Sign in to follow this  
DvorNaUni90

СП У КОШАРЦИ, ШПАНИЈА 2014.

Recommended Posts

Da li je moglo teže!? Španci, Francuzi i Brazilci!

Autor: MONDO

Ovo se zove nemati sreće na žrebu! Srbija će na Mundobasketu igrati protiv Španije, a onda nam je Španac, San Epifanio, poslao Francuze i Brazilce!

03.02.2014. | 18:46  >  18:48 84

draw-poster.jpg Foto: Wikipedia
Košarkaška reprezentacija Srbije, predvođena debitantom na mestu selektora, ali čovekom koji zna kako izgleda osvajati zlata, imaće veoma, veoma težak zadatak od prvog meča na Mundobasketu narednog leta.

Žrebom u Barseloni, ovog ponedeljka uveče, dodeljen nam je domaćin, Španija, što u kombinaciji sa Egiptom i Iranom nije izgledalo toliko loše (bolje sa Špancima igrati odmah, a ne dobiti ih u osmini finala, recimo), ali smo onda iz petog i šestog šešira dobili dva najjača moguća protivnika: Brazil i Francusku.

Zajedno sa njima, bivši reprezentativac Španije San Epifanio, poslao nas je u "prokletu" Granadu, gde smo 2007. godine doživeli najveće mučenje od kad igramo košarku i izgubili sve tri utakmice u prvoj fazi Evropskog prvenstva, sa selektorom Mokom Slavnićem.

Međutim, iako nismo imali sreće na žrebu, postoji nešto pozitivno.

Plasman na jedno od prva četiri mesta u Grupi A ne bi smeo da nam izmakne, a onda ćemo se ukrštati sa Grupom B tokom formiranja parova osmine finala, a tu su Argentina, Senegal, Filipini, Hrvatska, Portoriko i Grčka.

Ako ćemo Špance i Francuze, kako-tako, pregrmeti u prvoj fazi, na početku eliminacija neće moći da nas "sačekaju", recimo, Amerikanci.

Hipotetički, dobićemo rivala iz grupe Argentina, Hrvatska, Portoriko i Grčka i ne može se reći da je bilo koji od ovih timova nepobediv, pa čak ni izraziti favorit u duelu sa našima.

Sve ovo pišemo želeći da verujemo da se selektor Đorđević neće suočavati ni sa povredama, ni sa otkazima košarkaša na koje bude želeo da računa. Pa, čak i da "gaučosi" dođu u najjačem sastavu u Španiju, da otpevaju svoju "labudovu pesmu", daleko je to od "one" reprezentacije, najbolje u istoriji Južne Amerike.

Najkraće rečeno, treba zbiti redove i proći prvu fazu, a onda... Nikome neće biti prijatno da vidi Srbiju sa druge strane.

Košarkaški savez Srbije na žrebu u "Dvorcu muzike" od kojeg zastaje dah predstavljali su selektor Aleksandar Đorđević, potpredsednik Dejan Bodiroga, direktor muških reprezentativnih selekcija Dragan Tarlać i generalni sekretar Andrija Kleut.

Evo i svih sastava grupa:

GRUPA A: Španija, Egipat, Iran, Srbija, Brazil, Francuska!

GRUPA B: Argentina, Senegal, Filipini, Hrvatska, Portoriko, Grčka.

GRUPA C: SAD, Finska, Novi Zeland, Ukrajina, Dominikanska Republika, Turska.

GRUPA D: Litvanija, Angola, Južna Koreja, Slovenija, Meksiko, Australija.

dvorane.jpg Foto: printscreen

Šeširi, uoči žreba, izgledali su ovako:

ŠEŠIR 1: Argentina, Litvanija, Španija, SAD.

ŠEŠIR 2: Angola, Egipat, Senegal, Finska.

ŠEŠIR 3: Iran, Južna Koreja, Filipini, Novi Zeland.

ŠEŠIR 4: Hrvatska, Srbija, Slovenija, Ukrajina.

ŠEŠIR 5: Brazil, Dominikanska Republika, Meksiko, Portoriko.

ŠEŠIR 6: Australija, Francuska, Grčka, Turska.

Titulu u Španiji braniće tim SAD, koji je nadmoćno osvojio zlato u Turskoj 2010. godine, kada je naša reprezentacija, na svom debitantskom nastupu na Mundobasketu pod tim imenom, doživela veliku nepravdu, tačnije golu krađu u polufinalu protiv domaćina, Turaka, a potom bila poražena u meču za bronzu od Litvanije.

Srbija je tada, na putu ka polufinalu, u dva dramatična završetka meča eliminisala prvo Hrvatsku, a potom u tom trenutku aktuelnog prvaka sveta Španiju. Zato i kažemo da nikome neće biti prijatno da nas vidi u eliminacijama...

Мени се наша група свиђа :)  Таман нек нас Шпанци и разбију, не можемо с њима да се сусретнемо одмах у другој фази. А ни са америма ;)

Укрштамо се на почетку са групом Б која је такође квалитетна. Ове друге две групе су слабије... Па ако преживимо другу фазу у четвртфинале са неким из тих група ;]\/

Đorđević skratio spisak za SP

Izvor. B92 | SV

Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević objavio je spisak od 20 igrača koji su u konkurenciji za Mundobasket u Španiji.

142273838953b28e472356e979894707_640x538
StarSport

Kao što je i bilo najavljivano, Đorđević je naknadno u nacionalni tim uvrstio kapitena Crvene zvezde Telekom Marka Simonovića.

