CORDON

.... KAKAV JE OSJECAJ KAD U UNIFORMI HV UDJES U SELO GDJE TI SE RODIO CACA ? ....

Recommended Posts

... Odmah na pocetku da kazem da ne zamjeram nikom, ne optuzujem nikog tko je ostao "na onoj strani". Razlozi su razni....neko je ostao da sacuva steceno...mjesoviti brakovi,...ljubavi.....U pravilu kad pricas sa bilo kim od nasih , ta tema se izbjegava. Uglavnom svi su bili na radnoj obavezi..strucnjaci za kompjutere.....bez njih zeljeznica nije mogla...inzinjeri....."bijeli labudovi"....Jos nisam cuo jednu iskrenu pricu KAKAV JE OSJECAJ KAD U UNIFORMI HV UDJES U SELO DJE TI SE RODIO CACA  ? ......

....zanimljivo svjedocenje na temu Srba u HV...Svjedok, T.M. objevljeno u "Identitetu" br. 51, 2001 godine, pod naslovom "Zlocin i sutnja" , autori Boris Pavic i Ivan Klobucar...tekst kasnije koriste u knjizi prof.dr. Svetozara Livade "Stradanja i nadanja"

Рођен сам у Загребу средином 60-их година. По националности сам Хрват. Одмах на почетку Домовинског рата активно сам се укључио у обрану Хрватске, па сам убрзо промакнут у часнички чин. У рату сам учествовао до конца 1995. године. Почетком 1994. године премјештен сам у 2. Гардијску бригаду “Громови” која је била стационирана у војарни Петрушевац. Да бисте схватили контекст догађаја о којима ћу вам говорити, морам се вратити годину дана унатраг, како бих вам објаснио атмосферу у бригади.

oluja20.jpg?w=915&h=633Тијеком 9. мјесеца 1994. године сатник СИС-а Винко Задро почео је отворено говорити о процесу “тихе србизације” наше гардијске бригаде. Кренуо је истраживати персоналне досијее припадника бригаде, и тражити по крсним листовима војника и часника оне, који међу прецима имају понеког Србина. Како испрва није нашао ни једног Србина у бригади, осим Милорада Кечена из Сиска, он је заједно са својим заповједником СИС-а у бригади, Славком Галићем, почео “дубинско” истраживање. Све досијее припадника “Громова” разврставали су по опћинама, па су преко матичара и матичних књига прекопавали етничко поријекло својих војника – има ли нетко каквог дједа, или бабу, који су српске националности. На тај су начин добили око 500 припадника бригаде чије је етничко поријекло било “сумњиво”. Међу њима сам се нашао и ја. С тим су упознали и стожерног бригадира Божу Кожула из “Тигрова”. За детаље о овим њиховим “истрагама” се убрзо прочуло, па се међу војницима и часницима проширио паничан страх. Знате како је: кад ти доведу у питање националну подобност, када те због ње почну политички сумњичити, а ти си војник у рату – кожа ти јако мало вриједи. Цијела је бригада била прожета страхом, паранојом, међусобним сумњичењима:

У таквој атмосфери кренули смо у “Олују”. Кад је та војно – редарствена акција отпочела, наша је бригада добила задатке покривања праваца: Слана – Пецка (1. бојна), Суња – Петриња (2. бојна), и Слана -Мариновићи (3. бојна). Одмах на почетку уочио сам да је највећи дио од петстотињак етнички сумњивих припадника бригаде концентриран у 2. бојни. Касније смо сазнали да је од двјестотињак у “Олују” несталих “Громова” највећи број био управо из ове “национално сумњиве” групације…

Како је нетко могао “нестати” кад бригада приликом надирања није наилазила готово ни на какав отпор? Али, то је сад друга прича. Био сам стациониран у 3. бојни. На самом почетку “Олује” позвао ме мој заповједник Франц Слако, и рекао да је формирао једну специјалну групу од 15 људи изван свих формација, јер нема повјерења у припаднике минобацачке битнице у својој јединици. Дао нам је четири минобацача да артиљеријски подржавамо његову бојну тијеком напредовања. Дао нам је и двије неисправне мотороле. Уочио сам, да је већина припадника ове наше “специјалне групе” састављена од људи који су претходно апострофирани као “национално непоуздани”: заповједник Златко Дујмић, Србин Стипица Пушкарић који је 1991. године промијенио име и презиме, Драган Матић, Дарко Рукало, Дражен Пиканац којем је мајка Српкиња… Кад смо излазили из војарне уочили смо да је у нашој моторизираној колони ишло и 35 до 40 камиона – хладњача. Тада нам је то било чудно, али се касније објаснило чему су ове хладњаче слушиле.

... Odmah na pocetku da kazem da ne zamjeram nikom, ne optuzujem nikog tko je ostao "na onoj strani". Razlozi su razni....neko je ostao da sacuva steceno...mjesoviti brakovi,...ljubavi.....U pravilu kad pricas sa bilo kim od nasih , ta tema se izbjegava. Uglavnom svi su bili na radnoj obavezi..strucnjaci za kompjutere.....bez njih zeljeznica nije mogla...inzinjeri....."bijeli labudovi"....Jos nisam cuo jednu iskrenu pricu KAKAV JE OSJECAJ KAD U UNIFORMI HV UDJES U SELO DJE TI SE RODIO CACA  ? ......

