Mladi_Krajisnik

Košarka u sezoni 2014/2015

Recommended Posts

Zvezdi teška grupa, moglo i gore

Izvor. B92

Košarkaši Crvene zvezde igraće u D grupi Evrolige sa Olimpijakosom, Valensijom, Laboral Kučom, Galatasarajem i Neptunasom, odlučeno je žrebom.

144622548253be6ef9f085c223287594_orig.jp

Plasman u drugu fazu obezbediće po četiri ekipe iz svake grupe, dok će timovi koji ne prodju u TOP 16 takmičenje nastaviti u Evrokupu.

Zvezda je bila smeštena u peti šešir, izbegla je grupu C koja je 'grupa smrti', ali ne može se reći da je imala sreće.

Slično kao i prošle godine, Zvezda je dobila prilično ujednačenu grupu i biće veoma teško naći se među najbolje četiri ekipe koja prolaze u Top16 fazu.

Grupa A: Real Madrid, Efes, Žalgiris, Nižni Novgorod, Dinamo Sasari, kvalifikant.

Grupa B: CSKA, Makabi, Unikaha, Alba, Cedevita, Limož.

Grupa C: Barselona, Panatinaikos, Fenerbahče, Emporio Armani, Bajern, Turov.

Grupa D: Olimpijakos, Valensija, Laboral Kuča, Galatasaraj, Crvena zvezda, Neptunas.

Završni turnir će ove sezone biti održan u Madridu od 15. do 17. maja.

Kvalifikacije, četvrtfinale:

Uniks – Zjelona Gora

Hapoel – Nimburk

Asvel – Ostende

Riga – Strazbur

Kvalifikacije se igraju od 23. do 26. septembra u Ostendeu.

Izvor: http://www.b92.net

Radonjić: Rano je za prognoze

Izvor. B92, Tanjug

Trener Crvene zvezde Dejan Radonjić rekao je da je zadovoljan protivnicima u Evroligi, iako je njegov tim mogao i bolje da prodje prilikom žreba u Barseloni.

94398337539ad966565c3110902524_orig.jpg
Starsport

Zvezda će drugu godinu zaredom igrati u elitnom klupskom takmičenju, a rivali u grupi D biće joj trostruki šampion Evrope Olimpijakos, vicešampion turske Galatasaraj, osvajač Evrokupa Valensija, Laboral i litvanski Neptunas.

"Mogli smo možda i bolje da prodjemo, ali sačekajmo formiranje rostera. Rano je da se bilo šta kaže o našim rivalima kada je jasno da su svi u ranoj fazi pravljenja ekipa. Mi smo ove godine iskusniji u odnosu na prethodnu, iza sebe imamo učešće u Evroligi, kada smo takodje imali veoma tešku grupu. Očekuje nas puno dobrih mečeva", rekao je Radonjić za klupski sajt.

On je dodao da je dobro što su crveno-beli izbegli grupu C, koja je ove godine dobila naziv "grupa smrti" s ozbirom na to da će se u njoj takmičiti Barselona, Panatiniakos, Fenerbahče, Armani, Bajern i Turov.

"Dobro je što nismo u njoj, ali sigurno da je naša grupa jako kvalitetna i sastavljena od timova koji godinama nastupaju u Evroligi. U odnosu na prošlu sezonu bolje je što smo izbegli kvalifikanta. Pod pretpostavkom da je Uniks veliki favorit, ekipa iz šestog šešira bi spadala u red najjačih u takmičenju", rekao je Radonjić.

Bogdanović: Želim da napredujem

Izvor. B92 | SV

Bogdan Bogdanović je po potpisivanju ugovora sa Fenerbahčeom rekao da je došao u turski klub kako bi još više napredovao u karijeri.

200380962653c02cc8a3b2e928036821_orig.jp

@fenerbahceulker

Doskorašnji košarkaš Partizana se obavezao na četvorogodišnju vernost klubu koji trenira Željko Obradović, ali će posle druge i treće godine moći u NBA.

“Srećan sam što ću nositi dres Fenerbahčea, želim da napredujem ovde kao i u Partizanu. Igrao sam protiv Fenera prošle sezone, ove je tim dobar, ambicije su velike i verujem da možemo da ostvarimo ciljeve“, rekao je Bogdanović.

Mladi bek je sjajnim partijama, naročito u finalnoj seriji domaćeg šampionata, postao pravi miljenik navijača Partizana, a njegov dolazak u Fenerbahče izazvao je burne reakcije simpatizera turskog kluba na društvenim mrežama.

Verujem da će nam i navijači pomoći, oni su vatreni kao i navijači Partizana... Mislim da Fenerbahče može korak dalje, a to znači plasman na fajnal-for Evrolige“, dodao je Bogdanović.

Po rešavanju klupskog statusa, Bogdanović će se vratiti u trening kamp reprezentacije Srbije, koja se priprema za Mundobasket, koji počinje krajem avgusta u Španiji.