U odnosu na prvobitni spisak u sastavu nema Nenada Miljenovića, Milenka Tepića, Stefana Pena, Nemanje Krstića, Zorana Ercega, Duška Savanovića, Milana Mačvana, Bobana Marjanovića, Nikole Milutinova i Raška Katića.

Na spisku kandidata za Mundobasket nalaze se:

Vasilije Micić (Mega Vizura), Nemanja Dangubić (Mega Vizura), Novica Veličković (Mega vizura), Stefan Jović (Radnički Kragujevac), Nikola Kalinić (Radnički Kragujevac), Stefan Birčević (Radnički Kragujevac), Bogdan Bogdanović (Partizan), Marko Simonović (Crvena zvezda Telekom), Luka Mitrović (Crvena zvezda Telekom), Vladimir Štimac (Unikaha), Miloš Teodosić (CSKA), Vladimir Micov (CSKA), Nenad Krstić (Efes), Vladimir Lučić (Valensija), Stefan Marković (Unikaha), Nemanja Bjelica (Fenerbahče), Miroslav Raduljica (Milvoki Baks), Dejan Kravić (Teksas Tek), Ognjen Kuzmić (Golden Stejt), Nemanja Nedović (Golden Stejt).

Selektor je istakao da je Erceg povređen, a da je Savanovića izbacila konkurencija. Izostavljanje Marjanovića objasnio je time da ne odgovara taktički, te da ima nedostatke u odbrani i da na bitnim utakmicama nije odigrao na nivou.

"Nezahvalno je pričati o rezultatskim ciljevima, možete i vi (mediji) da ih postavite. Osnovni cilj je da se reprezentacije vrati u borbu za medalje, što je jedan ozbiljan i zahtevan zadatak", rekao je Đorđević.

Što se tiče Tepića, Đorđević je za beka Partizana rekao da je sjajan profesionalac i da je podigao formu, ali da drugi imaju prednost.

Razlozi za izostavljanje Mačvana su takođe taktički, a Đorđević je dodao da je on "ove sezone lutao i da nije imao specifičnu poziciju".

Selektor je istakao da Teodosić nije zahtevao dodatni odmor, te da je trener Golden Stejt Voriorsa Stiv Ker zahtevao da Kuzmić i Nedović budu u timu za Letnju ligu u Las Vegasu.

Selektor je istakao da će u Španiju ići sedam spoljnih igrača i pet košarkaša koji pokrivaju pozicije krilnog centra i centra.

Poziv kapitenu Zvezde Simonoviću obrazložio je neizvesnošću nastupa Lučića i Micova zbog povreda, a naveo je i da će Dragan Milosavljević biti gost reprezentacije tokom priprema, u okviru oporavka od povrede ligamenata kolena.

Srbija će na Mundobasketu igrati u grupi A, sa selekcijama Španije, Francuske, Brazila, Egipta i Irana. Svetsko prvenstvo u Španiji održaće se od 30. avgusta do 14. septembra.

Izvor: http://www.b92.net

Sale o ciljevima, Bobiju, Mačvanu

Izvor. B92, Beta | SV

Selektor košarkaška Srbije Aleksandar Đorđević rekao je da je osnovni cilj da se ekipa vrati u borbu za medalje, ali da nema definisani zadatak na SP u Španiji.

42883929653b2a930937f5166647417_640x441.
StarSport

U odnosu na preliminarni spisak, otpalo je deset igrača, ali je nacionalnoj selekciji priključen kapiten Crvene zvezde Telekom Marko Simonović.

Đorđević je naveo objašnjenja za skraćenje spiska, Erceg je povređen, Savanović je ustupio mesto mlađima, Marjanović se ne uklapa u sistem, dok je kao problem Mačvanu navedena "nedefinisana pozicija na kojoj igra".

"Nezahvalno je pričati o rezultatskim ciljevima, možete i vi (mediji) da ih postavite. Osnovni cilj je da se reprezentacije vrati u borbu za medalje, što je jedan ozbiljan i zahtevan zadatak", rekao je Đorđević.

Srbija je poslednju medalju na svetskim prvenstvima osvojila 2002. godine.

"Taj put ne zavisi samo od jednog faktora, već od mnogo njih. Tu su potrebni mirnoća, želja, ambicija, glad za reprezentacijom. Ali i da savezni selektor napravi što manje grešaka i da nema povreda", naveo je Đorđević.

O samim ciljevima na šampionatu selektor nije mogao ništa više da kaže, već je novinare podsetio koliko je grupa teška.

"Španija je apsolutni favorit, možda čak i za zlato. Brazil je javno rekao da ide na medalju, Francuska je prvak Evrope, Iran šampion Azije...A moramo da poštujemo i svog prvog protivnika Egipat", istakao je Đorđević.

Đorđević je objavio spisak od 20 igrača za Mundobasket u Španiji, koje će biti održan od 30. avgusta do 14. septembra, a naglasio je da su svi igrači sa kojima je razgovarao "dali bezuslovni pristanak" da igraju za reprezentaciju.

Veći deo sastanka sa novinarima protekao je u razgovoru o sastavu i odsustnim igračima. Selektor je rekao da probleme sa povredama imaju Vladimir Lučić i Vladimir Micov, ali da očekuje da će oni biti sposobni da se priključe timu.

