Rada

Traze zabranu cirilice: Vukovar nikada nece biti Вуковар

Recommended Posts

htio bih se jos jednom nadovezati na svoje prijasnje postove.zanimljivo da je hrvatski nacionalizam uvijek kad je udarao na Srbe , prvo udarao na cirilicu, to je bilo i 1914 u okviru AU, 1941 , 1991, a i sad, jednostavno cirilica je bila vizuelni svakodnevni dokaz da tu zivi jos neko, pustite vi knjizevne veceri  i poneku seosku manifestaciju jednom u godinu dana, simbolika je jasna. zanimljivo kako ni u doba SFRJ u okviru SR Hrvatske postivanje cirilice nije zakonski sasvim dovedeno do kraja, mislim jest na papiru, ali u realnosti to je bilo dosta haoticno, npr., imali ste cirilicu u skolama , tamo gdje su bili vecina Srbi ucila se od prvog osnovne, mogle su se prakticno na svim kioscima kupiti novine na cirilici iz Beograda, na tv-u poneka emisija ispisana na cirilici, ali sto se tice  javnih natpisa ( ovo je sad narocito aktuelno), tu je bilo svega i svacega, naime bilo je  naziva vecih mjesta gdje je na ulazu i izlazu pisalo i na cirilici, poneka skola u sj. Dalmaciji i Lici, nesto spomenika, ali prakticno nije bilo natpisa npr. na ulazu u sela( ovdje sigurno nije bio u pitanju trosak), tu kao da je vlast zazirala od masovnije upotrebe jer su znali cak i tad da bi to posebno bolo oci hrvatskim nacionalistima, a bilo bi tesko sprijeciti unistavanje pa makar i saranje, pa ti objasni na partijskom sastanku da je situacija u tvojoj opcini dobra , a desavaju se takve stvari.

Za one koji ne znaju, na ovome snimku je u pitanju zgrada policije, a ovaj koji uništava tablu je Živković. Ne moraju se posebno naprezati oči radi hvatanja detalja da bi se videlo koliko tu ima novinara i kamera. Zaključak je jednostavan : sve se znalo i pripremalo, kako sam već rekao, mnogo ranije.

Skrenuo bih pažnju da pratite izjave vukovarskih hadezeovaca i haespeovaca... Toliko licemerje, iako je u pitanju politika, dugo nisam video. Oni su to izglasali, ali i dalje ima budala koji prihvataju prozirna objašnjenja koja im danas serviraju. Ima i onih koji to prihvataju, jer su im ovi omogućili penzije. A ovaj Penava, potpredsednik vukovarskog HDZ-a je isto jedan od živopisnijih likova gradske politike. Smušen i ne baš bistar verno oslikava tipičnog hadezeovca, koji bez miga iz Zagreba ne može uraditi ništa. Vukovarski HSP je još gori, a Robert Rapan prednjači. Dođe li nekad neko u priliku sa njim razgovarati, neka ga pita jel ikada imao devojku pre rata. Možda će nekome ovo izgledati čudno što sam napisao, ali smatram da se tu takvima kao on nabijaju i nakupljaju kompleksi još od mladosti. Inače, bio je ekstrem i pre rata.

Koliko god mi SDP također bio odvratan, Sabo jeste u pravu kada kaže da je ovo pokušaj rušenja gradske vlasti i priprema za skupljanje glasova pred sledeće izbore, jer se gradsko veće do sada nije konstituisalo.

Poštovani,

Ovo mi je prvi post na ovom forumu, pa bih odmah htio da naglasiti da sam Hrvat (NE ustaša) te da nemam namjeru niti želju bilo koga provocirati.

Ako se netko nađe uvrijeđen, molim da me upozori.

Ja te pozdravljam i zelim svako dobro na ovom sajtu , kao jedan od starijih . . .

I ako si Hrvat nije bitno , bitno je da nisi ek . . .

Ne ekoloski , nego ekstremni . . .

Malo salee . . . ali pozdrav ostaje . . .

Gotov protest, table čitave i na mestu

U Vukovaru je mirno, bez incidenata, nešto pre 13 časova završen protest protiv postavljanja dvojezičnih latinično-ćiriličnih tabli na zgradama javnih ustanova u tom gradu. Predstavnici Štaba za odbranu hrvatskog Vukovara, koji su organizatori okupljanja, najavili su da će se protesti nastaviti i sutra.

Član Štaba Drago Adžaga rekao je pred oko 500 okupljenih na protestu da je na autoputu zaustavljeno 28 autobusa punih ljudi koji su želeli da podrže protest, ali je tu informaciju policija demantovala.