Gagić ostaje u Partizanu

Izvor. B92, Sport | MN

Centar Partizana NIS Đorđe Gagić dogovorio se sa “crno-belima” da u klubu ostane i naredne sezone.

209319280853c8edcfe3262646273185_orig.jp

Starsport

U Partizanu je od 2012. godine, za to vreme osvojio je jednu ABA ligu i dva nacionalna prvenstva.

“Dogodilo je ono što je bilo najlogičnije. Imali sastanak sa čelnicima Partizana i vrlo brzo se saglasili da Gagić ostane i odradi još jednu godinu ugovora. Očekujemo da nastavi onako kako je završio prošlu sezonu, odnosno da bude jedan od vodećih igrača tima i još više unapredi igru”, rekao je Gagićev menadžer Bojan Tanjević.

Crno-bele su napustili Bogdan Bogdanović (Fenerbahče), Žofri Lovernj (Himki), Leo Vesterman (Barselona) i Davis Bertans.

KKCZ: Hvala Simi, Rašku, Diju...

Izvor. B92, zvanični sajt

Košarkaši Crvene zvezde Telekom sa pripremama za narednu sezonu počeće 10. avgusta, a klub je iskoristio priliku da se zahvali šestorici bivših igrača.

135310370453db80050d3e4366166421_640x363

kkcrvenazvezda.rs/

U odnosu na završetak prošle sezone u ekipi u novoj takmičarskoj godini neće biti šestorice prvotimaca, kojima se klub zahvalio na saradnji i svemu pruženom za klub.

Marku Simonoviću, Rašku Katiću, Demarkusu Nelsonu, Ivanu Radenoviću, Tadiji Dragićeviću i Oleksandru Lipoviju su po završetku sezone 2013/2014 istekli ugovori i na taj način je okončana saradnja.

KK Crvena zvezda želi ovim putem da im se zahvali na svemu, a pre svega na profesionalnom odnosu, velikom zalaganju i uspesima koje je Zvezda postigla minule sezone.

"Crveno-beli su po prvi put u svojoj istoriji odbranili trofej u nacionalnom Kupu. Takođe, prvi put su osvojili lidersku poziciju na kraju ligaškog dela regionalnog takmičenja (ABA liga). Zvezda je upisala najviše pobeda u jednoj sezoni u istoriji, čak 50, i posle 16 godina ponovo uspela da se plasira u polufinale jednog evropskog takmičenja", navodi se na sajtu kluba.

"Za sve što su prikazali u crveno-belom dresu dugujemo veliko hvala Simi, Rašku, Diju, Iti, Tadiji i Lipi. Želimo vam mnogo sreće i uspeha u budućnosti".

Uporedo sa odlascima, ekipa sa Malog Kalemegdana dovela je i dva nova igrača. Iz Radničkog iz Kragujevca je stigao Nikola Kalinić, a iz Mega Vizure Nemanja Dangubić.

Micić zvanično Bajernov

Autor: mondo.rs

Reprezentativac Srbije potpisao dvogodišnji ugovor sa nemačkim klubom. "To će biti novi korak u mojoj karijeri, a Evroliga je velika šansa za napredak", izjavio je talentovani plejmejker.

vasa-velika-1.jpgFoto: MN Press
Vasilije Micić i zvanično je parafirao dvogodišnji ugovor sa Bajernom, nakon što je uspešno prošao lekarske preglede.

"Zadovoljan sam što ću napraviti novi korak u mojoj karijeri, a naročito što ću igrati u ovom klubu u narednim godinama. Evroliga je velika šansa za napredak, a trener Svetislav Pešić me dobro poznaje. On je jedan od najboljih trenera u Evropi, a kada je u pitanju rad sa mladima, možda i najbolji", rekao je Micić, kojeg je ovog leta na draftu izabrala Filadelfija kao 52. pika.

I sportski direktor Bajerna Marko Pešić zadovoljan je zbog dolaska igrača za budućnost.

"Vasilije jeste mlad, ali je jako košarkaški inteligentan, a ima i kvalitete vođe. On je igrač koji će se sve više napredovati kako vreme prolazi... Uvereni smo da će imati značajnu ulogu u budućnosti", rekao je Pešić.

Bajern će sledeće sezone u Evroligi igrati u grupi C, sa Barselonom, Fenerbahčeom, Panatinaikosom, Armanijem i Turgovom.

Izvor: http://www.mondo.rs

Cirbes: Volim BG, navijači sjajni

Izvor. B92, kkcrvenazvezda.rs

Kao što je B92 najavio, nemački centar Majk Cirbes treće je pojačanje Crvene zvezde Telekom ovog leta.

152009172553e0e37dc5223914185808_640x364

kkcrvenazvezda.rs

Cirbes je u ponedeljak kasno uveče doputovao u Beograd, obavio je sve neophodne lekarske preglede i potpisao je dvogodišnji ugovor sa crveno-belima.