Kod normalnih to je odvratan osjecaj, ali bilo je i onih nenormalnih koji su u uniformi HV pljackali sela iz kojih vode porijeklo, znam nekoliko slucajeva iz Dalmacije, npr. jedan kreten iz Sibenika je poharao sela u okolici Kistanja, jednostavno , znao je ko sta ima.

Pošto živim na toj "drugoj strani", sa sigurnošću znam za nekoliko takvih priča.

Znam za priče iz Dalmacije, za primjere Srba koji su, ajde pristojno da napišem, imali potrebu da svoju 'lojalnost Hrvatskoj' dokazuju time što su jurišali prvi i najžešći...  Poznajem i neke takve u Istri...

Čuo sam priču za jednog Hrvata iz Dalmacije koji je spalio rodnu kuću svoje babe, odnosno kuću rođenog pradjeda i živog očevog ujca par dana nakon što je ovaj izbjegao....

A baš ovakvu priču koju ti ovdje opisuješ, ispričao mi je tip koji je nakon operacije 'medački džep' ušao u rodno selo svoga oca i dugo nije mogao naći temelje stričeve kuće, jer je sve bilo sravnjeno sa zemljom.... 

bas mi je drago da si postavio ovu temu,,,

covjek koji je bio samnom u vodu bio je srbin,(mobiliziran je u oluju,,, ,izjbjegao je iz petrinje i ostao u sisku,,,nikad ga nisam pitao zasto nije ostao tamo,,,,radio je u sisku pa mozda radi posla,,neznam,,njegovu kucu nisu samo spalili,,nego su i temelje iscupali i sve poravnali,,,

da stvar bude bolja,,porijeklom je iz dvora,,gdje su mu tata i brat bili u uniformi SVK-e...vidio sam da mu nije bilo svejedno,,najvise ga je bilo strah da ga ne uhvate srbi,,(znao je u sali reci" da nas dvojicu uhvate ja bi duplo vise najebao jer sam njihov,,",,,)..i molio je boga da se ne sretne sa ocem i bratom,, drugi srbin kojeg znam mi je bio brigadni izvidjac,,,ljudina od 1,95 m ,,sa iskustvom izvidjaca iz JNA,,,on je odrastao u sisku i tu je i ostao,,,od njega nisi mogao cuti ni rijeci,,samo je sutio,,taj je vise vremena u ratu proveo s one strane linije,,bas opak lik,,nije se odvajao od puske ni kad spava,,,

slobodno mogu reci da mi je zivot ovisio o dva srbina,,,jedan me vodio kroz minska polja a drugi mi je cuvao ledja,,,

....zanimljivo svjedocenje na temu Srba u HV...Svjedok, T.M. objevljeno u "Identitetu" br. 51, 2001 godine, pod naslovom "Zlocin i sutnja" , autori Boris Pavic i Ivan Klobucar...tekst kasnije koriste u knjizi prof.dr. Svetozara Livade "Stradanja i nadanja"

potpuno neistinit tekst,,,,gromovi su bili gardijska brigada,,znaci profesionalci,,,

u gromove se nije mobiliziralo,,tamo se islo dobrovoljno,,,

1,bojna,,crne mambe,,,stacionirana u dugom selu,,(zagreb,),

2 bojna,,banijska oluja,,stacionirana u sisku,,,

3,bojna,,banska legija,,,stacionirana u karlovcu,,,

te tri bojne nisu imale nikakvih dodirnih tocaka jedna s drugom,,taj tip nikako nije iz dugog sela mogao znati nacionalni sastav 2 bojne,,to su gluposti,,,,a u oluji je najvise gubitaka imala 2 bojna,,s tim da je poginuo zapovjednik bojne skupa sa svojim vojnicima,,,nema nijedan nestali a kamoli 200 kao sto navodi doticni gospodin,,,

a u akciji una najvise je stradala 1 bojna kod dubice i tu ima 5 nestalih koji se tako vode i danas...

a postavljena slika je iz knina u kojem gromovi uopce nisu bili,,,

....u pocetku sam naveo izvor priloga...ima dio nastavka koji se odnosi na ovu temu....

“Олуја” је почела паљбом нашег далекометног и краткометног топништва по Петрињи. Врло брзо сам установио да ми ни једна веза не ради. Добили смо усмено наређење да без икаквог навођења тучемо у правцу гробља у Мариновићима. Испалили смо 15-ак граната калибра 82 мм. Око 14 сати сам отишао камионом у заповједништво, како бих установио везу. На изласку из Слане, 100 – 200 метара, сусрео сам војно путничко возило “Дефендер” на којем је био релеј који је нама правио радио-сметње. Како ту није било никакве непријатељске војске, схватио сам да праве радио-сметње расутим групама “национално непоузданих Громова”, како не бисмо чули што се дешава приликом пробијања непријатељских линика.