Za razliku od jučerašnjih nereda, danas u Vukovaru nije bilo incidenata i pokušaja skidanja postavljenih dvojezičnih tabli, koje obezbeđuju jake snage policije. Demonstranti su u koloni prošli pored mesta na kojima su postavljene dvojezične table.

Zbog jučerašnjih nereda, u Vukovaru je prisutno znatno više policije, izveštavaju lokalni mediji. Demonstranti su juče skinuli ili razbili tri postavljene table, a u koškanju s policijom povređena su četiri policajca.

Zbog sumnje u izazivanje nereda i napada na službenu osobu, kao i zbog oštećenja tuđe imovine sprovedeno je šest osoba koje su danas i puštene.

Gradonačelnik Vukovara Željko Sabo iz Socijaldemokratske partije pozvao je jutros Vukovarce na dostojanstveno ponašanje da se ne bi "ponovili nemiri od juče koji nisu potrebni nikome kome je imalo stalo do Vukovara".

Za proteste i nemire je optužio Hrvatsku demokratsku zajednicu i Hrvatsku stranku prava dr. Ante Starčević koje, dodao je, žele da izazovu nemire u celoj Hrvatskoj i destabilizuju Vladu.

"Nemojmo dozvoliti da grad Vukovar postane Bejrut", poručio je gradonačelnik.

Savet za nacionalne manjine Hrvatske danas je oštro osudio uništavanje tabli u Vukovaru. Ranije su nerede u Vukovaru osudili i hrvatski zvaničnici, a Vlada je ocenila da je reč o "šovinističkom nasilju".

03. 09. 2013.  Beta

Milanović: Rat je gotov, ćirilica ostaje

"Molim one koji su ovih dana na neprihvatljiv način protestovalii, da prihvate da je rat gotov!", poručio je premijer Hrvatske Zoran Milanović komentirišući događaje u Vukovaru.

HDZ je kriv za lomljenje tabli: Zoran Milanović

Premijer Hrvatske je istakao da je od Zakona o amnestiji prošlo više od 20 godina.

"Hrvatska u pobedi mora pokazati velikodušnost, a u miru dobru veru i dobru volju, i poštovati zakone", kaže Milanović, prenosi HRT.

Vrlo jasno je šef Vlade rekao kako smatra da odgovornost za nasilne proteste u Vukovaru leži na HDZ-u.

"HDZ je politički odgovoran za ovo. Ne mogu optužiti HDZ da je uputio ljude da čekićima razbijaju table, da razbijaju državnu imovinu, da napadaju policiju. Ne mislim da je HDZ to direktno napravio, ali politička odgovornost je ogromna. Ceo dan ih nije bilo! Ceo dan su gospoda iz državnog vrha HDZ-a izbegavali odgovornost i komentar, i to prepuštali lokalnim kabadahijama", izjavio je Milanović.

Poručio je kako neće doći do odlaganja postavljanja dvojezičnih ploča. "Takve mogućnosti - nažalost ili na sreću - nema. Nekome je to nažalost, meni to nije na sreću. Mogu shvatiti da jedan broj ljudi nije time oduševljen, ali ako ćemo biti civilizovana država koja štiti nacionalne manjine i poštuje zakone, onda to moramo učiniti i učinićemo", zaključio je Milanović.

Nakon jučerašnjih nereda u Vukovaru zbog postavljanja dvojezičnih tabli, situacija je bila napeta i danas.

Na ulicama održan protest.

03. 09. 2013.  Index.hr

"Zapretiti Hrvatskoj sankcijama zbog Vukovara"

Direktor Dokumentaciono-infmoracionog centra "Veritas" Savo Štrbac ocenio je za beogradske agencije da protesti u Vukovaru zbog postavljanja dvojezičnih tabli predstavljaju šovinističke i fašističke ispade i da bi zbog toga EU morala da zapreti Hrvatskoj sankcijama.

Štrbac je rekao da fašističke metode - razbijanje tabli, uzvici, slikanje sa razbijenim pločama i sa ustaškim simbolima deluju zatrašujuće.

Podjenako bole srpske i hrvatske rane

Savo Štrbac je podsetio da je Hrvatska uskladila svoje zakone sa evropskim i da u onim opštinama gde Srbi čine trećinu stanovništva, moraju biti dvojezični natpisi, jer Srbi imaju pravo na svoje pismo i jezik. On je naveo da ne može da stoji obrazloženje za proteste zbog ćirilice da su "ratne rane još sveže" i da su takve izjave u skladu sa zvaničnom politikom Hrvatske da su Srbi i Srbija izvršili agresiju i genocid.

