CORDON

.... KAKAV JE OSJECAJ KAD U UNIFORMI HV UDJES U SELO GDJE TI SE RODIO CACA ? ....

Recommended Posts

Meni baš postaje interesantno ovo vaše "prijateljsko" ćaskanje.

Eeee... Kuvaru, izmes i jebes takvog "prijatelja" :]]

Covjek gledao kako tenkovi gaze Krajiski narod i jos ga tenk gadao te nije pogodio

(pored njega prosla granata-vjerojatno) 8)

Gledao je on (da izvinu s oprostenjem svi na Forumu) kurac moj, pa jer misli Mig-usa

da nema prezivjelih svjedoka i da su Srbi toliko ludi pored svojih ociju i svega sto su

prosli i prezivjeli od takvih "prijatelja" u toj NDH-aziji >:(

Pa zato sam i stavio navodnike.

Mada...........smanji malo......mnogo se primaš, a bez potrebe.

Trošiš snagu na ništa.

Nije ovaj naš "drugar" Mig drugačiji od nas.

Niti će on nas ubjediti u svoje istine niti mi njega u naše.

Ipak tolika istrajnost u druženju sa krajišnicima na ovom forumu više govori o njemu nego o nama.

Zbog toga treba biti pažljiv sa njim.....nešto ga žulja.....

Obično to bude savjest.

Citajuci dijelove priloga postavljenog na pocetku ove teme zanima me otkud toliko velik broj Srba ili djece iz mjesovitih brakova u gardiskim jedinicama, u ovom sllucaju konkretno u 2. gbr HV "Grom" ? Kad takvi zavrse u domobranskim jedinicam, razumljivo je....

za Miga.... U jednom od svojih pisanja govoris o Srbima koji ti cuvaju ledja, mobiliziranim u "Oluji"...U Stupnici pratis prolaz "specijanog korusa" ( u vise navrata sa pisao o Mrksicu koji kurvanjski bjezi, pogotovo na temi koja se odnosila na "Vidovdansku paradu" na poligonu Slunj 1995 godine ) i tenkovske kolone. Oni su u Brezovom polju noc sa nedelje na ponedeljak ( 06.08 na 07.08 1995 ). Ti ih gledas onda 07.08.1995. Ovi "tvoji" Srbi su mobilizirani u "Oluji" , i to podrazumjeva da je jedinica domobranska. U to vrijeme i na tom mjestu tesko da je mogla biti domobranska jedinica. Ili se radi o dijelu gardijske ili neke duge specijalnije jedinice ? Uglavnom kako god okrenes kombinatoriku, tu se nesto ne podudara....

pozdrav

cordon ;)

ti si prvi u ovih godinu i nesto koliko sam ovdje da mi je postavio direktno pitanje,,

,mislim da bi bilo malo imbecilno doci ovdje i nesto izmisljati,,neznam zasto bi to neko uopce radio,,nema smisla,,

radi se o 57 brigadi,, i nije domobranska,,,,da ne ispadne da pisem hvalospjeve o brigadi  HV-a,, ima sve na netu,,,otprilike je tocno,,,a domobrani su ti prvi usli u dubicu i kostajnicu,,(sunjska pukovnija,),nisu gardijske brigade mogle sve pokrivati,,a SJP sisak je sa velebita usla u gracac,,,,spominjem 2 srbina,,,jedan je izvidjac od prvog do zadnjeg dana u brigadi i on je dobrovoljac,,,onaj drugi je mobiliziran jer prije akcije se tako popunjavalo ljudstvo,,,(i specijalna policija je cak vrsila mobilizaciju u pricuvni sastav,,),niti jednom rijecju ne spominjem  mrksica i specijalni korpus niti mogu potvrditi da je to bio on,,,,na tenku nije pisalo ko ga vozi,,znam samo da nisu bili hrvatski,,,mislim da to nije bio banijski korpus jer preko samarice im je bio najkraci put za izvlacenje,,a tud smo mi dosli,,,jedino ako su otisli prema zirovcu pa se vracali nazad,,jbg,neznam,,(jedan od razloga zasto sam dosao ovdje je bio da nadjem nekog sa druge strane ... a je tad bio tamo,,,al takvog jos nema,,,),,,sto se datuma tice,,vec sam sa ognjeslavom vodio polemiku oko toga,,,ja stvarno nemogu 100% tvrditi koji je bio datum,,,vidim da vi sve u detalje analizirate ali meni tad nije bilo do toga,,,vladao je kaos,,a i godine nose svoje,,,uglavnom,,znam sto sam vidio,,,sretniji bi bio da nisam,,,al jbg,,.ako hoces mogu ti u detalje to sve prepricat,,dio vec jesam na  temi "petrinja u ratu",

,inace je to i u hrvatskoj "tabu tema",,ne toliko zbog kolone nego zato sta je dvor pao dvaput,,a to malo hrvata zna,,jer o tome se neprica,,,svi spominj knin,,ovo drugo kao da se nije ni desilo,,,niko jos nije spomenuo" incident" sto se desio na ulazu u dvor sa unske strane,,isto su tenkovi u igri,,i sunjska pukovnija,,,,

2 bojna gromova je banijska brigada,,takvo i ime nosi,,(banijska oluja),,otud dosta srba ili onoh iz mjesanih brakova,,,tamo su mnogi isli  radi domoljublja ali i radi novaca,,,jer kad dobijes placu,,pa terensku,,to nisi mogao u nijednoj firmi zaraditi,, al zato su i bili od dubrovnika do sl,broda,,najmanje u svom gradu,,,uglavnom,,ako si htio ostati u sisku islo se ulokalne brigade...

ti si prvi u ovih godinu i nesto koliko sam ovdje da mi je postavio direktno pitanje,,

