31-1-2017 at 1:11 PM, NaBranikuOtažbine said:

Pa šta možeš očekivati od ustškog provokatora....nego provokacije....

Mnogi  ne razumiju ( jer se radi o zakulisnim igrama mocnika i njevim dobro provjerenim sledbenicima  ) sta je prava istina . . .

Mig je provjeren , tako da njegove ispadice i ne iznenadjuju .

Mnoga iznenadjenja o neznanju dolaze sa nase strane  .

Recimo , da Srebrenica , odnosno , da je namjesteni srebrenicki  slucaj (gdje je bilo zlocina ali ne i genocid ) , pokusaj nametanja genocidnosti svim Srbima , bez obzira gdje zive . . . dok se genocid nad krajisnicima zele osporiti . . .

Koji paradoks!

Svi se uhvatili oko toka zašto i koji je bio Migov motiv da to napiše, a nitko da ko čovjek da napiše, POČIVAO U MIRU GENERALE!

20 hours ago, misec said:

Koji paradoks!

Svi se uhvatili oko toka zašto i koji je bio Migov motiv da to napiše, a nitko da ko čovjek da napiše, POČIVAO U MIRU GENERALE!

Koliko si povrsan i sljep , tek sad vidim . . .

Pa postavio sam temu , bas o generalu , pa sto ne odgovori mjesece zuti . . .

On 31.01.2017. at 10:24 AM, grom said:

Mene licno je inspirisalo...ponukalo..navelo ili kako god da postavim ovdje ovaj post je to sta se ovaj topic zove "in memoriam".. .

Sto bi u prevodu znacilo da se ovdje od prvog posta postavljaju obavijesti o smrti (vecinom oficira JNA)...kojoj je doticni general i pripadao...a posto  je moja malenkost  prije svih procitala obavijest o smrti na jednom portalu....smatrao sam mojom.duznoscu da to objavim upravo ovdje.....

Dakle....nema mocnika...nema velikih sila...zavjere..provokacije...marinaca...babaroga...i sta ti ja znam cega sve ne...

Obicna obavijest o smrti generala...covjeka....

Neki ga vole...neki mrze...ali ja sam siguran da majke mladih  vojnika kojima je spasio zivote pale svijecu za generala...i da su mu zahvalne do groba i nemaju nista protiv mog posta...

Pocivaj u miru generale....

4 minutes ago, mig said:

Mene licno je inspirisalo...ponukalo..navelo ili kako god da postavim ovdje ovaj post je to sta se ovaj topic zove "in memoriam".. .

Sto bi u prevodu znacilo da se ovdje od prvog posta postavljaju obavijesti o smrti (vecinom oficira JNA)...kojoj je doticni general i pripadao...a posto  je moja malenkost  prije svih procitala obavijest o smrti na jednom portalu....smatrao sam mojom.duznoscu da to objavim upravo ovdje.....

A sto se njesi brino i o drugim generalima JNA , recimo i onima koji zavrsise u Hagu , nego bas o ovome ?

A i sto te ganulo , u . . . 

Bolje bi bilo da njesi nista ni postavlja . . . manje bi se videlo tvoje suosjecanje . . .

Neki ga vole...neki mrze...ali ja sam siguran da majke mladih  vojnika kojima je spasio zivote pale svijecu za generala...

Pocivaj u miru generale....

Naravno , u pravu si da mu majke pale svecu koje je spasio , ali mnogo vise je onih koje pale svecu , koje je zakopao u crno predajom kasarne . . .

U ostalom , postavljen je post ujedno i o njemu pa izvoli . . . postavi svoje misljenje .

5 hours ago, grom said:

Koliko si povrsan i sljep , tek sad vidim . . .

Pa postavio sam temu , bas o generalu , pa sto ne odgovori mjesece zuti . . .

Da, površan i slijep, dobro je da i sada vidiš...

Grome to ti dođe godinama.

Kako to da ti neotvori ovu temu, dok je general bio živ.

Kod nas se kaže o pokojnima sve najbolje!

Na "You Tube" ima jedan zgodan filmić "Izdajnik protiv zločinca", bilo bi ga dobro pogledati.

U mom postu jedina je greška što nisam napisao POČIVAO U MIRU KOMANDANTE!

On 3-2-2017 at 10:33 PM, misec said:

Da, površan i slijep, dobro je da i sada vidiš...

Grome to ti dođe godinama.

Kako to da ti neotvori ovu temu, dok je general bio živ.

Kod nas se kaže o pokojnima sve najbolje!

Na "You Tube" ima jedan zgodan filmić "Izdajnik protiv zločinca", bilo bi ga dobro pogledati.

U mom postu jedina je greška što nisam napisao POČIVAO U MIRU KOMANDANTE!

O Boze ima li te . . .

Pa kako ces otvarati temu in memoriam covjeku koji je ziv ?

Dobro ti znaš, zašto sam ja reagirao. Baš zato jer je to teme "in memoriam". Ako si htijeo oanko pisati kako si pisao trebao si kao Banija otvoriti novu temu. Nadam se da smo se sada razumjeli. Previše sam cijenio KOMANDANTA da nebi reagirao.

ako moze bez rasprava i svadja na ovom topiku ...

a general nek pociva u miru

У Београлу умро је генерал Драгиша Масал.

15 hours ago, Sokol-rus said:

У Београлу умро је генерал Драгиша Масал.

ПРЕМИНУО ГЕНЕРАЛ ДРАГИША МАСАЛ

БАЊАЛУКА, 20. МАРТА /СРНА/

Генерал-потпуковник Војске Републике Српске /ВРС/ у пензији Драгиша Масал преминуо је након кратке и тешке болести на Војно-медицинској академији /ВМА/ у Београду у 66. години. 

Драгиша Масал, генерал-потпуковник ВРС у пензији -

Генерал Масал рођен је 20. новембра 1951. године у селу Масали, општина Вишеград. 

Завршио је Војну академију Копнене војске смијер артиљерија у Београду и Задру, Командно-штабну школу тактике Копнене војске и Школу националне одбране у Београду.

Обављао је дужност начелника артиљерије Ужичког корпуса, команданта Трећег артиљеријског пука у Војсци Републике Српске у Бијељини, начелника артиљерије у Органу родова Главног штаба Војске Републике Српске у Хан Пијеску, начелника Сектора за организацију, мобилизацију и персоналне послове Генералштаба Војске Републике Српске у Бијељини и Бањалуци.

Генерал Масал службовао је у гарнизонима Пожаревац, Ужице, Винковци, Бијељина, Вишеград, Хан Пијесак, Бијељина и Бањалука. 

Одликован је Медаљом за војне заслуге, Орденом за војне заслуге са сребрним мачевима, Орденом рада са сребрним вјенцем и Орденом Карађорђеве звијезде другог реда. 

Генерал Масал преминуо је 18. марта, а биће сахрањен сутра у 14.00 часова на гробљу Сарића Осоје у Ужицу, саопштено је из Министарства рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.