"Jesu rane sveže, ali podjednako bole ratne rane i Hrvate i Srbe. Zašto bi bol kod Hrvata bio veći, nego kod Srba", rekao je Štrbac.

"To nisu nacionalistički ispadi, to su šovinistički, a ja bih išao i korak dalje i rekao - i fašistički", izjavio je Štrbac, komentarišući najnoviju histeriju u Hrvatskoj protiv ćirilice. Štrbac je rekao da demonstranti protiv ćirilice, među kojima se mogu videti i neki "crnokošuljaši", protestujući zbog tog pisma, polaze od pogrešnog stava da je ćirilica vezana samo za Srbe.

"Ne poistovećivati Ćirilicu sa Srbima i događajima u ratu"

"Ćirilica je pismo više slovenskih naroda. Pogrešno je poistovećivati to pismo sa Srbima i događajima u ratu", rekao je Štrbac, navodeći da je pogrešno i to što se 18 godina posle rata na ovakav način ponaša veći broj, ako ne i većina stanovnika Hrvatske.

Štrbac ocenjuje da će biti još natezanja između vlasti i protivnika ćirilice, ali da će na kraju morati da pobedi vladavina prava u Hrvatskoj ili će EU morati da zapreti Zagrebu sankcijama, kao što je to uradila u slučaju "leks Perković".

"Mislim da će se nakon dužeg natezanja vlasti i demonstranata, Hrvati dozvati pameti ne zato što žele ćirilicu, nego što će EU izvršiti pritisak da se održe dvojezični nazivi", rekao je Štrbac.

03. 09. 2013.  Srna

EU: Razumemo Srbe, ali se nećemo mešati

Poštovanje jezičke i kulturne raznovrsnosti jedan je od temelja EU i to treba da uvažava svaka zemlja koja postane članica Unije, rečeno je Srni u sedištu EU povodom protesta u Hrvatskoj posle postavljanja tabli ispisanih ćiriličnim i latiničnim pismom u Vukovaru.

"Iako razumemo osetljivost pitanja i zašto ljudi to rade, uvek u ovakvim situacijama apelujemo da ljudi ostanu mirni, da pokušaju da budu tolerantni najviše što mogu i da pokušaju da budu razumni. Ali mi ne možemo da intervenišemo. Ovo je sto odsto u nadležnosti Hrvatske", izjavio je Srni portparol Evropske komisije za obrazovanje, kulturu, multijezičnost i omladinu Denis Abot.

On nije želeo direktno da komentariše proteste u Vukovaru, niti poruke protiv Srba i ćirilice koje su osvanule na zidovima u Dubrovniku.

"Razumemo osetljivost ovog pitanja, ali nacionalna politika o jezicima obuhvata odlučivanje o postavljanju dvojezičnih znakova. To nije regulisano zakonom EU. To je stoodstotna nadležnost država članica. Mi ne možemo i nećemo da se mešamo u ove stvari", rekao je Abot.

On je naglasio da EU vodi politiku multijezičnosti i podsetio na Sporazum o EU i principe evropskih zakona, koji govore o "poštovanju jezičke i kulturne raznovrsnosti, ljudskih prava i podršci vrednostima tolerancije".

"Ovakve stvari se ne dešavaju samo u Hrvatskoj. Ima ih uvek na lokalnom i regionalnom nivou, ali mi ne možemo da se mešamo. Mi imamo obavezu da delujemo kao čuvari Sporazuma, a Sporazum u članu 3 govori o poštovanju jezičke i kulturne različitosti", kaže Abot.

03. 09. 2013. Srna

Ja te pozdravljam i zelim svako dobro na ovom sajtu , kao jedan od starijih . . .

I ako si Hrvat nije bitno , bitno je da nisi ek . . .

Ne ekoloski , nego ekstremni . . .

Malo salee . . . ali pozdrav ostaje . . .

Hvala Grome....

Jesam ti ja malo ek.....ološki, to mi je dosta bitno :)

A daleko sam od ekstremnog....

Hvala još jednom :)

Moram priznati da me jedna činjenica pomalo plaši...a to je taj petak koji se najavljuje....kao za vraga, taman za utakmicu....

Iskreno, ma neka bude urlanja, vrijeđanja,parola i svega ostalog....to je najmanje što se može očekivati, samo da ne bude nereda u Vukovaru...jer neki to samo čekaju....

Veći dio ovih "prosvjednika" Vukovar vidi kao još jednu splitsku Rivu (ako se neki ne mogu sjetiti, imaju isječke na youtube-u)...i kao mjesto gdje bi moglo početi rušenje ove Vlade....

