DvorNaUni90

Квалификације за ЕП у фудбалу, ФРАНЦУСКА 2016.

Recommended Posts

Лепо друштво :)  А баш сам у току извлачења коментарисао како са шипцима  :-  никад нисмо играли и ето их. Прижељкивао сам од самог старта групу где је БиХ, па онда евентуално где су Грчка и Русија и испадоше на крају досадне и лакше групе... Сад нам је прилика да се пласирамо после догогодишњег поста кад учествују 24 тима, нисмо видели ЕП од 2000. године.

Не очекујем ништа спектакуларно већ сад, али надајмо се B)  Једно је сигурно,биће занимљиво :D

Stojković: Moramo na EURO!

Izvor. B92, Tanjug | JT

Golman reprezentacije Srbije Vladimir Stojković rekao je naša reprezentacija mora da se plasira na Evropsko prvenstvo u Francuskoj 2016. godine.

20791298895409a213c4df6198696948_orig.jp
Starsportphoto

Srpski fudbaleri u nedelju dočekuju Francusku u prijateljskoj utakmici, a kvalifikacije za Šampionat ‘Starog kontinenta’ počinje četiri dana kasnije gostovanjem Jermeniji u okviru grupe I.

Ubeđen sam da ćemo ići na prvenstvo. Ovo je previše ozbiljna reprezentacija. Sada smo prava ekipa i mladost je dobila na iskustvu. Mi jednostavno moramo da budemo na prvenstvu u Francuskoj. Nikoga se ne plašimo na terenu. Poštujemo svakog rivala, ali znamo svoje vrednosti”, rekao je Stojković i dodao da je prednost Srbije u ovom trenutku što mnogi reprezentativci igraju u velikim evropskim klubovima.

Prema Stojkovićevim rečima naredni protivnik ‘orlova’, selekcija Francuske, ima dobro uklopljen tim sa odličnim pojedincima.

Francuzi su iskusni, znaju kako treba da igraju u svakom trenutku. Znaju da se brane, da drže loptu, a opasni su u napadu. Nadam se, međutim, da ćemo uz savete selektora osujetiti sve njihove pokušaje”, rekao je Stojković.

Fudbaler Lacija Dušan Basta smatra da je dobro što uoči kvalifiakcija za Evropsko prvenstvo nacionalni tim igra protiv jakog rivala, koji je na nedavnom Svetskom prvenstvu u Brazilu ostavio odličan utisak.

Protiv jačih rivala smo više motivisani. Igramo pred našom publikom i to je motiv više. Nadam se da će stadion biti pun. To bi nam pred početak kvalifikacija mnogo značilo. Želimo da ostavimo dobar utisak, mada nam rezultat nije u prvom planu. U kvalifikacijama će nam to biti primarni cilj”, rekao je Basta, jedan od najiskusnijih u državnom timu.

Bivši fudbaler Crvene zvezde veruje da reprezentacija protiv Francuske može da napravi dobar rezultat.

Mnogi igrači su u međuvremenu stasali. Sada smo prava ekipa, koja zna da igra na rezultat. U takvom takmičenju to je veoma važno”, rekao je Basta.

Utakmica između Srbije i Francuske igra se u nedelju od 20.45 na stadionu Partizana.

Izvor: http://www.b92.net

Petica Španije, pobeda Crne Gore

Izvor. B92 | ĐN

U ponedeljak su nastavljene kvalifikacije za EURO, a pobede su ostvarile reprezentacije Španije, Engleske, Litvanije, Crne Gore, Estonije i Slovačke.

216443932540e13a61529d203024645_orig.jpg

Beta/AP Photo/Alberto Saiz

Znatno promenjena selekcija Španije bila je ubedljiva protiv Makedonije (5:1), dok je u grupi C Slovačka sa 1:0 slavila u Ukrajini.

Već na startu viđeno je malo iznenađenje – Luksemburg je na domaćem terenu odoleo Belorusiji i izvukao 1:1.

U okviru grupe E Englezi su se mučili celu utakmicu sa Švajcarskom, nisu prikazali dobru igru, ali su pobedili golvima Velbeka. Litvanija je bila sigurna u San Marinu (2:0), a Estonija je u finišu došla do minimalnog trijumfa nad Slovenijom.

Crna Gora uspešno je startovala kvalifikacije za EURO2016 sigurnom pobedom od 2:0 nad Moldavijom. Crnogorci su se izjednačili sa Rusijom, koja je ranije tokom dana pobedila Lihtenštajn.

U jednom od derbija večeri, Austrija i Švedska su odigrale nerešeno 1:1.

Nedelju su obeležili preokret Danske protiv Jermenije i senzacionalni trijumf Albanije u Portugalu.

1279119114540e1bf4083d4298534424_orig.jp

Beta/AP Photo/Hans Punz

Španija je poprilično promenila tim, što se selektoru Visenteu del Boskeu isplatilo već u prvom meču. On je dao šansu nekim novim igračima koji su se odlično pokazali.

Goleadu u Valensiji otvorio je Serhio Ramos u 16. minutu, kada je ’Panenkom’ prevario golmana sa penala. Već u sledećem minutu bilo je 2:0, debitant Pako Alkaser iskoristio je odličnu akciju saigrača i asitenciju Huanfrana i smestio loptu u praznu mrežu.

Ipak, Makedonci su se brzo vratili, Huanfran je oborio Trajkovskog, a siguran realizator najstrože kazne bio je Ibraimi.

Činilo se da gosti mogu u drugom poluvremenu da se vrate, ali je Buskets golom sa distance odveo Furiju na +2, u poslednjim trenucima drugog dela.

U drugom poluvremenu u listu strelaca upisali su se Pedro Rodriges i David Silva, koji je bio jedan od najboljih pojedinaca na meču. Duel je obeležio i debi nove Barselonine zvezde Munira el Hadadija, koji je sa 19 godina i sedam dana postao treći najmlađi reprezentativac u istoriji.

Ukrajina je u Kijevu dočekala Slovačku i tokom celog meča bila bolji rival (17:7 u šutevima), ali su ipak gosti došli do tri boda. U 17. minutu Mak je iskoristio dodavanje Hamšika za prvu pobedu u kvalifikacijama.

Malo iznenađenje u ovoj grupi je remi Lukssemburga i Belorusije, ali gosti mogu da budu zadovoljni i bodom, pošto su od 42. minuta gubili golom Gersona. Ipak, utehu svojoj ekipi doneo je Drahun, 12 minuta pre kraja.

23176168540e1bf5cc8a3421927709_orig.jpg

Beta/AP Photo/Keystone, Peter Klaunzer

U grupi G Crna Gora je prikazala odličnu partiju protiv Moldavije i došla do pobede od 2:0. Crnogorci su Pod Goricom nešto mirnije krenuli u meč, da bi Mirko Vučinić u poslednjem minutu prvog poluvremena pogodio mrežu Čebanua.

Asistent je bio Nikolić, koji je namestio i drugi gol na meču – strelac je bio Tomašević u 73. minutu.

U istoj grupi Rusija je u prvom terminu lako izašla na kraj sa Lihtenštajnom, dok je derbi odigran u Beču. Domaća Austrija dočekala je Švedsku i sve je bilo gotovo već u 12. minutu.