Zoran Erceg, prema selektorovim rečima, ima povredu koja zahteva duže lečenje pa zato nije na spisku, a Duško Savanović je izostavljen zato što je ovaj tim "okrenut budućnosti" i da na toj poziciji ima igrača koji mogu duže da služe nacionalnom timu.

Milana Mačvana, Bobana Marjanovića i Milenka Tepića, međutim, nema iz taktičkih razloga.

Đorđević je naveo da je Mačvan "dugo lutao" sa pozicijom, ali da on veruje da je igrač Galatasaraja krilni centar, i da još nije fizički spreman da igra na toj poziciji na predstojećem turniru.

"Bobi je izuzetan momak i jako dobar čovek, ali reprezentacija nema vremena da se prilagodi njegovoj atipičnosti, malo je vremena. Osim toga, u nekim utakmicama koje su bile bitne za njegov klub nije odigrao na najvišem nivou, pogotovo u odbrani. Znajući sve ovo, nisam hteo da ga zovem na ovaj spisak da bi on posle otpadao", rekao je Đorđević.

"U ovom trenutku ima igrača koji imaju prednost u odnosu na Tepića. On je izuzetan profesionalac, podigao je formu od kada se vratio u Partizan, ali ne igra ime košarku, nego sve ostalo", objasnio je Đorđević.

Igrači iz NBA Nemanja Nedović i Ognjen Kuzmić će se kasnije priključiti timu, zbog zahteva njihovog kluba Golden Stejta, a sa reprezentacijom biti i povređeni Dragan Milosavljević.

"Rekao sam to Gagiju, a evo i javno da ga pozovem da bude s nama, da s nama radi svoju terapiju i svoje vežbe. Mi ga izuzetno cenimo i želimo da mu na ovaj način pomognemo da oseti da nije sam", zaključio je Đorđević.

Okupljanje reprezentacije zakazano je za 9. jul u Beogradu.

SP 2014: Španci odlučili - Ibaka da, Mirotić ne

Autor: mondo.rs

Selektor domaćina FIBA Svetskog kupa saopštio konačan spisak reprezentativaca na koje računa.

ibaka.jpgFoto: MN Press
Huan Antonio Orenga, selektor Španije, opredelio se za 12 igrača na koje će računati na Mundobasketu ovog leta.

On je u tim vratio centra Oklahome Serža Ibaku, koji je propustio Eurobasket u Sloveniji prošlog septembra, tako da je sa spiska otpao Nikola Mirotić.

Crnogorac iz redova Real Madrida tako je ostao bez mesta u nacionalnom timu, jer je Orenga morao da ispoštuje pravilo o nastupu samo jednog naturalizovanog igrača.

Uz Serža Ibaku na Svetskom kupu za Španiju će igrati Riki Rubio, Hoze Manuel Kalderon, Serhio Rodrigez, Serhio Ljulj, Huan Karlos Navaro, Rudi Fernandez, Aleks Abrines, Viktor Klaver, Pau Gasol, Mark Gasol i Felipe Rejes.

Ibaka je predvodio Španiju do evropskog zlata 2011. godine na prvenstvu u Litvaniji, i to samo mesec dana nakon što je i zvanično dobio pasoš te zemlje, a zatim je poslednji put nastupao za nacionalni tim na Olimpijskim igrama u Londonu, godinu dana kasnije, kada se ekipa okitila srebrnom medaljom.

Španija će pripreme za Mundobasket, koji će se igrati od 30. avgusta do 14. septembra, početi 1. avgusta.

Španci su na prethodnom SP u Turskoj 2010. zauzeli šesto mesto, pošto ih je u četvrtfinalu pobedila Srbija.

"Furija" će ovog puta igrati u grupi A zajedno sa selekcijom Srbije, a uz njih biće i reprezentacije Francuske, Irana, Egipta i Brazila.

Izvor: http://www.mondo.rs

Savanović: U šoku sam

Izvor. B92, Sport | MN

Srpski košarkaš Duško Savanović izjavio je za Sport da je u šoku jer nije na spisku rerezentacije za Svetsko prvenstvo.

57479523753b3cdd024c48290750367_orig.JPG
Starsport

Selektor Saša Đorđević u utorak je objavio skraćeni spisak na kojem nema Savanovića.

“Iskreno, u šoku sam! Razgovarao sam sa selektorom još u martu i tada mi je rekao da računa na mene, da imam još mnogo toga da pružim reprezentaciji."

“Ne znam, sada sam ostao bez teksta. Uhvatili ste u trenutku dok sam se ukrcavao na avion, letim na more sa porodicom, a sve sam podredio tome da budem u Beogradu devetog jula na prozivci. Ne znam, svi znaju da sam porodičan čovek, da mi je žena trudna, da imam malo dete”, kaže za “Sport” iskusni košarkaš, dodavši da je selektor lako mogao da ga obavesti ako već nije bio u planovima.

“Ne bi bilo nikakvih problema, ovako sam zaista razočaran zbog način na koji sam saznao za vest, a ponoviću sve sam podredio reprezentaciji. Mnogo me sve ovo žulja”, rekao je Savanović.

Đinobili propušta Mundobasket?

Izvor. B92 | JT

Argentinski košarkaš Manu Đinobili najverovatnije će propustiti Svetsko prvenstvo u Španiji, pošto je ustanovljeno da mu je naprsla jedna kost desne noge.

204729279753b44d96abd04327992429_orig.jp
Beta/AP Photo/Tony Gutierrez

36-godišnjem Đinobiliju je dijagnostikovana ta povreda na poslednjem lekarskom pregledu po završetku sezone u kojoj su San Antonio Sparsi osvojili petu titulu.

