Sign in to follow this  
KLASNIC BOY

Anegdote, šale, zanimljive priče iz zavičaja!

Recommended Posts

Narod smo pun duha, pun humora, narod koji se znao i zna šaliti! Sigurno postoji mnogo zanimljivih priča, anegdota, šala iz vašeg rodnog mjesta, zavičaja... Hajde da ih zapišemo na jednom mjestu, da ih ne zaboravimo i da se zajedno nasmijemo!

Evo ja ću početi prvi...

Putovala baba kroz Baniju vlakom, a kondukter bio šokac! :)

Ulaze oni tako u Bačugu vlakom, a baba nije sigurna đe je pa pita: ''El ovo Bačuga?''

Kondukter šokac veli: ''Je Baćuga, ko silazi?''

Veli baba: ''Boga mi mene neš, idem ja do Grabovca pa ću pješ'ce nazad!'' ;D

Evo ja cu...

Osao Dujo Grovski u Sisak vozom pre 50 godine. Inace je sebe smatrao da ima plavu krv zbog prezimena Grov (odnosno grof). Pa kupio novine, a ne zna citati. I sedne na klupu dok je cekao voz za nazad, pa poce citati novine... ali okrenuo ih naopacke.

Videle to neke zene pa mu rekose da je stavio novine naopako... a on ce njima:

- "Eee... drugarice, ko zna citati onako, zna i ovako".

;D8);D

Кажу путовала нека баба из Гламоча дјеци у Београд. И кад је стигла и смјестила се, питала је дјеца како јој се свиђа Београд. А она ће:"Лијеп вам је Београд, само забачен од Гламоча"! ;D ;D ;D

Medju prvim mojim putovanjima za Plaski kod babe nakon rata....

Zovem ja moju babu na telefon i dogovaramo se kako cu ja doci i kad ima autobus i tako to....

Veli baba - ima autobus za Plaski svaki petak vozi iz Beograda....

A ja sad pitam, posto mi nije svejedno bas - baba, je li to nas ili vas autobus? (nisam htela biti preko telefona preciznija, u smislu hrvatski ili srpski)

a baba kaze - ma nas, nas! :o

I jbg, ja opet ne znam, je l' to kao nas srpski, ili ona to kaze nas kao hrvatski posto zivi tamo.....

I tako, bolje da nisam ni pitala....

Joj, Din@, sad me seti i na moje i sestrine dogadjaje sa nasom babom. Prvi dan kako smo otisle u LIku posle svega onoga, veli baba kako ide voditi krave kod cuvara. I mi poskocimo da idemo i mi sa njom, sve nam je bilo zanimljivo, sve smo htele da vidimo a pogotovo tog cuvara. Dodjemo mi do neke ogradjene livadice, baba utera krave unutra, prikljuci akumulator (da struja ide kroz zicu da bocne krave, ako krenu van) i krece baba nazad kuci. Mi zbunjene, gde je taj covek, taj cuvar...? Dok nam nije objasnila da taj akumulatoric ustvari zovu cuvarom. :D

Pa onda kad je pocela da nam govori da su nam svi momci u selu rod, da se sestra i ja ne bi slucajno zaljubile tamo. Nasa mama zbunjena otkud sad toliko rodbine...i kad smo sestra i ja shvatile u cemu se radi, krenemo da ispitujemo babu kako mi to dodjemo rod, a ona se jednom prevarila pa je rekla da su prababa od tog nekog komsije i nasa prababa bile komsinice. ;D

I generalno, nasi ljudi su jako, jako duhoviti...ja se ovde preko cele godine ne ismejem koliko tamo, za tih nekoliko dana.

A ako mene pitate, duhovitost i te kako ima veze sa inteligencijom.

pa je rekla da su prababa od tog nekog komsije i nasa prababa bile komsinice. ;D

Znas sta cu ti reci...

U ona vremena, pre 50 i vise godina, komsije su imale vecu vrednost nego rodjaci. Jer rodjaci mogu biti i daleko... a sa komsijama svakodnevno si u nekom poslu ili problemu, ista muka... I samim time dolazilo je do cvrstih prijateljskih veza.

Danas nazalost nije tako. Ljudi odlaskom u velike gradove, nemaju taj osecaj za komsiluk, niti zajednicko resavanje problema. :-[

Hahahha, Minja, znala sam da ce taj cuvar biti u tvojoj prici neka ograda sa strujom, jer mislim da sam taj termin cula bas u Lici.

Kad smo kod babe......