Prvo je Alaba realizovao penal posle igranja rukom Bengtsona, da bi Ibrahimović u svom 100. meču za nacionalni tim namestio gol Zenginu. Ibra je dubinsku loptu iz prekida poslao glavom ka petercu, tu je Zengin smirio i iz poluvoleja je poslao iza leđa Almera.

Engleska je gostovala Švajcarskoj u Bazelu, a posle očajnog prvog poluvremena u drugom je proradio Dani Velbek. Novi napadač Arsenala u 58. minutu kostobranom je sproveo u mrežu oštar centaršut koji mu je poslao Rahim Sterling sa levog boka.

Konačan rezultat Velbek je postavio u 4. minutu nadoknade, kada je rutinski realizovao asistenciju Rikija lamberta u situaciji 1 na 1.

Purje je u 86. minutu doneo trijumf Estoniji nad Slovenijom, koja je poslednju četvrtinu susreta igrala sa igračem manje, dok je Litvanija bila sigurna u San Marinu (2:0).

Litvanci su sve rešili već u prvom poluvremenu, a strelci su bili Matulevičus i Novikovas.

Rezultati večerašnjih utakmica:

C grupa:

Luksemburg - Belorusija 1:1

(Gerson 42 - Drahun 78)

Španija - Makedonija 5:1

(Ramos 16. penal, Pako 17, Buskets 45+3, Silva 50, Pedro 90+1 - Ibraimi 28. penal)

Ukrajina - Slovačka 0:1

(Mak 17)

E grupa:

Estonija - Slovenija 1:0

(Purje 86)

San Marino - Litvanija 0:2

(Matulevičijus 5, Novikovas 36)

Švajcarska - Engleska 0:2

(Velbek 59, 90+4)

G grupa:

Austrija - Švedska 1:1

(Alaba 7. penal - Zengin 12)

Crna Gora - Moldavija 2:0

(Vučinić 45+3, Tomašević 73)

Rusija - Lihtenštajn 4:0

(Bihel 4. autogol, Burgmajer 50. autogol, Kombarov 54. penal, Dzjuba 65)

Reprezentacija Srbije startuje u I grupi kvalifikacija 11. oktobra na gostujućem terenu protiv Jermenije.

Advokat pozvao Lazovića i Rajkovića

Izvor. B92, Beta | JT

Selektor Srbije Dik Advokat objavio je spisak igrača za kvalfikacione utakmice za Evropsko prvenstvo 2016. godine protiv Jermenije i Albanije.

2137944022542bd43f41662034245789_orig.jp
Starsportphoto

Najveće iznenađenje na spisku je povratak napadača Partizana Danka Lazovića, ali i poziv mladom golmanu Crvene zvezde Predragu Rajkoviću.

U odnosu na prijateljsku utakmicu sa Francuskom, sa spiska je izostao vezista Rome Adem Ljajić.

Srbija će svoju prvu kvalfikacionu utakmicu Grupe I odigrati 11. oktobra u Jerevanu od 18 časova po srednjeevropskom vremenu protiv Jermenije. Tri dana kasnije ‘orlovi’ na stadionu Partizana od 20.45 dočekuju Albaniju.

Okupljanje reprezentacije biće u utorak, 7. oktobra, do podneva u Sportskom centru Fudbalskog saveza Srbije u Staroj Pazovi.

Na Advokatovom spisku su:

Golmani: Vladimir Stojković (Makabi), Željko Brkić (Udineze) i Predrag Rajković (Crvena zvezda).

Odbrana: Dušan Basta (Lacio), Branislav Ivanović (Čelsi), Aleksandar Kolarov, Matija Nastasić (Mančester Siti), Antonio Rukavina (Viljareal), Nenad Tomović (Fiorentina), Duško Tošić (Genčerbiligi) i Stefan Mitrović (Frajburg).

Vezni red: Radosav Petrović (Genčerbiligi), Nemanja Matić (Čelsi), Nemanja Gudelj (AZ Alkmar), Miloš Jojić (Borusija Dortmund), Zdravko Kuzmanović (Inter), Aleksandar Ignjovski (Ajntraht), Dušan Tadić (Sautempton), Lazar Marković (Liverpul), Filip Đuričić (Majnc) i Zoran Tošić (CSKA Moskva).

Napad: Filip Đorđević (Lacio), Aleksandar Mitrović (Anderleht) i Danko Lazović (Partizan).

Subotića nema na spisku...

"Subotić ne želi da igra za Srbiju"

Izvor. B92, Tanjug

Selektor Srbije Dik Advokat rekao je da igrač Borusije Dortmund Neven Subotić želi da se posveti klupskim obavezama, zbog čega ga neće pozivati u tim.

347528094542bdebdbac21960014370_orig.jpg
Beta/AP Photo/Martin Meissner

"Imam osećaj da Subotić ne želi da igra za nacionalni tim, već da se posveti samo klupskim obavezama. Na pripremama sam video da svi igrači imaju želju da igraju za reprezentaciju, neću da kvarim timski duh. Ljajić i Subotić su dobri igrači, ali nemaju taj mentalitet", rekao je Advokat.

Na pitanje novinara da li misli da Subotić neće igrati dok je on selektor, Advokat je rekao:

"Komunicirali smo porukama i mejlovima. Stvari su veoma jasne".

Subotić je u septembru prošle godine tadašnjem selektoru Siniši Mihajloviću rekao da mu je potrebna pauza od nacionalnog tima i da hoće da se posveti obavezama u klubu.

Advokat je objavio spisak od 24 igrača na koje računa za mečeve sa Jermenijom (11. oktobra) i Albanijom (14. oktobra) na početku kvalifikacija za prvenstvo Evrope.

Advokat: Uvek idemo na pobedu

Izvor. B92, Tanjug | JT

Selektor Srbije Dik Advokat rekao je da reprezentacija naše zemlje uvek ide na pobedu i da će tako biti i u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2016.

177627041542be98b6ed35993235015_orig.jpg
Starsportphoto

Advokat je takođe istakao da veruje u pobede nad Jermenijom i Albanijom, koje se igraju 11, odnosno 14. oktobra.

Srbija uvek ide na pobedu i tako će biti u naredne dve utakmice. Imamo dobar tim, u koji imam puno poverenje i imam osećaj da ćemo biti uspešni. Raduje me što smo pokazali timski duh, na čemu insistiram od mog dolaska. Albanija je defanzivno jak tim, i Jermenija sličnog mentaliteta, ali malo više voli da igra. Ne smemo da ih potcenimo, pošto su izuzetno opasni”, rekao je Advokat na konferenciji za medije u hotelu Hajat.

Na spisku holandskog stručnjaka nalazi se i napadač Partizana Danko Lazović, koji se pre tri i po godine povukao iz nacionalnog tima.

Oduvek sam govorio da želim igrače u nacionalnom timu koji su mi potrebni, a Danko je jedan od njih. Gledao sam ga u meču Lige Evrope protiv Totenhema i video da ima kvalitet i temperament kakav želim. Poznajem ga još iz vremena kada je igrao u Rusiji i verujem da će nam pomoći”, naveo je nekadašnji selektor Rusije.

Advokat je rekao da ga raduje forma fudbalera Liverpula Lazara Markovića, ali i efikasnost napadača Aleksandra Mitrovića i Filipa Đorđevića.

Iskreno, brine me što 50 odsto igrača ne igra standardno u svojim klubovima. Ne volim da pozivam fudbalere koji ne igraju redovno, ali su Mitrović i Nastasić odigrali korektno protiv Francuske. Moraju još da napreduju i pratićemo ih na treninzima. Razmišljam i o tome da Ivanovića premestim na štopera, iako više volim da igrači budu na pozicijama na kojim igraju u klubu”, naglasio je Advokat.

