Skoci na Sadrzaj

Slika

Lokalni izbori u RH, 19. maj 2013 !

• Please log in to reply
45 odgovora na ovu temu

#16 grom

grom

Dzomba

• Members
  • ZnackicaZnackicaZnackica
  • 2287 postova

Postirano 17 April 2013 - 05:30 PM

Upravo tako!

Bojim se da su neki koji ne zele da se vrate veliki protivnici naroda koji se vratio na svoje.

Prije svega treba razvrstati mogucnosti povratka  .

Da li nije mogao nije htio ili nije smio .

Pa tek vidjeti da li je neko protivnik  nekoga ko se vratio .

Ocevidci smo koliko je cak i pod umproforom vracenih ljudi bilo hapseno .

Nikome se ne ide u kazamate samo zato sto je branio svoj prag .

Sada se raspravlja o nekim povratcima kada je pola naroda pomrlo , jedni otisli u trece zemlje a jedni ostali raseljeni po Srbiji .

Oni koji su bili djeca 95-e sada su odrasli ljudi koji su zavrsili skole i poceli novu egzistenciju tamo gdje jesu .

Znaci tesko da ce se vracati .Jedino sto ce se mozda vracati stariji narod da bi na djedovini okoncao kao sto rade slonovi odlazeci na svoja groblja .

Projekat je odradjen perfektno i bez greske .

A sto se tice opcinara , ja bih da upitam samo jednu stvar , od koga dobijaju plate ?

Jer onaj ko te placa diktira i pravila . . .

#17 krkan1

krkan1

Dzomba

• Members
  • 161 postova

Postirano 17 April 2013 - 07:55 PM

Огњеславе, писац ових редова долази у свој завичај, још од 1996. године. Пуно се тога од тада до сада променило и могу констатовати да се променило на боље. Могу такође рећи да што се моје дедовине тиче, није ништа изгублљено. Обновљена је порушена кућа, одвратили смо напаснике, који су мислили, да је то све њихово, али су се у томе добро - преварили. Неки и данас, кажем неки имају неке претензије до онога што до сада нису уништили, или покрали. Чак су почели са неким претњама?. Срећа је велика у томе бар за сада што власт не дозвољава никаве провокације или нападе на повратинке...Е, да ли ћемо само кукати и причати около, како је све црно у завичју а још неки нису били никада од када су се морали умакниити. Ти су највећи говорци како је тамо све црно и како тамо нема живота. Пре, отприлике 20тек дана сам био у једном селу обровачке опшитне. Па ја сам се чуду чудио да се не би људи вратили на своја имања. Руку на срце баш у то село се највише вратило људи из изгнанства. Разговарао сам са тим људима, и кажу да њима ништа не фали, живе мирно имају све што је потребно за достојно живљење. А у то сам се и сам уверио. Зато причати приче...о повратку нема ни говора...је несмислено. Познам један пример из Београда...отац, мајка, син, невиста и мало дете живе на 11.спрату солитера у једнособнмом стану а њихво имање им стоји необрађено...

Најлакше је критиковати, све и свашта. Што је добро и напредно треба похвалити а ако нешто није у реду и није у скалду са позитивним прописима, законима онда то треба критиковати.

Са једне стране потпуно сте у праву. Данас је реално мала шанса да се неком повратнику догоди нешто екстремно лоше.

Али, са друге стране, постоје објективне тешкоће за реалан повратак.

Говорићу о Банији која би, објективно, требало да има боље услове за пољопривредну производњу него већи дио Далмације.

Једно озбиљно домаћинство  на Банији подразумијева бар 10 рали земље, бар 5-6 крава, кооперацију, двадесетак свиња... То су била права домаћинства, по једну-двије краве су држале старачке породице, тек да се занимају нечим. Озбиљно домаћинство требало би да има савремену шталу, шупу, курузану, амбар са колском радионицом, бар један трактор, све стројеве за сјетву и кошење траве (бар десетак различитих стројева), а у сваком селу би требало да буду бар два-три комбајна, неколико берача за курузе, неколико силокомбајна.

Без свега тога - нема пољопривреде на Банији!

Објективну препреку данас представља земља, која јесте ту, али је добрим дијелом закрчена, и дивљи крмци, који су се толико намножили на Банији, да је њихова контрола постала објективан проблем (чујем из неких извора да су се свиње рашириле чак до Загреба!).

Све ово што сам набројио горе, сварало се у сретна времена по 10 и више година. То значи, ако се почне сад, тек посље 2020. би било реално очекивати да се поврне ситуација од прије рата. Онај ко се врати, не би ни требало да рачуна да ће ужити плодове обнове, јер док се све поправи и направи, он ће остарити, вјероватно и умријети.

На све то постоји додатни проблем који људе брине:

А шта ако се за 50 или 100 година поново дође у ситуацију да се на власти у ЗГ појаве неки који ће нас звати "дотепенцима", "уљезима", "продуженом руком великосрба, СПЦ и САНУ", и који ће, као најбоље рјешење тога "питања" предлагати "Коме се не свиђа у Хрватској, нека иде тамо гдје му се свиђа!" ?

