Sign in to follow this  
BANIJA 79

Dinara 1995.

Recommended Posts

Moji snimci sa Dinare. Ja ih nemam ali sam ih vidjam na netu. Na svim snimcima, izuzev treceg po redu se spec. jedinica MUP-a. Rejon Uništa, Veliki bat, Klekovača ili tako nešto, ostale sam zaboravio.

иако није све било како треба,имам велико поштовање за момке који су били у ВРСК

ко ли је остао без оне значке (шаховнице)хе,хе

jbg momci su branili neodbranjivo ....nažalost...čak su  zadnje dane RSK poslane snage na Dinaru radi odsudne odbrane...postoje i ti snimci....živo me zanima da li su se ti momcu uspjeli izvući i na koji način....

jbg momci su branili neodbranjivo ....nažalost...čak su  zadnje dane RSK poslane snage na Dinaru radi odsudne odbrane...postoje i ti snimci....živo me zanima da li su se ti momcu uspjeli izvući i na koji način....

Onako kako su poslani, bilo je neodbranjivo. Inače, mnogi su se izvukli, a mnogi i nisu. Ekshumacije tog terena su vršene godinama nakon rata. Zadnjih dana su vršene pripreme za hrvatski napad i bilo je teško, po svjedočenju boraca koji su preživjeli to. Spominjao se i zajednički kontranapad sa VRS tih dana, ali od toga očito nije bilo ništa!

Inače, naši ljudi su tih dana ginuli na položajima sve od Medenog brda, ispod Velikog Bata pa do Brezovca,Risovca, Hajdučkog kuka,Igle...

Onako kako su poslani, bilo je neodbranjivo. Inače, mnogi su se izvukli, a mnogi i nisu. Ekshumacije tog terena su vršene godinama nakon rata. Zadnjih dana su vršene pripreme za hrvatski napad i bilo je teško, po svjedočenju boraca koji su preživjeli to. Spominjao se i zajednički kontranapad sa VRS tih dana, ali od toga očito nije bilo ništa!

Inače, naši ljudi su tih dana ginuli na položajima sve od Medenog brda, ispod Velikog Bata pa do Brezovca,Risovca, Hajdučkog kuka,Igle...

Kontranapad VRS je bio par sedmica poslje i ustaše su imale goleme gubitke....zašto do toga nije došlo ranije i zašto VRS nije branila taj front sa jačim snagama....vjerovatno zbog politike i dogovora ranijih godina....jednostavno Krajina je morala biti uništena i prepuštena Hrvatima jer tako je zapad tražio...a mi smo bili nemoćni kao i uvjek....

2 hours ago, pljesevica said:

Da,ali......brigadu MUP-a RSK povlace s linije ispred Grahova i vracaju je u Knin.Gdje uvjezbava strojevi korak za paradu na Slunju.

Ma bilo je u to vrijeme puno neogičnih poteza, ali kad se sa ove distance sve to pogleda sve je onda jasno kako i zašto.......Mrkšić je  bio na dogovoru u BG u generalštabu VJ pred Oluju u tu je dogovoreno na koji način oslabiti reakciju SVK i njenog rukovodstva u napadau HR koji je bio za očekivati.....prvenstveno se najviše dogovaralo o tome kako izvući ratnu tehniku iz RSK....što je sa velikim uspjehom na kraju i izvršeno....od evakuacije RV i PVO, do evakuacije sve bolje borbene tehnike koja je manje više bila svrstana u famozni onaj korpus specjalnih jedinica ili kako se već zvao.....pa do toga na koji način bušiti i onespsobiti naredbe vrhovnog komandanta SVK....a to je bilo veoma lako izvršiti znajući da su većina vojnog komandnog kadra bili postavljeni od strane Slobe i da su igrali onako kako je on zahtjevao...

1 hour ago, NoviGradVRS said:

Ma bilo je u to vrijeme puno neogičnih poteza, ali kad se sa ove distance sve to pogleda sve je onda jasno kako i zašto.......Mrkšić je  bio na dogovoru u BG u generalštabu VJ pred Oluju u tu je dogovoreno na koji način oslabiti reakciju SVK i njenog rukovodstva u napadau HR koji je bio za očekivati.....prvenstveno se najviše dogovaralo o tome kako izvući ratnu tehniku iz RSK....što je sa velikim uspjehom na kraju i izvršeno....od evakuacije RV i PVO, do evakuacije sve bolje borbene tehnike koja je manje više bila svrstana u famozni onaj korpus specjalnih jedinica ili kako se već zvao.....pa do toga na koji način bušiti i onespsobiti naredbe vrhovnog komandanta SVK....a to je bilo veoma lako izvršiti znajući da su većina vojnog komandnog kadra bili postavljeni od strane Slobe i da su igrali onako kako je on zahtjevao...

vama je ratna tehnika bila bitnija od spašavanja civila ...de mi reci kojim putem je izvučena tolika ratna tehnika a sami kažete da su svi putevi bili zakrčeni vozilima civila ;) što je otežavalo samo povlačenje prema Dvoru i dalje prema srbiji.