Selektor Srbije je istakao da mu je drago što će teren na stadionu Partizana izgledati mnogo bolje nego u odnosu na meč protiv Francuske, kada je imao mnogo zamerki.

Advokat je dodao da je neprijatno iznenađen kako su srpski mediji preneli njegov intervju holandskim novinama, u kojem je opisivao život u Srbiji.

Iznenađen sam kako su pojedini mediji preveli moje izjave u Holandiji. Rekao sam da je Srbija prelepa zemlja, ali da su tereni loši, a svi ćemo se složiti sa tom konstatacijom. Isto tako sam pričao da se zemlja oporavlja od posledica rata, za koje je potrebno vreme da se napreduje, ali i da se radi na tome. Nisam valjda glup da pričam loše o zemlji u kojoj radim”, zaključio je holandski stručnjak.

Holandski stručnjak je takođe istakao da ubuduće neće pozivati Nevena Subotića, jer on želi da se posveti klupskim obavezama.

Srbija se nalazi u I grupi kvalifikacija za Evropsko prvenstvo sa Portugalijom, Danskom, Jermenijom i Albanijom.

Rajković: Zaslužio sam poziv

Izvor. B92, zvanični sajt | JT

Golman Crvene zvezde Predrag Rajković rekao je da je ponosan što je dobio poziv u reprezentaciju i da veruje da ga je zaslužio.

1186319312542bf2fa8a88d870241061_orig.jp
Starsportphoto

Rajković od početka sezone nije primio nijedan gol u dresu Crvene zvezde, zbog čega ga je selektor Dik Advokat uvrstio na spisak za utakmice kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. godine sa Jermenijom i Albanijom, koje se igraju 11. i 14. oktobra.

19-godišnji golman Zvezde je do sada sa velikim uspehom nosio dres u mlađim reprezentativnim kategorijama, a sada će imati priliku da se izbori na mesto na golu i u seniorskom timu.

Ukazana mi je velika čast i zaista hvala selektoru na tome. Mislim da sam zaslužio poziv, ne samo zbog partija koje sam imao u mlađim kategorijama, nego pre svega zbog dobrih odbrana u dresu Crvene zvezde. To naravno nije samo moja zasluga već zasluga čitavog tima. Sada je na meni da opravdam dobijeno poverenje, pre svega kroz dobro uklapanje u A tim, jer sve su to stariji igrači od mene, a onda i da kroz dobar rad možda zaslužim i minutažu. U svakom slučaju preda mnom je velika čast ali i velika obaveza, verujem da ću umeti da je ponesem”, rekao je Rajković.

Jermenija bez Mhitarjana na Srbiju

Izvor. B92, Beta

Selektor Jermenije Bernard Šalon pozvao je 25 fudbalera za kvalifikacionu utakmicu protiv Srbije, među kojima nije najbolji igrač tima Henrih Mhitarjan.

137257079542eae4725714094093470_orig.jpg
Beta/AP/Tigran Mehrabyan

Mhitarjan se nije oporavio od povrede stopala, koju je dobio sredinom septembra nastupajući za Borusiju Dortmund.

Šalon je u tim uvrstio Gevorga Gazarjana i Hrijra Mkojana, iako se nisu oporavili od povreda i njihov nastup je neizvestan.

Jermenija će 11. oktobra dočekati Srbiju u Jerevanu, u svojoj drugoj utakmici u Grupi I kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Francuskoj.

Na spisku su

Golmani: Roman Berezovski (Dinamo Moskva), Gevorg Kasparov (Mika) i Arsen Beglarjan (Ulises).

Odbrambeni fudbaleri: Hovhanes Hambarcumjan (Vardar), Levon Airapetijan (Pribram), Hrijr Mkojan (Esteglal), Robert Arzumanjan (Aktobe), Varazdat Harojan, Kamo Hovhanisjan, Taron Voskanjan (Pjunik) i Aleš Enrike (Mika).

Vezni igrači: Karlen Mkrčjan, Romjan Hovsepjan, Masis Voskanjan (Metalurg Donjeck), Egar Manučarjan (Ural), Gevorg Gazarjan (Olimpijakos), Norajr Aslanjan (Almere), Artur Edigarjan (Kairat), Artak Dašjan (Vardar), Markos Piceli (Aktobe), Zaven Badojan (Gomelj) i Artjom Simonjan (Zenit).

Napadač: Artur Sarkisov (Volga), Artur Miranjan (Vardar) i Aleksander Karapetjan (Dudelanž)

Jermenija će tri dana posle susreta sa Srbijom igrati prijateljsku utakmicu sa Francuskom, takođe u Jerevanu.

Maksimović menja Bastu i Rukavinu

Izvor. B92 | AK

Defanzivac Torina Nikola Maksimović dobio je naknadni poziv Dika Advokata u reprezentaciju Srbije za mečeve sa Jermenijom i Albanijom u kvalifikacijama za EP.

118366692454329176b4c3a025935175_orig.jp
foto: Beta/AP

Bivši igrač Crvene zvezde među "orlove" dolazi kao zamena za povređene Dušana Bastu i Antonija Rukavinu.

Maksimović ima 22 godine, do sada je četiri puta igrao za Srbiju, a ove sezone je odigrao pet mečeva u Seriji A io tri u Ligi Evrope za "bikove".

Srbija kvalifikacije za Evropsko prvenstvo počinje u subotu, 11. oktobra protiv Jermenije u Jerevanu, a potom u sredu 14. oktobra dočekuje Albaniju na stadionu Partizana.

Okupljanje reprezentacije zakazanu je za utorak u 12 časova u Sportskom centru FS Srbije u Staroj Pazovi.

Lazović: Advokat me nagovorio

Izvor. B92

Danko Lazović rekao je da je selektor Dik Advokat najzaslužniji što je promenio stav i posle tri i po godine ponovo će obući reprezentativni dres.

16206653665433dda628dd3579748856_orig.jp

"Moje reči od pre tri i po godine dokaz su da u fudbalu ne treba biti izričit, pošto sam sebi skočio u usta. Nakon razgovora sa Advokatom odlučio sam da se u 31. godini vratim, bio je iskren i ubedio me, ali ne bih otkrivao detalje. Sve što je bilo ostavio sam iza sebe", rekao je Lazović.

Lazović je pre tri godine u vreme dok je selektor bio Vladimir Petrović Pižon odlučio da se povuče iz reprezentacije, ali se posle poziva Advokata predomislio.

Što se tiče Nevena Subotića, čiji je status, bar prema najavama Advokata "zamrznut" dok je on selektor tek se očekuje epilog.

Subotićev saigrač iz Dortmunda Miloš Jojić, u ponedeljak je izjavio da će pokušati da ga nagovori na povratak, ali je na okupljanju tima rekao da je to ipak posao selektora.

"To nije deo mog posla, selektor odlučuje ko će biti pozvan, a ko ne. Ne bih želeo dalje da širim tu priču", naveo je Jojić.

Srbija naredne subote startuje u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo gostovanjem u Jermeniji, dok će tri dana kasnije u Beogradu dočekati Albaniju.