Prema informacijama američkih medija, Argentinac je tu povredu zadobio pri kraju sezone, prilikom nekog grubljeg kontakta.

Zbog te povrede, Đinobili bi trebalo da se odmara dva meseca, ali će on zatražiti mišljenje drugog lekara, da bi video da li postoje šanse da se ipak nađe na Mundobasketu.

U slučaju da propusti Svetsko prvenstvo, Đinobili bi trebalo da bude potpuno spreman za početak priprema Sparsa, krajem septembra.

Đinobili je bio jedan od najzaslužnijih za titulu Sparsa, a tokom tek završene sezone imao je prosek od 12,3 poena i 4,3 asistencije po utakmici.

Svetsko prvenstvo u Španiji igra se od 31. avgusta do 14. septembra, a Argentina će igrati u grupi B sa Filipinima, Senegalom, Portorikom, Grčkom i Hrvatskom.

Novica otkazao, Đorđević razočaran

Izvor. B92, zvanični sajt | MN

Srpski košarkaš Novica Veličković obavestio je selektora Đorđevića da zbog povrede neće moći da se priključi nacionalnom timu za SP.

74795016153b5643489978648976406_orig.jpg

Starsport

Đorđević je izjavio da je zatečen i razočaran tim postupkom.

“Malo je reći da sam zatečen i razočaran nekorektnim postupkom Novice Veličkovića. Konstantno smo bili u kontaktu pre objavljivanja spiska i sve je bilo u najboljem redu, međutim, u sredu, kad sam ga pozvao na uobičajan razgovor, saopštio mi je da zbog povrede kolena nije u mogućnosti da se pojavi na pripremama."

"To je zaista krajnje nekorektno. Bruka i sramota”, rekao je Đorđević za sajt KSS.

Đorđević je rekao da Veličković duguje objašnjenje košarkaškoj javnosti, a posebno Milanu Mačvanu i Dušku Savanoviću, koji zbog njega nisu pozvani.

“Zdravlje igrača je bilo i biće na prvom mestu, ali način i tajming kad je to uradio Veličković je ispod svakog nivoa. Da nije spreman da bude deo tima mogao je da mi saopšti pre deset dana ili tri minuta pre objavljivanja spiska i sve bi bilo u redu. Kad sam ga pitao da li bi isto postupio da nije potpisao ugovor sa Trabzonom, odgovorio je da ne zna, da bi probao, da bi se mučio. Ovako neka svoj postupak objasni košarkaškoj javnosti. On, njegov klub i oni koji su ga savetovali da se odluči na ovaj korak. A pre svega objašnjenje duguje Dušku Savanoviću i Milanu Mačvanu, jer sam mu dao prednost u odnosu na njih. Ako se neko pita da li ću sada pozvati Savanovića ili Mačvana, odgovor je negativan, jer nemam obraza da uradim nešto slično. U svakom slučaju, idemo dalje jači nego što smo bili pre ovoga”, zaključio je Aleksandar Đorđević.

DV: Veličković kasnio sa odlukom

Izvor. B92, Danas | SV

Trener Partizana Duško Vujošević rekao je za “Danas“ da je Novica Veličković trebalo ranije da obavesti javnost o odluci da odsustvuje iz reprezentacije.

136158155653b9329cb44f8592963952_640x462
StarSport

Doskorašnji igrač Mega Vizure je dan nakon objave skraćenog spiska igrača za Mundobasket u Španiji obavestio selektora Đorđevića da ne može da nastupi zbog povrede.

“Veličković je trebalo ranije da saopšti odluku da neće moći da igra za reprezentaciju, to bi selektoru ostavilo više vremena da pozove druge igrače koji nisu bili u prvom planu“, rekao je Vujošević.

Selektor reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević je potom rekao da je razočaran Veličkovićevim postupkom, te da bi ga bilo sramota da naknadno pozove igrače koji su već bili otpisani.

Da sada to uradi, taj igrač bi došao sa potpuno drugom motivacijom, jer bi znao da je bio rezerva“, dodao je Vujošević u izjavi za “Danas“.

Veličković: Izvinjavam se

Izvor. B92

Srpski košarkaš Novica Veličković izvinio se selektoru Đorđeviću i košarkaškoj javnosti što nije na vreme saopštio da ne može da se odazove pozivu za SP.

131286367253bc310c3dff8150870686_orig.jp

Starsport

“Želeo bih da se izvinim selektoru Aleksandru Đorđevicu, igračima, Savezu i košarkaškoj javnosti zato što nisam blagovremeno obavestio selektora o svojoj odluci“, kaže Veličković.

“Istina je da sam imao ogromnu želju da igram i da smo bili u kontaktu, ali kako se bližio datum okupljanja, pojavilo se pitanje da li ću moci da izdržim gust raspored utakmica na nivou koji se od mene očekuje“, dodao je novi košarkaš turskog Trabzona.

Veličković se nada da će selekcija Srbija ispuniti ciljeve na predstojećem Mundobasketu, koji počinje 30. avgusta.

“Selektoru se još jednom iskreno izvinjavam na nesmotrenom postupku, zbog kojeg se pre svega ja osećam veoma loše. Verujem da će ciljevi biti ostvareni i da ce reprezentacija Srbije i selektor Đorđević biti uspešni“, zaključio je Veličković.

