Recommended Posts

Лико баш ти хвала него сада ме занима дали су Плитвичка језера мислим на хотеле и ресторане били уништену за време рата.

Каква је сада структура становништва у тим селима у моје време то су већином били Српски крајеви од Коранског моста па све према Врховинама и Кореници све су то Срби населили још у 16 том веку а и пре тог времена.

Е Прошћо кад ми то одговориш онда ћу ти дати одговор које сам године туда пролазио.

Лико баш ти хвала него сада ме занима дали су Плитвичка језера мислим на хотеле и ресторане били уништену за време рата.

Каква је сада структура становништва у тим селима у моје време то су већином били Српски крајеви од Коранског моста па све према Врховинама и Кореници све су то Срби населили још у 16 том веку а и пре тог времена.

Е Прошћо кад ми то одговориш онда ћу ти дати одговор које сам године туда пролазио.

Nije nista unisteno u ratnim godinama,osim jednog hotela koji je dobio malo po repu,ali nista strasno.Sto se tice strukture stanovnistva-EGZODUS

Èekaj malo Prošæe...još se nismo ni navikli na titulu brojaèa zgrada,a ti nam veæ daješ novi zadatak,da tražimo vrelce... :lol:

Zar ni sad ne razumjes o kakvim ja pravim Plitvicanima pricam cjelo vreme!?Pravi Plitvican zna svaki pedalj svojih Plitvica,a kamoli da ne zna

broj tih zgrada.

SVI objekti osim Hotela Plitvice, kako je vec "prosce" naveo, su bili i ostali neosteceni.

Cak sta vise vecina je i radila tokom rata.

Hotel Belevue je radio, Hotel Jezero je radio, radio je Stari Kamp, radio je i bar u motelu u Jezercu, radila je kuglana kod Hotela Jezero, radio je i dio Licke Kuce, radio je Dom IV Licke Divizije ....., kino je radilo, duty free shop je radio, najsavremenija pekara i veseraj na Preboju su radili .... elektro camci i vozovi su vozili kad je za to bilo potrebe ...

Svake godine su radnici NP Plitvice, oni koji nisu bili angazovani na radu u navedenim objektima koji su radili, cistili i uredjivali terene, staze, ceste oko samih jezera te odrzavali objekte koji su bili zatvoreni.

Moze se reci da je NP Plitvice nakon naseg prognanstva docekao Hrvate "konzerviran", osim hotela Plitvice i skladista na Preboju kojeg su turci 5-tog korpusa popljackali u "Oluji".

Koliko cujem sada se za potrebe parka dovozi hljeb cak iz Karlovca a posteljina i hotelski ves se prere cak u Gospicu iako kao sto sam vec naveo na Preboju postoji jedna od najsavremenijih pekara tog regiona kapaciteta preko 50 000 hljebova na noc i preko 20 000 peciva i raznoraznih kifli na noc, veseraj takodje pred rat napravljen, ogromnih kapaciteta ....

Nekome je u interesu da raznorazni "zasluzni" hrvati iz Karlovca i Gospica zaradjuju debele pare dok eto gore nevedeni objekti NP Plitvice stoje neupotrebljeni.

"Pravi Plitvican zna svaki pedalj svojih Plitvica"

Hm...želiš reæi da netko ko sebe zove npr. Realovcem,nije pravi Realovac ako neznam svaki djeliæ u povijesti svog voljenog kluba?

Gle,Plitvice su jako velike...i dok sam bio mulac,upoznao sam onoliko koliko sam ih upoznao...onda je poèeo rat...i sad kad je on završio,zbog kojekakvih obaveza ne stignem obilazit sve i upoznavat...a Plitvice svakim danom mjenjaju svoj izgled i nemoguæe ih je upoznat jednom i reæi da je to to...njih trebaš upoznavat svaki dan...

Spomenuo si jednom da si malo stariji,pretpostavljam da si imao više vremena i prilika da ih upoznaš...

Što se Vrela tièe,ono se nalazi u Brekinoj Dragi,zbog èega se još osim Vilovsko Vrelo zove i Brekino Vrelo.

Prièa kaže da su tamo noæu dolazile bijele vile,igrale kolo i umivale se i da su vrelu uèarale ljekovitost....

E sad,aj ga vraže znaj jel tako bilo ili nije...

Jedan ispravak netoènog navoda zombi,vjerovatno je rijeè o obiènoj grešci dok si tipkao,ali šta nije Dom VI Lièke...a ne IV? :wink:

Jel cujes kako nesto puca...ma puca mi k.....za FC Realom!?