Tadić i Marković: Cilj šest bodova

Izvor. B92

Dušan Tadić i Lazar Marković očekuju težak posao na startu kvalifikacija, ali ističu da Srbija mora da osvoji šest bodova u prva dva meča.

468675508543512693ddb5054767915_orig.jpg
foto: StarSport

Reprezentacija Srbije će 11. oktobra gostovati Jermeniji u Jerevanu, dok će tri dana kasnije dočekati Albaniju u Beogradu.

"Protivnici nisu atraktivni, ali će biti nezgodno. Svesni smo da moramo da osvojimo šest bodova u dve utakmice i nadam se da ćemo uspeti. Imamo lufta za napredak, možemo još bolje i nadam se da ćemo to i pokazati", rekao je Tadić.

Jermeni će biti oslabljeni neigranjem dvojice najboljih igrača, Henriha Mhitarjana i Jureja Movsisjana.

"Najbitnije je da se bavimo sobom i pažnju posvetimo tome kako ćemo mi da izgledamo, a protivnik treba da reaguje jer posedujemo veliki kvalitet i to treba da iskoristimo", kazao je Tadić, koji ne oseća pritisak zbog očekivanja koji navijače imaju od njega.

Drugi naš igrač iz Premijer lige, krilo Liverpula Lazar Marković očekuje obe pobede.

"Naredni protivnici nisu jaki po imenima, ali po tradiciji su nezgodni. Očekujemo teške utakmice, idemo na tri boda u oba susreta i očekujem da ćemo pobediti u oba duela", rekao je Marković.

On je dodao da se raduje što je u reprezentaciju pozvan napadač Partizana Danko Lazović i da jedva čeka da zaigra sa njim.

Štoh porazio Španiju, preokret MKD

Izvor. B92 | NĐ

Reprezentativci Slovačke napravili su najveće iznenđenje u dosadašnjem toku kvalifikacija za EURO 2016, pošto su savladali prvaka Evrope Španiju – 2:1 (1:0).

2826687305436fa6b82f61207853063_orig.jpg
Beta/AP Photo/Petr David Josek

Makedonija je gubila u Skoplju od Luksemburga na poluvremenu (1:2), ali je Abdurahimi u drugom minutu nadoknade doneo sva tri boda našim južnim susedima – 3:2.

Kucka je doneo prednost domaćima na stadionu u Žilini u 17. minutu, a činilo se da će gol Paka Alkasera spasti 'Furiju'. Ipak, sva tri boda Slovačkoj i čelo tabele donosi Miroslav Štoh u 87. minutu.

U preostalom meču grupe, Ukrajina je tek u poslednjih deset minuta uspela da slomi Belorusiju (2:0). Najpre je Martinovič postigao autogol u 82. minutu, da bi pobedu gostiju, posle uvodnog poraza od Slovačke, potvrdio Sidorčuk u trećem minutu nadoknade.

Španija je autoritativno otvorila duel, kontrolisala je posed i pokušavala u uvodnim minutima da stvori šansu za vođstvo. Prednjačio je Andres Injesta, ali je njegove pokušaje da proigra Dijega Kostu uspešno neutralizovao Martin Škrtel. Prvu veliku šansu na meču propustio je Mak, posle dobrog prodora Vladimira Vajsa i centaršuta na penal – ali je njegov udarac maestralno zaustavio Iker Kasiljas.

12099455805436ff5cb0cf0479922142_orig.jp

Međutim, samo nekoliko minuta kasnije, Vajs je gurnuo loptu, prilikom izvođenja kombinacije iz slobodnjaka, do Juraja Kucke, a golman Real Madrida katastrofano pogrešio. Krenuo je Kasiljas u desnu stranu, a lopta je prošla između Injeste i Silve i završila u mreži po sredini gola.

Pokušala je 'Furija' da stigne do izjednačenja do odmora, ali su se domaći dobro branili. Najbolju priliku propustio je Serhio Buskets, a tom prilikom istakao se golman Kozačik.

Nastavili su Španci sa napadima i u drugih 45 minuta. Kozačik je osujetio pokušaje Fabregasa i Koste, a činilo se da će Pako Alkaser spasti svoj tim u 82. minutu. Napadač Valensije iskoristio je savršen centaršut Huan Frana i lako poslao loptu u gol. Ipak, da ne ostane tako do kraja meča potrudio se Miroslav Štoh, tri minuta pre isteka regularnog toka.

5701307275436ff5d69268047358745_orig.jpg
Beta/AP Photo/Boris Grdanoski

Domaća ekipa presekla je napad ekipe Visentea del Boskea, kojima ni pet puta više šuteva nije donelo ni bod (25:5), Duris je lepo povukao kontru, probio po desnom boku i pored dvojice čuvara poslao loptu na drugu stativu – tamo je dočekao Štoh i lako je zakucao u mrežu za histeriju na tribinama.

S druge strane, Makedonci su bili na ivici da odigraju nerešeno sa Luksemburgom, posle uvodnog poraza od Španije, jer su gosti uspeli da stignu do preokreta posle vodećeg gola Trajkovskog. Ipak, Jahović je autogolom u 66. minutu anulirao prednost svoje ekipe, da bi u junaka izrastao Abdurahimi u drugom minutu nadoknade.

Kvalifikacije za EURO 2016, drugo kolo:

Slovačka – Španija 2:1 (1:0)

Kucka 17, Štoh 87 - Pako 82

Belorusija – Ukrajina 0:2 (0:0)

Martinovič 82(ag), Sidorčuk 90+3

Makedonija – Luksemburg 3:2 (1:2)

Trajkovski 20, Jahović 66(p), Abdurahimi 90+2 - Bensi 39, Turpel 44

Tabela, grupa C:

1. Slovačka 2 2 0 0 3:1 2 6

2. Španija 2 1 0 1 6 3:3 3

3. Ukrajina 2 1 0 1 2 1:1 3

4. Makedonija 2 1 0 1 4:7 3

5. Luksemburg 2 0 1 1 3:4 1

6. Belorusija 2 0 1 1 1:3 1

Treće kolo, 12. oktobar:

18.00 Ukrajina – Makedonija

20.45 Belorusija – Slovačka

20.45 Luksemburg – Španija

Petica Engleza, Novaković heroj SLO

Izvor. B92 | NĐ

Reprezentacija Engleske upisala je očekivanu i laku pobedu protiv San Marina 5:0 (2:0) u okviru drugog kola grupe E kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016.

8209496205436f61dc5dd3111758956_orig.jpg
Beta/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Odigrana su još dva meča grupe, Slovenija je golom iz penala uspela da kazni promašaje Švajcarske (1:0), dok je Litvanija istim rezultatom savladala Estoniju (1:0)

Gordi Albion očekivano nije imao previše problema protiv amatera iz San Marina. Istakao se dvostruki asistent Čemberlen, a blizu nacionalnog rekorda primakao se kapiten Vejn Runi.

Seriju golova otvorio je štoper Evertona Fil Jagelka u 25. minutu, kada je iskoristio loše istrčavanje Simončinija i pretvorio dobar korner Džejmsa Milnera u vođstvo. Odolevali su gosti do samog finiša prvog dela igre, da bi Runi stigao na dva gola do obaranja nacionalnog rekorda, pošto je bio precizan s bele tačke.

Popularni Vaza je tako stigao do svog 42 pogotka u dresu 'Tri lava', šest manje od Garija Linikra na drugom, a sedam od sera Bobija Čarltona na prvom mestu.