,mislim da bi bilo malo imbecilno doci ovdje i nesto izmisljati,,neznam zasto bi to neko uopce radio,,nema smisla,,

radi se o 57 brigadi,, i nije domobranska,,,,da ne ispadne da pisem hvalospjeve o brigadi  HV-a,, ima sve na netu,,,otprilike je tocno,,,a domobrani su ti prvi usli u dubicu i kostajnicu,,(sunjska pukovnija,),nisu gardijske brigade mogle sve pokrivati,,a SJP sisak je sa velebita usla u gracac,,,,spominjem 2 srbina,,,jedan je izvidjac od prvog do zadnjeg dana u brigadi i on je dobrovoljac,,,onaj drugi je mobiliziran jer prije akcije se tako popunjavalo ljudstvo,,,(i specijalna policija je cak vrsila mobilizaciju u pricuvni sastav,,),niti jednom rijecju ne spominjem  mrksica i specijalni korpus niti mogu potvrditi da je to bio on,,,,na tenku nije pisalo ko ga vozi,,znam samo da nisu bili hrvatski,,,mislim da to nije bio banijski korpus jer preko samarice im je bio najkraci put za izvlacenje,,a tud smo mi dosli,,,jedino ako su otisli prema zirovcu pa se vracali nazad,,jbg,neznam,,(jedan od razloga zasto sam dosao ovdje je bio da nadjem nekog sa druge strane ... a je tad bio tamo,,,al takvog jos nema,,,),,,sto se datuma tice,,vec sam sa ognjeslavom vodio polemiku oko toga,,,ja stvarno nemogu 100% tvrditi koji je bio datum,,,vidim da vi sve u detalje analizirate ali meni tad nije bilo do toga,,,vladao je kaos,,a i godine nose svoje,,,uglavnom,,znam sto sam vidio,,,sretniji bi bio da nisam,,,al jbg,,.ako hoces mogu ti u detalje to sve prepricat,,dio vec jesam na  temi "petrinja u ratu",

,inace je to i u hrvatskoj "tabu tema",,ne toliko zbog kolone nego zato sta je dvor pao dvaput,,a to malo hrvata zna,,jer o tome se neprica,,,svi spominj knin,,ovo drugo kao da se nije ni desilo,,,niko jos nije spomenuo" incident" sto se desio na ulazu u dvor sa unske strane,,isto su tenkovi u igri,,i sunjska pukovnija,,,,

2 bojna gromova je banijska brigada,,takvo i ime nosi,,(banijska oluja),,otud dosta srba ili onoh iz mjesanih brakova,,,tamo su mnogi isli  radi domoljublja ali i radi novaca,,,jer kad dobijes placu,,pa terensku,,to nisi mogao u nijednoj firmi zaraditi,, al zato su i bili od dubrovnika do sl,broda,,najmanje u svom gradu,,,uglavnom,,ako si htio ostati u sisku islo se ulokalne brigade...

Da nije ipak 125.brigada HV-a ušla u Dubicu ? Na Dubicu su išli oni,a ne sunjska pukovnija ?!

Što se tiče "incidenta" u Dvoru,jel to misliš na 7.8.kad je HV prvi put ušla u Dvor,tj.da li je istina da je 17 pripadnika HV tom prilikom zarobljeno i strijeljano u Matijevićima ?

Još sam čuo za jedan "incident" iz usta pripadnika HV-a da je kamion pun domobrana naletio na srpski tenk u Dvoru po noći,na pitanje tenkiste "koji ste" odgovoreno je "17 domobranska pukovnija Sunja",na to je tenkista reko "vas čekamo" i onda je ispalio granatu na kamion.Navodno je tom prilikom poginulo 20 domobrana.Kolko tu ima istine,i da li je uopće istina ?

nadam se da postoji neko na forumu koji cita ova nasa prepucavanja a da poznaje onaj kraj  pa da se ukljuci i kaze konacno nesto oko te stupnice,,,

Знате како, мислим да сте и један и други у праву, само сте нисте разумели,нисте изгледа током препуцавања простор посматрали из истог правца или шта већ. А кад нисте око једноставне ствари, тешко да ћете икад око нечег компликованијег ;)

ne daj Boze da se ja ista slozim s ustasom, Dvor NaUni ;)

Rade bi ja njega da gadam iz tenka pa da vidim onda kad

opali blizu njega da li bi pricao bajke kao sada sto lupa,

daleko njemu kuca bila od moje a bilo bi mi zadovoljstvo da takvog

sretnem nede na Samarici ;D

Kuvar, imas pravo ali osjetljiv sam na ustasko siktanje te ne mogu

ostati mir :) 

Ima puno toga vise, nego savjest  sto njega zulja ;D  kad vec trazi

nesto po Samarici nadam se da ce i naci-"pastetu"  :D

Bolje da dode u Matijevice pa moze malo da seta po poligonu,

uputicu ga ja pravo od Basravog vrela u Cerkezovac ;)  do tamo

nace koje "kinder jaje" barem  :P 

nego kad si tu Pankeru da te upitam sta mislis o ovome :[|

ali nemoj sada okolisati nego reci da te razumije celi svijet ;D

Zapalili 13 lampiona na Koranskom mostu za srpske vojnike

– Iskazujemo nezadovoljstvo što se rodbina pripadnika neprijateljske vojske okuplja ovako. Nismo protiv toga da pale svijeće na grobnim mjestima, ali ne dolikuje da se javno obilježava godišnjica njihove smrti. To je mučki napravljeno u 4 sata ujutro, u praskozorje - kaže Vjekoslav Car, predstavnik udruge Hrvatski domobran iz Karlovca, prosvjedujući protiv obilježavanja događanja na Koranskom mostu od 21. rujna 1991. godine.