Прве ноћи “Олује” преноћили смо у Граберју, а другог дана кренули према Доњој Бачуги. Непријатељска војска је већ била разбијена. Оно што је од ње остало повукло се и концентрирало на Зрин Гори. Тијеком пријеподнева прошли смо Бачугу, и кренули према пријевоју Вратник. Када смо прошли Јанузе, да бисмо заузели главне правце, колона се упутила према Двору на Уни. Непосредно након изласка из Јануза, око 12 сати, наишли смо на велику групу српских цивила који су нам зашли иза леђа. Били су на 150 – 200 метара од нас, и лагано се кретали према нама. У групи је било најмање 500 људи. Вјеројатно их је било више, али у сваком случају није их било мање од 500. Међу њима је било доста жена, а могли смо јасно видјети старце и дјецу. Наша је колона мало успорила, али нас је у тај час сустигао жути камиончић, и зауставио цијелу колону. Из њега је изашао мени непознати часник у одори Хрватске војске, и избацио на цесту мртво тијело сатника Хрге из 1. бојне, који је такођер био међу оним “национално непоузданим Громовима”. Почео је над његовим тијелом викати како су “Хргу прије пар минута убили ови исти српски цивили у близини”, те да је “коначно дошло вријеме да им се можемо осветити и за сатника Хргу, али и за све оне које смо изгубили тијеком рата”.

Кад сам пришао ближе, видио сам да је Хргино тијело већ укочено, да му је кожа посивјела и да је готово црна, из чега ми је било сасвим јасно како је мртав већ дуже вријеме, вјеројатно од претходног дана, те да је ријеч о вјештој инсценацији. Цивили су нам се почели приближавати. Наиме, у међувремену су иза тих цивила наишла још нека војна возила, па претпостављам да су их они натјерали у нашем правцу. Вјерујте, било ми их је страшно гледати. Видио сам да им се спрема ликвидација, а нисам могао ништа учинити.

Између 1. и 3. бојне “Громова” био је размак пар стотина метара, а цивили су у недоумици стајали на ливади покрај цесте, 100 до 150 метара удаљени од нас. Нетко је јаким гласом наредио “Пуцај!” Тада су обје бојне отвориле унакрсну ватру из свих расположивих оружја по окупљеној групи цивила. Не знам тко је издао наређење. Војници су се бојали не пуцати јер би и у том случају и они пали под сумњу, али вјерујем да је велики дио њих пуцао у зрак или мимо њих. Видио сам да су пуцала сва четири тенка 1. и сва четири тенка 3. бојне, пуцало се из пушака, отворена је рафална паљба из пушкомитраљеза…

Моја група није стигла пуцати, јер сам се управо у том тренутку враћао до Дујмића, да припремим елементе за гађање. Кад сам стигао до своје битнице, све је већ било готово. Лешеви цивила били су разбацани по пољу, неки су се мицали, други јаукали. Неколико је њих успјело побјећи у оближњу шуму, па су се за њима сјурили војници. Не знам, да ли је на крају нетко од те групе успио побјећи и преживјети. Цијела ова стравична сцена трајала је двадесетак минута. У мени се касније пробудио страх, јер сам сазнао да је у досјеу СИС-а уписано како је по овим цивилима пуцала моја група, па ако би када дошло до каквог суђења могли би казати: “Злочин над Србима су учинили српски припадници Громова.”

Гдје су нестали лешеви?

Предвечер тог дана, између 19 и 20 сати, позвали су ме да са својом групом дођем у заповједништво. Бригада је већ прошла Радановиће и кретала се према шуми Маји. Кад смо наишли цестом до мјеста масакра, видјели смо на цести поредано око деведесетак лешева цивила. Посебно ме је потресло кад сам међу побијенима уочио четверо – петеро дјеце. Остало су, углавном, биле жене и старци. Покрај лешева је стајао заповједник сатније Јосип Јанчић. Он нам је “објашњавао” како су то наше, хрватске цивилне жртве. Ваљда није знао да смо све то гледали, да смо присуствовали покољу? Међутим, сви остали лешеви, а било их је најмање пет стотина, нестали су. Напросто, нигдје их није било. У широком кругу 100 – 150 метара око мјеста ликвидације, па до цесте, све је било препуно крви. Трава је била крвава. Урезала ми се та сцена дубоко у свијест. Али, гдје су нестали остали лешеви?

Послије смо дошли до закључка да су их морали одвести камиони – хладњаче, који су дан раније изашли с нама у колони из војарне. Сигуран сам, да возачи тих хладњача знају гдје су лешеви осталих цивила. Међу бојовницима се спекулирало, како су их одвезли негдје далеко од било какве зоне војног дјеловања, вјеројатно у Загорје. Али, то су спекулације. Чули смо и за још једну масовну ликвидацију код Жировца, но ја томе нисам присуствовао и немам никаквих конкретних доказа (напомена фбр уредника- ова сведочанство масовног убиства Српских цивила код Жировца се временски и локацијски поклапа са званичном хрватском верзијом наводног уништења Српске колоне на тој локацији, од стране српских тенкова под командом генерала Милета Новаковића- ово сведочанство хрватског војника “Т.М.” је само још један доказ да се ради о безочној хрватској пропаганди и покушају прикривања властитог злочина) .

Али, гдје је нестало више од 400 лешева из Јануза?