“Crvena zvezda je klub sa verovatno najbogatijom tradicijom u Srbiji, veoma mi je drago što ću biti deo svega toga“, izjavio je Cirbes za zvanični sajt Zvezde.

“Ono što navijačima mogu da obećam je da ću uvek davati sto posto svojih mogućnosti jer je to način moje igre. Uvek na terenu dajem sve od sebe za tim, uvek želim da pobedim i zato se trudim da radim sve ono što je najbolje za moju ekipu“, dodao je 24-godišnji košarkaš.

Cirbesova devojka poreklom je iz Beograda, tako da mu ovi krajevi nisu nepoznanica.

“Zaista volim Beograd. Bio sam ovde već nekoliko puta. Često sam svoj odmor provodio ovde i uvek sam voleo da se vraćam. Dobro znam priču o istoriji košarke u Srbiji i srećan sam što dolazim u takvu sredinu“.

Na pitanje kako se odlučio da izabere Crvenu zvezdu, Cirbes je odgovorio:

“To nije bila teška odluka. Kada vam stigne ponuda takvog kluba kao što je Crvena zvezda, sa tako bogatom istorijom i tradicijom i koji ima fantastične navijače, najbolja stvar koju možete da uradite jeste da ponudu prihvatite. Mislim da je za mene bila najbolja odluka da dođem ovde. Očekujem da ćemo imati vrlo dobar tim, da ćemo uspeti da za kratko vreme stvorimo dobar timski duh i da će svi moji saigrači imati ogromnu želju da pobede svaki put kada izađu na teren“.

Cirbes ne krije da je poslednjih dana često pregledavao snimke Zvezdinih navijača na internetu.

“Potpuno su fantastični. Znam za rekord koji su Zvezdini navijači oborili prošle sezone. U beogradskoj Areni bilo je preko 24 hiljade ljudi. Čuo sam mnogo priča o tome, da je atmosfera bila neverovatna. Siguran sam da ne mogu ni da zamislim kakav je to ambijent za igranje, ali se nadam da ću i ja nešto slično doživeti u Zvezdinom dresu“.

Na brojnim fotografijama Majka Cirbesa na internetu upečtljiva je tetovaža na desnoj ruci.

“Na japanskom jeziku to znači košarka. Moj život je košarka, nema mnogo stvari koje u životu radim pored košarke. Ceo život sam joj posvetio. Bilo je logično da se tu nađe“, zaključio je Cirbes.

Mitrović novi kapiten Zvezde

Izvor. B92 | JT

Krilni centar Crvene zvezde Luka Mitrović biće kapiten ‘crveno-belih’ u predstojećoj sezoni, potvrdio je trener Dejan Radonjić.

33214425853e8a2d5aa1ca763010440_orig.jpg

Starsportphoto

Mitrović će kapitensku traku preuzeti od Marka Simonovića, koji ju je nosio samo prošle sezone, na kraju koje je napustio klub.

Luka je već neko vreme u procesu i sistemu kluba i od njega se u narednom periodu puno očekuje. On poseduje velike kvalitete koje smo mi prepoznali i na osnovu tih stvari doneli odluku da kao kapiten predvodi ekipu naredne sezone. Osim što nam je tendencija da ekipa bude mlada i ostale okolnosti su imale uticaja u ovakvoj odluci”, istakao je Radonjić.

21-godišnji košarkaš bez sumnje je jedan od najmlađih kapitena Zvezde poslednjih godina, a ta čast mu je pripala ispred nekih starijih igrača kao što su Boban Marjanović ili Branko Lazić. Međutim, samo Lazić je duže od Mitrovića u klubu.

Mitrović je u redove Zvezde stigao 2012. godine iz Hemofarma i prošle godine je uprkos povredi kolena uspeo da se istakne kao jedan od vođa Zvezdinog tima.

Mladi krilni centar je trenutno na pripremama sa reprezentacijom za Svetsko prvenstvo u Španiji, a ‘crveno-belima’, koji su u nedelju počeli pripreme, pridružiće se naknadno.

Ko su momci na probi u Partizanu?

Izvor. B92

Petar Torlak, Nikola Vujović, Milija Miković, Ivo Garić i Janis Kuzeloglu, to su košarkaši koji će biti na probi u KK Partizan.

4917166653e91cf06c53e510407555_orig.jpg

Crno-beli su u ponedeljak počeli pripreme za novu sezonu, a spomenuta petorka pokušaće da se nametne treneru Dušku Vujoševiću i da se izbori za ugovor.

Petar Torlak je bek, visok 190cm, rođen je 20. aprila 1991. godine, prethodnih godina studirao je na Univerzitetu Ist Karolajna, a ove godine je diplomirao i odlučio da se vrati u Srbiju.