Tijekom noći na subotu netko je na istom tom mostu ostavio crvene, bijele i žute ruže te 13 lampiona, obilježavajući tako godišnjicu pogibije, zbog čega je osuđen hrvatski branitelj Mihajlo Hrastov. Pravosudna trakavica trajala je dvadesetak godina, da bi naposljetku bilo ustanovljeno kako su rezervisti bili razoružani, odnosno da su ubijeni nakon bezuvjetne predaje. Karlovačni ipak i dalje Hrastova smatraju herojem koji je spasio Karlovac, a na same rezerviste gledaju isključivo kao na pripadnike neprijateljske vojske koji su zaustavljeni u namjeri da prijeđu most i okupiraju grad. 

– Rat su oni započeli. Ovo je njihova politička igra koja glasi: "Izgubi u ratu, pobijedi u miru". Sutra će tu biti ploča na ćirilici i protiv smo toga, jer se radi o oficirima JNA koji su trebali tenkovima ući u Karlovac – kaže Car, dodajući da je na koranskom mostu došlo do borbenih djelovanja i da su tako ti vojnici nastradali.

Desetak branitelja u subotu poslijepodne okupilo se na Korani i uklonilo ruže i lampione.

- Imaju groblja u Budačkoj Rijeci, u Krnjaku, pa neka tamo odaju počast svojim žrtvama. Ovo smatram kao provokaciju i duševnu bol - komentira Hrvoje Dugi, hrvatski branitelj.

Branitelji najavljuju da će sljedeće godine partolirati mostom 20. i 21. rujna riječima: "Ako smo mogli most braniti 1991., branit ćemo ga i danas".

Inex, 21.09.2013

nadem se da ti neces sljedece godine biti tamo i patrolirati  ;) :<>\

ako mene pitas ja bi postavio PMR-3 ili MRUD i to sto siri smjer djelovanja ;]\/

Знате како, мислим да сте и један и други у праву, само сте нисте разумели,нисте изгледа током препуцавања простор посматрали из истог правца или шта већ. А кад нисте око једноставне ствари, тешко да ћете икад око нечег компликованијег ;)

iz kojeg god ugla posmatras isto je,,,iz stupnice izlazis na trgove,,(gostiona na cosku,,mislim da jos radi,,),,ili obrnuto,,,pa to je cesta,,nije uopce zasluzila da bude predmet prepucavanja,,,osim ako je sa druge strane spodoba koja nema pojma sta prica al bitno da nesto brblja,,,

bdw,,hvala sto si se ukljucio,,,

Nije ovaj naš "drugar" Mig drugačiji od nas.

Niti će on nas ubjediti u svoje istine niti mi njega u naše.

Ipak tolika istrajnost u druženju sa krajišnicima na ovom forumu više govori o njemu nego o nama.

Zbog toga treba biti pažljiv sa njim.....nešto ga žulja.....

Obično to bude savjest.

nista me ne zulja kuvare,,a pogotovo savjest,,,nisam napravio nista cega bih se stidio,,a da jesam,,onda bi okajavao grijehe negdje drugdje,,.

moja ustrajnost u "druzenju"  govori o meni,,,,govori da mogu pogledat u oci i stisnut ruku dojucerasnjem neprijatelju,,, a to sto sam toliko dugo ovdje govori i o vama,,,znam da su srbi gostoljubiv narod i mnogo puta sam se uvjerio u to,,,pa cak i ovdje,,,

niti jednu ruznu rijec ovdje nisam dobio od srbina,,ili srbina krajisnika koji imaju razloga da mi je upute,,,nego me od pocetka napada neko ko bi htio biti srbin,,,i svojski se trudi,,,vi cete to mozda popusit,,al ja necu,,,kukavica jednom,,kukavica uvijek,,,

i takvom nikad necu pruzit to zadovoljstvo da me izbaci iz takta,,,

pozdrav,, :)

Sto ja mislim ,to je mozda malo nasiroko ali probacu nesto napisati .

Za rat i sukobe je potrebno imati na svim stranama ljude koji slicno razmisljaju . Samo sto svako razmislja negativno o drugoj strani . Tako imamo identicne ljude na svim stranama koji odmah na pocetku dana ne podnose drugu stranu . Bude se sa tiime ,dorucjuju  ,rucaju i veceraju i tako u kruga danima i godinama. Svi oni zive u vjeravanju,uvjeranju kako su oni i samo oni u pravu . Ako treba ubiti i dati svoj zivot samo kako bi bilo po njihovom . Bilo to selo ,grad ili drzava u kojoj zive . Nikad za nista ne priznati krivicu i nikada za nista ne popustiti ,pogotovo ako smijes to javno reci ,napisati ili uzvikivati .Tako se stvaraju sukobi ,sad da ne stavljam sto je definicija sukoba ,rata i svega ostalog . Kad tad ,sukob mora stati ,porazom ,dogovorom ,jednostavno neko mora biti porazen . To je za ove sto sam nabrojao "sveto pismo" , Ako se moze "galamiti ,galamicu" ,trazicu svaku priliku reci,napisati drugoj strani da ima jos ljudi koji pamte i pamte i tako godinama . Zasto ? Razlog jednostavan ,pa samo da se "digne kosa" protivniku u svakom mogucem trenutku . U ratu se gine ,iza poginulih ostaju porodice ,rodbina i "brat" po oruzju " . Jednostavno i logicno razmisljanje tih ljudi sto ja razumijem i podrzavam je cuvati i braniti ako se ikako moze ono za sto su izginuli njihovi najmiliji . To je ta "veza" sa njima (poginulima) . . U ovome slucaju imamo poginule "rezerviste" na Koranskom mostu i njihovu rodbinu ,na drugoj strani koja se protivi takvom nacinu obiljezavanja tog dogadaja imamo rodbimu ,prijatelje i ratne kolege koji pamte oko 300 vojnika i policajaca izginulih na tom podrucju ,vecinom 1991 . Oni pokusavaju sa ovakvim dogadjanjima ne zaboraviti iste . 