Dani Velbek je nastavio sa golovima za reprezentaciju, pa je u posle samo četiri minuta igre u nastavku doneo svom timu tri gola prednosti. Tausend je u 72. minutu povećao na 4:0, da bi konačan rezultat postavio defanzivac Dela Vale, posle prodora i pokušaja centaršuta Runija desetak minuta pre kraja susreta.

Englezi su tako ostali na čelu grupe, posle uvodnog trijumfa u Švajcarskoj, sa gol razilikom 7:0.

5630033745436f61f9dab7832117428_orig.jpg
Beta/AP Photo/Darko Bandic

Slovenci su u Ljudskom vrtu u Mariboru dočekali upravo Švajcarce, posle neplaniranog poraza od Estonije na startu kvalifikacija, pa im je pobeda bila imperativ. Ipak, do njega su stigli više zahvaljujući promašajima gostiju i sreći. Ekipa Vladimira Petkovića nije uspela da kruniše bolju igru tokom svih devedeset minuta, a nije je pomoglo ni to što su imali gotovo tri puta više šuteva od domaćina (18:7).

Istakao se golman Intera iz Milana Samir Handanovič, koji je u nekoliko navrata sjajno intervenisao, i kasnije omogućio Milivoju Novakoviću da postane junak u 79. minutu.

Johan Đuru oborio je Ljubijankića i zaradio žuti karton, iako se kompletna ekipa gostiju nije složila sa odlukom glavnog arbitra. Novaković je uzeo loptu i lako je smestio u levi ugao gola.

Drugu pobedu zabeležila je i Litvanija, koja je, takođe, tek u finišu uspela da zatrese mrežu tvrde Estonije. Strelac gola vrednog tri boda bio je Mikolinuas petnestak minuta pre kraja susreta.

Engleska – San Marino 5:0 (2:0)

Jagelka 25, Runi 43(p), Velbek 49, Tausend 72, Dela Vale 78(ag)

Slovenija – Švajcarska 1:0 (1:0)

Novaković 79

Litvanija – Estonija 1:0 (1:0)

Mikoliunas 76

Tabela, grupa E:

1. Engleska 2 2 0 0 7:0 6

2. Litvanija 2 2 0 0 3:0 6

3. Estonija 2 1 0 1 1:1 3

4. Slovenija 2 1 0 1 1:1 3

5. Švajcarska 2 0 0 2 0:3 0

6. San Marino 2 0 0 2 0:7 0

Treće kolo, 12. oktobar:

18.00 Estonija – Engleska

20.45 Litvanija – Slovenija

Crnoj Gori samo bod u Vaducu

Izvor. B92 | NĐ

Reprezentacija Austrije jedina je ostvarila trijumf u okviru drugog kola grupe G kvalifikacija za EURO 2016, pošto je slavila u Moldaviji – 2:1 (1:1).

20772316015437061e4a8e1995264243_orig.jp
Beta/AP Photo/Risto Bozovic

U preostala dva meča videli smo remije, Crna Gora razočarala je na gostovanju nejakom Lihtenštajnu odigravši bez golova, dok su Švedska i Rusija odigrale– 1:1.

Austrijanci su poveli u 12. minutu, kada je igrač Bajerna David Alaba bio precizan s bele tačke. Ipak, samo petnaest minuta kasnije uzvratio je Dedov istom merom, da bi pobedu gostima doneo Janko u 51. minutu.

Mark Janko nije uspeo i da završi meč u Moldaviji, jer je u 81. minutu zaradio crveni karton.

Crnogorci su dali sve od sebe, šutirali su čak 28 puta na gol domaćih, naspram tri njihova pokušaja, od čega devet u okvir gola, ali Stevan Jovetić, Damjanović, Simon Vukčević i drugovi nisu uspeli da zatresu mrežu. Poslednjih petnestak minuta odrigao je i napadač Partizana Petar Grbić, kao i iskusni Mirko Vučinić, ali ni to nije pomoglo izabranicima Branka Brnovića. Fudbaler Crvene zvezde Savo Pavićević odigrao je svih 90 minuta za 'Sokolove'.

182041519054370620aeda4171296718_orig.jp
Beta/AP Photo/Claudio Bresciani

Zanimljiv duel u Solni odigrali su Šveđani i Rusi u kom nije bilo pobednika. Gosti su bolje otvorili meč, iskoristivši neigranje Zlatana Ibrahimovića, koji je meč posmatrao sa klupe, da bi Denis Kokorin pametnim udarcem u desetom minutu doneo vođstvo svom timu.

Dobio je duboku loptu, povukao je ka kapici, i inteligentno je smestio u dalji ugao gola domaćih, kroz noge jednog od defanzivaca. Ipak, samo nekoliko minuta kasnije moglo je sve da se vrati na početak, ali je udarac Sebastiajana Larsona sa bele tačke, posle sumnjive odluke Ricolija, sjajno zaustavio Igor Akinfejev. Golman CSKA pročitao je gde će šutirati igrač Sanderlenda i divno zaustavio poluvisoku oštru loptu.

Međutim, Šveđani nisu odustali, nastavili su sa ofanzivom, da bi im se to isplatilo na startu drugog dela igre, kada je Ola Toivonen bio precizan na centaršut Durmaza. Do kraja meča, obe selekcije imale su nekoliko prilika za sva tri boda, Kokorin se dva puta našao u dosta izglednim situacijama, ali se rezlutat nije menjao.

Švedska – Rusija 1:1 (0:1)

Toivonen 49 - Kokorin 10

Lihtenštajn – Crna Gora 0:0

Moldavija – Austrija 1:2 (1:1)

Dedov 27(p) - Alaba 12(p), Janko 51

Tabela, grupa G:

1. Rusija 2 1 1 0 5:1 4

2. Crna Gora 2 1 1 0 2:0 4

3. Austrija 2 1 1 0 3:2 4

4. Švedska 2 0 2 0 2:2 2

5. Lihtenštajn 2 0 1 1 0:4 1

6. Moldavija 2 0 0 2 1:4 0

Treće kolo, 12. oktobar:

18.00 Austrija– Crna Gora

20.45 Rusija – Moldavija

20.45 Švedska – Lihtenštajn

Lošoj Srbiji samo bod u Jerevanu

Izvor. B92 | ĐN

Reprezentacija Srbije loše je počela novi kvalifikacioni ciklus za EURO 2016, pošto je u Jerevanu odigrala nerešeno 1:1 sa Jermenijom.

856900465543969d104a47170721282_640x424.
Starsportphoto

Osim propuštene šanse da se osvoje sva tri boda treba da brine očajna igra Srbije koja je u nekim trenucima delovala negledljivo.

Takmičarski debi novog selektora Dika Advokata prošao je veoma loše jer je evidentno da nije mnogo uradio da se situacija promeni u odnosu na prethodne cikluse.

Posle utakmice, Srbija može da bude i zadovoljna osvojenim bodom do kojeg je došla u 90. minutu, lepim golom Zorana Tošića.

Prethodno je Arzumanjan doneo domaćima prednost, iskoristivši očajnu postavku srpske odbrane.

Sportska redakcija B92 najavila je u tekstu o Jermeniji da 'Orlove' očekuje neugodan posao u Jerevanu, ali se niko nije nadao ovako lošem izdanju.