Igrao je za juniorsku reprezentaciju Srbije koja je 2009. godine u Mecu osvojila zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu, sa Nemanjom Jaramazom, Danilom Anđušićem, Nemanjom Bešovićem, Branislavom Đekićem, Dejanom Muslijem...

Nikola Vujović, Novosađanin rođen 1994. godine, igra na pozicijama krila i krilnog centra, visok je 206 cm, a prošlu sezonu proveo je na Notr Dam Prepu.

I Milija Miković je krilni centar, rođen 25. marta 1994. godine u Baru. Visok je 205cm, a mladi je reprezentativac Crne Gore. Prošle sezone igrao je za Mornar iz Bara.

Na Evropskom prvenstvu u Grčkoj ovog leta imao je odličan učinak. Igrao je u proseku 35 minuta, uz prosek od 18,3 poena, devet skokova i procenat šuta za dva poena od 65,9%.

Iznenađenje je pojava mladog Iva Garića, beka iz Bosne i Hercegovine. Garić je rođen 23. aprila 1996. godine u Livnu, bio je član selekcija BiH do 16 i 18 godina na prethodnim prvenstvima Evrope.

Prošle godine bio je član Širokog Brijega ali nije potpisao profesionalni ugovor kada je napunio 18 godina.

Grk Janis Kuzeloglu je možda i najzvučnije ime od momaka na probi. Iako su grčki mediji pisali da će krilni igrač visok 205cm, rođen u Solunu 1. aprila 1995. godine u Olimpijakos ili Panatinaikos, juniorski reprezentaitvac Grčke sa šampionata u Letoniji 2013. godine stigao je u Partizan.

Pored petorice košarkaša na probi, novajlije Andreje Milutinovića i 'ostatka tima' iz prošle sezone, na prozivci prvaka Srbije pojavio se i Luka Bogdanović. Bogdanović će raditi sa 'crno-belima' do pronalaska novog angažmana.

Simonović potpisao za Elan Po-Ortez

Izvor. B92 | JT

Doskorašnji kapiten Crvene zvezde Marko Simonović karijeru će nastaviti u francuskom Elan Po-Ortezu, objavio je njegov menadžer Miodrag Ražnatović.

77782017153e9fe2022ccb043341549_orig.jpg

Starsportphoto

Simonović je protekle dve sezone branio boje ‘crveno-belih’, koji su mu se ovog leta zahvalili na saradnji.

28-godišnji krilni košarkaš je tokom karijere igrao za Lavove, Ergonom, Ostende, Hemofarm, Budućnost i Albu, pre dolaska u Zvezdu.

Partije u Zvezdi protekle sezone omogućile su mu poziv u reprezentaciju, a proteklog vikenda bio je jedan od najboljih među izabranicima Aleksandra Đorđevića na turniru u Pou. Košarkaška reprezentacija Srbije je na tom turniru poražena od Grčke, a slavila je protiv Hrvatske i Francuske.

Simonović je prošle sezone u Evroligi beležio 4,8 poena i 2,9 skoka po utakmici, dok je u Evrokupu imao prosek od 6,8 poena i 4,3 skoka. U ABA ligi postizao je 6 poena i imao je 3,2 skoka po meču.

Po je jedan od najuspešnijih klubova u istoriji francuske košarke, osvojio je devet titula šampiona, od kojih poslednju 2004. godine, i tri Kupa Francuske. Od evropskih trofeja u svom posedu ima Kup Koraća iz 1984. godine.

Musli otišao, trenutno bez kluba

Izvor. B92, eurobasket.com | JT

Košarkaški klub Partizan i centar Dejan Musli sporazumno su raskinuli ugovor, o čemu se spekulisalo prethodnih nedelja.

130338648853ea170144d29067657249_orig.jp

Starsportphoto

Musli je boje Partizana branio od 2012. godine i sa ‘crno-belima’ je tada potpisao trogodišnji ugovor.

Sa Partizanom Musli je za dve sezone osvojio dve titule šampiona Srbije i jedan trofej u ABA ligi.

Još na kraju prošle sezone bilo je poznato da Musli neće karijeru nastaviti u Partizanu, a on je trenutno bez kluba.

Prošle sezone, u Evroligi je beležio 5,3 poena i 3,2 skoka po utakmici, dok je u ABA ligi imao prosek od 5,9 poena i 4,2 skoka.

Marjanović: Rad će se isplatiti

Izvor. B92, kkcrvenazvezda.rs

Centar Crvene zvezde Telekom Boban Marjanović kaže da je zadovoljan radom u dosadašnjem toku priprema.

86777358853fdf358133f5100514247_orig.jpg

kkcrvenazvezda.rs

“Radimo stvarno odlično. Mislim da će se vremenom sve složiti kako treba i da će se odraziti na rezultate. Sada smo fokusirani da ovaj bazični deo priprema prođe bez povreda. Svako ima drugačije telo i drugačije se prilagođava na napore“.