Tko je tu u pravu ? Vjerovatno ces doci do zakljucka u nastavku ove teme .

PROM-1 je broj jedan ,ali vrlo jednostavna za deminiranje ako znas kako i sto moras imati ,kad to napravis pomaknes je 10 metara pa kako bude :)

Da nije ipak 125.brigada HV-a ušla u Dubicu ? Na Dubicu su išli oni,a ne sunjska pukovnija ?!

Što se tiče "incidenta" u Dvoru,jel to misliš na 7.8.kad je HV prvi put ušla u Dvor,tj.da li je istina da je 17 pripadnika HV tom prilikom zarobljeno i strijeljano u Matijevićima ?

Još sam čuo za jedan "incident" iz usta pripadnika HV-a da je kamion pun domobrana naletio na srpski tenk u Dvoru po noći,na pitanje tenkiste "koji ste" odgovoreno je "17 domobranska pukovnija Sunja",na to je tenkista reko "vas čekamo" i onda je ispalio granatu na kamion.Navodno je tom prilikom poginulo 20 domobrana.Kolko tu ima istine,i da li je uopće istina ?

isao  je i dio sunjske,,otac mi je bio tamo pa znam,,,

za ovo prvo sam nacuo nesto,,al neznam detalje pa necu komentirati,,

ovo drugo si u pravu,,,ja sam cuo ovakvu verziju,,,evo ukratko,,

bila su 3 kamiona,,2 HV-a i jedan zarobljeni SVK-e ,,(plavi sa bijelim slovima ispisan SAO KRAJINA)..taj je isao prvi,,,krenuli su u dvor,,valjda nisu znali da je ponovo pao,,prolaze hrvatski zadnji punkt,,,zahvaljujuci prvom kamionu prolaze srpsko mitraljesko gnijezdo pored ceste i  dolaze direktno pred tenk,,,zapovjednik izlazi iz kamiona,,na cesti ga ceka srpski oficir,,salutiraju jedan drugom,,pruze si ruke i tek onda shvate ko je ko,,,,,tad nastaje kaos,,srbi okruzuju kamione i pucaju kroz ceradu,,,bilo je oko 20-tak mrtvih,,malo nevjerovatna prica,,al eto,,u sisku se malo zna o tome,,,sve mi je ispricao  jedini prezivjeli iz prvog kamiona,,spasio se skocivsi u unu,,a direktno se veze na ovu temu jer je bio srbin u HV-u,,(mozda ga cak i poznajes jer zivi tamo negdje na tvom dijelu zelenjaka,,)

Sto ja mislim ,to je mozda malo nasiroko ali probacu nesto napisati .

sada red i na mog Pankera te cu odmah reci da sam ocekivao nesto kracu verziju

od tebe ali koncept je onakak kakav sam i predpostavljao ;)

Blizu si istine ali odlutas uvjek malo te okrenes na svoju stranu bas kako i sam rece na pocetku :)

jer normalno je ne popustiti i priznati sebi da druga strana ima ponekad i u necemu pravo.

Volim kod tebe sto ljepo to "upakiras" te serviras dok je toplo ali ako vec navodis "sveto pismo" onda

barem neki stvari ne bi smio mjesati kao sto su ljudi ili sta vec podrazumjevas ti licno pod ljudima.

Da smo imali imalo koncepciju razmisljanja i stavova kao vi hrvati sta mislis gdje bi ste vi hrvati danas

bili poslje `45 ;)  ali otom potom Pankeru :]](znam vec tvoj odgovor-opet 2WW ;D )

Mi brzo oprastamo i zaboravljamo zato smo tu gdje jesmo jer pogledaj  samo RS kako po njoj

ustase i mundosi dizu spomenike pred nosom Srbima a ne da kriomice pale neke svijece.

Ako svijece i to malo cvijeca smeta jedan dan u godini onda prepustam da svi sami odgonetnu

kako je to zivjeti pod takvim tutorom kao sto je hrvtaska.

Ali sve je to demokraski; sto rece sudija Haskog Tribunala:

" kada ste vidjeli da Vas u hrvatskoj ne zele, zasto se niste pokupili i otisli u Srbiju?" ::)

Tko je tu u pravu ? Vjerovatno ces doci do zakljucka . ;)

sada red i na mog Pankera te cu odmah reci da sam ocekivao nesto kracu verziju

od tebe ali koncept je onakak kakav sam i predpostavljao ;)

Blizu si istine ali odlutas uvjek malo te okrenes na svoju stranu bas kako i sam rece na pocetku :)

jer normalno je ne popustiti i priznati sebi da druga strana ima ponekad i u necemu pravo.

Volim kod tebe sto ljepo to "upakiras" te serviras dok je toplo ali ako vec navodis "sveto pismo" onda

barem neki stvari ne bi smio mjesati kao sto su ljudi ili sta vec podrazumjevas ti licno pod ljudima.

Da smo imali imalo koncepciju razmisljanja i stavova kao vi hrvati sta mislis gdje bi ste vi hrvati danas

bili poslje `45 ;)  ali otom potom Pankeru :]](znam vec tvoj odgovor-opet 2WW ;D )

Mi brzo oprastamo i zaboravljamo zato smo tu gdje jesmo jer pogledaj  samo RS kako po njoj

ustase i mundosi dizu spomenike pred nosom Srbima a ne da kriomice pale neke svijece.

Ako svijece i to malo cvijeca smeta jedan dan u godini onda prepustam da svi sami odgonetnu

kako je to zivjeti pod takvim tutorom kao sto je hrvtaska.