Uput da ti spomenem ako si zaboravio..nijedno vojno vozilo nije napustilo Hrvatsku cestom kroz Sisak i na autoput do srbije...sva ta vojna tehnika i vozila su išla putevima prema Dvoru ( govorim o vojnoj tehnici s područja Petrinje , Gline , Kostajnice , Topuskog , Vojnića .. )

Just now, NoviGradVRS said:

Ma sve su znali kada ce i sta biti,a nisu ni jedno drvo oborili na cesti,bar toliko da ometu neprijatelja.Svaka cast Banijcima,Kordunasima i jos ponekim svjetlim primjerima.

18 minutes ago, pljesevica said:

Ma sve su znali kada ce i sta biti,a nisu ni jedno drvo oborili na cesti,bar toliko da ometu neprijatelja.Svaka cast Banijcima,Kordunasima i jos ponekim svjetlim primjerima.

Ma bilo je otpora na svim područjima,a li šta to vrijedi kad je sama komanda sa izdajnikom Mrkšićem već sve bila spakovala za transport i onemogućavala SVK da djeluje po neprijateljima tamo gdje je i mogla da djeluje.....pošto su moji iz Like, znam da je i tamo bilo poštenog otpora...čak što više u prvom ustaškom napadu naši s enisu pomjerili ni milimetra a ustaše su imale dobre gubitke na tom pravcu.....osipanje linija je počelo onog treba kada je došla zapovjest sa povlačenjem civila a samim tim ni vojska više nije imala šta da brani......da ne pričamo o želji pilota sa Udbine da krenu i da djeluju po ustaškim ciljevima ali i to im je bilo onemogućeno i naređeno je izvlačenje i preleti u RS......da se moglo bolje braniti jeste moglo se....koliko bi sam SVK izdržala napade ustaša i balija to je teško znati....ali sa nekom pomoći sa strane iz RS ili Srbije sigurno bi se moglo nešto više napraviti ali jednostavno to je bilo nemoguće za očekivati zbog već ranije odrađenih dogovora i pregovora na relaciji Franjo/Slobo....

Pericemali......nisi toliko mali da ne znaš da se Srbija piše sa velikim S.

Nemoj da imamo pogrešno mišljenje o tebi.....na primjer da to radiš namjerno.

Na primjer ja da sam neki šef poslje ovog upozorenja dobio bi nogu u guzicu sa foruma.....za vazda.

kuvar iz tvojih usta umoje ushi :) 

ocigledno je da je to namjerno uradio jer je sva druga mjesta napisao velikum slovima

druga je stvar kad neko napise sve malim slovima i ne mari za interpunkciju (kao recimo ja) jer smo vec oguglali na to od dugogodisnjeg piskaranja po netu pa mi je ovo pisanje skoro kao zivi razogovor

Vidim da su tu dosta kuka o izdaji. Ako je i bilo izdaje ne znam u čemu je problem.

Poznato je da za jednog vojnika na prvoj liniji rade sedmorica u pozadini. Dakle dostava goriva hrane, municije, raznih MTS-a, vojska u pričuvi itd itd da ne nabrajam.

Također je tu zapovjedni kadar i političke,odnosno obavještajci i obavještajne igre. Dakle to što su Hrvati uspiti pridobiti ili kupiti pojedince ili veći dio vašeg rukovodstva je naš uspjeh i vaš poraz. Niste bili jedinstveni mi jesmo i to je to.

Ista stvar s Karadžićem u BIH. Dali smo mu naftu i lovu uz obećanje da neće vama pomoći kada mi napadnemo i toga se je držao. Nije pomogao ni metkom u Bljesku i Oluji.

Izvidjac u linkovanom postu spominje kako su jedinice u odbrani Dinare pred Oluju bile objedinjene u TG, a da je iz 92. , 2. i 75.brigade izvlačeno ljudstvo za dodatnu popunu grupe. E sad, 25. i 26.07. na Dinari gine ukupno 17 boraca(5 prvog, 12 drugog dana) i svi uglavnom iz 2.i 75.brigade.Bosansko Grahovo se u tom momentu i dalje držalo, tako da me zanima jesu li ovi položaji gde su Hrvati udarili 25.i 26. bili u rejonu Uništa, ili dublje u našoj teritoriji ili južnije/severnije odatle?

