Sign in to follow this  
rokiudbina

Udbinjani

Recommended Posts

Ja vec par godina znam za vas,ali tek nedavno sam pristupio.

E sad,iz moje blize okoline(nasi zemljaci),dosta ljudi zna za "neki krajiski sajt",ali ih je tek nekoliko aktivno i prati cijelu ovu pricu.Naravno najvise ih

je odsutno iz najbanalnijeg razloga,ne imanja racunara.

A opet,ovi koji su vise u IT prici,oni vjerovatno nemaju vremena(?).

Dakle,dosta ljudi zna za vas,poznati ste i treba tako da nastavite,a usput ce i nasim Krajisnicima biti pristupacnija "Nova tehnologija"(to i jeste jedan od problema cijelog srpskog drustva,po savremenim standardima nas je dosta "nepismeno").

Kada vas je toliko (kako se kaže: Udbinana, Udbièana ili...) molio bih vas za jedno objašnjenje. Naime, kada god putujem Lièkom tzv. magistralom prolazim preko ili pored Udbine. Svaki put se ustavim na vrelu sa pitnom vodom, koji je uz samu cestu. Natoèim koju bocu -kanticu vode za piæe, napravim malo sklekova i put pod noge... Tako dodjem kuæi, pitaju me što nosim vodu toliku sa sobom. Ja im objasnim da je to bilo usput i da sam je natoèio kod Udbine. Oni se izmedju sebe pogledase i kažu: pa zar ne znas, da je iznad toga vrela Groblje. Ne znam, kažem. Jeste. Dobro, kažem ako je tako ja tu vodu više necu piti. I nisam je pio. Koristilo smo je za druge potrebe.

Pitanje?

Da li je to sve istina, ako znadete molim za objašnjenje. Hvala.

Kada vas je toliko (kako se kaže: Udbinana, Udbièana ili...) molio bih vas za jedno objašnjenje. Naime, kada god putujem Lièkom tzv. magistralom prolazim preko ili pored Udbine. Svaki put se ustavim na vrelu sa pitnom vodom, koji je uz samu cestu. Natoèim koju bocu -kanticu vode za piæe, napravim malo sklekova i put pod noge... Tako dodjem kuæi, pitaju me što nosim vodu toliku sa sobom. Ja im objasnim da je to bilo usput i da sam je natoèio kod Udbine. Oni se izmedju sebe pogledase i kažu: pa zar ne znas, da je iznad toga vrela Groblje. Ne znam, kažem. Jeste. Dobro, kažem ako je tako ja tu vodu više necu piti. I nisam je pio. Koristilo smo je za druge potrebe.

Pitanje?

Da li je to sve istina, ako znadete molim za objašnjenje. Hvala.

He,he,koja je to propaganda.Ma to je cista laz,ja sam sa Udbine i jedino groblje koje tamo postoji je na drugoj strani grada.Doduse nisam vrsio arheoloska iskopavanja,mozda je i neki Turcin tu skoncao......A za stanovnike Udbine kaze se UDBINJANI. :biggrin

Е МОЈИ УДБИЊАНИ, ДЕЧКО НИЈЕ СА УДБИНЕ, А ЗНА НЕШТО. ВРЕЛО ЈЕ УЗ ЦЕСТУ И КАДА СЕ СА УДБИНЕ СПУТАШ КА ЈОШАНУ. А И ГРОБЉЕ ПОСТОЈИ БАШ ИЗНАД ВРЕЛА. НИЈЕ ОЗНАЧЕНО, АЛИ ТУ СУ ПАРТИЗАНИ ПОКОПАЛИ СИЛНЕ УСТАШЕ КОЈЕ СУ ПОБИЛИ НА УДБИНИ. ДАНАС НА ТОМ МЈЕСТУ ЂЕ СУ ПОБИЈЕНЕ УСТАШЕ ДИЖУ ЦРКВУ.

У ПОТПУНОМ СИ ПРАВУ, ИЗНАД ВРЕЛА ИМА ЛЕШЕВА УСТАША.

Eto, vidite moji dragi Udbinjani. Više ljudi - više zna.

Ipak su ovi moji, stariji ljudi dobro rekli da je iznad vrela uz cestu, neko groblje.

Hvala Mitilic-Lika-Krajina, na potvrdjenim informacijama.

Е МОЈИ УДБИЊАНИ, ДЕЧКО НИЈЕ СА УДБИНЕ, А ЗНА НЕШТО. ВРЕЛО ЈЕ УЗ ЦЕСТУ И КАДА СЕ СА УДБИНЕ СПУТАШ КА ЈОШАНУ. А И ГРОБЉЕ ПОСТОЈИ БАШ ИЗНАД ВРЕЛА. НИЈЕ ОЗНАЧЕНО, АЛИ ТУ СУ ПАРТИЗАНИ ПОКОПАЛИ СИЛНЕ УСТАШЕ КОЈЕ СУ ПОБИЛИ НА УДБИНИ. ДАНАС НА ТОМ МЈЕСТУ ЂЕ СУ ПОБИЈЕНЕ УСТАШЕ ДИЖУ ЦРКВУ.