Ali sve je to demokraski; sto rece sudija Haskog Tribunala:

" kada ste vidjeli da Vas u hrvatskoj ne zele, zasto se niste pokupili i otisli u Srbiju?" ::)

Tko je tu u pravu ? Vjerovatno ces doci do zakljucka . ;)

Znaci ispada greska sto se nije 45 g. napravilo to sto si napisao . Hm.. sad cu ja opet po svome ,kojim Hrvatima ,"krivim " ili svi "put pod noge . Dali bi bar mogli doci staviti cvijece oni kojima su rodbina ,porodica i prijatelje bili u partizanima gdje poginu oko 65 000 Hrvata ? 

Znaci ispada greska sto se nije 45 g. napravilo to sto si napisao . Hm.. sad cu ja opet po svome ,kojim Hrvatima ,"krivim " ili svi "put pod noge . Dali bi bar mogli doci staviti cvijece oni kojima su rodbina ,porodica i prijatelje bili u partizanima gdje poginu oko 65 000 Hrvata ? 

dobro Pankeru, nemoj odmah da se ljutis  pa ako mene licno pitas bila je greska sto to  se nije

rijesilo `45 ali opet napominjem ne sve ali (uvijek ovo ALI ;) ) po uzoru na hrvtasku mozda svesti

na neki prihvatljivi postotak kao sto je to uradeno s Srbima u NDH  8)  ( bio bi to dvocipreni broj a ne

jednocifreni kao sto je slucaj s Srbima, da ne svatis pogresno ).

E, sad ovo drugo malo je tesko definirati i razluciti a narocito bi se dalo polemizirati ta tvoja

brojka od 65 000 hrvata :[| ;

-jel mislis na hrvate prije `43 ili poslje kad su prebjegli iz ustasa

-i mislis li u toj brojki prepisati i one Srbe iz hrvatske (kako ono volite reci hrvatski Srbi)

-a na kraju; ko Vam odrazava i pali svijece te nosi cvijece na te grobove poginulih "hrvtaskih" partizana

Iskreno receno, bas nisam imao prilike vidjeti po hrvtaskim selima toliko spomenika i grobova

"hrvtaskim" partizanima kao po srpskim 8)  ili opet grijesim :mellow:

I samo jedno pitanje ako moze, ali budi jednostavan nemoj opet duziti-molim te;

a jesu li ti koji su postavili cvijece i svijece na Koranskom mostu "krivi" ili "svi put pod noge"

Vidis za diskusiju je potrebno dvoje bas kao i za rat te svako brani svoj stav i podjednako snosi

odgovornost i krivnju za njega osim u slucaju hrvata, naravno. Lako je sada kad imas svoj ostvareni cilj pred sobom,

kad imas drzavu koja te podupire i stiti te najlakse je poslje bitke biti General ali zasto to niste pricali i udarali

u tamburu davno prije pa da se to rijesi jos daleke `45 pa danas  se mi nebi prepucavali niti bi se danasnji

narastaji mrzili.....

Trebamo se izgleda pomiriti te zaboraviti sve sto je ucinjeno Srbima, jednom radi brastva-jedinstva a sada kako

vidim radi demokracije a kad ce to uciniti hrvati ???? NIKAD

Pa zasto da onda Srebi budu drugaciji od Vas i zasto mi 3x  a Vi ni jednom :[|

Puno pitanja ali malo pravih odgovora a vjerojatno sve je to glupost (lupa Zeljo  :rolleyes:  ) samo zasto da ako su moji

ispastali i ginuli svaku generaciju da opet prozivljava te prolaze kroz sve to moja djeca samo zato jer imaju

Srpsku krv i korijene >:(

Sada sam vala razduzijo da nemam volje narednih par dana pisati :]]

Uvijek ima puno pitanja i odgovora . Pa da idemo nekim redom . Koliko je ljudi napustilo 45. g. Hrvatsku ? To bi trebalo naci,taj podatak ,ja ga trenutno ne znam . Treba traziti po netu ,vjerovatno ima svakakvih podataka . Sto se tice partizana i poginulih to smo vec nekoliko puta "pretresli" ,ja pisem ono sto sam procitao ,jel ima istine ili nema u tim knjigama je opet za diskusiju .

Ako se cijeli narod stavlja pod neko ime u ovom slucaju "ustasa" ,onda je moguce bilo prelazaka na partizansku stranu . Ako se pod tim pojmom "ustasa" smatra samo onaj koji je to stvarno i bio ,onda mogu reci da se na "prste jedne ruke" mogu prebrojati ti "prebjezi" u partizane . Puno veca vojna formacija u to vrijeme se zvala Domobran i tu imamo puno prelazaka .

Ovo dalje ne znam sto bi i napisao ,sve si ti rekao i slazem se sa time ,za sve je potrebno dvoje pa tako i za sukob i rat . Ti kao persona bi bio zadovoljan stanjem sa kraja 1991 . Moja perosna nije bila zadovoljna . Situacija se promjenila tih nekoliko godina i ti vise nisi zadovoljan . Hoce li se to ikad poboljsati ili promjeniti u tvoju korist to ne znam .znam samo da bi se onda ostvarilo to tvoje rijesavanje iz 45 . Jeli to izvodivno, ja u to trenutno ne vjerujem ,gledajuci sadasnje stanje i okolnosti .