A Crkva mjesto da osudi svako nasilje (što bi joj i trebala biti uloga, da pozove na razum i mir) preko nekih svojih svećenika(ne svih srećom) još kuri i podgrijava atmosferu....

Srbijanci nisu naši ! Srbi iz RSK i RS se nikad nisu klanjali i izvinjavali hrvatima,za razliku od srbijanaca.

Prema tome nema tu nikakvih "naših" !

Види ти антисрбина како дјели Србе на завичајној основи.

Ovde se vidim zamenjuju teze.

Za nerede nije kriv SDSS ni ćirilica, već divljačka, nacionalistička horda sa debelim vojnim penzijama koja uzima sebi za pravo da deli pravdu po ulici.

Država Hrvatska je donela zakon koji se tiče upotrebe pisma. Dužna je poštovati i sprovoditi vlastite zakone. Tačka. 

Priče ,,ne može tu mi smo propatili u ratu '' su šuplje priče kojima se pravda nasilje, ustaštvo, međunacionalna mržnja i mlako reagovanje na isto. Po toj logici ,, mi smo propatili u ratu '' bi ja i desetine hiljada ljudi iz Bosanske Krajine i Hrvatske koji živimo u Vojvodini i kojima su isto stradali neki dragi ljudi i porušena nam imovina i porodice rasute, jel bi sad mi trebali čekićima nasrtati na latinične table, ili parati hrvatske zastave čim ih vidimo ? 

Ovde se radi o jednom divljanju, nacionalističkom orgijanju, i tome Hrvatska mora stati jednom na put, ako zaista želi biti normalna evropska država. 

evo zanimljiv clanak,,, Patriotizam s čekićem u ruci

Pogrešno je misliti da ono što se dogodilo u Vukovaru ima veze samo s Vukovarom i ćirilicom. Vukovarski čekić u tablu samo je metafora koja rasvjetljuje trajno stanje u kojem živimo. Stanje u kojem već četvrt stoljeća nejaka građanska Hrvatska brani državu, njene zakone i građanski etos, od onih koji se u državu inače kunu

Pokušajte zamisliti sljedeću, ni po čemu hipotetsku situaciju. Pokušajte se staviti u kožu nekog od onih Srba iz istočne Slavonije koji se nikad nisu pomirili s tim da je njuhov zavičaj trajno ostao u Hrvatskoj. Zamislite da spadate u one ljude (a ima ih) koji komzumiraju samo srpske medije, obrazovne ustanove, odlaze samo u srpske kafiće, koji na vjerske blagdane u karuselu mašu srpskim zastavama i – zapravo- čekaju kad će se dogoditi iduća velika barufa, pa da se okrene ratna i politička sreća. Jer, na Balkanu se - znamo- barufa često dogodi, a politička sreća okrene, 

E, da ste taj i takav Srbin iz istočne Slavonije, što biste mislili kad biste jednog jutra prošli pokraj općinske zgrade i tamo spazili crnu ćiriličnu tablu na kojoj piše “Republika Hrvatska - Ured državne uprave“, a ispod toga - također ćirilicom - “pismohrana“ i “uredovno vrijeme“? Biste li se zadovoljno nasmijali i pomislili kako ste pola svog cilja postigli time što tamo “Republika Hrvatska“ piše na Ćirilovom i Metodovom pismu? Ili biste to doživjeli kao poraz svoje vlastite ideje? Kao dokaz i potvrdu da je rat konačno završio, da je država ta koja jest, da je Republika Hrvatska sada neporecivo tu i za “latinične“ i za “ćirilićne“, te da nema više ni mjesta, ni povoda ni oruđa za neku buduću barufu iz koje bi se izrodio politički obrat?

Svakom tko imalo zna zbrojiti dva i dva političke logike, potpuno je jasno da je točan odgovor na pitanje - ovaj drugi. I premda to nije jedini razlog, to je svakako jedan od važnih razloga zašto bi svaki hrvatski patriotski građanin (da ne koristim antipatični termin “državotvorac“) trebao podržati postavljanje ćiriličnih ploča u Vukovaru.

Puno je razloga zašto postavljanje tih ploča treba podržati. Prvi od njih je načelo čiste pravednosti. U tom gradu, naime, naprosto živi mnogo ljudi kojima je to pismo materinje pismo, oni u ovoj zemlji žive, plaćaju porez i školuju djecu, te ne smiju imati manje prava nego Talijani u Brtonigli i Vodnjanu, ili Srbi koji kilometar dalje, u Erdutu ili Borovu.

