Sign in to follow this  
rokiudbina

Udbinjani

Recommended Posts

u pravu si uzelac008...u americi postoje pravila koja moras da postujes,jednostavno nema se vremena za cesta posjecivanja,pogotovo sad u ovoj situaciji kada je americka ekonomija na rubu propasti...mi ovde radimo po 16 sati dnevno,ljudi su umorni..poslje takvog dana nikom nije do nicega...tuzno ali istinito...Zigo napisi mi gdje si covjece....pozzzzz za sve vas,nek ste mi zivi i zdravi.....

Pa najbolje vama iz inostranstva da dođete u Liku, ovdje niko ništa ne radi, a svi debeli i zadovoljni. :D :D

Има једна љепа пјесма, вели 'вако:

"Ај не бих дао, не бих дао, своје кршне Лике,

своје кршне Ликееееееееееее,

Ај за доларе, за доларе, цијеле Америке,

цијеле Америкееееееее."

И тако свашта има, дружимо се, не радимо ништа, у суштини љепо живимо.

Ja ono u Lici nebi prodao za milione, i kad budem planirao da se vratim vraticu se u drzavu gdje sam rodjen,nepada mi napamet da se vracam u Srbiju,gori su mi bili oni srbijanci u izbjeglistvu

Pozdrav svima vama koji ste aktivni na forumu,poseban pozzz MICI I LJUBI B.,DEJI P.,ROKIJU,SHUSTERU i svima nemerem se sad sjetiti sviju!Drago mi je da vidim da niste zaboravili jedni druge,tako treba.Dejo izvini,javicu ti se ovih dana ,znas kako je heheh.

Ja ope moram da prokomentarisem malo ove vase komentare...

Prvo ovo vezano za zemlju i prodaju u Lici... Pa sad ne znam na koju si buducnost mislio, sad ovako kad razmisljam zemlja tamo nikad i nije nesto mnogo vredela, osim mozda oko Plitvica i tako na po nekom specificnom mestu, drugo sad kad su ovaj auto put odvukli malo na zapad ... ne znam zasto bi tamo zemlja nesto vredela bar ne u skorijoj buducnosti... mozda kad se otopi ovaj led na severnom i juznom polu usled globalnog zagrevanja, pa poplavi primorje, moze biti da ce nesto da vredi ...

Znaci samo neko ko ima dobar kapital da ulozi u proizvodnju neke zdrave hrane, moze da prosperira na tim prostorima... sumljam da Hrvatska kao drzava ima neke velike planove za ulaganje u te prostore... Plus takvih krajeva, mislim ono palnina i cist vazduh, ima svuda, tj u svim bivsim YU drzzavama, eto Srbija nesto pokusava oko tog seoskog turizma, ali opet ponavljam sumljam da ce CRO kao drzava imati neka znacanija ulaganja u te prostore...

zakljucak ... ako nekad zemlja tamo i bude nesto vredela ... mi to necemo docekati.

a posto i sad nista ne vredi ... naravno ne razmisljam o tome da prodam djedovinu...

sto se tice rokijevog komenatara on najbolje zna da se ne slazemo po tom pitanju... oko Srbije... cinjenica stoji da postoje razlike izmedju pojedinih tipova srpskog naroda, naseg Dinarskog i Moravskog npr.

Svi smo mi u isbeglistvu doziveli neke ruzne stvari ali ne volim da globalizujem stvari i sad da kazem kako srbija ne valja... ne slazem se ni sa kim ko ce to da kaze... a jos manje da je Hrvatska bolja i da se bolje zivi...

Srbija, a kad kazem srbija ne mislim na politicare i ostalu bagru koji su ispuzali na vlast i ne silaze za grbace naroda vec skoro 20 godina, ta Srbija je ono odakle svi poticete i odakle vam idu koreni... dobro sad ne bas u ovim danasnjim suzenim granicama, ali poenta je u tome ako pokidas korenje onda si samo obican trupac kojeg ce prva veca kisa da odnese...