Ti kao persona bi bio zadovoljan stanjem sa kraja 1991 . Moja perosna nije bila zadovoljna . Situacija se promjenila tih nekoliko godina i ti vise nisi zadovoljan . Hoce li se to ikad poboljsati ili promjeniti u tvoju korist to ne znam .znam samo da bi se onda ostvarilo to tvoje rijesavanje iz 45 . Jeli to izvodivno, ja u to trenutno ne vjerujem ,gledajuci sadasnje stanje i okolnosti .

izvini Pankeru ali malo si se zajebao u koracima, moja malenkost nije zadovoljna stanje 1991 ;)

Sve je moguce bas kao sto i Vama nije bilo moguce poslje `45 da imate opet svoju NDH -malo

u drugacijem pakovanju ali sadrzaj potpuno identican ;D  i jos kad tome dodoas, vecu nego ikada ::)

Niko ne zna sta nosi sutra pogotovo u ovo turboletno vrijeme kad Veliki brat pici kao Setebandjere

pa vec ste poceli s njime malo guzvati :)

znam samo da bi se onda ostvarilo to tvoje rijesavanje iz 45

i ovdje imas opet gresku u koracima samo ne znam kako da je sagledamo :[|

kao srecu ili propust i manu ali time ce se zamarati novi narastaji i nadam se

da ce imati vise znanja, srece i pameti neko ovi sadasnji i prosli :]]

bas mi je drago da si postavio ovu temu,,,

covjek koji je bio samnom u vodu bio je srbin,(mobiliziran je u oluju,,, ,izjbjegao je iz petrinje i ostao u sisku,,,nikad ga nisam pitao zasto nije ostao tamo,,,,radio je u sisku pa mozda radi posla,,neznam,,njegovu kucu nisu samo spalili,,nego su i temelje iscupali i sve poravnali,,,

da stvar bude bolja,,porijeklom je iz dvora,,gdje su mu tata i brat bili u uniformi SVK-e...vidio sam da mu nije bilo svejedno,,najvise ga je bilo strah da ga ne uhvate srbi,,(znao je u sali reci" da nas dvojicu uhvate ja bi duplo vise najebao jer sam njihov,,",,,)..i molio je boga da se ne sretne sa ocem i bratom,, drugi srbin kojeg znam mi je bio brigadni izvidjac,,,ljudina od 1,95 m ,,sa iskustvom izvidjaca iz JNA,,,on je odrastao u sisku i tu je i ostao,,,od njega nisi mogao cuti ni rijeci,,samo je sutio,,taj je vise vremena u ratu proveo s one strane linije,,bas opak lik,,nije se odvajao od puske ni kad spava,,,

slobodno mogu reci da mi je zivot ovisio o dva srbina,,,jedan me vodio kroz minska polja a drugi mi je cuvao ledja,,,

potpuno neistinit tekst,,,,gromovi su bili gardijska brigada,,znaci profesionalci,,,

u gromove se nije mobiliziralo,,tamo se islo dobrovoljno,,,

1,bojna,,crne mambe,,,stacionirana u dugom selu,,(zagreb,),

2 bojna,,banijska oluja,,stacionirana u sisku,,,

3,bojna,,banska legija,,,stacionirana u karlovcu,,,

te tri bojne nisu imale nikakvih dodirnih tocaka jedna s drugom,,taj tip nikako nije iz dugog sela mogao znati nacionalni sastav 2 bojne,,to su gluposti,,,,a u oluji je najvise gubitaka imala 2 bojna,,s tim da je poginuo zapovjednik bojne skupa sa svojim vojnicima,,,nema nijedan nestali a kamoli 200 kao sto navodi doticni gospodin,,,

a u akciji una najvise je stradala 1 bojna kod dubice i tu ima 5 nestalih koji se tako vode i danas...

a postavljena slika je iz knina u kojem gromovi uopce nisu bili,,,

bas me zanima kako prodje ta druga

reakcije na KERUMOVU uvredjivu izjavu o srbima,,,

OKO DESET TISUĆA SRBA BORILO SE U HRVATSKOJ VOJSCI NAŠA DOMOVINA I Jovan je branio Hrvatsku Nesporno je kako su se u Domovinskom ratu tisuće hrvatskih Srba othrvale zovu nacije, a odazvale se zovu napadnute domovine Hrvatske. Kronološki gledano, prva žrtva Domovinskog rata bio bi Goran Alavanja, kojega su teroristi ubili kod Obrovca, no njegovo se ime prešućuje zbog srpske nacionalnosti piše DAMIR PILIĆ

Te studene noći sa 22. na 23. studenoga 1990. godine hrvatski policajac Goran Alavanja sjedio je u policijskom automobilu MUP-a Republike Hrvatske, parkiranom na cesti iznad Obrovca, u srcu pobunjene Krajine, skupa s policijskim inspektorom Stevanom Bukaricom i policajcem Jovom Graovcem.

Vani je bilo nevrijeme i snažno jugo, što je trojici mupovaca vjerojatno smanjilo vidljivost pa nisu na vrijeme uočili skupinu maskiranih terorista koji su se oko dva ujutro prišuljali s prednje strane automobila i zapucali po njima iz strojnica. Goran Alavanja je pogođen sedam puta i, za razliku od Bukarice i Graovca, nije preživio. Prva žrtva Domovinskog rata?

U kronološkom smislu, da. Službeno se, međutim, prvim poginulim hrvatskim braniteljem smatra redarstvenik Josip Jović, koji je stradao na Plitvicama, na “krvavi Uskrs”, 1. travnja 1991. Iako je matematički sasvim jasno koja se tragedija dogodila ranije, Goran Alavanja je nekako izmaknut iz kolektivne svijesti hrvatskog naroda. Nažalost, sva je prilika da razlog tome leži u činjenici što je tada 27-godišnji Alavanja po nacionalnosti bio - Srbin.

Naime, u ona je vremena, a ta vremena očito vladaju još uvijek, barem sudeći po izjavama gradonačelnika Splita, bilo “nezgodno” da prva žrtva velikosrpske agresije na Hrvatsku bude baš Srbin, kao da bi ta činjenica Alavanjina podrijetla umanjila velikosrpski zločin ili kao da će se priznavanjem Gorana Alavanje za prvoga poginulog hrvatskog branitelja - barem organiziranim sjećanjem na njegovu pogibiju u odori hrvatske policije - umanjiti veličina žrtve Josipa Jovića.