Нисам са тим сјећањима могао наставити мирно живјети. Бојао сам се за живот. Знао сам што су све ти људи у стању направити. Отишао сам у иноземство, и посјетио неколико западних конзулата. Рекао сам им: “Ви имате сателите, разне службе, знате све о нама. Како можете тврдити да тијеком “Олује” није било масовних убојстава, кад смо ми на једном мјесту присуствовали ликвидацији више стотина српских цивила, и кад то можемо доказати? Нема тог политичког интереса у име којег би се тако нешто смјело заташкати.”

Ништа ми нису одговорили. Шутјели су, слијегали раменима.

Монотони глас Т.М. је утихнуо, угасио се. У старинску сецесијску собу продирали су извана звукови велеграда. Минуту, двије, гледали смо тупо пред себе. Шутјели смо.Видјети: Борис Павић,Иван Клобучар Злочин и шутња Идентитет,број 51 јуни 2001.

“Олуја” је почела паљбом нашег далекометног и краткометног топништва по Петрињи. Врло брзо сам установио да ми ни једна веза не ради. Добили смо усмено наређење да без икаквог навођења тучемо у правцу гробља у Мариновићима. Испалили смо 15-ак граната калибра 82 мм. Око 14 сати сам отишао камионом у заповједништво, како бих установио везу. На изласку из Слане, 100 – 200 метара, сусрео сам војно путничко возило “Дефендер” на којем је био релеј који је нама правио радио-сметње. Како ту није било никакве непријатељске војске, схватио сам да праве радио-сметње расутим групама “национално непоузданих Громова”, како не бисмо чули што се дешава приликом пробијања непријатељских линика.

Прве ноћи “Олује” преноћили смо у Граберју, а другог дана кренули према Доњој Бачуги. Непријатељска војска је већ била разбијена. Оно што је од ње остало повукло се и концентрирало на Зрин Гори. Тијеком пријеподнева прошли смо Бачугу, и кренули према пријевоју Вратник. Када смо прошли Јанузе, да бисмо заузели главне правце, колона се упутила према Двору на Уни. Непосредно након изласка из Јануза, око 12 сати, наишли смо на велику групу српских цивила који су нам зашли иза леђа. Били су на 150 – 200 метара од нас, и лагано се кретали према нама. У групи је било најмање 500 људи. Вјеројатно их је било више, али у сваком случају није их било мање од 500. Међу њима је било доста жена, а могли смо јасно видјети старце и дјецу. Наша је колона мало успорила, али нас је у тај час сустигао жути камиончић, и зауставио цијелу колону. Из њега је изашао мени непознати часник у одори Хрватске војске, и избацио на цесту мртво тијело сатника Хрге из 1. бојне, који је такођер био међу оним “национално непоузданим Громовима”. Почео је над његовим тијелом викати како су “Хргу прије пар минута убили ови исти српски цивили у близини”, те да је “коначно дошло вријеме да им се можемо осветити и за сатника Хргу, али и за све оне које смо изгубили тијеком рата”.

Кад сам пришао ближе, видио сам да је Хргино тијело већ укочено, да му је кожа посивјела и да је готово црна, из чега ми је било сасвим јасно како је мртав већ дуже вријеме, вјеројатно од претходног дана, те да је ријеч о вјештој инсценацији. Цивили су нам се почели приближавати. Наиме, у међувремену су иза тих цивила наишла још нека војна возила, па претпостављам да су их они натјерали у нашем правцу. Вјерујте, било ми их је страшно гледати. Видио сам да им се спрема ликвидација, а нисам могао ништа учинити.

Између 1. и 3. бојне “Громова” био је размак пар стотина метара, а цивили су у недоумици стајали на ливади покрај цесте, 100 до 150 метара удаљени од нас. Нетко је јаким гласом наредио “Пуцај!” Тада су обје бојне отвориле унакрсну ватру из свих расположивих оружја по окупљеној групи цивила. Не знам тко је издао наређење. Војници су се бојали не пуцати јер би и у том случају и они пали под сумњу, али вјерујем да је велики дио њих пуцао у зрак или мимо њих. Видио сам да су пуцала сва четири тенка 1. и сва четири тенка 3. бојне, пуцало се из пушака, отворена је рафална паљба из пушкомитраљеза…

Моја група није стигла пуцати, јер сам се управо у том тренутку враћао до Дујмића, да припремим елементе за гађање. Кад сам стигао до своје битнице, све је већ било готово. Лешеви цивила били су разбацани по пољу, неки су се мицали, други јаукали. Неколико је њих успјело побјећи у оближњу шуму, па су се за њима сјурили војници. Не знам, да ли је на крају нетко од те групе успио побјећи и преживјети. Цијела ова стравична сцена трајала је двадесетак минута. У мени се касније пробудио страх, јер сам сазнао да је у досјеу СИС-а уписано како је по овим цивилима пуцала моја група, па ако би када дошло до каквог суђења могли би казати: “Злочин над Србима су учинили српски припадници Громова.”

Гдје су нестали лешеви?