(Пренебрегнућу чињеницу да на такве ликове уопште ни не морамо чекати, јер и данас на политичкој сцени Хрватске постоје појединци са сличном реториком, једино нису у већини!)

Просто, људи не желе да ризикују нове трагедије у будућности, кад је ионако све испало довољно трагично.

Са друге стране, повратници, без обзира на године и материјално стање, нису никакви "издајници", "лудаци", "будале", итд. Побогу, то су наше комшије и рођаци!

Свако креира своју срећу, што би му ми други паметовали шта би требало да ради.

Од свега је најпоразнија ситуација та да се главна подјела ствара према томе да ли неко подржава политичара овог или оног или опцију ову или ону.

Пуповац, Ливада, Станимировић, Лесковац, Џакула, Швоња, Јарчевић, Линта, Лесковац, Штрбац - ово је само дјелић наших (пара)политичких представника (странака и удружења има преко 100!).

Не улазим у то ко је од њих у праву, ко је паметнији, поштенији и љепши.

Једино што могу да примјетим да их је, на популацију од којих 500 000 људи - превише!

#18 BULIN

BULIN

Dzomba

• Members
  • 575 postova

Postirano 18 April 2013 - 05:07 AM

Bulin,

Kakva je situacija u obrovackim selima po pitanju povratka mladjeg stanovnistva?

duck,

ситација по питању повратка људи у општини Обровац је катастрофалана или боље рећи некаква. Једино село Жегар је некако светла тачка по питању повратка. Остала села туга и жалост, само старији људи се вратили а они умиру једни за другим. Није боља ситација ни на другој страни што се тиче Хрвата. И они су се мање више одселили са својих огњишта, а враћају се у завичај обично као и Срби у време летних месеци. Из разговора са омладином има назнака, да се код њих осећа нека  припадност завичају а посебно се односи на те младе људе, који иду са родитељима тамо где су они били рођени односно проводили  детињство.

#19 ognjeslav

ognjeslav

Dzomba

• Members
  • 628 postova

Postirano 19 April 2013 - 03:19 PM

jedino   je utjeha sto je znatno vise Srba popisano  2011 nego , 2001 na podrucju opcine Obrovac, sad ih ima oko 31 %, da li ima sanse, ako bude organiziran prevoz  iz Srbije da eventualno osvoje vlast ?

#20 BULIN

BULIN

Dzomba

• Members
  • 575 postova

Postirano 20 April 2013 - 04:52 PM

jedino   je utjeha sto je znatno vise Srba popisano  2011 nego , 2001 na podrucju opcine Obrovac, sad ih ima oko 31 %, da li ima sanse, ako bude organiziran prevoz  iz Srbije da eventualno osvoje vlast ?

Не знам Огњеславе одакле теби тај податак, да има Срба 31% на подручју општине Обровац: Тога податка - немам, али мислим да нити приближно нема толико Срба на томе подручју. Што се тиче организованога превоза из Србије постоје неке комбинације али је то још увек премало бирача, да би се добила власт у Обровцу. Већ сам  негде у овој теми записао, да иако би се власт добила нама примерног кадра који би то могао водити. Како се чује, да ће већина бирача са српаским предзнаком бирати не Србе већ друге странке и то из ината, што је већ познато код Срба из историјских времена а то некако гласи: потурчио се неби за ништа на свету а из ината би за џабе. По мени ће остати садашња власт ХДЗ - СДСС, што је у тој општини и најреалније и најкорисније на томе подручију.

#21 ognjeslav

ognjeslav

Dzomba

• Members
  • 628 postova

Postirano 20 April 2013 - 10:27 PM

Не знам Огњеславе одакле теби тај податак, да има Срба 31% на подручју општине Обровац: Тога податка - немам, али мислим да нити приближно нема толико Срба на томе подручју. Што се тиче организованога превоза из Србије постоје неке комбинације али је то још увек премало бирача, да би се добила власт у Обровцу. Већ сам  негде у овој теми записао, да иако би се власт добила нама примерног кадра који би то могао водити. Како се чује, да ће већина бирача са српаским предзнаком бирати не Србе већ друге странке и то из ината, што је већ познато код Срба из историјских времена а то некако гласи: потурчио се неби за ништа на свету а из ината би за џабе. По мени ће остати садашња власт ХДЗ - СДСС, што је у тој општини и најреалније и најкорисније на томе подручију.

Zvanicni popis stanovnistva, 2011, i da naglasim posebno , ne radi se o ukupno popisanim , sa cijim se brojem stalno manipulise , te ima ih, te nema , te nisu tu , te jesu, vec se radi o stalnom stanovnistvu, a tebi se cini da ih je malo , jer  ih nema kao prije rata , ali to sto ih ima je  udio oko 31 %.

#22 chule80

chule80

Krajinaforce Moderator

• Moderators
  • 10512 postova

Postirano 21 April 2013 - 02:03 AM

По мени ће остати садашња власт ХДЗ - СДСС, што је у тој општини и најреалније и најкорисније на томе подручију.