O tome bi mogli da razglabamo do sutra... ja sam u srbiji zavrsio srednju skolu, i fakultet na trosku drzave, pa da i nije niceg vise od toga i to je dovoljno da nemam prava da kazem nista ruzno za Srbiju kao drzavu. A vi koji ste kao i ja isli u skolu, primali pomoc kakvu takvu, ... zapitajte se kakvi ste ljudi ako stavrno mislite nesto lose o Srbiji.

A ljudi... kao sto rekoh posto je izvesne razlike, u pogledima na zivot, i samom odnosu prema zivotu, ali u 1000 ljudi ako ne mozete da nadjete 5 koji su na istoj talasnoj duzini kao i vi, e izvinite onda je problem u vama.

Ja sam u Srbiji upoznao ljude, Srbe, Srbijance, prave domacine, koji su pomagali i kad nisu bas imali od cega da pomazu. Onamad kad sam izbegao na udbinu, ne secam se da je neko nudio neku pomoc, mislim realno meni nije ni trebala, kazu svi lako je vama dosli ste na svoje... ali koliko vas je tada pomislilo dal ljudi u smesteni u svlacionica NK Krbava imaju sta da jedu, koliko vas je bilo uopste briga.... i dal je neko na neki nacin pomogao tim ljudima, dal je neko ponudio sprat kuce da se usele,... ja se samo secam prica kako su upropastene svlacionice, i kako bi trebalo da se isele, jer bi neki trenirali...

Plus ..jebi ga sam sam se sam povukao za jezik... koliko se kralo u Krajijini, ne misli na nas decu i sverc sa unproforom, pa nisu krali srbijanci po krajini, ajd sad ukrades od unprofora, ali brate krali su gorivo iz vojnih vozila,...

Eto ovi dole u mutilicu pokrali svu ogradu sa lovista, posle jelenovi izasli pa gazili baste...

Tako sve u svemu veliki sam protivnik ovih komentara protiv Srbije... i Srba sa druge strane Drine.

Sve u svemu svuda ima ljudi... poenta je da drzava Hrvatska nikako u nikakvom pogledu ne moze da bude bolja, zasluznija ili sta god od drzave Srbije... ko misli i oseca da mu je Hrvatska domovina... moram da zakljucim... nije trebao ni da ide iz nje. ne bi bio ni prvi ni zadnji koji se prekrstio...

scushter-u mora da napisem da se u potpunosti slazem sa ovim sto si ti napisao,Srbija je majka svih srba,i samim tim nesmijemo se okretati protiv srbije,ali ajde da se ne raspravljamo oko srbije i hrvatske,jer svi koji misle da je hrvatska bolja od srbije,neka promisle malo bolje,a mi da se rapravljamo

Ako je Srbija majka svih Srba zasto onda toliko patite i ceznete za rodnom Likom koja se sto vam je svima poznato ne nalazi u Srbiji,jel ti se mozda djed i pradjed rodio negdje u Srbiji! Nemojte misliti da navijam za hrvate daleko od toga ali se neslazem sa vama,i znam da je tesko priznati tu cinjenicu da se u HR bolje zivi,nazalost tako je!

ti si vjerovatno preskocio istoriju u skoli,sigurno su srbi dosli iz hrvatske,a za tvoju informaciju moj pra-pradjed se rodio u srbiji,ali ajde da se mi ne raspravljamo o ovome,jer se mi nikad sloziti necemo,i nije ovo forum ni o srbiji a bogami ni o "nekima"omiljenoj hrvatskoj.Imali sta da se napise o udbini?

scushter-u mora da napisem da se u potpunosti slazem sa ovim sto si ti napisao,Srbija je majka svih srba,i samim tim nesmijemo se okretati protiv srbije,ali ajde da se ne raspravljamo oko srbije i hrvatske,jer svi koji misle da je hrvatska bolja od srbije,neka promisle malo bolje,a mi da se rapravljamo

Што се примаш Милкице,

видиш да је вечити српски комплекс у питању

а то је оно чувено "Моја мува, већа од твоје кобиле"

тако да само лагано.