Dakako, Goran Alavanja nije jedini Srbin koji je u Domovinskom ratu bio na hrvatskoj strani. Što god splitski gradonačelnik danas lupetao, nepobitna je činjenica da su stotine, pa i tisuće Alavanjinih sunarodnjaka stale u tim trenucima uz Hrvatsku, iako su s druge strane nišana bili “njihovi”.

Sveto Dalmatinski

dom02.jpg  Majka Gorana Alavanje na sinovom grobu

U Splitu je tako poznat slučaj hrvatskog branitelja srpske nacionalnosti Svetozara Jovanovića, poznatijeg kao Sveto Panker, kojemu su - dok je sa suborcima iz Četvrte gardijske brigade bio na terenu - naoružani pripadnici HV-a upali u stan na Mertojaku i bespravno ga prisvojili: punih 13 godina Jovanović je strpljivo čekao da mu se stan isprazni, spavajući po podrumima i “kaićima”, odbijajući sve nagovore i savjete suboraca da mu oni oružjem vrate stan.

U Šibeniku je, pak, poznat primjer starijeg vodnika JNA Željka Baltića, zapovjednika topničke baterije na šibenskom otoku Žirje, koji je u kritičnim trenucima prešao na hrvatsku stranu, skupa s topovima - koje je odmah okrenuo protiv brodova YU mornarice - te se mnogi šibenski branitelji danas slažu da su upravo Baltićevi topovi sa Žirja odigrali veliku ulogu u obrani Šibenika. Umirovljeni šibenski profesor Ivo Livaković u knjizi “Oba su pala” donosi i Baltićevu izjavu iz tih vremena:

- Ja jesam vojnik i položio sam vojničku zakletvu, ali nikad ne bih upotrijebio oružje protiv ovog naroda na Žirju, a niti bih ikada dozvolio da drugi to oružje dobiju i tuku hrvatski narod. Znamenit je i primjer braće Predraga i Nenada Gagića, vukovarskih Srba koji su se odmah uključili u obranu Vukovara. Prethodno su otišli svom ocu Vukašinu da mu kažu kako su naumili boriti se za Hrvatsku, na što im je starac odvratio: “A djeco, za koga ste drugog mislili? Domovina vam je napadnuta, izvolite je braniti.”

Aco Vukovarski

Priča postaje to zanimljivija ako se zna da je stari Vukašin Gagić bio - pravoslavni pop, što je samo ilustracija nepobitne istine da ne samo što nisu svi hrvatski Srbi sanjali o velikoj Srbiji i ustali protiv Hrvatske, nego da ni svi pravoslavni svećenici nisu huškali svoju pastvu protiv katoličke braće/susjeda.

Ipak, vjerojatno najpoznatiji slučaj jest onaj vukovarskog Srbina Aleksandra Jevtića koji se nakon pada Vukovara i sam našao zarobljen u srpskom logoru Stajićevo, gdje ga je prepoznao njegov nekadašnji oficir iz JNA i začudio se što on tu radi, kao Srbin, među zarobljenicima, ponudivši mu da njega i druge zarobljene Srbe prebaci u drugi dio logora, gdje je prema zarobljenicima vladao blaži tretman.

Jevtić mu je na to pokazao nekoliko desetaka Hrvata, rekavši za njih da su također Srbi, čime im je umnogome olakšao uvjete boravka u logoru, a neke sigurno i spasio od smrti: o tome su, kao i o braći Gagić, lani u “Latinici” svjedočili neki od preživjelih vukovarskih branitelja: Zoran Šangut, Stanko Zadro (brat pokojnog Blage), Predrag Matić Fred i drugi, na čiju je inicijativu Jevtić za svoj podvig nedavno i odlikovan od predsjednika Mesića.

dom03.jpg  Golubice mira u Vukovaru

U istoj “Latinici” prikazan je i razgovor sa građevinskim radnikom Boškom Kršićem, bosanskim Srbinom koji je dio radnog vijeka proveo u Hrvatskoj, ali je već 1979. otišao kao gastarbajter u zapadnu Europu, gdje ga je i zatekla velikosrpska agresija na Hrvatsku: čovjek se nije ni trenutka dvoumio, nego se odmah vratio u Hrvatsku i stavio na raspolaganje Hrvatskoj vojsci.

Upravo Kršićeve riječi vjerojatno najzornije oslikavaju dominantni doživljaj velikog broja Srba u Hrvatskoj koji su 1991. stali uz svoje hrvatske prijatelje, a protiv tenkova i aviona svojih sunarodnjaka: - Ja sam se vratio ovdje, jer u Hrvatskoj sam ostavio svoju mladost. Ja ovu državu volim. Ja sam tu došao kao dijete u opancima, tu sam sve stekao u životu, prijatelje, tu sam boravio, tu sam radio, tu sam ostario, tu ću i umrijeti.