“Meni je sada dosta lakše nego na početku u Železniku, ali želimo da prođemo ovaj težak deo kako treba da bismo svi bili spremni na napore koji će biti u toku sezone“, rekao je Marjanović za zvanični klupski sajt.

Centar, koji je tu bio i prošle sezone, kaže da se nije mnogo promenilo u programu rada.

“Svi su odlični igrači i odlični momci, dobro se dopunjavamo i treninzi su veoma kvalitetni. Fali nam još četiri igrača, ali su tu momci koji nam puno pomažu i na neki način nadoknađuju izostanak reprezentativaca. Došli su i neki novi igrači, ali to nije promenilo mnogo toga u našem programu. Trener ima svoj plan koji mi ispunjavamo na treninzima od kada smo stigli na Zlatibor“.

Već u četvrtak Crvenu zvezdu Telekom očekuje i prva provera, a Marjanoviću je rival dobro poznat.

“O Asesoftu znam sve. Prošle godine smo igrali sa njima, polovinu igrača znam, kao i ceo stručni štab. Za njih igra meni dobro poznati Labović. To je naša prva provera, ali pre bih rekao trening utakmica. Krenuli smo pre samo 15 dana i želimo da vidimo dokle smo došli, pre svega fizički", rekao je Marjanović, a potom istakao kako provodi vreme između treninga na Zlatiboru:

“Slobodno vreme koristimo da se odmorimo koliko god možemo. To je lakše uz muziku i ponekad film“.

Košarkaš Crvene zvezde Čarls Dženkins rekao je da će mu nedostajati Demarkus Nelson, ali da će ekipa biti podjednako jaka i bez njega.

Radnički se gasi: Izgubiće košarka

Izvor. B92, Tanjug, zvanični sajt

Košarkaški klub Radnički iz Kragujevca upozorio je da bi Srbija mogla da ostane bez jednog mesta u ABA ligi ako klub uskoro ne plati kotizaciju za učešće.

27678559653ff150fc1c08895079406_orig.jpg

"Verujemo da ovu zemlju vode ljudi koji imaju svest o tome šta je strateški važno."

"Uz puno razumevanje teške situacije u kojoj se nalazi čitava Srbija, mislimo da je važno da zadržimo mesto koje smo za Srbiju obezbedili na terenu. Apelujemo na sve ljude dobre volje i dobrih namera da razmisle o interesu srpske košarke i da ne dozvolimo da Srbija izgubi ono što je Radnički na terenu ostvario za našu državu", navodio se u saopštenju Kragujevčana.

Radnički moli sve one koji mogu da pomognu da se uključe u rešavanje statusa kluba, kako bi se zajednički odbranili interesi Srbije i srpske košarke.

"Uz sve to, igranjem Jadranske lige omogućili smo da se razviju i naši reprezentativci - Birčević, Jović i Kalinić su do reprezentativnog dresa i Mundobasketa došli braneći boje Radničkog. Čak ni Partizan i Crvena zvezda, koji uživaju ogromnu pomoć i podršku, nisu iznedrili tri reprezentativca. Treba li podsećati da je Radnički, iako debitant, predstavljao Srbiju u Evrokupu i u 16 utakmica ostvario zapažen učinak, kako kao ekipa, tako i pojedinačno", poručili su iz Kragujevca.

BAT: Partizanu zabranjeni stranci

Izvor. B92, Beta | JT

Košarkaški klub Partizan dobio je zabranu registracije stranih igrača od strane Košarkaškog arbitražnog tribunala (BAT) zbog spora sa Jakom Klobučarom.

40159272654048312cdec8461968566_orig.jpg

Starsportphoto

Klobučar je 2010. godine potpisao trogodišnji ugovor sa Partizanom, ali je on raskinut 2011.

Slovenački igrač je tražio preostali novac i nije uspeo da se sporazume sa Partizanom, tako da je slučaj završio pred sudom, koji je presudio da ‘crno-beli’ treba da mu plate nešto više od 130 hiljada evra.

Novonastalu situaciju je prokomentarisao samo trener Partizana Duško Vujošević, koji je za to okrivio menadžera Aleksandra Raškovića.

Lovernj: Neću pare, stiže Murić

Izvor. B92, Večernje novosti

KK Partizan i ovog leta ima problema sa finansijama, ali mu je borbu olakšao Žofre Lovernj koji je najavio da neće tražiti od kluba da mu isplati dugovanja.

21009064185406c26c50818493346044_640x417

foto: StarSport

Crno-beli su u blokadi jer ih je tužio Jaka Klobučar, ali Francuz nije krenuo njegovim stopama.

"Partizan je uradio sve za mene. Zahvaljujući njemu, sada imam veliki ugovor u Himkiju, koji nikada ne bih dobio da nije bilo crno-belih. Budite sigurni da nikada neću tražiti novac od Partizana. Dobio sam to što sam dobio. Meni je dovoljno", rekao je Lovernj.