HV pocinje operacije 29.11.1994. na Dinari.VRSK nije poduzela ni jednu ozbiljnu oeraciju odbrane.A zna se sta biva padom platoa Dinare. Tek pred pad Grahova Celeketic lafo trazi pomoc od Milovanovica,kao da bi vrati Sator i dio Dinare.Smijesno!

12 hours ago, pljesevica said:

HV pocinje operacije 29.11.1994. na Dinari.VRSK nije poduzela ni jednu ozbiljnu oeraciju odbrane.A zna se sta biva padom platoa Dinare. Tek pred pad Grahova Celeketic lafo trazi pomoc od Milovanovica,kao da bi vrati Sator i dio Dinare.Smijesno!

pa ne bi ja krivio SVK za pad Grahova i Glamoča.....tu je zakazala VRS......

On 2/28/2016 at 10:54 PM, UskokPoskok said:

Vidim da su tu dosta kuka o izdaji. Ako je i bilo izdaje ne znam u čemu je problem.

Poznato je da za jednog vojnika na prvoj liniji rade sedmorica u pozadini. Dakle dostava goriva hrane, municije, raznih MTS-a, vojska u pričuvi itd itd da ne nabrajam.

Također je tu zapovjedni kadar i političke,odnosno obavještajci i obavještajne igre. Dakle to što su Hrvati uspiti pridobiti ili kupiti pojedince ili veći dio vašeg rukovodstva je naš uspjeh i vaš poraz. Niste bili jedinstveni mi jesmo i to je to.

Ista stvar s Karadžićem u BIH. Dali smo mu naftu i lovu uz obećanje da neće vama pomoći kada mi napadnemo i toga se je držao. Nije pomogao ni metkom u Bljesku i Oluji.

Odlično si sve rekao, samo nisi naveo da je skoro sav komandni kadar SVK bio pod dirigentskom palicom BG tj Slobom i da su igrali onako kako je on zahtjevao.....dakle čisto sumnjam da ste vi i vaši pojedinci u redovim SVK i RSK doprinjeli tome da se vojna tehnika popakuje i prebaci preko Une.....da se Udbina prebaci u BL itd dakle vaš najveći saveznik u Oluji bio je BG odnosno tamošnja vlast na čelu sa Slobom....a to što spominješ Karadžića on je samo jedna od karika u tom lancu Slobinom....Ništa se vi niste pitali niti je ko od Srba šta pitao vas.....po pamet se išlo u BG i slušalo se šta tata Slobo priča....a to šta je om radio i dogovarao sa Franjom to je druga priča....ali rukovodstvo RS sigurno nije bilo u toj poziciji da bilo šta dogovara sa ZG om.....baš pišeš gluposti, znači Karadžić je rekao da s eneće mješati u pad zapadne slavonije i zauzvrat kao poklon od ustaša je dobio bombardovanje Gradiške i zločin nad civilima....daj Ujke malo dozovite se pameti....

2 minutes ago, NoviGradVRS said:

Odlično si sve rekao, samo nisi naveo da je skoro sav komandni kadar SVK bio pod dirigentskom palicom BG tj Slobom i da su igrali onako kako je on zahtjevao.....dakle čisto sumnjam da ste vi i vaši pojedinci u redovim SVK i RSK doprinjeli tome da se vojna tehnika popakuje i prebaci preko Une.....da se Udbina prebaci u BL itd dakle vaš najveći saveznik u Oluji bio je BG odnosno tamošnja vlast na čelu sa Slobom....a to što spominješ Karadžića on je samo jedna od karika u tom lancu Slobinom....Ništa se vi niste pitali niti je ko od Srba šta pitao vas.....po pamet se išlo u BG i slušalo se šta tata Slobo priča....a to šta je om radio i dogovarao sa Franjom to je druga priča....ali rukovodstvo RS sigurno nije bilo u toj poziciji da bilo šta dogovara sa ZG om.....baš pišeš gluposti, znači Karadžić je rekao da s eneće mješati u pad zapadne slavonije i zauzvrat kao poklon od ustaša je dobio bombardovanje Gradiške i zločin nad civilima....daj Ujke malo dozovite se pameti....

Rukovodstvo RS je baš bilo u toj poziciji da se dogovara s ZG jer im je Slobo zatvorio granicu na Drini...

Uostalom kako smo rekli, nije pomogao ni metkom u Bljesku i Oluji. A svi znamo da je tako bilo. Zašto? Zato što se tako dogovorio s ZG.