Drugi je razlog načelo zakonitosti. Postavljanje

dvojezičnih tabli, naime, posljedica je i statuta grada Vukovara i zakona o pravima manjina koji je donio Sabor. Oba su ta zakona konsenzualno izglasale i ljevica i desnica, za oba je ruku digao i HDZ, jedan od njih ugrađen je u naše pregovore s EU-om. Kao što prometni propisi ne mogu vrijediti u Ogulinu a ne vrijediti u Đakovu, tako ni pitanje službenih jezika ne može vrijediti u Bujama ili Erdutu, a ne vrijediti u Vukovaru, jer to znači da ono što je država prestaje biti država i postaje metež, leopardova koža provizorija, bezakonja i feudalnih tapija.

Postoji - na koncu - i treći razlog zašto treba podržati ćirilicu, razlog koji po ljudskoj hijerarhiji važnosti nije najvažniji, ali bi trebao biti najvažniji onima koji se obično nazivaju “državotvorcima“. Naime, natpis “Republika Hrvatska“ na ćirilici u Slavoniji stvarni je i konačni kraj Domovinskog rata, točka na “i” kojom se potvrđuje da ono što se dogodilo mirnom integracijom nije neki časoviti obrat ratne sreće, trenutni “vakat“ u kojem su “naši potisnuli vaše“ do prvog obrata vojne sreće, nego je ta država sada tu da tu i ostane, pravedna i nijemo indiferentna, svima ista, ćiriličarima i latiničarima, onako kako država ima biti. U tom smislu, ćirilični natpis

“Republika Hrvatska“ konačna je i potpuna pobjeda hrvatske državnosti.

I zato ima puno gorke ironije da su tu tablu - tu službenu ispravu s državnim grbom – razbili čekićem oni koji se drže patriotima i borcima za državu. U povijesti Hrvatske puno je bilo političkom semantikom nabijenih ataka na natpise. Mladi su studenti u vrijeme Novog kursa napadali željezničke table na mađarskom. Mladi su splitski ilegalci bojom napadali nazive ulica na talijanskom.

U svakom od tih slučajeva mladi buntovnici napadali su natpis: ali, ono što su oni zapravo napadali bila je - država koja je te natpise postavila, a koju su smatrali neprijateljskom i tuđom. Iz te perspektive, niz ružnih ekscesa koji su se dogodili u Vukovaru mora izgledati gorko ironičnim. Naime, ljudi koji drže da brane hrvatsku državu napali su hrvatske policajce s hrvatskim grbom na šapki, smrvili su čekićem službenu tablu s hrvatskim grbom i natpisom, te pozvali na neprovođenje hrvatskog zakona koji je izglasao hrvatski suvereni Sabor. Možda sam se ja malo pogubio, ali objasnite mi gdje je tu točno “državotvorstvo“?

I tu – nažalost- dolazimo do onoga što je, čini mi se, bio i ostao ključni problem cijele hrvatske nacionalne ideologije. Naime, iako ta ideologija sebe rado zove “državotvornom“, ona zapravo nikada nije voljela i razumjela, niti danas voli i razumije, državu, ako državu shvatimo kao ono što ona jest: zakonitost, red, građanska samosvijest, procedura, plaćanje poreza i poštovanje propisa.

Za hrvatske “patriote“ ne postoji identifikacija s državom, postoji samo identifikacija s plemenom, rodom i krvnim bratstvom. Zato oni mogu pjevati patriotske napitnice, a sutra graditi bespravno u nacionalnom parku. Zato mogu izderat branče mašući trobojnicom na utakmici, a sutra iskipati šutu na zavoju ceste. Zato mogu (poput Keruma) pjevat “zovi, samo zovi“, a sutra parkirati ferrarija u pješačkoj zoni. Zato mogu (poput Thompsona) pjevat Metafizičkoj Nebeskoj Hrvatskoj, a ovoj konkretnoj, postojećoj, zatajiti porezni prihod. Zato mogu mahati trobojnicama, a pozivati na kršenje zakona i razbijati službene ploče.

I stoga se nemojmo lagati: ta vrsta patriotizma - dakle, patriotizma koja Hrvatsku poima kao nebesko krvno bratstvo, a ne političku zajednicu građana – nas je i dovela ovamo kamo smo dospjeli. Taj “patriotizam“ nas je i doveo do disfunkcionalnog društva u kojem je bezakonje prihvaćeno, korupcija normalna, neravnopravnost samorazumljiva, metež navika, a plaćanje poreza iznimka.

Taj nacionalizam koji prezire državu, patriotizam koji ne shvaća ideju građanina a shvaća samo ideju sunarodnjaka, učinio je u četvrt stoljeća od Hrvatske kaljužu, nemoguće mjesto s kojim se ne da upravljati i na kojem se ne da zavesti reda. Jer naše “državotvorstvo“ nije ni jednog časa gradilo državu: ono je gradilo plemensko bratstvo, a državu samo i jedino izjedalo i razgrađivalo.