Ako je Srbija majka svih Srba zasto onda toliko patite i ceznete za rodnom Likom koja se sto vam je svima poznato ne nalazi u Srbiji,jel ti se mozda djed i pradjed rodio negdje u Srbiji! Nemojte misliti da navijam za hrvate daleko od toga ali se neslazem sa vama,i znam da je tesko priznati tu cinjenicu da se u HR bolje zivi,nazalost tako je!

Neznam kako to misliš da se bolje živi?

Ajde ti nama neukima objasni kako se to dobro živi na Udbini!

Ako misliš samo na guzicu onda si u pravu!

A sad mi malo opiši ljudske slobode, slobodu govora, tradiciju, obilježja i sve ostalo.

Nije život samo sita guzica, život su i sve ostale ljudske slobode i prava.

Koliko takvi kao ti do toga drže vidi se i u tvom okruženju!

Prošeći se malo Udbinom i okolicom ali prije operi i protrljaj oči

tako da bi vidio i ono što inače ne želiš da vidiš!

Ja nisam sa Udbine niti iz okolice ali obiđem sve te krajeve naše Like

pa za par dana vidim puno toga što ti i ne želiš da vidiš.

Pa ljepi moj "srbine" iz Like prošeći malo do Mutilića, vidi onu dolje Svetinju na što liči!

Prošetaj se i do Korenice, do Ploče i još tako okolo, pa mi onda dođi i napiši ođe

što si sve vidio i gdje se taj vaš standard i ljep život vidi!

Kad već pišeš, a ne misliš onda bolje da i ne pišeš jer ispadaš malo........

Reci mi još kad si slavu svoju slavio ako znaš šta je to, kad si bio na Sv.Liturgiji i gdje?

Znaš li ko je o.Dalibor Tanasić, jesi li od tvog dobrog života i standarda nešto izdvojio za svoj narod i za svoju crkvu?

A kad već pišeš o hrvatima, samo prošetaj gore do Udbine, vidićeš veliko gradilište pa priupitaj šta to rade ti hrvati tamo!

E onda metni prst na čelo pa se upitaj?

Ko si?

Što si?

Čiji si?

Kojim putem ideš?

I dali je to želja tvojih đedova od kojih si postao,

oni tebi i sličnima ostaviše nešto u amanet,

a vi to neznate i nećete ni da održavate ni da cijenite,

vi po tome pljujete i kitite se tuđim perjem!

Mislite da je sve u tome ako vam je guzica sita i prihvaćate ono što vam tuđinac servira!

Izvinjavam se svima! Morao sam na ovo reagirati!

Pomaže Bog!

Sutra ako želite nazvaću Vladiku i o.Dalibora i pokrenuti vam akciju;

1) da očistite i sredite groblja vaših predaka.

2) da počnete obnavljati onaj Sv.Hram u Mutiliću.

1) Вучино у Мутилићу се чисти и сређује гробље стално, сваки мјесец се окупљају сељани и уређују гробље.

2) А за обнову цркве сви желе, али слободно позови попа Далибора и Ђоку Опалића који обећавају обнову већ годинама, а ништа од тога. Те ће дати држава паре, те ајде дајте људи из села паре, а онда паре нестану.

Има воље за обновом цркве у селу, али нема воље од горе наведених.

Да заборавио сам, сада Ђоко хоће на Удбини градити цркву, а сви Срби бјеже са Удбине.

Нека поравнају темељ остатака цркве у Мутилићу и на њено мјесто подигну нову.

Али то су само приче.

Колико наших људи у Америци и Аустралији је вољно да дају паре за подизање цркве.