Lovernj je doneo još jednu lepu vest navijačima Partizana, najavio je dolazak Slovenca Eda Murića u Humsku, a čeka se samo da klub skine blokadu FIBA za registraciju stranih igrača.

"Čuo sam se pre par dana sa nekim ljudima bliskim Partizanu. Rekli su mi da je sve dogovoreno oko prelaska Murića u crno-bele", otkrio je Lovernj za "Novosti".

Za B92 je potvrđeno da je mladi reprezentativac Grčke Janis Kuzeloglu potpisao četvorogodišnji ugovor sa crno-belima.

Metalac u ABA ligi!

Izvor. B92

Valjevski Metalac dobio je specijalnu pozivnicu i učestvovaće naredne sezone u ABA lige.

1406836012540a066031595442288056_orig.jp

Metalac će zauzeti mesto Radničkog iz Kragujevca koji nije uspeo da sakupi 150.000 evra za učešće.

"Bord ABA lige i KK Metalac će u narednim danima obaviti razgovore i konsultacije sa ciljem ispunjenja svih neophodnih uslova za učešće u takmičarskoj sezoni 2014/15. Ugovor između dve strane mora da bude potpisan najkasnije do 10. septembra", navodi se u saopštenju lige.

"Ukoliko KK Metalac ispuni sve neophodne uslove zauzeće mesto KK Radnički koji je nakon nekoliko pokušaja konsolidacije, sa velikim žaljenjem, formalno obavestio Bord ABA lige da nije u mogućnosti da uzme učešće u takmičenja, u sezoni 2014/15. „Wild karta" koju KK Radnički nije iskoristio stavljena je na slobodno raspolaganje Bordu ABA lige koji je prilikom njene nove raspodele kao prioritet razmatrao klub iz Srbije. Vodeći računa o zaštiti regularnosti i interesa takmičenja, Bord ABA lige je „wild kartu" dodelio KK Metalac. Bord ABA lige se zahvaljuje svih klubovima koji su pokazali veliku želju da postanu članovi ABA lige", piše na zvaničnom sajtu ABA lige.

Tadija Dragićević u Strazburu

Izvor. B92 | JT

Srpski košarkaš Tadija Dragićević karijeru će nastaviti u francuskom Strazburu, u koji stiže kao slobodan igrač.

1266920853541753b0d5618581491148_orig.jp

Starsportphoto

Krilni centar je u prvom delu prošle sezone igrao za Anadolu Efes, a potom je prešao u redove Crvene zvezde, sa kojom mu je istekao ugovor.

Dragićević će u Strazburu sarađivati sa Vensanom Koleom, selektorom Francuske, a tim će pokušati da izbori mesto u Evroligi kroz kvalifikacije.

Tadija je rodom iz Čačka, a u redove Crvene zvezde prvi put je stigao sa 18 godina. U crveno-belom dresu proveo je šest godina, bio je i kapiten kluba, a potom je nastupao za Lotomatiku, Albu, Bijelu, Azovmaš i Efes.

Tokom prošle sezone, Dragičević je imao prosek od 6,4 poena i 3,7 skokova po utakmici u Aba ligi.

Real GM: Raduljica u Šandongu

Izvor. B92, basketball.realgm.com | SO

Centar reprezentacije Srbije Miroslav Raduljica potpisao je jednogodišnji ugovor sa kineskim Šandongom, piše portal RealGM.

45625416541be22ab5ed6223046814_orig.jpg
Beta/AP

Kako se navodi, za Raduljicu su bili zainteresovani San Antonio i Filadelfija, kao i još neki NBA i evropski klubovi, ali izgleda da se srpski centar odlučio za put na Daleki Istok.

Sezona u Kini završava se u februaru, posle čega će Raduljica moći da pređe u neki od evropskih ili NBA klubova.

Raduljica je na nedavno završenom Svetskom kupu prosečno beležio 13 poena i 4,6 skokova, a prethodnu sezonu proveo je u Milvoki Baksima.

Ranije je objavljeno da je ponuda Raduljici iz Kine vredna dva miliona dolara.

ABA: U plej-ofu na 3 dobijena meča

Od sezone pred nama u ABA ligi će se plej-ofom odlučivati prvak umesto kao do sada na fajnal-foru, potvrđeno je na sednici borda Jadranske lige u Zadru.

12761529195411ec2258c6e911976380_640x391

Četiri najbolja tima posle ligaškog dela takmičenja igraće u polufinalnim serijama plej-ofa na tri dobijene utakmice i u polufinalu i u finalu, po sistemu 2-2-1.

Logično, prednost domaćeg terena imaće bolje plasirani tim u ligi.

Nova sezona ABA lige počinje početkom oktobra, a trofej brani Cibona.

Srebrni Kalinić stigao u Zvezdu

Srebrni reprezentativac Srbije iz Španije Nikola Kalinić pridružio se u petak novim saigračima u Crvenoj zvezdi.