Зашто би та коалиција са ХДЗ била најкориснија?

krajinadajetamo2013_zps822ca8d1.jpg

Сваки подфорум има свог уредника... ПРОВОКАТОРИМА СЕ НЕ ОДГОВАРА!

#23 BULIN

BULIN

Dzomba

• Members
  • 575 postova

Postirano 21 April 2013 - 04:19 AM

Одговор је једноставан: нема друге алтеррнативе. Чуле, можда ти имаш неку другу комбинацију? Да се разумемо, ја говорим за општину Обровац.

#24 duck

duck

Dzomba

• Members
  • 720 postova

Postirano 21 April 2013 - 05:57 AM

To nije najkorisnije ali nas narod koji se vratio mora imati ljude koji ce ih predstavljati u opstinksim organima. Lako je iz Beograda ili Banja Luke pricati o ovim stvarima. Moramo se napokon kloniti politike "sve ili nista" i krenuti od nule.

#25 grom

grom

Dzomba

• Members
  • 2287 postova

Postirano 21 April 2013 - 06:08 PM

duck , dali znades za onu poslovicu ; ko sa djvlom tikve sadi , o glavu mu se lupaju . . .

Mora i treba narod imati predstavnika , ali pri tom treba imati na umu neke od istoriskih cinjenica . . .

Editovao grom, 21 April 2013 - 06:09 PM.

#26 BULIN

BULIN

Dzomba

• Members
  • 575 postova

Postirano 21 April 2013 - 06:29 PM

Можемо ми овде филозофирати колико нам је драго али треба сагледати чињенице на самом терену. Лако је нама из дијаспоре, Србије или Репубчике Српске делити лекције онима што су се вратили и живе на својим огњиштима, да треба то и оно..., зато још једном понављам да се треба уздати "усе и у своје кљусе", каже стара пословица...и не очекивати помоћи од оних који ти је неће или не могу дати.

#27 chule80

chule80

Krajinaforce Moderator

• Moderators
  • 10512 postova

Postirano 21 April 2013 - 07:01 PM

To nije najkorisnije ali nas narod koji se vratio mora imati ljude koji ce ih predstavljati u opstinksim organima. Lako je iz Beograda ili Banja Luke pricati o ovim stvarima. Moramo se napokon kloniti politike "sve ili nista" i krenuti od nule.

Мислим да грешиш...

Јер знам неколико примера људи који су се вратили, млађи људи, у своју кућу, село, покушали нешто да направе и да почну испочетка... Али као што горе рекох. Ти "наши" Срби, учлањни у СДСС су им правили више проблема него ли ХДЗ. Када су схватили какве су то паукове мреже, вратили су се.

То је проблем. То што Срби се учлањују у странку из користи, што нас воде гори од нас.Пристају на дилове са ХДЗ и сличнима, без обзира да ли ће помоћи повратку својих сународника. А ХДЗ-у то није интерес.

krajinadajetamo2013_zps822ca8d1.jpg

Сваки подфорум има свог уредника... ПРОВОКАТОРИМА СЕ НЕ ОДГОВАРА!

#28 ognjeslav

ognjeslav

Dzomba

• Members
  • 628 postova

Postirano 27 April 2013 - 03:36 PM

steta sto nam vrijeme curi.....

#29 ognjeslav

ognjeslav

Dzomba

• Members
  • 628 postova

Postirano 04 May 2013 - 10:09 PM

ima li ista novo ili  ce opet sve biti u zadnji cas ?

#30 ognjeslav

ognjeslav

Dzomba

• Members
  • 628 postova

Postirano 13 May 2013 - 06:44 AM

nesto se cudno dogadja.....

____________________________________________________________________________________________

Krajinaforce sadrzaj: O nama, Dokumenti, Filmovi, Spiskovi, Mediji o KF, Glavna, Kontakt

Vijesti iz medija:
RTS, Politika, Vecernje Novosti, Tanjug, Glas Javnosti, Glas Srpske, Feral Tribune, B92, Veritas

Krajinaforce ne podrzava nikakvo iznosenje nicijih licnih podataka kao niti vredjanje bilo koga od posjetitelja. Svaki post koji nije u skladu sa prethodno
navedenim bice obrisan. Krajinaforce zadrzava pravo da bez najave ili prethodnog obrazlozenja obrise ili edituje postove za koje urednici sajta
ustanove da nisu u skladu sa normama, ciljevima i razlozima postojanja naseg i vaseg sajta. Na diskusijama ne vodite "licne ratove".
Na sajtu nije dozvoljeno reklamirati druge forume i sajtove bez dozvole administracije.
Mole se posjetioci ako primjete da neki post nije u skladu sa ovim pravilima da skrenu paznju urednicima na isti.
Ako prenosite neku vijest iz drugih medija obavezno navedite ime medija iz kojeg ste preuzeli vijest i datum kad je objavljena.

Krajinaforce ­­© All rights reserved. Best viewed using 1024 x 768 or higher resolution.