Изгледа да су и теби причани само политички говори

e ti gore navedeni su po bjelom svjetu,a sto se crkva nije obnavljala dok je udbinom setala srpska noga, nego sad ste nasli obnavljati kad nema 90 posto udbinjana. Vidim ja da ovo vodi nikuda ,pa da napisem ovo, da li se seca neko

1) Вучино у Мутилићу се чисти и сређује гробље стално, сваки мјесец се окупљају сељани и уређују гробље.

2) А за обнову цркве сви желе, али слободно позови попа Далибора и Ђоку Опалића који обећавају обнову већ годинама, а ништа од тога. Те ће дати држава паре, те ајде дајте људи из села паре, а онда паре нестану.

Има воље за обновом цркве у селу, али нема воље од горе наведених.

E vidiš ovako rode!

Crkvu vam neće obnoviti ni Đoko Opalić ni općina Udbina, ni SKD Prosvjeta pododbor Udbina, a ni "POP" Dalibor!

Kad je sami budete željeli obnoviti onda ćete je i obnavljati!

Nedajte vi novce nikome, bio sam ja prošlo ljeto tamo i pričao sam ja sa nekim momcima tamo kako to ide da vam "POPOVI" nebi uzeli novce!

Očekivao sam ja da će mi se neko od tih momaka javiti i da im pomognem oko svega ali je ostala prazna priča!

Isto je bilo i kod mene, ista priča da "popovi" pojedoše pare pa smo otvorili poseban račun đe "popovi" nemogu do tih para i Bogu fala sakupljamo po malo za našu svetinju!

Ako imate volju i želju zaista nešto da pokrenete i uradite pogledajte malo ovdje kako to radimo za naš Sv.Hram i bez "Popova"!

http://www.lickajesenica.com

kako je ljudi...sta se radi...umjesto prepirke,jel moze neko da nam kaze kakvo je stanje na udbini,ima li nasih povratnika,posla,druzenja itd...kakav je odnos sa hrvatskim vlastima...puno pozdrava za asve vas a posebno za generaciju 79-te i 80-te....grudvanje u kuci,pa samo onaj koji nije ucestvovao u tome moze da se nesjeca....hahahaha...dejo veliki pozzzzzzzzzzzzz... 8) 8) 8)

Zar je biton ko je sta radio po Udbini a ko nije,samo neznam kako mozete da kazete i da se nesjecate ove mladje generacije,pa ako se mi vas sjecamo i pamtimo onda je valjda logicno da se i vi nas sjecate,i na kraju sve te male gluposti i nestasluke smo i

al ste se vi raspisali sunce vam ebem kalajsano .... bice nesto od nas.

Ovaj vucko mi se svidja, poznati su moji stavovi o crkvi i slicnim stvarima... Ja na zalost na preobrazenju nisam bio od 95, i prilicno sam bio razocaran kad sam cini mi se bas na ovom forumu procitao da je jako malo ljudi bilo kod crkve ovo leto, .... vise je njih gledalo fudbal...

al ajd sad da se ne vracam na staru pricu o crkvi...

O standardu je smesno pisati jer i hrvatska i srbija u nekoj perspektivi ce da budu samo izvor jeftine radne snage i smetlisne za kojekakve odpade. Mozda bas u toj nasoj lici... negde jednom procitah da je takvih ideja vec bilo na zapadu ali zbog sastava tla nesto im bas ne odgovara ... boje se da ne bi zatrovali malo sire podrucje...

Posle drugog svetskog rata ovde u usa gde sam ja sada je doslo 500 zarobljenika srpske vojske iz nemacke, ti nepismeni ljudi su sami sazidali prvo jednu pa onda i drugu crkvu, to je bilo zbog one cuvene podele srpske crkve u dijaspori... ali nebitno,... hteo sam da kazem da su ljudi svojim rukama kopali temelje i sazidali crkvu, posle su dobili i groblje ... sve u svemu stvorili su imanje koje danasnje generacije ne da ne mogu da stvore nego ne mogu da odrzavaju, ... samo primer da pored crkve na imanju imaju 3 fudbalska terena, ni jedan nije manji od onog udbinskog... :)