Utakmica kojoj je prisustvovao i predsednik države Tomislav Nikolić počela je mirno, a tako je bilo do kraja poluvremena. Naši igrači imali su nekoliko prilika preko Ivanovića i Tošića, koji iz dobrih situacija nisu mogli do gola.

78887451454397321b1537662087128_640x458.
Starsportphoto

Međutim, nije dobro što su te šanse dolazile posle prekida ili grešaka domaćih, a ne dobre i uigrane igre Srbije.

Od početka drugog poluvremena viđena je mnogo drugačija slika na terenu, u kojoj su Jermeni diktirali tempo. To im se isplatilo u 73. minutu, posle šanse za Tošića.

Srpski igrači mučili su se da izbace loptu iz kaznenog posle kornera, a ona je na levom boku došla do Picelija. Vezista domaćih oštro je centrirao u peterac, gde je Arzumanjan neometan glavom sproveo u mrežu.

Namirisali su Jermeni ‘krv’ u tim trenucima i vezali nekoliko dobrih prilika, a najveću su imali u 82. minutu, kada je Sarkisov iznudio penal posle duela sa Mitrovićem.

Piceli, najbolji pojedinac do tog trenutka, preuzeo je odgovornost, ali je Vladimir Stojković u dva navrata spasao naš nacionalni tim.

Srbija je uspela da kazni promašaje Jermenije u 90. minutu, preko Zorana Tošića. Još jednu dugu akciju povukao je Tadić, koji je želeo da proigra nekog u šesnaestercu. Lopta se od igrača domaće ekipe odbila do Tošića, vezista Srbije namestio je i pogodio gornji levi ugao sa nekih 17 metara.

Imali su naši igrači još pet minuta da pokušaju da preokrenu, ali su neshvatljivo stali i sačekali kraj utakmice.

Tok meča:
550812690543972122012d149761470_640x294.
Starsportphoto

Jermenija: Berezovski – Havanisjan, Harojan, Arzumanjan, Voskanjan, Hajrapetjan – Mkrtčjan (Hovsepjan 53'), Artur Edigarjan, Piceli (Karapetjan 85') – Sarkisov, Manučarjan (Dašjan 67')

Srbija: Stojković – Ivanović, Nastasić, Mitrović, Kolarov – Gudelj (Mitrović 77'), Matić, Tošić, Marković (Kuzmanović 26'), Tadić – Đorđević (Mitrović 71')

90+5' Poslednja prilika za Srbiju, Ivanović u dobroj situaciji nije stigao do lopte koju je poslao Matić.

90' Srbija stiže do izjednačenja preko Tošića! Još jedna duga akcija koju je povukao Tadić, koji je želeo da proigra nekog u šesnaestercu. Lopta se od igrača domaće ekipe odbila do Tošića, vezista Srbije namestio je i pogodio gornji levi ugao sa nekih 17 metara.

88' Nova dobra situacija za Jermeniju, ali Sarkisov ne uspeva da sprovede centaršut sa desne strane.

83' Piceli je preuzeo odgovornost, ali je Stojković u dva navrata odlično reagovao i spasao našu zemlju.

82' Penal za Jermeniju! Sarkisov je gurnuo loptu kroz noge Mitroviću koji mu je uleteo telom i sudija je pokazao na belu tačku.

80' Nova prilika za domaću selekciju, ali ovoga puta Stojković hvata loptu.

46633504454396c29658e7905064352_640x506.
Starsportphoto

78' Srbija pokušava preko Kuzmanovića, njegov slab udarac odlazi pored gola.

76' Namirisali su Jermeni 'krv', pa su imali još jednu šansu, ali je Mitrović intervenisao u poslednjem trenutku.

73' Kazna za promašaje morala je da stigne – Jermenija vodi sa 1:0! Srpski igrači mučili su se da izbace loptu iz kaznenog posle kornera, a ona je na levom boku došla do Picelija. Vezista domaćih oštro je centrirao u peterac, gde je Arzumanjan neometan glavom sproveo u mrežu.

68’ Bernar Šalon napravio je dve izmene – prvo je Mkrtčjana zamenio Hovsepjan, da bi umesto Manučarjana ušao Dašjan.

62’ Ponovo iz prekida imamo šansu, ovoga puta Mitrović šutira glavom preko prečke.

56' Matić je pogodio Tošića u kaznenom, ali je igrač CSKA loše prihvatio loptu što ga je verovatno koštalo gola.

53' „Neodlučni“ Jermeni imaju veliku šansu! Piceli je centrirao sa desne strane, Sarkisov je skočio pored Matića i bio neprecizan.

49' Mogao je Đorđević na startu drugog poluvremena da uđe u šansu, ali je loše prihvatio dodavanje Tadića.

1750527923543969da6d6f9514260637_640x473
Starsportphoto

18.47 Kraj prvog poluvremena – nije bilo golova u Jerevanu.

45+1' Žuti karton za Nastasića zbog starta nad Picelijem.

44' Piceli je najaktivniji od jermenskih igrača – Hajrapetjan mu dodaje loptu, a on šutira visoko iznad gola sa 25 metara.

41' Kolarov dobro centrira sa leve strane, Đorđević skače i loše zahvata loptu na petercu.

39' Piceli iz slobodnjaka preko zida, ali i preko gola.

37' Nova stopostotna prilika za Srbiju! Zoran Tošić nanizao je nekoliko protivničkih igrača u kaznenom prostoru, ali je njegov mlak udarac sa nekih 10 metara uhvatio Berezovski.

31' Jermeni uzvraćaju preko Picelija koji gađa suprotni ugao sa ivice kaznenog, Stojković se lepo izvio i odbranio.

1341298967543969e168183309864326_640x423
Starsportphoto

29' Velika šansa za Baneta! Odlično je Tošić izveo korner, Ivanović je bio sam na nekih sedam metara na prvoj stativi, ali je loše zahvatio loptu i ona je od zemlje odskočila preko prečke

28' Maltene iz prvog kontakta sa loptom Kuzmanović je šutirao sa nekih 18 metara, Berezovski boksuje u korner.

26' Posle jednog duela Lazar Marković je ostao da leži na terenu, a izgleda da je povreda negde u stomačnom delu. Pokušao je da nastali, ali je morao da izađe i umesto njega je ušao Zdravko Kuzmanović.

23' Nema mnogo uzbuđenja, 'Orlovi' traže prostor preko bokova, bez velikog uspeha.

19' Srbija nastavlja sa napadima, dobar šut Tadića, golman Jermenija izbija u korner. Posle udarca iz ugla pokušali su Marković i Kolarov, ali je lopta otišla u gol aut.

14' Kolarov gađa iz slobodnog udarca, pravo u Berezovskog.

10' Srbija je na početku imala terensku inicijativu, ali nije bilo prilika. Jermeni uglavnom pokušavaju iz kontri i polukontri

5' Prvi pokušaj na meču imao je Nemanja Gudelj sa nekih 20 metara, lopta je otišla preko gola.

Advokat: Nisam razočaran remijem

Izvor. B92, Tanjug | ĐN

Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dik Advokat rekao je da nije razočaran remijem sa Jermenijom (1:1) na startu kvalifikacija za prvenstvo Evrope.

10938197415439767fe746d232795502_640x458
Starsportphoto

Advokat je istakao da će ekipa morati da popravi neke stvari u igri.