1630745644541c9992e6610808400282_orig.jp

Kalinić je ovog leta iz kragujevačkog Radničkog prešao u redove kluba sa Malog Kalemegdana.

Član prve petorke Srbije i momak koji je u finalnom duelu Mundobasketa protiv selekcije SAD bio najefikasniji u redovima naše ekipe rekao je da su ga novi saigrači sjajno dočekali.

„Saigrači su me zaista sjajno dočekali. Evidentno je da se svi trude da mi olakšaju period adaptacije, atmosfera je sjajna, a to je jako važno“, počeo je priču Kalinić i potom dodao: „Prvi trening je za mene protekao u nekom specijalnom režimu. Treneri ne žele da me odmah u startu preopterete dok se ne uvedem u ritam. Drugu sezonu za redom se zbog obaveza u reprezentaciji kasnije priključujem ekipe, znam šta me čeka, tako da sve ide svojim tokom.“

1124917451541c999495fd6459943369_orig.jp

Kalinić se vrlo pohvalno izrazio onim što je video na prvom treningu:

„Ekipa mi zaista izgleda sjajno, nisam gledao utakmice, ali sam pratio vesti i rezultate tima. Oni su praktično u završnom delu priprema, a na meni je da se što pre i što bolje uklopim.“

Nikola je svojim atraktivni zakucavanjima u dresu reprezentacije Srbije celokupnu naciju bacao u trans. Na pitanje koliko će mu srebrna medalja i sjajne partije na Svetskom kupu značiti na polju samopuzdanja Kalinić je odgovorio:

„Značiće svakako. Kada si drugi na svetu sigurno dobiješ dodatnu sigurnost u sebe. Ali, i pre Svetskog prevenstva nisam imao problem sa samopuzdanjem i kada to kažem ne mislim samo na košarku već na sve druge segmente života.“

1285523140541c9996712a1688764830_orig.jp

Kalinić je otkrio i da je pratio šta se dešava u Zvezdi čak i na Svetskom prvenstvu.

„Kad god su to obaveze u reprezentaciji dozvoljavale pratio sam šta se dešava u Zvezdi. Video sam da su pojedini igrači bili u ulozi prodavaca sezonskih ulaznica, a da su pojedinci godišnje karte nosili na kućne adrese. Originalno, nema šta. Zaista sam se oduševio i slatko nasmejao dok sam sve to gledao. Mislim da su sve to fantastične akcije i malo mi je krivo što u svemu tome nisam mogao da učestvujem, jer znam koliko takve stvari i ti sitni gestovi znače navijačima“, rekao je Kalinić i na kraju poručio:

„Do početka sezone i prve utakmice sa Levskim ostalo je dve sedmice. Pozivam navijače da u što većem broju dolaze na naše mečeve, da nam pruže što veću podršku i da zajedničkim snagama zabeležimo što više pobeda.“

EK: Partizan, Ritas, Banvit, Hapoel

Izvor. B92 | AK

Partizan NIS igraće protiv Lijetuvos Ritasa, Banvita, Krasnog Oktobra, Hapoela i Asesofta u grupi E Evrokupa u sezoni 2014/2015.

1514496483542932e1cb97a977752710_orig.jp

foto: kkpartizan.rs

Srpski šampion će tako putovati u Litvaniju (Viljnus), Tursku (Bandirma), Rusiju (Volgograd), Izrael (Jerusalim) i Rumuniju (Ploešti) tokom grupne faze od 14. oktobra do 17. decembra.

Crno-beli su dobili ozbiljne rivale ali su izbegli verovatno mnogo teže iz Rusije Himki i Lokomotivu, te Bešiktaš, Budućnost...

Evrokup 2014/2015:

Konferencija 1 (zapad):

Grupa A: Bamberg, Saragosa, Ređio Emilija, Strazbur, Pariz, Bon

Gupa B: Kantu, Gran Kanarija, Ostende, ASVEL, Dižon, Artland

Gupa C: Nimburk, Sevilja, Virtus Roma, Šarlroa, Nansi, Oldenburg

Konferencija 2 (istok):

Grupa D: Himki, Bešiktaš, Zenit, Riga, Union Olimpija, Solnok

Grupa E: Lijetuvos Ritas, Banvit, Krasni Oktobar, Partizan, Hapoel, Asesoft

Grupa F: Lokomotiva Kubanj, Pinar Karsijaka, Budućnost, Ventspils, Zjelona Gora, PAOK

Radonjić: ABA titula i Top16 EL

Izvor. B92

Trener Crvene zvezde Dejan Radonjić veruje da će njegov mladi tim biti spreman da ove sezone osvoji trofej Jadranske lige i izbori Top 16 fazu Evrolige.