У ПОТПУНОМ СИ ПРАВУ, ИЗНАД ВРЕЛА ИМА ЛЕШЕВА УСТАША.

e sad ..... vrelo jeste slanica, meni nikad nista nije bilo sto sam pio vodu odatle, ako je neko i zakopan tu negde iznad, taj je odavno satrulio i otisao u zemlju......

crkava se pravi na mestu gde je i nekad bila.......

oko slanice je sve hrvatska zemlja, i vecinu je copavi zagorac preselio u slavoniju, tako da ne znam koliko je tu pobijeno ustasa.....

A sto se tice rakije....... kako je u mom sljivaru, buraz.....

jel rodila sljiva ove godine......

ajd kad stignes posalji mail...... i ako imas neku sliku.....

ps.

moram malo da vas aktiviram, lepo je videti makar i varnice.....heheh

Na tom mestu gde je bio hotel i jeste bila crkva, ima na netu mozete da pogledate, nije to slucajno, nece srbi lako nazad na Udbinu, i gore kod Karaule cujem da ce da podizu crkvu, i tu je nekad bila, poznaju se temelji gde su 93 kopani rovovi,.......

eto tako vam je to braco, mi 50 godina ne napravismo ni jednu crkvu u celoj lici,......pa sad za sta davljenik da se hvata......????

ali zato niko nije zaboravljao tuziti komsiju kad zakolje ovna na sv. Jovana.......

e pa sad crkva je tu bila pa je bila, moze biti i pravoslavna, nece biti prva koja ce postati katolicka,....... ne vredi razbijati glavu oko toga sta je bilo .....

Nego ja sam pre neki dan ovde u usa gledao papu negde u istambulu sa nekim pravoslavnim svestenicima i kao potpisuju neko ujedninjenje crkve????? jel neko zna nesto o tome???

Недавно се овдје у Београду на телевизијској станици Студио Б у оквиру емисије Агапе повео разговор о ујединјењу двије цркве.

Гости су били: хрватски надбискуп и професор Богословског факултета у Београду.

Повод емисије је управо догађај који помињеш...

Није потписано уједињење-то није могуће каже ВЕЛИКА већина православаца.

Зашто? Из сасвим једноставног разлога што не прихватамо испразне слаткоречивости! Одлично осјећамо да је посреди нешто сасвим другачије од пуког уједињења.

Вољела бих да се варам...али гробови опомињу да вјеру не дајемо ни за шта...

На свим странама се примећује како се духовност губи; чак и духовници хрле за претјераном материјом-заборављају да је православно живјети значи живјети чистом Љубављу...

Лажне су нам потребе наметнули и увјек нам више таквих ''потреба'' наметнути покушавају.

Али, успјети неће, ако изаберемо прави пут Љубави.

Ту има опроштаја за честите-не и за злонамјерне!

Према томе, вјерујем кад кажу: ,,Који се истински покају, једино такви имају мјеста у правој вјери!''

А да се некоме улагујемо...НЕ!

Нека се зна ово ипак...па можемо на ведрије теме!

БУДИТЕ ПОЗДРАВЉЕНИ МОЈИ ЛИЧАНИ И СВИ ОСТАЈМО С БОГОМ

Pametno zbori nasa Licanka Ljiljana.

Nego,mi malo po malo pa odosmo na skroz drugu temu,koja se ne tice(makar ne toliko da bi sada razglabali o njoj) nase nam voljene Udbine.Bilo bi bolje,eto,da neko ko je bio skoro na Udbini kaze sta se tamo novog desava....

Ко је данас гледао емисију Повратак?

Ја сам мало бацио око, али већ је било касно. Били Мутилићани повратници. Ја када сам наишао причао је Чедо Станић и Миркан Чедин син. Ваљда је и Нинак био. Ко зна нека вели ко је све диванио.

E da Ljilja ga je bas srocila, lepo je sve to ali.... jeb ga uvek ima ovo ali....

pravoslavna crkva je u proslosti mnogo gresila, pre svega zbog toga pomenutog ponosa ili kako vec da nazovem, jednom pilikom sam pricao sa svestenikom, koji je staresina manastira u kome sam se ja krstio, i prica je bila oko toga dal je pravoslavna crkva mogla posle odlaska turaka da vrati sve poturice u pravoslavlje, .....jeste ali nije htela.....

znam da ne treba verovati rimu, i da nema tu mnogo casnih namera prema pravoslavnom svetu, .......ako i dodje do nekog ujedinjenja ostaje smao nadati se da cemo bar jednom biti pametniji.......

I da naravno malo smo se udaljili od teme i od Udbine......

....

ako neko ima neke novije slike sa udbine bilo bi lepo da ih stavi ovde ili da posalje na mail.....

Право кажете!

Зна ли неко како је и по чему Удбина добила име. Зашто се мјеста Општине Удбина зову управо тако како се зову?