I zato je pogrešno misliti da ono što se prekjučer dogodilo u Vukovaru ima veze samo s Vukovarom, samo s manjinskim pravima, ćirilicom i ratom. Vukovarski čekić u tablu samo je metafora, metafora koja bljeskom blica rasvjetljuje trajno stanje u kojem živimo. Stanja u kojem već četvrt stoljeća nejaka građanska Hrvatska brani državu – dakle, stvarnu državu, njen budžet, njen prostor, njeno kulturno blago, njene zakone i njen građanski etos. Brani ona tu državu, teško i mukotrpno, a brani je često i prečesto od onih koji se u državu inače kunu, 

izvor,,

slobodna dalmacija,,,

Види ти антисрбина како дјели Србе на завичајној основи.

:lol:

Pa đe si slobodni ?! Kad idemo oslobađat srpski Trst,i postavljat ćirilične table red bi više bio ?  ;D

Jel spremna 1.udarna ravnogorska divizija ? 

Evo jedna pjesma dok ne stigne naređenje za napad,zagrijavanje. ;D Vide šta je dobrovoljaca,Trst pada za 3 dana. ;D

http://youtu.be/x_nbUY6qUUg

srpska verzija Tupsona, isto sranje drugo pakovanje, svako ko kritikuje Tupsona , treba da kritikuje i ovo, dno dna  nacionalne patetike i mitologije.

Да ниси мало побркао лончиће?

Да ниси мало побркао лончиће?

Ako je tebi pjesmica koju sam cuo milion puta u toku rata na medijima u RS i RSK  ' Ne volim te Alija..... tralalala'  , nesto sto siri ljubav medju ljudima, onda je i Tupson

nevinasce, a   tih pjesmica Baja mali  mindza ima jos. Mozda ti smatras da zato sto je 'NAS' , onda ima kredit, kako kod koga, kod mene ne.

• VIJESTI
  • Pročitajte pismo hrvatske Srpkinje o ćirilici u Hrvatskoj: 'Dok je Milorad bio
Pročitajte pismo hrvatske Srpkinje o ćirilici u Hrvatskoj: 'Dok je Milorad bio kondukter...'

'ne znam za ostale Srbe, ali oni u mojoj obitelji i ja, ne trebamo ćirilicu. Trebamo ljudska prava, trebamo sigurnost...isto to trebaju i Hrvati ovdje.'

Jedan status sa Facebooka privukao je pažnju našeg čitatelja; autorica se u njemu osvrće na ulogu političkih predstavnika hrvatskih Srba u cijeloj priči oko uvođenja dvojezičnosti. Njezin vam status prenosimo u integralnom obliku:

ovo je najkraće što sam mogla...

možda bi stvarno bilo zgodno da pupovac i ostatak ekipe pitaju srbe u hrvatskoj što misle o ćirilici i trebaju im li te table uopće?

pupovac je naš vođa, proglašen od strane F.T.

on je naša jedina stvarnost, i predstavlja se kao vođa jednog naroda?!

dok je milorad bio kondukter u ZET-u, ja sam radila kao tajnica u EU komisiji za rekonstrukciju i razvoj u vukovaru i ostalim područjima od posebne državne skrbi. nisam ratovala, ali su me natjerali da "učestvujem" u ratu. tko? po meni svi...mene već 23g nitko ne pita, radmila s kim bi ti htjela živjeti? ja govorim hrvatski od kad sam se rodila i pišem latinicom.

ćirilicu sam učila u 3-em osnovne, drago mi je da ju znam jer mi to omogućava da pročitam nešto u nekoj drugoj zemlji. doduše i u toj zemlji gdje to pismo jedino mogu koristiti također imaju pola natpisa na latinici.

ne smatram nužnim ćirilicu za opstanak srba u hrvatskoj.

razlog više mi je trenutačno ponašanje srbijanske vlade koja je vezano za zadnje događaje u vukovaru - suzdržana! konačno me ne spašavaju s " "vekovnih ognjišta"...ono po čemu pamtim početak rata, je odlazak moje mame na posao u MUP RH...moja mama je bila jedan od 2 srbina u petrinjskoj postaji koji su potpisali lojalnost RH...

zato su mi srbi čim je petrinja pala, pokušali dignuti kuću u zrak.

i to po naređenju kapetana tarbuka. taj kapetan je poslije dobio kredit od RH od 200 000E i nije jedini koji su vojevali, a danas ubiru vrhnje s ostalom bagrom. kad su nas izbacili iz kuće u moju kuću je došao živjeti "luka strava" dobrovoljac iz bg-a koji je za početak ubio mog psa kog je tamo zatekao...pokrao me skupa sa srbima s kojima sam živjela i odrastala.