Предвечер тог дана, између 19 и 20 сати, позвали су ме да са својом групом дођем у заповједништво. Бригада је већ прошла Радановиће и кретала се према шуми Маји. Кад смо наишли цестом до мјеста масакра, видјели смо на цести поредано око деведесетак лешева цивила. Посебно ме је потресло кад сам међу побијенима уочио четверо – петеро дјеце. Остало су, углавном, биле жене и старци. Покрај лешева је стајао заповједник сатније Јосип Јанчић. Он нам је “објашњавао” како су то наше, хрватске цивилне жртве. Ваљда није знао да смо све то гледали, да смо присуствовали покољу? Међутим, сви остали лешеви, а било их је најмање пет стотина, нестали су. Напросто, нигдје их није било. У широком кругу 100 – 150 метара око мјеста ликвидације, па до цесте, све је било препуно крви. Трава је била крвава. Урезала ми се та сцена дубоко у свијест. Али, гдје су нестали остали лешеви?

Послије смо дошли до закључка да су их морали одвести камиони – хладњаче, који су дан раније изашли с нама у колони из војарне. Сигуран сам, да возачи тих хладњача знају гдје су лешеви осталих цивила. Међу бојовницима се спекулирало, како су их одвезли негдје далеко од било какве зоне војног дјеловања, вјеројатно у Загорје. Али, то су спекулације. Чули смо и за још једну масовну ликвидацију код Жировца, но ја томе нисам присуствовао и немам никаквих конкретних доказа (напомена фбр уредника- ова сведочанство масовног убиства Српских цивила код Жировца се временски и локацијски поклапа са званичном хрватском верзијом наводног уништења Српске колоне на тој локацији, од стране српских тенкова под командом генерала Милета Новаковића- ово сведочанство хрватског војника “Т.М.” је само још један доказ да се ради о безочној хрватској пропаганди и покушају прикривања властитог злочина) .

Али, гдје је нестало више од 400 лешева из Јануза?

Нисам са тим сјећањима могао наставити мирно живјети. Бојао сам се за живот. Знао сам што су све ти људи у стању направити. Отишао сам у иноземство, и посјетио неколико западних конзулата. Рекао сам им: “Ви имате сателите, разне службе, знате све о нама. Како можете тврдити да тијеком “Олује” није било масовних убојстава, кад смо ми на једном мјесту присуствовали ликвидацији више стотина српских цивила, и кад то можемо доказати? Нема тог политичког интереса у име којег би се тако нешто смјело заташкати.”

Ништа ми нису одговорили. Шутјели су, слијегали раменима.

Монотони глас Т.М. је утихнуо, угасио се. У старинску сецесијску собу продирали су извана звукови велеграда. Минуту, двије, гледали смо тупо пред себе. Шутјели смо.Видјети: Борис Павић,Иван Клобучар Злочин и шутња Идентитет,број 51 јуни 2001.

. Чули смо и за још једну масовну ликвидацију код Жировца, но ја томе нисам присуствовао и немам никаквих конкретних доказа (напомена фбр уредника- ова сведочанство масовног убиства Српских цивила код Жировца се временски и локацијски поклапа са званичном хрватском верзијом наводног уништења Српске колоне на тој локацији, од стране српских тенкова под командом генерала Милета Новаковића- ово сведочанство хрватског војника “Т.М.” је само још један доказ да се ради о безочној хрватској пропаганди и покушају прикривања властитог злочина)

potpuno netocna informacija,,,

tenkovi su gazili kod sela "trgovi",,,to je blize dvoru na uni,,žirovac je na drugoj strani,,,neradi se o nikakvoj propagandi jer sam to gazenje rodjenim ocima promatrao sa obliznjeg brda,,,

autor knjige navodi da mu je pravac kretanja bio "vratnik",,to je prevoj na ulazu u zirovac koji je i bio pravac kretanja 1 bojne,,

a on kaze da nije bio u zirovcu,,,

znaci!!!,,,neko tu mulja nesto,,,

potpuno netocna informacija,,,

tenkovi su gazili kod sela "trgovi",,,to je blize dvoru na uni,,žirovac je na drugoj strani,,,neradi se o nikakvoj propagandi jer sam to gazenje rodjenim ocima promatrao sa obliznjeg brda,,,

autor knjige navodi da mu je pravac kretanja bio "vratnik",,to je prevoj na ulazu u zirovac koji je i bio pravac kretanja 1 bojne,,

a on kaze da nije bio u zirovcu,,,

znaci!!!,,,neko tu mulja nesto,,,

dobro kad Balija laze ali niko izgleda kao ustasa,  posebno ti Mig 8)

Kazes da neko tu mulja ;]\/  pa mislim da niko kao ti ujo :<>\  evo ti prilog

tvojih branitelja pa ga u miru dobro poslusa gdje oni navode da su snimci i to "toboze"

gazenje vlastitih ljude ::)  dogodilo pa onda ti meni lijepo reci;  a koliko ima od

Trgova do Dvora ;| a koliko od Trgova do  Zirovca

Gledao si ti kurac moj balavce mali, kako imas samo snage i muda da ovdje dolazis prodavati

lazi >:(  kazes s obliznjeg brda pa daj reci koje je to brdo u Trgovima ;]\/ da nije s Gaga  ;]\/

http://www.youtube.com/watch?v=9K_P5cVbraA

dobro kad Balija laze ali niko izgleda kao ustasa,  posebno ti Mig 8)