....moja baba je jedna lafcina od zene. Kao i sve nase licke zene, u ona neka davna vremena patila se mnogo kroz zivot. I mozda ne trebam pisati ovde, htela sam sesti zapravo i gore u rubrici "Umjetnost, kultura i muzika" pisati o njoj.... ali ajd ovo je kao smesna strana. S mojom babom je sve nekako smesno....

Ona je tesko zivela, razvela se mlada, ostavila sina od 7 godina sa muzem, a moju mamu od 9 meseci donela u torbi u Plaski. I nikad se nije vise udala, nije htela da selo prica za njom, tako je bilo nekada.....

Jednom prilikom, kad sam bila kod nje, teram je da mi prica o sebi, jer sad sam i ja odrasla, ranije nije htela, sta ce ona s decom pricati o tome kad je bila mlada.... I sedimo tako, pitam je ja, kako se ona udala za tog dedu, on je puno pio, imao zena vragzna koliko.... a on bio lep, visok, prica baba, ona se zaljubila, sta ces (a meni milo - moja baba se zaljubila? kao da sam do tog momenta mislila da je to nemoguce......) I ona je bila vrag (na koga li sam, hahah) i prica ona tako,kako je bila mlada, lepa, visoka, vredna, zamisli se malo i kaze onako glasno, kako inace licanke glasno pricaju i jos pritom udari rukom od sto da naglasi poslednju rec: EEEEE, ZNAS TI KAKVA SAM JA CURA BILA KAD SAM BILA MLADA? KAJ BIK!!!!!

Meni su suze isle od smeha..... Cura kaj bik! :D

Еее Дина... па некад су се цениле таке цуре... кај бик! ;D

Онда је било важно да цура и момак могу да потегну, да раде... а не да се излежавају или терају моду. :-

Ево једне добре...

У једном селу око Вуковара, не знам више којем... Али удомила се једна снајка "кај бик" 8) Богата кућа била, а она волела да дрмне коју љуту. Али никад није хтела да пије са осталима, вероватно не желећи да "поквари утисак". Опазио то њен свекар, па није знао како да је "ухвати на делу"... али досетио се. Обично он њу пошаље да наточи ракије из бурета, које је било у подруму. Међутим, обично буде на дну флаше за 2-3 чашице... и таман ова снајка то попије, а наспе нову туру у флашу. Свекар се досетио, па јој рече да оде по ракије у подрум, али ставио празно буре... ;D Онда види исто да нема, па ајде напоље, и рече свекру да нема више ракије... а он ће њој:

- "Па добро ако нема... дај то из флаше што је остало, па ћемо то попити" ;|

А она се сва узмуцала, па процеди:

- "Нема ни тога... ја сам то попила" ;]\/

Свекар победносно рече:

- "Па кад пијеш онда ајде дође амо са нама да пијеш, немој кришом".

;D:]];D

Moj deda....

Sedimo ispred kuce. Letnje vreme. Pijemo kafu u hladovini. Okupili se mi deca, svi smo doduse odrasli. Deda s nama sedi i prica, voli da drzi nasu paznju i to mu jako lako polazi za rukom.

Obecali smo da cemo zapisivati dedine "bisere" i tako i radimo.....

Sedi nas cetvoro, i drug moje brace s nama, dosao iz USA. Deda se pravi vazan. Prica kako je pre nego sto je ozenio nasu babu, vec jednom bio ozenjen pre toga. I prica on:

"Ma ti ne mos' vjerovati! sta je ta sve znala..... u krevetu, razna cudesa stvara!!! A dugme na kosulji ne zna prisiti! Nema price! Kupi stvari i van!"

Mi em nas je sramota sto nam to prica, em se smejemo kao ludi! ;D ;D ;D

Сјаааааајна тема, тек сад је први пут видим :)

Реч је о једној баби (можда и нашој куми, нисам сигуран) и унучади.

Нешто се радило, у пољу или на кући, па су децу терали родитељи да раде нешто јер више нису тако мали. А баба скочи одмах - Па то су дјеца! Шта б' они рад'ли?!

А кад је касније било време за ручак, седају за сто и радници и ''нерадници'' :) . Неко је деци издвојио храну, кад баба опет - Ма шта им тол'ко мало даде, па то више нису дјеца, то су људи! :D

Пре неких 30,40 година један старији човек добио шамар у кафани. И сад, врати се он кући и каже сину шта се десило.

Син - Ајмо ћаћа назад у гостиону!

И дођу они заједно у кафану, кад син тамо - Да видим ко је тај што је мог ћаћу ошамарио!

- Ја сам - јави се један

- Ај сад, удари га још једном! Чик, ако смијеш!

Овај опет звизну маторог само тако...

- Ајмо ми ћаћа боље кући, доб'ћемо батина.