Vidim da si bio vredan ovih dana,pa si bunario po nekoj literaturi "nova povijest plitvica"!VILOVSKO VRELCE ne nalazi se u nikakvoj "brekinoj drazi",vec u LIMUN DRAZI kako je oduvjek zovu pravi Plitvicani koji opet uprkos tome sto su Plitvice "zarasle" ipak poznaju svaku granu,drvo,jezerce,jezero,potocic,potok,rijecicu,rijeku,putic,put...

Jel cujes kako nesto puca...ma puca mi k.....za FC Realom!?

Vidim da si bio vredan ovih dana,pa si bunario po nekoj literaturi "nova povijest plitvica"!VILOVSKO VRELCE ne nalazi se u nikakvoj "brekinoj drazi",vec u LIMUN DRAZI kako je oduvjek zovu pravi Plitvicani koji opet uprkos tome sto su Plitvice "zarasle" ipak poznaju svaku granu,drvo,jezerce,jezero,potocic,potok,rijecicu,rijeku,putic,put...

a to...sto ih ti nisi upoznao,ja ti ne mogu pomoci!

to ti je vrelo sa kojeg je skoro sva Mukinja nosila vodu kad bi nestalo struje tamo nedje 70-tih i 80-tih ....

nalazi se kad ides od Mukinja prema Jezercu sa desne strane ceste otprilike ravno sa onim usjekom gdje je kuca od Janike uciteljice .... tu nedje znaci kad ti je njena kuca sa ljeve strane, u usjeku si, e sad pogledas desno i sa druge strane usjeka u onoj uvali izmedju usjeka i onog brda gore ti je taj izvor .... onako ugrubo objasnjeno

to ti je vrelo sa kojeg je skoro sva Mukinja nosila vodu kad bi nestalo struje tamo nedje 70-tih i 80-tih ....

nalazi se kad ides od Mukinja prema Jezercu sa desne strane ceste otprilike ravno sa onim usjekom gdje je kuca od Janike uciteljice .... tu nedje znaci kad ti je njena kuca sa ljeve strane, u usjeku si, e sad pogledas desno i sa druge strane usjeka u onoj uvali izmedju usjeka i onog brda gore ti je taj izvor .... onako ugrubo objasnjeno

Mislis na Dajic potok?!Pustio sam da cujem ove "nove" sa Plitvica da kazu,ali se ne javljaju,sigurno to nisu uveli u tu njihovu novu literaturu.

Mislis na Dajic potok?!Pustio sam da cujem ove "nove" sa Plitvica da kazu,ali se ne javljaju,sigurno to nisu uveli u tu njihovu novu literaturu.

P.S.Tamo smo krali mrkvu i jagode po bastama,sta ces,plitvicki nemirni duh!

Neko ga zove Dajica potok a neko baba Andjino vrelo, vrelo je bas ono tacno odredjeno mjesto dje se kalala voda ....

ma kakva mrkva, najbolje su bile sljive i kruske iz onih vocara blizo oko usjeka :zloca:

Neko ga zove Dajica potok a neko baba Andjino vrelo, vrelo je bas ono tacno odredjeno mjesto dje se kalala voda ....

ma kakva mrkva, najbolje su bile sljive i kruske iz onih vocara blizo oko usjeka :zloca:

Imas pravo,vec sam zaboravio da je bilo i vocnjaka

Gle Prošæe...ja sam uzeo Real èisto primjera radi...možda sam trebao probat sa Zvezdom,Partizanom ili nekim drugim domaæim klubom....

Dakle,zaboravi Real,to je samo primjer...

Ima ljudi koji poznaju Plitvice fantastièno...pa silom prilika odu od njih,pa se vrate nakon odreðenog broja godina,a onda se zaèude kuda sve idu slapovi i slièno...zeznuta je ta sedra i ostale stvari.Iz dana u dan sve se mijenja,priroda se razvija svojim tokom,pa možeš ti poznavati sve-ugrubo-ali svaki pedalj nemožeš.Ja sam znao jedne godine proæi jezerima,druge veæ nije bilo nekih slapiæa...negdje se nemože proæi kako se prije moglo jer voda ide drugim pravcem,pa se rade "zaobilaznice"...naravno,nemože tek tako se napravit neka barijera u Kozjaku,pa æeš od jednog dobit 2 jezera....tako velike stvari æeš uvijek poznat,ali baš svaki pedalj nemožeš,jer je priroda promjenjiva...