Kazes da neko tu mulja ;]\/  pa mislim da niko kao ti ujo :<>\  evo ti prilog

tvojih branitelja pa ga u miru dobro poslusa gdje oni navode da su snimci i to "toboze"

gazenje vlastitih ljude ::)  dogodilo pa onda ti meni lijepo reci;  a koliko ima od

Trgova do Dvora ;| a koliko od Trgova do  Zirovca

Gledao si ti kurac moj balavce mali, kako imas samo snage i muda da ovdje dolazis prodavati

lazi > :(  kazes s obliznjeg brda pa daj reci koje je to brdo u Trgovima ;]\/ da nije s Gaga  ;]\/

mnogo sam se puta vec uvjerio u tvoje" kulturno izrazavanje",,,nemoras svaki put pokazat kako si odgojen,,,ili  neodgojen,,,sve se to moze na lijep nacin pitati,,,

1. trgovi su na skoro pola puta alli ipak blize dvoru nego zirovcu,,,

2. koliko je to "toboznje gazenje" nek gledaoci prosude sami,,,ali pravu sliku i smrad kamera nemoze prikazati,,,

3. skrenes na trgovima prema šamarici,,,imas nekoliko stotina  metara brisanog prostora prije sela "donja stupnica",,negdje na pola tog brisanog prostora na desnoj strani 200 met od ceste na brdascu ima jedno imanje,,,kuca i stala zidani u slovo" L"...

e upravo na toj stali sam bio kad se zadnji tenk iz kolone vratio nazad i ispalio dve granate prema nama,,,onda je valjda morao nazad u formaciju da gazenje bude uspjesnije,

4..i na kraju!!!ti si pravi covjek za ovu temu!!!ajde reci braci "KAKO JE KAD U UNIFORMI HV-a UDJES U SELO GDJE TI SE RODIO ĆAĆA?????

pa nema se smisla "kulturno izrazavati"kad si ti u pitanju a odgojen sam

inace u toj tvojoj "lijepoj" :)

Inace pravu sliku i smrad kamera ne moze prikazati niti kad su Dvor i Matijevici

bili oslobodeni od bojovnika HV, trebalo Vam je malo vise da sve isperete i dotjerate ..

Sta si radi na tudoj stali Mig, oslobadao ???

Kazes da si gledao, pa sta je trebao onda tenk da Vas saceka i popije kavu s Vama ustasama ?

Los je bio nisandija kad te nije pogodio :)

Ne daj Boze da sam morao u selo da udem u toj jebenoj HV uniformi, sam bi sebi

presudio.....ja sam bio u nekoj vukojebini oko Gospica tj. neka cuka gdje je i Bog

rekao laku noc i to KRATKO !!

Nego, opet mi nesto muljas;

Donja Stupica je prije Trgova, nasuprot one firme plocica u Rujevcu ! a imanje je

mislim na lijevoj strani daja moj :)

Ajde, ujo taslaci malo ....

Los je bio nisandija kad te nije pogodio

pogodio je nisandija,,i to vrlo dobro,,,al eto,,cuva me nebo,cuva bog... :)

Ne daj Boze da sam morao u selo da udem u toj jebenoj HV uniformi, sam bi sebi

presudio.....ja sam bio u nekoj vukojebini oko Gospica tj. neka cuka gdje je i Bog

rekao laku noc i to KRATKO !!

kao sto sam rekao,,poznajem par ljudi koji su doslovce usli u selo gdje im se rodio caca,,i svaka im cast,,.tesko im je bilo ali su podnijeli to muski i ponasali su se casno,,svaki je imao neki svoj razlog zasto je tad bio u HV-u,,,

a ti si ustvari jedna velika sramota!!! bio si u jednoj vojsci po kojoj sada pljujes da se dodvoris krajisnicima koji su se za razliku od tebe borili za svoje,,,imao si godina,,znaci,,da je bilo malo vise hrabrosti,,(ili da si imao muda) bez problema si se mogao naci u krajini i boriti se...mogao si jednostavno u gospicu kad si bio prijeci liniju,,,donest pusku u krajinu,,pa bio bi heroj,,,ali treba za to imat hrabrosti,,a ti je nisi imao,,zato sada i jesi frustriran,,,lakse se bilo vratiti u pulu i gledat rat preko dnevnika,,jelda!!?

gledam te neki dan kako pljujes po ognjeslavu kad ti je rekao da je bio vojnik SVK,,pa jel te nije sram???nepoznas covjeka,,neznas sta je prosao a onako ga vrijedjas,,time pljujes i sve ostale vojnike koji su za razliku od tebe dali nesto za tu krajinu,,,,mnogi i zivot!!!znam da bi ti htio biti kao oni,,ali pljuvanje po internetu nije isto kao borba s puskom u ruci,,i sta je najgore,,pljujes po drzavi u kojoj zivis,,,,kad si vec tako zagrizen,,zasto se ne odselis u srbiju,,jel ti nije muka kad segnes rukom u dzep a tamo hrvatski pasos,,..pa ja bi ga zapalio da sam na tvom mjestu,,,

Donja Stupica je prije Trgova, nasuprot one firme plocica u Rujevcu ! a imanje je

mislim na lijevoj strani daja moj :)

lako provjerljivo,,,

postoji google maps,,,sve se lijepo vidi,,,

nemas ti pojma zeljac moj,,,

nemam ja potrebe da se dodvorim Krajisnicima, svako se borio na svoj nacin Ujo.