"Nisam razočaran, jer smo bili dobri u jednom delu meča. Znali smo da će Jermenija igrati defanzivno. Bilo je teško kad smo primili gol. Naporno smo radili da izjednačimo i na kraju smatram da smo osvojili ovaj bod. Važno je da su se igrači borili i ostali smo neporaženi. Imamo kvalitet, ali postoje stvari koje moramo da popravimo u igri. Važna nam je podrška publike na sledećem meču", rekao je Advokat posle meča za RTS.

Strelac izjednačujućeg gola Zoran Tošić istakao je da je Srbija na kraju dobro prošla u Jerevanu.

"Došli smo da pobedimo i verovali smo u to. Na kraju je moglo da bude i gore. Zato je ovaj remi pozitivna stvar. Niko nije srećan remijem, ali velika je razlika kada na početku kvalifikacija izgubite. Oni su iz jedna situacije dali gol, a mi smo sami sebi napravili katastrofu. Moramo da pobedimo Albaniju u sledećem meču", poručio je Tošić.

Kapiten selekcije Srbije Branislav Ivanović priznao je da je očekivao više od večerašnjeg meča.

"Nismo iskoristili šanse, a primili smo gol iz prekida. Posle toga je sve delovalo teško, izgubili smo disciplinu. Da smo prvi postigli gol, pobedili bi. Ovo je realnost. Imamo meč za tri dana, moramo da se oporavimo za Albaniju. Kvalifikacije su gude i drugi će gubiti bodove", naveo je Ivanović.

Ivanović je dodao da očekuje bolju igru u utorak na meču sa Albanijom u Beogradu.

"Očekujem veoma težak meč sa Albanijom, ali i pun stadion. Veoma važna će nam biti podrška navijača. Računamo na tri boda i moramo da se skoncentrišemo da ostvarimo cilj", zaključio je Ivanović.

Nemoć Holandije, remi u Zenici

Izvor. B92 | AK

U devet mečeva kvalifikacija za EURO 2016 odigranih u utorak uveče, istakli su se Island i Hrvatska, dok su razočarali Holandija i Turska.

1670370809543c29f59b919986357677_orig.jp

Holanđani su bili su nemoćni na Islandu koji je slavio 2:0 i izjednačio se sa Češkom na čelu grupe, u kojoj je očajna Turska igrala 1:1 u Letoniji.

U derbiju dana BiH i Belgija su sa 1:1 podelili bodove u Zenici, dok je Hrvatska deklasirala Azerbejdžan 6:0. Italija je prvencem Gracijana Pelea slavila na Malti minimalnu pobedu.

Izrael je sa 4:1 savladao Andoru koja je postigla prvi gol u kvalifikacijama. Norveška je sa 2:1 bila bolja od Bugarske, dok je Vels istim rezultatom savladao Kipar sa igračem manje.

Grupa A: Island i Češka blizu Francuske
1692051118543c3aaaef7f9631751750_orig.jp

Posle Češke, i Island je nadigrao Holandiju i ove dve selekcije su na pola puta ka Evropskom prvenstvu. Fantastičnom igrom Islanđani su nadigrali polufinalistu Svetskog prvenstva te golovima Gilfija Sigurdsona zabeležili i treću pobedu u grupi. U drugom meču večeri Turska je igrala samo 1:1 u Letoniji, pa se skoro može oprostiti od šansi da se nađe čak i u baražu za EP.

Grupa A:

Island – Holandija 2:0 (2:0)

Sigurdson 10p, 42

Letonija – Turska 1:1 (0:0)

Sabala 54p – Kisa 47

Kazahstan – Češka 2:4 (0:2)

Tabela:

1. Island 3 3 0 0 8:0 9

2. Češka 3 3 0 0 8:4 9

3. Holandija 3 1 0 2 4:5 3

4. Letonija 3 0 2 1 1:4 2

5. Turska 3 0 1 2 2:6 1

6. Kazahstan 3 0 1 2 3:7 1

Grupa B: Belgiji bod iz BiH, Vels lider
1854337454543c3aabd2721965732233_orig.jp

Nakon tri kola dva tima neočekivano predvode ovu grupu, Vels i Izrael su na pozicijama koje direktno vode u Francusku. Velšani su sa igračem manje uspeli da savladaju Kipar i stignu do prvog mesta. Andora je postigla prvi gol u kvalifikacijama, ali predvođena Damarijem koji je ostvario het-trik, Izrael je slavio na Pirinejima.

Več večeri odigran je u Zenici. Belgija je odlično otvorila duel sa nekoliko opasnih napada po gol Asmira Begovića, ali je domaćin poveo golom Edina Džeka volej udarcam. Međutim, na startu drugog dela Niangolan je uspeo da savlada Begovića i donese veliki bod Belgiji koja ima meč manje od rivala.

Grupa B:

BiH – Belgija 1:1 (1:0)

Džeko 28 – Niangolan 51

Vels – Kipar 2:1 (2:1)

Koteril 13, Robson-Kanu 23 – Laban 36

Andora – Izrael 1:4 (1:1)

Lima 15š – Damari 3, 41, 82, Hemed 90+6p

Tabela:

1. Vels 3 2 1 0 4:2 7

2. Izrael 2 2 0 0 6:2 6

3. Belgija 2 1 1 0 7:1 4

4. Kipar 3 1 0 2 4:5 3

5. BiH 3 0 1 2 2:3 2

6. Andora 3 0 1 2 2:11 1

Grupa H: Hrvatska i Italija rame uz rame
1585301414543c3aae2fb89876695734_orig.jp

Očekivano Italijani i Hrvati krče put ka Evropskom prvenstvu, obe selekcije imaju maksimalan učinak. Italijani su pomalo razočarali na Malti slavivši tek minimalnim rezultatom kod južnog suseda. Meč je obeležio prvenac Gracijana Pelea u zvaničnm debiju za Azure.

S druge strane, Hrvati su deklasirali Azerbejdžan u Osijeku. Dvostruki strelac bio je Ivan Perišić za laganih 6:0 i maksimalan učinak "vatrenih" bez primljenog gola u tri meča. Ovaj tandem dobro prate Norvežani, koji su pred Sepom Blaterom u direktnom duelu za treće mesto nadigrali u Oslu Bugarsku 2:1.

Grupa H:

Hrvatska – Azerbejdžan 6:0 (4:0)

Kramarić 11, Perišić 35, 45, Brozović 45+2, Modrić 52p, Sadigov 61ag

Malta – Italija 0:1 (0:1)

Pele 24

Norveška – Bugarska 2:1 (1:1)

Eljunusi 14, Nilesen 72 – Bodurov 43

Tabela:

1. Hrvatska 3 3 0 0 9:0 9

2. Italija 3 3 0 0 5:1 9

3. Norveška 3 2 0 1 5:3 6

4. Bugarska 3 1 0 2 3:4 3

5. Malta 3 0 0 3 0:6 0

6. Azerbejdžan 3 0 0 3 2:10 0

* Dva prvoplasirana tima iz svake grupe će se direktno plasirati na EURO 2016, dok će trećeplasirani igrati baraž.

Roben: Ne dolikuje Holandiji

Izvor. B92 | AK

Iskusni napadač Holandije Arjen Roben razočaran je nastupom tima na Islandu gde je njegova selekcija poražena 2:0.

78189958543cd931bea07631272080_orig.jpg

Iako su imali posed lopte od 75%, Holandija je bila nemoćna u Rejkjaviku, pa u drugom poluvremenu, dok je jurila rezultat, nije imala nijedan šut u okvir gola.