selili su me gdje je tko htio...radila sam za UN i imala kakvu takvu zaštitu.

srbi su me za vrijeme rata zatvorili bar 20 puta zbog raznih stvari...uglavnom zbog mog djelovanja na okupiranom području. svakom tko je imao nekog s "druge strane" sam donosila mobitel preko kog su razgovarali, vozila sam ljude u gepeku sa jordancima i crncima,

srbe - srbima, hrvate - hrvatima...činila sam onoliko koliko sam mogla kao civil...za sve, bez razlike. tako radim i danas...

onda sam '96. do 2000.g otišla u vukovar...isto zbog posla...

došla sam u grad koji je izgledao kao scena iz mad maxa, ispred busa su išli izgelerisani kombajni , sve je bilo na "točkice" od gelera, kao da se spustite na mars. tamo sam živjela 4g...

nakon 1,5 su mi dokurčile sve međunarodne organizacije i svjetski lopovi...mogli su napraviti novi kristalni grad na stupovima iznad onog porušenog koliko su love maznuli i oprali preko političara i "poslova" koje su radili.tad je počela i tranzicija i htjela sam nekom svojom gestom pokazati da ima srba (kako me od milja zovete, iako sam porijeklom crnogorka) koji žele živjeti u hrvatskoj po hrvatskim zakonima i pravilima...zbog toga sam tada, 1997.g u jesen, kad je u gradu bilo ne više od 50-tak hrvata povratnika nacrtala PRVU ŠAHOVNICU POSLIJE RATA U VUKOVARU. tad su bili samo ćirilični natpisi, kao što su danas latinični...

ja sam "lupila" na zid "šahovnicu" i dinamov grb na slaviji kod kiće.

kićo mi i danas visi 100DM za taj moj rad...

tad je bila frka oko dinama, hašk-a, croatije...

sjećam se nekih ratnih profitera koji su se sprdali s mojim farbanjem...

ali sjećam se i marka babića, pukovnika i heroja s trpinjske ceste (koji je umro od srca prije par g jer nije ovo srce izdržalo) kome su srbi ubili mamu i tatu i zapalili kuću. od marka NIKAD NISAM doživjela ružnu riječ.

nismo bili ljubavnici, bio mi je prijatelj koji me je stavio pod svoje krilo u novoj hrvatskoj. da je moj prijatelj marko živ ne bi mene klošari koji rata nisu vidjeli palili po zg-u. ne bi sigurno! marko i vukovarci nisu voljeli takve, a ne vole ih ni danas...ne vole ih isto koliko ni ja ne volim huškače srbe.

ja sam nakrivo nasađena...volim za sebe reći da sam hrbin, jer gledam hrvatske interese pošto živim ovdje. ćirilica me ne zanima, jer se s njom mogu služiti kao takvom samo u srbiji, a tamo ne planiram živjeti.

voljela bih da svi hrbi govore i pišu kineski, da na srpskim selima po baniji i kordunu na ulazu stoje table na kineskom i hrvatskom....i da gledam nepregledna rižina polja. novi sečuan!

sve je bolje od onog što srbi sad tamo imaju.

od ćirilice neće imati koristi, samo probleme...

a čemu? i za koga? meni je svejedno da li je kruh ili hleb

ako nemam lovu za to da ga kupim...

koliko je pupovac inače zainteresiran za rješavanje problema srba u hrvatskoj znam iz mog predmeta i "slučaja" ...kad sam mu se obratila,

nakon što mi njegovi pravnici nisu ništa učinili 2 g, doduše bila sam malo ispižđena i nazvala ga profiterom, zaprijetio mi je tužbom.

ti njegovi pravnici koje vi i ja plaćamo ne čine ništa, osim što se žale na svoj težak položaj. zato saša milošević koji bi se trebao baviti mojim problemima živi u gradskom stanu u preko 100m2,

na zidu mu vise mersadi berberi, a ja jedem govna.