:D

Ово је већ трагикомедија :unsure:

Био код нас у Двору пре рата један полицајац, да га не спомињемо именом и презименом, који је ишао у кафану, ресторан, (мислим да је то било у склопу некадашњег хотела). Имао је обичај да седи са људима, својим познаницима и да са њима пије. Онда он оде као кући пре свих њих, а у ствари стане на раскршће и зауставља аутомобиле људи из кафане, па и оне са којима је пио и наплаћује казне! :blink:

Тако нешто је сасвим нормално у Скандинавији!

Нисам против ни кафане, ни пића... али какав мозак мора да има онај ко седне пијан за волан?!

mudar nego sta Minja :) samo se nadam da nije bijo kojim slucajem Srbin :[|

Србин,Србин.... :)

Ајмо још нешто

Пре неколико година одемо брат од једне тетке и ја до Новог Града и на Уну. И пошто смо тад били млађи, наши су се увек плашили да се не би шта лоше десило. Знате оно, кад сте код деде и бабе, они увек брину, а пре свега због тога што смо у ''туђој држави'', што говоримо другачије, а има свакаквих лудака, што идемо бициклом главним путем куда возе кола, што идемо у брзу и хладну воду, што је опет оно преко за Нови граница... И све ја њих разумем, али тај појам ГРАНИЦА :rolleyes:, као да тамо неко на правди Бога једва чека два клинца да их нешто зајебе,то што су се штрецали те границе никад нисам разумео, нити ћу.

Углавном, он је својој баби, као и ја мојима, рекао да се враћамо до 5. Кренемо ми назад према Двору, кад оно, долазе неки тмурни облаци, чује се грмљавина. Возимо што брже, само да се докопамо Двора и аутобуске станице, да станемо под њу и сачекамо да пљусак прође. Тако и би, како смо стали под кров, крене пљусчина! Видимо ми да не стижемо кући до 5 и сад, размишљамо да су наши ваљда схватили да негде чекамо да пљусак прође. Али колики су живчењаци (пре свега мој деда) не би нас чудило ни да се поједну од бриге.

Крећемо лепо после пљуска, стижемо у село мало касније од предвиђеног, неких пола сата, сат, кад његова баба у дворишту, смркнут поглед и каже - Ви, ил' сте ишли да се дрогирате, ил' да пијете, ил' да пушите, трећег нема!

:)

Dvor pa sto pod krov od autobusne stanice :[| sto niste u kafanu preko puta, pa to je nasa CCC kafana ;D

Jest da je u tudoj drzavi ali je na na nasoj dedovini :)

Ja kad kod mojih dodem pa se uputim pjeske u Dobretin i Stanic polje moji odmah uzbunu dizu a da ne kazem sta

biva kad kazem odoh preko mog brda u Cerkezovac ili Mrdanovice ::) ::) a daleko sam od deteta :)

Zato kad pitaju ;) odoh u kafanu u Dvor ili Novi ;D

1999.

Између мог и дворишта наших комшија,односно рођака тече поток. Волели смо тај поток је је био занимљив, после првог дела који се види, следећим делом на дужини од 10 метара вода тече кроз велику бетонску цев (на којој опет постоји отвор на средини), па онда опет на излазу из цеви тече нормално. Играли смо се тако што смо пуштали папирне бродиће, али смо и виђали жабе, ракове и разне инсекте. Један од тих инсеката је била водена шкорпија (нема везе са оном правом, опасном :lol: ), мала бубица са цевчицом која изгледа као реп. Међутим, од самог назив - шкорпија ови млађи су се плашили. Сестра из дворишта до нашег је увек била најхрабрија, узме пластичну чашу од јогурта и зграби је са водом. И тако је она провела у тој чаши остатак дана.

Седимо увече испред моје куће и причамо. Мој рођени брат, који је тад имао непуних 5 година, је нешто ушао у кућу. Мени је пало на памет да глумим кад се он врати као да ме нешто боли због шкорпије ;) ,а и осталима је супер звучало. Враћа се мој брат, кад ја већ направио гримасу, превијам се, држим за доњи део стомака и јаучем. Овај мој јадник пребледео :o , упита - Шта ти је?

- Ставила ми Мима шкорпију у гаће :rolleyes:

Мали је почео да се тресе, сузе кренуле одмах, врисак, нема тих речи које би то описале... Ма као муња је улетео у кућу да каже родитељима, баби и деди шта ми је. Мислим да је чак рекао да ћу да умрем!

То је сигурно био први стрес који је доживео. Тада је свима нама клинцима то било јако смешно, али сада ми је стварно жао, кајем се -_-