"Ovo ne dolikuje Holandiji. Sami smo krivi. Moramo se dobro zapitati zašto smo sami sebi otežali stvari. Ne bi trebalo da optužujemo jedni druge, ali ovo što se desilo je neverovatno", rekao je Roben.

Holandija nakon tri meča ima samo tri boda u Grupi A kvalifikacija za EURO 2016, dok Island i Češka imaju maksimalnih devet.

Konačna odluka - prekinut meč

Izvor. B92

Utakmica između Srbije i Albanije prekinuta je nakon skandalozne provokacije albanskih navijača, zbog opšteg meteža na terenu i tuče koja je usledila.

1007876710543d8bd703e63075402191_640x445

Starsport

Fudbalski savez Srbije i delegati UEFA saglasili su se da meč bude nastavljen, ali, nezvanično, reprezentacija Albanije nije želela da se vrati ako se ne isprazne tribine.

U 42. minutu nad stadionom se pojavila letelica na daljinsko upravljanje koja je nosila albansku zastavu sa porukom na kojoj je bila mapa velike Albanije. Sudija je prekinuo meč, zastavu je uhvatio Stefan Mitrović, a nekoliko igrača Albanije prišlo je i započelo sukob.

Neki navijači su uleteli na teren, a sudija Martin Etkinson je pokazao igračima da odu u svlačionicu. Nekoliko navijača koji su ušli na teren napali su Albance dok su bežali u tunel.

Više o incidentu čitajte u posebnoj vesti. Saznajte i ko su ljudi na spornoj zastavi.

Pročitajte i izjavu delegata UEFA, kao i ono što je Branislav Ivanović rekao na konferenciji za medije.

Vođa navijača Crvene zvezde Ivan Bogdanov našao se među navijačima koji su ušli na teren posle prekida meča

Srbija (4-2-3-1): Stojković – Ivanović, Kolarov, Nastasić, Mitrović – Matić, Gudelj – Đuričić, Tošić, Tadić – Lazović.

Albanija (4-1-4-1): Beriša – Hisaj, Agoli, Cana Mavraj – Kukelji – Ljilja, Ljenjani, Džaka, Abraši – Baljaj.

Tok meča:

42. min. Skandalozna prozivka Albanaca! Nad stadionom se pojavio ’dron’ koji je nosio albansku zastavu sa porukom na kojoj je bila mapa velike Albanije i male Srbije. Sudija je prekinuo meč, zastavu je uhvatio Stefan Mitrović, a nekoliko igrača Albanije prišlo je i započelo sukob. Neki navijači su uleteli na teren, a sudija Martin Etkinson je pokazao igračima da odu u svlačionicu. Nekoliko navijača koji su ušli na teren napali su Albance dok su bežali u tunel.

35. min. Šansa za Albaniju! Posle kornera je situacija nakratko raščišćena, ali Abraši vraća loptu u šesnaesterac do usamljenog Mavraja. On šutira iz prve, ali Stojković je na pravom mestu. U nastavku akcije usledio je korner, posle kojeg je Cana glavom poslao loptu pored gola.

32. min. Albanija je izvela korner, a na drugoj strani usledila je kontra. Tošić je lepo ’povukao’, Đuričić je dodao loptu do Ivanovića u kaznenom prostoru, on je prevario rivala na desnoj strani, ali njegov centaršut je presečen. Možda je mogao Ivanović i da šutira.

Igra se uglavnom na polovini Albanije, ali čini se da se rival posle stegnutog početka malo opustio.

20. min. Gužva u kaznenom prostoru Albanije, Lazović se dobro zagradio, loptu je preuzeo Đuričić, ali sudija je svirao prekršaj Lazovića u napadu.

16. min. Srbija dominira terenom, a sada je stvorila novu priliku. Đuričić je petom odlično proigrao Ivanovića, koji šutira iskosa sa desne strane, ali pored gola.

7. min. Prva velika šansa za Srbiju! Tošić je doturio loptu Đuričiću na levoj strani, on centrira po zemlji kroz noge protivniku, ali je lopta Tadiću išla za malo iza leđa i on ju je poslao pored gola.

U prvih pet minuta Srbija je imala dva prekida posle kojih je ubacila loptu u kazneni prostor, ali bez opasnosti po gol protivnika.

1. min Počeo je meč. Prethodili su mu glasni zvižduci albanskoj himni i glasno pevanje 'Bože pravde'.

- Albanci dočekani uvredama po izlasku na teren, golman Vladimir Stojković dobio ovacije sa istočne i južne tribine. Na 20 minuta do početka na tribinama je oko 15.000 ljudi. Desetak minuta kasnije na tribinama je već bilo oko 25.000.

- Srbija počinje meč u formaciji 4-4-1-1 – selektor Advokat nije menjao nikoga u odbrani, u sredini je Đuričić novo ime umesto Markovića, a u špicu napada Đorđevića je zamenio Lazović. Sa druge strane, Đani de Bjazi izvodi na teren istih 11 koji su počeli utakmicu sa Danskom.

- Ulice oko stadiona FK Partizan povremeno se zatvaraju za saobraćaj, po pristizanju autobusa u kojima se pod jakom policijskom pratnjom, prevoze gosti iz Albanije. Policija je blokirala okolne ulice oko stadiona, a čak je i pešacima zabranjen prolaz dok autobusi ne uđu u krug stadiona.

- Nešto ranije navijači su pozdravili gromoglasnim aplauzom fudbalere Srbije, koji su autobusom stigli na mesto odigravanja utakmice.Prilikom dolaska autobusa sa fudbalerima Albanije domaće pristalice su ih ’počastile’ zviždanjem i uvredljivim uzvicima, ali nije bilo većih ekscesa.

Ronaldo: Najbolji smo u grupi

Izvor. B92 | AK

Junak pobede Portugalije u Danskoj, najbolji igrač sveta Kristijano Ronaldo uveren je da će njegova selekcija biti prva u grupi I.

350123149543e26209bee5024917260_orig.jpg

Ronaldo je u 95. minutu golom glavom doneo Portugalu minimalan trijumf u Kopenhagenu, za prve bodove u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

"Kao što sam rekao ranije, verujem da će Portugal biti prvi u grupi, jer smo najbolji. Kvalitet smo pokazali na terenu, uveren sam u plasman na EURO 2016", rekao je Ronaldo.

Portugal iza sebe ima očajno leto, debakl na Svetskom prvenstvu i poraz od Albanije na startu kvalifikacija, pa Ronaldo očekuje da ova pobeda znači uspešniju budućnost selekcije.

Evropski "Selesao" će u četvrtom kolu dočekati Jermeniju, 14. novembra.

Kros: Nemam objašnjenje

Izvor. B92

Svetski šampion napravio je novi kiks u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo, a Toni Kros nema objašnjenje za remi Nemačke sa Irskom.

1203675130543e24d607c5a690862753_orig.jp

"Elf" je nakon poraza od Poljske osvojio samo bod na svom terenu, pa posle tri kola kvalifikacija za EP ima samo četiri boda.

"Razočarani smo. Nemam objašnjenje. Frustrirani smo. Sposobni smo da pobedimo, ali smo radili sve pogrešno i bespotrebno ovako završili utakmicu", rekao je Kros, koji je sjajnim udarcem doneo prednost Nemačkoj.

Nemačka će u četvrtom kolu dočekati nejaki Gibraltar, 14. novembra.