No dobro...

Nikakva literatura nije potrebna da se saznaju neke stvari.Da sam kojim sluèajem ko zna gdje,to je veæ nešto drugo,ali kad ti je više manje sve nadohvat ruke,onda možeš i priupitati nekoga ko zna...

Inaèe,vrelo se zove i Brekino vrelo...po Brekiæima,koji su tu nekad imali zemlju...

Možda ti nisi nikad èuo za taj naziv,ali šta æeš...nemože èovjek sve znati...i zato uèi dok je živ.To ti je isto kao i Dajic potok(vrelo babe Andje)...netko kaže ovako,a netko onako...

Vidim da mi još neæeš reæi svoje inicijale...da vidim ko je taj pravi Plitvièan... :biggrin

Gle Prošæe...ja sam uzeo Real èisto primjera radi...možda sam trebao probat sa Zvezdom,Partizanom ili nekim drugim domaæim klubom....

Dakle,zaboravi Real,to je samo primjer...

Ima ljudi koji poznaju Plitvice fantastièno...pa silom prilika odu od njih,pa se vrate nakon odreðenog broja godina,a onda se zaèude kuda sve idu slapovi i slièno...zeznuta je ta sedra i ostale stvari.Iz dana u dan sve se mijenja,priroda se razvija svojim tokom,pa možeš ti poznavati sve-ugrubo-ali svaki pedalj nemožeš.Ja sam znao jedne godine proæi jezerima,druge veæ nije bilo nekih slapiæa...negdje se nemože proæi kako se prije moglo jer voda ide drugim pravcem,pa se rade "zaobilaznice"...naravno,nemože tek tako se napravit neka barijera u Kozjaku,pa æeš od jednog dobit 2 jezera....tako velike stvari æeš uvijek poznat,ali baš svaki pedalj nemožeš,jer je priroda promjenjiva...

No dobro...

Nikakva literatura nije potrebna da se saznaju neke stvari.Da sam kojim sluèajem ko zna gdje,to je veæ nešto drugo,ali kad ti je više manje sve nadohvat ruke,onda možeš i priupitati nekoga ko zna...

Inaèe,vrelo se zove i Brekino vrelo...po Brekiæima,koji su tu nekad imali zemlju...

Možda ti nisi nikad èuo za taj naziv,ali šta æeš...nemože èovjek sve znati...i zato uèi dok je živ.To ti je isto kao i Dajic potok(vrelo babe Andje)...netko kaže ovako,a netko onako...

Vidim da mi još neæeš reæi svoje inicijale...da vidim ko je taj pravi Plitvièan... :biggrin

Dzaba,Limun draga ostaje Limun draga!E sad da ti objasnim sto se tice tih slapica kojih cas ima,pa cas nema.Obicno u zimsko doba na Plitvicama voda nabuja zbog velike kolicine snjega,a samim tim stvaraju se "novi puteljci" kojim voda prodire i probija na vise mjesta pa otud i ti "noviji slapici i slapovi",dok za razliku od ljetnog perioda voda se stisava,nestaju bujice vode i ti "vodeni puteljci presusuju i tako u krug vjekovima.

Inace...100 godina da ne vidim svoje Plitvice,opet cu ih znati i poznati,a to

sto se tebi cini da se priroda stalno mjenja,opet tvoj problem.J..i ga kad volim svoje Plitvice! :green

Kao sto vidis sa ove slike,Limun draga je u potpunosti okruzena sumetinom i apsolutno nema ni jednog jedinog metra obradive zemlje u njoj da bi se to vrelce moglo zvati drugacije osim Vilovsko vrelce!Raspravljas se samnom o ovome,a ne znas ni gdje je to,a kamoli da si bio tamo,pa cak ni pio vode na tom vrelcu. :hello2:

Neæu ti sad ulazit u filozofiju razvitka prirode jer ako jedno ljeto mogu preko mostiæa,a drugo nemogu jer tuda ide voda,onda nije rijeè o ðiru ljeto-zima....ali dobro,sad da se ne raspravljamo...

Što bi te lag'o....nisam ni bio tamo,a baš ni neznam di je...meðutim,našlo bi se...

Ali ja samo kažem ono kako su meni rekli,neki malo stariji koji ipak znaju više od mene,koji su odrasli ovjde i više manje sve prošli na nogama...