ТО ЈЕ ИНТЕРЕСАНТНО-ЈЕДНАКО ИНТЕРЕСАНТНО КАКО И ПОРЕКЛО ОБЛАСНОГ ИМЕНА ЛИКА

Pa evo nama ljepog domaceg zadatka.Ja eto bas nista ne znam o porjeklu imena Udbine,niti bilo kog sela u okolini.Potrudicu se da potrazim znacenja,pa cu rezultate naravno podijeliti sa vama.Nadam se da ima ko,ko je upucen vise u ovo.....

e zanimiljivo,........

lika...hm, ono negde sam cuo neku pricu da tako nesto slicno na latinskom ili kojem vec znaci zemlja vukova...... ne znam....sigurno

a Udbina.....hehhe mozemo da nagadjamo ako je iznad visuca Kuk, onda je malo nize UD ....e sad odakle obo BINA.....

nije lako..... ono Ivanov vrh je dobio ime po nekom ivanu....

a udbina ko zna......

(eh al sad ovaj lupa gluposti pomisljas ti citaoce.....hahaha)

pozdrav

ПОЗДРАВ СВИМА!!!

Драго ми је да вам се допала идеја...

Ријечи су образ душе, па тако и значења имена наших мјеста могу пуно тога да нам кажу...

За почетак:

Dolaskom Turaka uništena su brojna povijesna vrela i baština na tim podruèjima. Etimologija imena Lika nije sve do danas sigurno razjašnjena. Pojedini struènjaci iznose tezu da to ime potjeèe od grèke rijeèi "likos" = vuk ili od leukos = bijeli. Neki smatraju da potjeèe od hidronima rijeke Like, a neki da je taj naziv vezan za antièka vremena i da je nastao od latinske rijeèi lacus = jezero. Dakako, sva ova tumaèenja imaju karakter hipoteze.

Masiv Velebita, Velike i Male Kapele i Plješivice, te kraške depresije: Lièko, Krbavsko i Gacko polje s brinjskim krajem sastavni su dio lièke zavale, nazvano geografskim pojmom Lika. To je ujedno sastavni dio makroregije Gorske Hrvatske. Sastoji se od pet subregijskih cjelina: srednja Lika, Gacka s brinjskim krajem, Krbava, južna Lika i Lièko pounje.

Lièanima se smatraju i žitelji južnih zakapelskih dijelova ogulinsko-modruško-plašæanske udoline, žitelji Zavalja i još nekih plješevièkih sela nedaleko Bihaæa u susjednoj BiH, koji su joj 1947. pripojeni iz sastava RH. Ovo je brdsko-planinsko podruèje po svom zemljopisnom i geostrateškom položaju prirodna veza izmeðu panonskog i dalmatinskog dijela Hrvatske. Neki povjesnièari i geografi misle da je to zapravo jezgra Hrvatske. Lika je od najstarijih vremena kontaktno podruèje jadranskog, subalpskog, panonskog i balkanskog prostora. Od prapovijesti do antike, preko srednjeg vijeka i nadalje ovuda su prolazile kljuène prometnice od sjevera preko Kapele (Gvozda) i Vratnika do Senja, te pravcem niz Gacko i Lièko polje prema jugu. Poput goleme kamene gromade, Velebit odvaja Liku od Primorja i zatvara joj prilaz morskoj obali. Visoki i teško savladivi planinski prijevoji silno su otežavali ulazak i izlazak iz tog prostora. Stoga je ovaj prostor relativno lako vojnièki braniti.

icon_biggrin.gif

Prvi poznati spomen Like, odnosno Lièke župe, zabilježen je u djelu cara Konstantina O upravljanju Carstvom. Etimologija imena Lika nije sve do danas sigurno razjašnjena. B. Kosoviæ iznio je tezu da to ime potjeèe od grèke rijeèi "likos" = vuk. Isti i autor pretpostavlja da bi ime Like moglo potjecati i od hidronima rijeke koja kroz nju protjeèe. A. Dukiæ je tvrdio da je ime Like vezano za antièka vremena i da je nastalo od latinske rijeèi lacus = jezero. S pravom napominje kako imena voda u mnogo i sluèajeva daju nazive zemljama, dok su obrnuti I sluèajevi rijetki. U pogledu etimologije hidronima Lika, Dakiæ je iznio tezu da potjeèe od grèke rijeèi "leukos" = bijeli. Otuda se pokrajinsko ime Like ne može shvatiti drukèije nego kao "Bijela krajina". Dakako, sva ova tumaèenja imaju karakter hipoteza, a buduæa istraživanja naših jezikoslovaca dat æe sigurno pouzdanija tumaèenja.

...da su na tlu prethistorijske Like i Like pod rimskom vlašæu živjeli ljudi koji su bili tipièni dinarski gorštaci i koji su oèito svojim psihofizièkim osobinama u velikoj mjeri nalikovali današnjim Lièanima.
icon_lol.gificon_wink.gificon_biggrin.gif