Za seniorsku reprezentaciju Srbije Veličković je debitovao 2007. na Evropskom prvenstvu u Poljskoj, a bio je jedan od ključnih igrača u pohodu na srebrnu medalju 2009. u Poljskoj, kao i godinu dana kasnije na SP u Turskoj, kada je Srbija bila četvrta.

Đorđević: Želimo borbu za medalje

Izvor. B92, fiba.com | SO

Selektor reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević izjavio je za zvanični sajt FIBA da je borba za medalju cilj ’Orlova’ na Svetskom kupu.

214097567953bc1f13340a0847730392_orig.JP

Starsport

“Želimo da uključimo Srbiju u borbu za medalje, ali to je ozbiljan i zahtevan proces koji ne zavisi samo od jednog aspekta. Potrebni su mir, sigurnost, znanje, kvalitet, minimalne greške selektora, da igrači budu zdravi...“, izjavio je Đorđević.

“Moja želja jeste da svaki igrač ima ogromnu želju i glad za pobedama, tako da svako ko navija za nas u svakom trenutku može da bude siguran da dajemo maksimum“, dodao je selektor Srbije za sajt FIBA.

Okupljanje reprezentativaca zakazano je za sredu u hotelu Zira, a naš tim na Mundobasketu u Španiji (od 30. avgusta) nalazi se u grupi sa domaćinom, Brazilom, Francuskom, Egiptom i Iranom.

Novica Veličković, koji je otkazao nastup, izvinio se košarkaškoj javnosti što to nije učinio na vreme.

Teodosić: Vlada pozitivna energija

Izvor. B92

Plejmejker reprezentacije Srbije Miloš Teodosić poželeo je selektoru Aleksandru Đorđeviću uspeh na toj poziciji.

158679051953bd84d707565490668762_orig.jp
Starsport

’Orlovi’ su se u sredu okupili na prozivci u hotelu Zira.

“Moj prvi utisak je velika i pozitivna energija koja vlada među nama. Došlo je do promene selektora, što je takođe pozitivna stvar jer svaka promena je dobra. Ovde smo, žrtvovali smo svoje leto. Želim Saletu da bude bar upola uspešan kao kada je bio igrač“, izjavio je Teodosić, novi zamenik kapitena.

Kapiten Srbije Nenad Krstić smatra da je okupljeni tim veoma dobar.

“Očekuje nas veoma važno takmičenje, mislim da se stvara pozitivna atmosfera. Želim da kažem u ime igrača da smo poslednjih meseci bili u stalnom kontaktu sa selektorom i to je novina. Imamo dovoljno vremena za pripreme, imamo dobar tim“, kaže Krstić.

Mundobasket u Španiji počinje 30. avgusta, a naša reprezentacija u grupi je sa domaćinom, Francuskom, Brazilom, Egiptom i Iranom.

Đorđević: Nikoga ne zovem naknadno

Izvor. B92

Selektor reprezentacije Srbije Aleksandar Đorđević izjavio je da nijedan košarkaš neće biti naknadno pozvan na pripreme za Svetsko prvenstvo.

146950484753bd847130980911604427_orig.jp
Starsport

Tom mogućnošću spekulisalo se nakon što je Novica Veličković otkazao nastup.

“Novica se izvinio javno, mislim da je to uradio iskreno. Neću zvati nikoga naknadno“, izjavio je Đorđević na okupljanju u hotelu Zira.

Roviti su Vladimir Micov i Vladimir Lučić, za koje se znalo da su pod znakom pitanja.

“Micov je napravio analizu krvi odmah posle odmora, imaće poseban program. Njegov i naš lekar su u kontaktu. Mislim da će nam se prikljuciti 20. jula. Lučić je igrač koga moramo da čuvamo i da mu pomognemo – neće biti uključen u rad dok ne bude spremam sto posto“, rekao je Đorđević.

Selektor je istakao da je ambicija Srbije da se uključi u borbu za medalje.

“Želim da se zahvalim svim igračima koji su se odazvali. Krećemo od njihove velike želje koju su pokazali. Igrači su ti koji su najzaslužniji za uspeh reprezentacije. Naša je dužnost da damo sve od sebe da se borimo za medalje. Osvojiti medalju za svoju zemlju je privilegija. S druge strane, neprolazak u osminu finala bih smatrao neuspehom. Naše ambicije su veoma velike. Ako ne težimo visokim ciljevima, nećemo ih ni dostići“, kaže Đorđević.

Potpredsednik KSS Dejan Bodiroga istekao je da nema konkretnog cilja, već što bolji nastup.

Što se tiče ciljeva, mi uvek idemo na to da što dalje odemo. Želim da se zahvalim ovim momcima i da kažem da treba da im bude čast što igraju za svoju reprezentaciju. Mislim da imamo dobar tim, da se nadam dobroj atmosferi", rekao je Bodiroga.

Košarkaši će 13. do 26. jula biti na pripremama na Kopaoniku, a 27. jula igraće pripremnu utakmicu u Kragujevcu protiv B tima Srbije.

Selektor o povredama dvojice Vladimira i Novici...

Lučić i Micov pojavili su se na prozivci, ali pitanje je kada i da li će uopšte moći u punoj meri da se priključe reprezentaciji.

orlovi-3-micov-micic-micic-kalinic-kalin Foto: MN Press
 Vladimir Micov i Vladimir Lučić pojavili su se na prozivci selektora Aleksandra Đorđevića, iako svako sa svojim problemima, ali...