Ti ako si bio tako veliki bojovnik pa si gledao kako tenkovi gaze ljude mora da si 

uzivao u tome i sladio se kad nisi nista poduzeo a toboze bi pomogao Srbinu 8)

Jedno je biti u vojski kojoj sam pristupis a jedno je kad te prisile (ali to im je uspjelo

samo 17 dana ;) ) medutim tek tada je nastao rat po potratku u Pulu. Mogao sam ja puno

toga i mogu jos kao sto si i ti mogao a nisi  ;]\/

Rat nisam gledao preko dnevnika jer ne volim lazi a i nisam imao mogucnosti jer cesto se kucalo

na vrata ili hitalo na prozor  ;)

Ja ne pljujem po krajiskim borcima samo ti pokusavas malo da izokrenes sliku i dolijes ulje na 

vatru a kako vidim sve poznajes i upucen si, bolje nego SIS  :). Samo tesko povezujes neke

stvari, udario ti onaj hrvatski zrak iz limenke :D  a malo pitaj Ognjeslava kad je bio SVK ;)  

I slusaj konje jedan, daj malo saberi 2 i 2 jer ja ne zivim u toj NDH i nemam NDH pasos te mogu da

pljujem i da zapisam tu tvoju tkz. drzavu  svako ljeto kad dodem na svoje imanje.

Tebe cuva Bog  ;D  dobro su te naucili ustaskoj ideologiji a mogao bi malo i bolje kroz te ustaske 

dozluke da pogledas  gdje su Trgovi a gdje Donje Stupica i Rujevac ;]\/  :P

nesto ti maca pojela jezik  ;)  jebiga, takve su cinjenice ujo.

Druga stvar je sto bi ti htio drugacije da ih vidis i prikazes ali

niko ti ne brani da vjerujes u nesto sto zelis samo nemoj

da glorificiras  :)

Jesi vidio sliku gore  ;) pa on mora da se zajebao kad je digao 

3 prsta  ;D  :P

nesto ti maca pojela jezik  ;)  jebiga, takve su cinjenice ujo.

Druga stvar je sto bi ti htio drugacije da ih vidis i prikazes ali

niko ti ne brani da vjerujes u nesto sto zelis samo nemoj

da glorificiras  :)

Jesi vidio sliku gore  ;) pa on mora da se zajebao kad je digao 

3 prsta  ;D  :P

a sta vise da ti kazem,,,komuniciranje s tobom malo zaglupljuje,,,

pricas o necemu a neznas ni kako se dolazi u donju stupnicu,!!!,,sve u svemu,,ostajem pri onom sto sam ti rekao,,,sad si veliki srbin,,a kad je grmilo nije te bilo na braniku otadzbine,,tj,,bilo te je,,al s krive strane,, :) (vjerovatno imas i iskaznicu hrv,branitelja sa potpisom jadranke kosor,,sigurno si i u registru,,jer nazalost ima i onih sa manje dana od tebe,,)...a imao si dovoljno godina da sam odlucis i odes,,,ti si ustvari kukavica koji svoje frustracije kompenzira velicajuci sebe a vrijedjajuci sve druge na forumu,,,,

postujem svakog borca koji se je borio casno,,nebitno jel krajisnik il hrv,vojnik,,al takve kao ti moze se samo prezirat,,,taj nacionalizam i mrznja koju ispoljavas je malo zakasnjela,,,(nekih 20-tak, god,,),

Ujo moj, mozes ti da vjerujes sta hoces aj ja sam od svega sto si naveo dobio samo

jedan broj u onoj Crnoj knjigi u MUP-u (i "malo" po kicmi).

Inace i svi Vi velike ustase imali ste dovoljno vremena za vrijem Yuge pa ste nosili

Yugo pasose, kleli se u kumunizam i pjevali pjesmice a ti si vjerojatno nosio i 88

ruza ;D  a nisi tada imao muda pa se isprsio i digao glas neko navikli ste kurvinjski

s leda zavuci.

I ja ti nisam "veliki" Srbin vec sasvim obican jer da je tako Ujo tupavi ne bi uopce

raspravljao s tobom nego bi ti razvalio pi...u kao pravi Cetnik :<|

Sve je lako sada pricati i biti general poslje bitke, samo pogledaj jos jednom kako

se dolazi u Stupnice, Trgove i Zirovac jer ocito da si dosljak na tudem ognjistu te nemas

ti blage veze o selima po Samarici :P

Ti borac :lol:  ustasko govno koje dolazi ovdje soliti na ranu >:(  s takvim kao ti nema drugog

razgovora i nemoj sebe oper glorificirati (geneska mana  8)  ) je ti nisi SVI :P

Ujo moj, mozes ti da vjerujes sta hoces aj ja sam od svega sto si naveo dobio samo

jedan broj u onoj Crnoj knjigi u MUP-u (i "malo" po kicmi).

Inace i svi Vi velike ustase imali ste dovoljno vremena za vrijem Yuge pa ste nosili

Yugo pasose, kleli se u kumunizam i pjevali pjesmice a ti si vjerojatno nosio i 88

ruza ;D  a nisi tada imao muda pa se isprsio i digao glas neko navikli ste kurvinjski

s leda zavuci.