živim kod hrvata, moj divni odvjetnik je zvonimir hodak - hrvat, sad sam popila kavu s hrvatima...i ne osjetim da me ti ljudi ičim šikaniraju zbog moje nacionalnosti. dapače!

prošli tjedan sam se posvađala s 5 srba i 1 gejem...svima njima idem na živce sa svojom pričom...možda zato što ne tjeram nikog da paradira okolo samnom i urla da voli srbe. meni to nije potrebno...

prijatelji hrvati su ostali tu...ne bježe kad plačem.

zato su milorada pupovca javno zamoliti da ubuduće kad stavlja srbe u hrvatskoj u neugodan položaj, malo prije toga popriča sa njima...

također ću ga podsjetiti da je grad glina i naš gradonačelnik bakšić htio kupiti sanitetsko vozilo isključivo za srbe koji žive raštrkani po čukama, ali je milorad odlučio da je ipak važnije napraviti muzej josifu runjaninu...

toliko o njegovoj "osjetljivosti" prema potrebama srba u hrvatskoj.

moje osobno mišljenje je da je ova ćirilica samo isprika za ovo što se dešava u pozadini dok mi razbijamo glavu s glupostima...

reforma zdravstva,prodaja croatia osiguranja, banke...

sve pada u drugi plan jer se ovdje nešto "važno" dešava.

ne znam za ostale srbe, ali oni u mojoj obitelji i ja, ne trebamo ćirilicu.

trebamo ljudska prava, trebamo sigurnost...isto to trebaju i hrvati ovdje.

od onih koji nemaju ni vjeru ni naciju kao oliver čokara koji je najveći zločinac, fašist i četnik kog sam upoznala.na kraju krajeva taj je uz mene bez krova nad glavom ostavio i 5 hrvatica...što znači da je više naudio hrvatima, da ne nabrajam sve druge hrvate koje je zapalio...

milorade, uozbilji se malo...tvoje fore slabo prolaze i kod srba.

mogu proći jedino kod onih kojima si obnovio kuće, a oni ih prodali i žive u šapcu ili nišu...pa ih dovedeš kao što je slobo uvezao 300 000 kineza da glasaju za tebe. uvezi i ti nama kineze koji će pomoći onim srbima koji žive bez struje, vode, bez kruha i drva...

da im malo pomognu oko učenja kineskog...bit će nam korisnije.

meni tvoje fore štete! meni nisi ništa dao. a tražila sam te i hrvatska ti je dala lovu za mene. nisi me ni pitao što ja želim?!

zato, ako ti ne paše...ti bar imaš gdje i s čim.

meni su ovakvi polunaruceni tekstovi odvratno prozirni, kao nije vazno ko si i sta si,  ali je bitan njen obracun sa Pupavcem, lamentiranje nad losim zivotom, a sve se svodi  na  idiotsko mantranje STA CE VAMA SRBIMA CIRILICA !!! pa dobro sta ce vama Hrvatima zastave i   grbovi, sto ih na pobacate u jarak, koliko se para samo moze ustedjeti od stancovanja glupih zastava.

Moram da uskocim sto se tice Mirka Pajcina ,zasto je pocetak pjesme (muzika) ista kao i "cavoglave" ,ko ne vjeruje neka par puta preslusa .

Drugo ,cemu se na kraju nije oglasio sa "hvala lijepo" kako dolikuje jednom Srbinu iz BIH ili ga sramota tako pricati srpski pa kaze "hvala lepo" 

Toliko :) 

meni su ovakvi polunaruceni tekstovi odvratno prozirni, kao nije vazno ko si i sta si,  ali je bitan njen obracun sa Pupavcem, lamentiranje nad losim zivotom, a sve se svodi  na  idiotsko mantranje STA CE VAMA SRBIMA CIRILICA !!! pa dobro sta ce vama Hrvatima zastave i   grbovi, sto ih na pobacate u jarak, koliko se para samo moze ustedjeti od stancovanja glupih zastava.

Pa tako je oduvek. Njima ni na pamet ne pada ni da slično pišu, niti misle. Samo se Srbi ( i Srpkinje ) i posle svih muka i svega što su doživeli, i dalje zanose nekim bratstvom i jedinstvom. 

Pa tako je oduvek. Njima ni na pamet ne pada ni da slično pišu, niti misle. Samo se Srbi ( i Srpkinje ) i posle svih muka i svega što su doživeli, i dalje zanose nekim bratstvom i jedinstvom. 

Dobro , nije bas sve tako jednostavno, ima raznih ljudi, ali u ovom slucaju se radi o placenom pojedincu koji svoj idiotski stav prenosi na citav narod.

Ako dozvolite cijenjeni kolega ja bih stavio moj potpis pod ovaj vaš tekst. ;)

Ako je tebi pjesmica koju sam cuo milion puta u toku rata na medijima u RS i RSK  ' Ne volim te Alija..... tralalala'  , nesto sto siri ljubav medju ljudima, onda je i Tupson

nevinasce

Ja u pjesmi "ne volim te Alija" ne čujem ništa sporno.Šta je baja trebo pjevat "volim te Alija" dok balije kolju Srbe po bih ?