I dalje je pitanje da li i kada će oni moći da rade punim tempom, odnosno da li će se priključiti treninzima reprezentacije Srbije na putu ka Mundobasketu u Španiji.

Micov ima problema sa infekcijom jetre, dok Lučića dugo već muče leđa i on zbog toga nije nastupio prošlog leta na Evrobasketu u Sloveniji.

Selektor Đorđević, posle prozivke, rekao je nekoliko reči o obojici.

"S Lučićem i Micovim smo u kontaktu oko svega. Micov je odmah posle odmora uradio analizu krvi, i dalje će raditi, kreće sa nama i ima potpuno odvojen program. Dok njegov i naš lekar ne daju zeleno svetlo on neće raditi punim intenzitetom", rekao je Đorđević i dodao:

"U obavezi smo da Lučić reši problem koji ima već par godina i u tom pravcu ide naša saradnja. Sa njegove strane postoji apsolutna želja i volja da to uradi. Ako dobije zeleno svetlo u odnosu na njegovu povredu radiće sa nama. Svima nam je u interesu da jednom takvom igraču pomognemo. To je i moja lična želja".

Na kraju, selektor je poslednji put prokomentarisao potez Novice Veličkovića, koji mu je saopštio da ne može da igra za reprezentaciju tek kada je Đorđević odredio i pročitao širi spisak i sa njegove pozicije udaljio neke druge igrače.

"Novica se javno izvinio i mislim da je to uradio iskreno. Završena priča", kratko je rekao Đorđević.

Lučić: Nadam se najboljem

Izvor. B92 | SV

Košarkaš Valensije Vladimir Lučić istakao je da će ići na pripreme sa reprezentacijom Srbije, ali da je i dalje u fazi oporavka od povrede.

29270861753bea82a0d4ac620498599_640x420.

StarSport

Krilni igrač se našao na prvom skraćenom spisku selektora Aleksandra Đorđevića za Mundobasket, međutim i dalje ima problema sa povredom leđa.

“Prošle godine sam došao zdrav na okupljanje, tada sam obnovio povredu i morao da otkažem. Sigurno je da se bolje osećam sada nego tada, ali nisam bio u treningu tri nedelje, treba postepeno da se vratim u ritam“, rekao je Lučić.

S obzirom na probleme sa povredom koje ima i Vladimir Micov, nacionalni tim Srbije može da dođe u velike poteškoće sa “pokrivanjem“ pozicije krila. Ipak, nekadašnji kapiten Partizana se nada najboljem scenariju.

“U timu vlada pozitivna atmosfera, neka nova imena su na spisku i sigurno će doneti nešto novo. Ima mnogo mladih igrača koji iza sebe imaju odlične sezone u klubovima, verujem da su motivisani i spremni da i u reprezentaciji nastave da igraju dobro. Nadam se da ćemo imati što manje problema sa povredama, već imamo dovoljno otkaza i da ćemo spremni dočekati Svetsko prvenstvo“, naveo je Lučić.

Nakon nekoliko provedenih sezona u Partizanu, Lučić se prošlog leta preselio u Valensiju, međutim, stvari nisu išle najbolje po njega na početku internacionalne karijere.

“Iza mene je jedna od težih sezona, došao sam sa povredom, potom sam doživeo još jednu koja nije bila toliko ozbiljna, ali je pogrešno lečena, odustvovao sam četiri meseca, posle sam se polako vratio, ali generalno, nisam zadovoljan“, zaključio je Lučić.

Nedović: Zglob je u redu

Izvor. B92 | AK

Srpski košarkaš Nemanja Nedović iskrenuo je skočni zglob na treningu Golden Stejt Voriorsa u četvrtak, ali će biti spreman da se priključi reprezentaciji.

76372679853bf8a98af18d698436183_orig.jpg

Nedović je sa Ognjenom Kuzmićem ostao da igra Letnju NBA ligu na insistiranje trenera Stiva Kera, pa će se "orlovima" priključiti 20. jula.

U četvrtak uveče iz SAD je stigla vest da je Nedović povredio skočni zglob leve noge zbog čega je napustio trening, ali je on obrzo na tviteru napsao: "Zglob je u redu, biću spreman za sutra".

Reprezentacija Srbije okupila se u u sredu u Beogradu i počela pripreme za predstojeće Svetskog prvenstvo koje je na programu od kraja avgusta u Španiji.

Teo: Zbog Bogdana gledao finale

Izvor. B92, Večernje novosti

Plejmejker Srbije Miloš Teodosić naglasio je da će timska igra biti glavni adut na Svetskom prvenstvu, a jedan od ključnih igrača Bogdan Bogdanović.

89567369753bfd6d1dff3a324808340_640x430.

foto: StarSport

"Bogdan je ove sezone pokazao koliko zaista vredi i da ima potencijal da napravi jednu fantastičnu karijeru. Iskreno, on je jedini razlog zbog kojeg sam gledao ovakvo finale Crvene zvezde i Partizana", rekao je Teodosić za "Novosti".

Iako Srbija ima nekoliko sjajnih pojedinaca, Teodosić naglašava tim kao ključni faktor za Mundobasket.

"Tim bi trebalo da bude naša glavna uzdanica, ali mislim da imamo i kvalitetne igrače. Boljeg centra od Nenada Krstića nema u Evropi ili, recimo, bolje "četvorke" od Nemanje Bjelice. Uz mlađe igrače, koji daju neku novu energiju, možemo da imamo veoma kvalitetnu reprezentaciju", rekao je Teodosić.