Koliko god to danas nekome smetalo, nesporno je kako su se u Domovinskom ratu tisuće hrvatskih Srba othrvale zovu svoje nacije (odnosno njezine ekstremne i fašistoidne političke elite), a odazvale se zovu svoje napadnute domovine Hrvatske. Ako se zbog ičega moramo sramiti izjava našega gradonačelnika, onda je to zbog ovih ljudi.

izvor,,

slobodna dalmacija,,

mene   zanima koja je to po njihovom  vidjenju 'prava' strana u ovom medjunacionalnom sukobu prilikom raspada drzave   u kojoj smo svi zivjeli ? inace su ovakvi tekstovi totalni promasaj, pa bilo je jednih i drugih i trecih u JNA,  bilo je i Hrvata u vojsci RSK , i sta sad, treba tim mahati kao nekim argumentom ?

mene   zanima koja je to po njihovom  vidjenju 'prava' strana u ovom medjunacionalnom sukobu prilikom raspada drzave   u kojoj smo svi zivjeli ? inace su ovakvi tekstovi totalni promasaj, pa bilo je jednih i drugih i trecih u JNA,  bilo je i Hrvata u vojsci RSK , i sta sad, treba tim mahati kao nekim argumentom ?

svaki sudionik dogadjaja ce reci da je njegova strana" prava",,.rijetko koji pojedinac ce reci da se borio na krivoj strani,,,mozda to neki i misle,,ali priznati nece sigurno,,,,nebitno o kome se radi,,,srbinu ili hrvatu,,,

meni je sasvim logicno da npr,srbin iz siska ostane u svojoj kuci i prikljuci se vojsci da je brani,,,a ne da ode u petrinju pa puca na tu istu kucu u kojoj je do jucer zivio,,,(iako ih je bilo i takvih,,),,,isto tako mislim i za hrvata iz petrinje,,samo obrnuto,,,

tekst nije namjenjen da sluzi kao argument nego se uklapa u temu,,,nekima je mozda bolna,,ali zasto se nebi pricalo i o tome,,,

N.N., Umirovljeni pripadnik četvrte gardijske brigade, po nacionalnosti Srbin

Da komentiran Keruma, ovo šta je reka za Srbe? Ne znan šta bi reka, možda ga je najbolje opisat ka apsurd. Ne znan jesan ti kad priča, ali ja ti njega znan od prije rata. Keruma, e. Znaš oni njegov prvi dućan na Brdima, eno ga još tamo? E, ja san osoba koja mu je prije rata svako jutro dovozila smrznutu robu, tad san radija za “Frikom PKB”. Šta je PKB? Prehrambeni kombinat Beograd. I moran reć, tad smo imali korektan odnos: on je bija mali Mujo šta ima dućan, a ja san bija mali Mujo šta mu je vozija sladoled. Sad mene zanima, kako mu onda nije smeta srpski sladoled?

Otkad san bija u Četvrtoj brigadi? Od početka do kraja, boga ti, samo san s Maslenice izosta. Treća bojna, je. Stavi mi to, da san bija Treća bojna. Jesi stavija? Zašto san iša u Gardu? Love do blata, ko ne bi iša. Ma dobro, sad sam ciničan, ali stvarno mi smeta šta danas ispada da smo u rat išli radi para. U ton momentu, u startu, išli smo ne znajući ni oćemo li doć kući, a kamoli za plaću. Kad san iša u rat, nisan ni zna da će bit plaća. A da ima smeća šta se prošvercalo u branitelje - ima. Ja san prvi da se objavi Registar...

Kako je bilo bit Srbin deves prve u Splitu? Znaš šta ću ti reć: ja ne znam jesan li ja priglup, ili šta, ali stvarno nikad nisan ima problema šta san Srbin, ni u ratu. Pogotovo u Gardi, nikad nisan osjetija nikakvo sumnjičenje. Mislin, bilo je likova kojima si lega i kojima nisi lega, ali to nije imalo veze s tin. Momci su bili korektni, fer. Eto, sićan se jedino kad se moj prijatelj N. naša s nekim susidima iz mog kvarta, pa su u priči došli i do mene, pa je N. reka da smo u istoj satniji, a oni su onda pitali je li ga straj od mene, a on je popizdija na njih, reka in je da se osjeća sigurniji sa mnom nego sa njima...

Zašto san iša u Gardu? Ti znaš da je moj odgovor uvik isti: je li bolje potirat smeće od kuće ili čekat da ti dođe? Ja san u Splitu rođen, tu san odrasta, moj je mentalitet iz ovog neba, moje navike... Misliš to šta su s druge strani bili Srbi? Meni je bilo irelevantno ko je s druge strane, bilo mi je važno šta je s ove strane...

Je l’ se sićan kad je Tuđman reka da fala Bogu šta mu žena nije Židovka ni Srpkinja? Kako ne. Pa ja mislin da je to sve i počelo od Tuđmana, i ne samo to, nego i lopovluk, kriminal, privatizacija...

Je l’ me ova Kerumova izjava podsjetila na tu Tuđmanovu? Znaš šta ću ti reć: ja iman isto viđenje njih dvojice, majke mi. Za njih se oba može reć: “Moralno načelo ti je nemoralno!” Ja ne mogu svatit kad neko kaže da su svi Srbi ovakvi ili svi Hrvati onakvi. Pa mi smo kod Trebinja slušali priko motorole, a to je bija četvrti ili peti misec 1992., razgovore radioamatera iz Crne Gore, di su masu njih u međusobnon razgovoru osuđivali napad na Dubrovnik. Sićan se kad je jedan Crnogorac reka drugome da je grehota bacit i kamen na Dubrovnik, a kamoli bombe...

Ali nisu Kerum i Tuđman jedini. A di je biskup Štambuk i ona njegova izjava da predsjednik Hrvatske mora bit katolik?! Pa on da je imalo intelektualac, to nikad ne bi javno reka, ako i misli tako...Opet ti o Kerumu. A šta ću ti više reć? On je degradacija svega mog truda, muke, želje i nadanja u životu da će Hrvatska bit ono za šta san se ja borija. Iman li poruku za njega? Ja sam svoje u tebe kupija

meni je sasvim logicno da npr,srbin iz siska ostane u svojoj kuci i prikljuci se vojsci da je brani,,,a ne da ode u petrinju pa puca na tu istu kucu u kojoj je do jucer zivio,,,(iako ih je bilo i takvih,,),,,isto tako mislim i za hrvata iz petrinje,,samo obrnuto,,,

Ti u biti misliš da su Srbi trebali branit Hrvate od Srba,a Hrvati Srbe od Hrvata ?  ;D