1422899499542959023982a381012252_orig.jp

foto: kkcrvenazvezda.rs

"Uveren sam da će ove sezone tim biti spreman da osvoji trofej Jadranske lige. Grupa u Evroligi je izuzetno teška, nadam se da će ovaj tim sa svim prednostima i manama koje ima, uz ambijent i podršku navijača koja nas je krasila prošle sezone, napraviti podvig i plasirati se u Top 16 fazu. Ako ne veruješ u čuda, ona se neće ni desiti", rekao je Radonjić.

On je naveo da će crveno-beli u sadašnjem sastavu početi sezonu, bez angažovanja pojačanja.

"Ovaj tim je mlađi i jeftiniji, ali siguran sam da će uz naporan rad biti spreman kada počne plej-of. Biće oscilacija zbog mladosti ekipe. Tim je drugačijih karakteristika i drugačije će se ponašati u odnosu na ekipu od prošle sezone", kazao je Radonjić.

Crnogorski stručnjak istakao je da je tokom priprema ekipa imala dosta problema zbog obaveza igrača u reprezentacijima, ali i povreda.

"Radili smo koliko su nam dozvoljavale okolnosti i odigrali mali broj pripremnih mečeva, iako je ideja bila da u ovom periodu odigramo protiv što kvalitetnijih ekipa. Mečevi na turniru u Turskoj bili su iznad očekivanja, s obzirom na sve što se dešavalo tokom priprema. Moramo da nastavimo sa dobrim radom", zaključio je Radonjić.

Dodao je i da će ovom timu biti potrebno vreme za uigravanje i da očekuje da će na startu Evrolige protiv turskog Galatasaraja pokazati maksimum u tom trenutku.

Radonjić je naveo i da su Kaplanović, Gudurić i Čvorović dobro radili na pripremama, a da će klub do početka sezone odlučiti šta je najbolje za njih.

Mitrović: Možemo sa pritiskom

Izvor. B92 | AK

Kapiten Crvene zvezde Telekom Luka Mitrović smatra da podmlađeni tim može da se nosi sa pritiskom koji ga očekuje u novoj sezoni.

119267376654294eaea0622919543862_orig.jp

foto: kkcrvenazvezda.rs

Crveno-beli su izašli pred medije kako bi se predstavili pred novu sezonu u Evroligi.

"Sigurno da start sezone ne cekamo u top formi i kako zelimo da igramo, ali da radom uvrzamo taj proces i da dostignemo nivo. Ubeđen sam da ovaj mladi tim uz rad moze da iznese pritisak igranja u crveno-belom dresu", rekao je Mitrović.

Zvezda je tokom leta dovela dosta novih igrača, a u centru pažnje su srebrni momci sa Svetskog kupa u Španiji. Prvi je stigao Nikola Kalinić.

"Na nama je da igramo, daćemo na zvakoj utakmici 100 odsto mogućnosti. Verujem da će nam to biti dovoljno da ostvarimo dobre rezultate. Jedva čekam prvu utakmicu, nadam se da ćemo u toku sezone i posle nje biti zadovoljni", rekao je Kalinić.

Poslednji se crveno-belima priključio Stefan Jović.

"Atmosfera je na odlicnom nivou i radujem se što ću za tri dana igrati u punom pioniru. Drago mi je što ću igrati sa saigračima iz reprezentacije. Očekivanja su velika, nadam se da ćemo ih ispuniti", istakao je Jović.

Zvezda sezonu počinje duelom sa Levskim u petak, na startu ABA lige, dok će u Evroligi krenuti 16. oktobra duelom sa Galatasarajem (Turska) u Kombank Areni.

U grupi su još Laboral Kuča (Španija), Neptunas Klaipeda (Finska), Valensija Basket (Španija) i Olimpijakos Pirej (Grčka).

Milosavljević: Grupa na nivou EL

Izvor. B92 | AK

Kapiten Partizana NIS Dragan Milosavljević smatra da je grupa u kojoj će crno-beli igrati u Evrokupu na nivou Evrolige.

83826812154296615c2a77023355885_orig.jpg

foto: kkpartizan.rs

Srpski šampion će se od 14. oktobra do 17. decembra boriti sa Lijetuvos Ritasom, Banvitom, Hapoelom, Krasnim Oktobrom i Asesoftom.

"Grupa je jako teška, na nivou Evrolige. Biće izuzetno teško proći, ali naravno da očekujem da ćemo u tome uspeti", rekao je Dragan Milosavljević.

Crno-beli nakon više od decenije učešća u Evroligi moraju da se zadovolje sa drugim takmičenjem po rangu u Evropi.

"Mislim da smo jedni od favorita u grupi, bez obzira na dosta poteškoća, što je tim izuzetno mlad, što nam nedostaje nekoliko igrača i što se neki tek vraćaju iz povreda. Ali, sigurno da imamo najviše ambicije što se tiče Evrokupa kao i svih ostalih takmičenja", dodao je kapiten KK Partizan.