Srbiju očekuje veoma težka grupa na Pirinejima, domaćin Španija, šampion Evrope Francuska i selekcija Brazila prepuna NBA zvezda

"Naša grupa je najteža i nikako se ne bih zadovoljio time da prođemo u osminu finala kao četvrti, jer bismo u eliminacijama igrali sa prvoplasiranim iz grupe sa kojom se ukrštamo", rekao je plej Srbije.

"Orlovi" su u sredu počeli pripreme za Mundobasket, a prvu fazu će od 13-26. jula sprovesti na Zlatiboru.

Grci bez Spanulisa na Mundobasketu

Izvor. B92

Reprezentacija Grčke igraće na predstojećem Svetskom prvenstvu u košarci bez svog najboljeg igrača Vasilisa Spanulisa.

112238353853c27e79a8c48896146035_orig.JP
Starsport

Selektor Focis Kacikaris objavio je spisak od 16 igrača za SP koje se igra od 31. avgusta do 14. septembra.

Osim Spanulisa, koji želi da odmori kolena nakon još jedne naporne sezone, Heleni će biti i bez Stratosa Perperoglua i Sofoklisa Skorcanitisa.

Grčka na Mundobasketu igra u B grupi sa Hrvatskom, Argentinom, Portorikom, senegalom i Filpinima.

Spisak Grčke : Kalates, Antetonkomupo, Kufos, Vasilijadis, Vujukas, Janković, Zizis, Kajmakoglu, Atinaiu, Mancaris, Bogris, Burusis, Papanikolau, Printezis, Slukas i Carelis.

Ameri neće braniti zlato u najjačem sastavu

Selektor SAD Majk Križevski saopštio je spisak od 19 imena na koja će računati tokom priprema za predstojeći Mundobasket u Španiji.

rouz.jpgFoto: Beta/AP/Nam Y. Huh
Sjedinjene Američke Države na Svetskom prvenstvu u Španiji (od 30. avgusta do 14. septembra) neće braniti zlato u najjačem sastavu, ali će svakako imati tim sastavljen od igrača iz najbolje lige na svetu - NBA.

Selektor Majk Križevski odabrao je 19 imena među kojima nema zvezda poput Lebrona Džejmsa, Dvejna Vejda, Karmela Entonija..., ali će se protivnicima i bez njih "dizati kosa na glavi" kada ugledaju ekipu naspram sebe.

Tim koji će uskoro početi pripreme u Las Vegasu trebalo bi da predvode Stefon Kari (Golden Stejt), Kevin Durant (Oklahoma), Pol Džordž (Indijana), Blejk Grifin (Los Anđeles Klipers), Kevin Lav (Minesota) i oporavljeni Derek Rouz (Čikago).

Na spisku su još Demarkus Kazins(Sakramento),Kajli Irving(Klivlend), Bredli Bil (Vašington), Demar Derozan (Toronto), Andre Dramond (Detroit), Entoni Dejvis (Nju Orleans), Demijan Lilard (Portland), Čendler Parsons (Dalas), Kelej Tompson (Golden Stejt), Kenet Farid (Denver), Džejms Harden (Hjuston), Kajl Korver (Atlanta) i Gordon Hejvord (Juta).

Četvorica od ovih igrača bili su članovi tima i 2010, kada su SAD osvojile zlatnu medalju na Mundobasketu u Turskoj: Kari, Durant, Rouz i Lav, a njih četvorica sa spiska učestvovalo je dve godine kasnije u osvajanju olimpijskog zlata: Durant, Lav, Harden i Dejvis.

"Napravili smo spoj mladosti i iskustva. Imamo nekoliko veterana koji znaju kako se osvajaju medalje na najvećim internacionalnim turnirima, ali i neke od najperspektivnijih mladih igrača, koji takođe mogu da doprinesu timu. Svi smo veoma uzbuđeni i sa nestrpljenjem čekamo početak turnira", izjavio je selektor Majk Križevski.

SAD će igrati u Grupi C sa Dominikanskom Republikom, Turskom, Finskom, Novim Zelandom i Ukrajinom.

Nedović i Kuzmić stižu u Srbiju

Izvor. B92 | SV

Košarkaši Golden Stejta Nemanja Nedović i Ognjen Kuzmić završili su takmičenje u Letnjoj ligi i trebalo bi da se priključe pripremama reprezentacije.

122927737253cb774515906889611233_640x494

StarSport

Voriorsi su pripremno takmičenje završili sa skorom od dve pobede i tri poraza, a tandem srpskih košarkaša pružao je promenljive partije.

Nedović je na dve utakmice bio prvi asistent tima sa po četiri dodavanja, a protiv Šarlota bio je najbolji strelac sa 17 poena. Sa druge strane, Kuzmić se istakao skakačkim učinkom, u dva navrata je imao deset uhvaćenih lopti.

Najslabije učinke zabeležili su u poslednjoj utakmici, koju je Golden Stejt izgubio od Milvokija sa 79:74, Nedović je ubacio četiri poena, dok je Kuzmić presedeo meč na klupi.

Nekadašnji košarkaš Crvene zvezde i Lijetuvos Ritasa će sigurno biti jedan od ključnih igrača u timu selektora Aleksandra Đorđevića, nakon solidnih partija na prošlogodišnjem Evrobasketu u Sloveniji.