I ja ti nisam "veliki" Srbin vec sasvim obican jer da je tako Ujo tupavi ne bi uopce

raspravljao s tobom nego bi ti razvalio pi...u kao pravi Cetnik :<|

Sve je lako sada pricati i biti general poslje bitke, samo pogledaj jos jednom kako

se dolazi u Stupnice, Trgove i Zirovac jer ocito da si dosljak na tudem ognjistu te nemas

ti blage veze o selima po Samarici :P

Ti borac :lol:  ustasko govno koje dolazi ovdje soliti na ranu >:(  s takvim kao ti nema drugog

razgovora i nemoj sebe oper glorificirati (geneska mana  8)  ) je ti nisi SVI :P

nit sam ujo,,a pogotovo nisam tvoj,,,fala bogu,,,.

u pravu si,,,bio sam jugosloven do zadnjeg dana,,,jer sam vjerovao u tu drzavu,,,tako sam se i izjasnio na zadnjem popisu stanovnistva,,,sve dok nije pocelo gorjet i pored mene,,,onda sam se naglo osvjestio,,,nazalost!!!

veliki srbin nisi,,,to pokusavas biti,,al malo si zakasnio,,,a na " pravog  cetnika "me podsjecas,,,samo vrijedjas i dizes galamu a kad je trebalo nije te bilo,,,hrabar samo preko tastature ili kad je omjer 5:1....tako su i ti "pravi cetnici "  91 huskali narod a 95 su prvi presli granicui isti taj narod ostavili na cjedilu,,,

samaricu   sam prehodao,,,ne jednom,,znam svako drvo i zaselak,,,

nadam se da postoji neko na forumu koji cita ova nasa prepucavanja a da poznaje onaj kraj  pa da se ukljuci i kaze konacno nesto oko te stupnice,,,

p.s. ovo je zadnji put da ti odgovaram na provokaciju jer nezelim cordonu unistit temu...mnoge si vec unistio svojim sranjima ali ovu neces,!!!

,imas domaci zadatak,,,

nauci zemljopis,,, :)

Po starom dobrom obicaju,sa teme se stalno skrene. kad vec ne mozemo ovdje procitati niti jednu iskrenu pricu ili svjedocenje, ako ne licnu, onda barem neku iz druge ruke. Citajuci dijelove priloga postavljenog na pocetku ove teme zanima me otkud toliko velik broj Srba ili djece iz mjesovitih brakova u gardiskim jedinicama, u ovom sllucaju konkretno u 2. gbr HV "Grom" ? Kad takvi zavrse u domobranskim jedinicam, razumljivo je....

za Miga.... U jednom od svojih pisanja govoris o Srbima koji ti cuvaju ledja, mobiliziranim u "Oluji"...U Stupnici pratis prolaz "specijanog korusa" ( u vise navrata sa pisao o Mrksicu koji kurvanjski bjezi, pogotovo na temi koja se odnosila na "Vidovdansku paradu" na poligonu Slunj 1995 godine ) i tenkovske kolone. Oni su u Brezovom polju noc sa nedelje na ponedeljak ( 06.08 na 07.08 1995 ). Ti ih gledas onda 07.08.1995. Ovi "tvoji" Srbi su mobilizirani u "Oluji" , i to podrazumjeva da je jedinica domobranska. U to vrijeme i na tom mjestu tesko da je mogla biti domobranska jedinica. Ili se radi o dijelu gardijske ili neke duge specijalnije jedinice ? Uglavnom kako god okrenes kombinatoriku, tu se nesto ne podudara....

pozdrav

cordon ;)

veliki srbin nisi,,,to pokusavas biti,,al malo si zakasnio,,,a na " pravog  cetnika "me podsjecas,,,samo vrijedjas i dizes galamu a kad je trebalo nije te bilo,,,hrabar samo preko tastature ili kad je omjer 5:1....tako su i ti "pravi cetnici "  91 huskali narod a 95 su prvi presli granicui isti taj narod ostavili na cjedilu,,,

daleko sm ti ja od velikog Srbina a jos dalje od Cetnika ali shvaticu  to kao kompliment jer

bolje je biti i Cetnik nego ustasa koji ima malo krvave korijene a ruke su mu i preko glave

krvave ;)  mirnije spavam nego ti :)

Inace, voli bi ja tebe da sretnem na Cavic brdu (malo poslje onog U doma koji ste gore napravili)

pa da ti pokazem malo Samaricu i glogov kolac pa da se uvjeris sam ko sam i sta sam.

Laju ustase kao bjesni psi jer su se navikli tako na onu sirotinju sto se vratila na svoje ognjiste ali

cim malo dobiju po labrnji mjiaucu kao macici.

Treba bi te malo kod buraza u Gage da ti prosiri vidike ili jos bolje da ti malo promjenim licni

opis jer za ovakve bi i vrijedilo robijati samo sto nazalost puno je takvih zombija po

toj NDH kao sto si ti Mig-uso >:(

samaricu   sam prehodao,,,ne jednom,,znam svako drvo i zaselak,,,

;D:lol::D :<>\