Znaci crkva koliko sam ja shvatio ima upravu, to su ljudi koji vode fudbaslki klub, folklor, i ostalo... pop dolazi da sluzi, radi za crkvu i od nje zivi, on jeste pop ali nije glavni... Velika sala sluzi za vencanja, koncerte, ... utorkom i cetvrtkom je tombola, tada u sali imate 90% amerikanaca,... (iznenadjujuce ali sve cesce srecem amerikance pravoslavne vere),... da bi se vencali u crkvenoj sali morate da bdete clan crkve, mislim da su oni i registrovani kao neka korporacija, pa morate i tu da budete clan, i onda vas vencanje po coveku kosta 3 puta manje nego imace kad se recimo vencava neko ... npr. neki ameri,... ako ste clan znaci dajte clanarinu koja nije velika, ali da bi stekli pravo na sve povlastice morate da date donacije... npr, mislim da treba ukupno neka donacija od 1500$ da bi imali pravo da se sahranite na groblje, sto je dzabe.... ako ne planiret da umrete sutra naravno.

sve u svemu nisam bas upoznat sa svim kako funkcionise, do podele crkve je doslo upravo zbog para jer ljudi nisu hteli da salju pare u bg pa da im oni odredjuju koliko ce da ima daju nego su hteli da raspolazu sa svojim parama... zato i pise na crkvi FREE SERBIAN ORTHODOX CHURCH ....

ZAKLJUCAK.

5.Apsolutno podrzavam Lickog Vuka koji nam savjetuje da je krajnje vreme da pokrenemo nesto, sto bi bar malo pokrenulo nas kraj do kojeg nam je veoma stalo i kojeg se nikad necemo odreci!

Za pocetak bih mogli na ljeto srediti svako groblje i crkvu u nasoj okolini!Onaj ko nije u mogucnosti da dodje neka POMOGNE FINANCIJSKI,da ljudi kupe ogradu za groblje( posto je vecina skinuta ),da se ispece koje janje dok se bude radilo... ; :)

6.Licki Vuce-vidi sa Gerasimom sta se moze uraditi oko obnove crkve u Mutilicu,to je ipak glavna svetinja u nasem kraju oko koje se okupljaju ljudi bar jednom godisnje!

Uzelac moj,

Sve akcije i aktivnosti po crkvenoj jerarhiji morate da uradite sa vašim lokalnim sveštenikom, a to je u vašem slučaju proto-jerej Dalibor Tanasić.

Dakle kao prvo i osnovno, treba da osnujete Crkveno-radni odbor od recimo 4-5 članova koje ćete sami predložiti vašem parohu za imenovanje.

Nakon toga vaš će paroh zatražiti Arhipastirski Blagoslov za osnivanje i imenovanje tog odbora od Episkopa naše Eparhije.

Ako vam Episkop G.Gerasim da Blagoslov za taj odbor i odobri otvaranje posebnog žiro računa za prikupljanje sredstava za obnovu crkve

onda će taj odbor imenovati blagajnika koji će i otvoriti taj račun na svoje ime i početi sa prikupljanjem sredstava.

Taj blagajnik će morati redovito podnositi izvještaj o prikupljenim sredstvima istom tom odboru koji ga je imenovao, kao i parohu SPCO (Srpska Pravoslavna Crkvena Opština) i na kraju redovito izvještavati i Eparhijski upravni odbor!

Na taj način kontrola i transparentnost prikupljenih sredstava je svima vidljiva i nemože doći do gubitka novca već će isti po fazi radova biti uplaćivan direktno izvođaču VEĆ IZVRŠENIH RADOVA

al ste se vi raspisali sunce vam ebem kalajsano .... bice nesto od nas.

Ovaj vucko mi se svidja, poznati su moji stavovi o crkvi i slicnim stvarima...

A ti ne psuj tako.....veliki je Vaskršnji post!

Nije ljepo imati takve stavove i psovati. :)