Kuzmiću će ovo biti debitantsko pojavljivanje u nacionalnom timu Srbije, s obzirom da je momak rođen u Doboju tek ove godine odlučio za koju reprezentaciju će nastupati.

Gordić srušio Crnogorce sa 28p

Izvor. B92 | AK

Bivši plejemejker Partizana Nemanja Gordić predvodio je BiH do trijumfa na pripremnom turniru u Sarajevu.

86315075053cc20b14cfa8518988535_640x457.

foto: StarSport

Novi plej Cedevite je postigao 28 poena u ubedljivoj pobedi nad Crnom Gorom 80:67 (18:20, 14:13, 19:18, 29:16).

Pored njega istakao se i bivši igrač Zvezde Elmedin Kikanović sa 14 poena, dok prva zvezda tima Mirza Teletović nije igrao odlukom selektora Duška Ivanovića.

ANajbolji u timu CG bili su braća Šehović, Sead je postigao 19, a Suad 18 poena.

BiH je u prvom meču na turniru u SA savladala Belorusiju 85:60, dok je poražena od Italije 75:70.

"Zmajeve" tokom avgusta očekuju kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2015, prvo igraju sa Velikom Britanijom, a potom sa Islandom.

S druge strane, "Sokolovi" će u kvalifikacijama igrati sa Bugarskom, Izraelom i Holandijom.

Micić: Selektor zna sve "fore"

Izvor. B92 | MN

Reprezentativci Srbije Bogdan Bogdanović, Vasilije Micić i Miloš Teodosić rekli su da su veoma zadovoljni dosadašnjim tokom priprema.

207717845353ccd2ce39c77911783378_orig.jp

kss.rs

"Orlovi“ se nalaze na Kopaoniku, gde sprovode bazični deo priprema do 26. jula, a u nedelju je tamo bio dan posvećen medijima.

“Jako sam zadovoljan, odradili smo osam treninga uz jedan dan pauze, trneninzi su dobri, intenzivni, atmosfera je dobra, za sada sve ide po planu”, rekao je Micić, a sa njim se složio i Bogdanović.

“Sjajna je atmosfera, Kopaonik je pravo mesto za stvranje hemije u timu. Dosta radimo pet na pet, na kondiciji, uz dosta trčanja, igre u tranziciji. Selektor zna odsta, trudi se da budemo što bolji igrači, za sada sve ide svojim tokom”, rekao je Bogdanović.

Vasilije Micić rekao je da mu se dobada kako radi selektor Đorđević.

“On je bio plejmejker, imao je najbolju komunikaciju sa igračima, neverovatno je šta on sve vidi na terenu, bio je igrač, zna sve “fore” koje su koristili stariji igrači, pokušavamo sve da pohvatamo, tako da mi veoma pomaže”, dodao je Micić.

Bogdanović je nedavno potpisao za Fenerbahče, Micić bi trebalo da pređe u Bajern.

“Ovo je novo iskustvo za mene, pravi korak u pravo vreme, nastviću da radim i treniram kao pre i nadam se svemu najboljem”, rekao je Bogdanović.

“Još nisam završio detalje ugovora, nadam se da ću igrati u Bajernu. Prvi put ću igrati u inostranstvu, tako da mi je mnogo drago da ću raditi sa Pešićem, ali videćemo šta će biti”, rekao je Micić.

Miloš Teodosić kaže da u ekipi još ne razmišljaju o krajnjim dometima u Španiji.

"Dosadašnji deo pripremea je dobro prošao, radili smo i na kondiciji i taktici, lično sam zadovoljan. Imamo malo problema sa povredama, za sada su utisci pozitivni. Ima razlike u radu selektora, najbitniji deo, uigravanje, tek sledi. Imamo kvalitetne igrače, a da li ćemo postati kvalitetan tim to zavisi o našeg rada. Rano je govoriti o krajnjim dometima. Otkad smo se okupili naš cilj je da prođemo prvu fazu", rekao je Teodosić.

Španci se okupili za Mundobasket

Izvor. B92, zvanični sajt | SV

Iako se njihovi protivnici već uveliko uigravaju za Mundobasket, reprezentacija Španije se okupila tek u sredu, a u četvrtak počinje pripreme.

29544837353d0bf2c686ac561872806_640x481.

StarSport

Selektor Antonio Orenga nije objavljivao šire spiskove, već je odmah naveo imena 12 košarkaša koji će pokušati da odbrane titulu šampiona sveta na svom parketu.

Ipak, posebne pozivnice dobili su Pau Ribas, Dani Dijes i Vili Ernangomes, koji će trenirati sa ekipom, ali neće biti u prilici da se nađu na takmičenju.

“Furija“ će seriju od osam pripremnih utakmica startovati šestog avgusta u La Korunji protiv Kanade, a poslednja provera zakazana je za 25. avgust protiv Argentine u Madridu.

Španija će na Mundobasketu igrati u grupi A sa selekcijama Srbije, Egipta, Brazila i Francuske.

Spisak selektora Orenge:

plejmejkeri: Hose Manuel Kanderon (Njujork), Riki Rubio (Minesota), Serhio Rodriges (Real Madrid)

bekovi i krila: Serhio Ljulj (Real Madrid), Huan Karlos Navaro (Barselona), Rudi Fernandes (Real Madrid), Viktor Klaver (Portland), Aleks Abrines (Barselona)

centri: Pau Gasol (Čikago), Mark Gasol (Memfis), Serž Ibaka (Oklahoma), Felipe Rejes (Real Madrid).