Sign in to follow this  
Rada

SPOR SRBIJE I HRVATSKE: Haška presuda već napisana?

Recommended Posts

SPOR SRBIJE I HRVATSKE Haška presuda već napisana?

Moguće je da je u haškoj Palati mira zauzet većinski stav po tužbama Srbije i Hrvatske. O konačnom tekstu odluke glasaće se tek pošto se dovrše nacrt i obrazloženje. Varadi: Kraj procesa moguć je već do januara

NAJAVA predsednika Međunarodnog suda pravde Petera Tomke da će se odluka o hrvatsko-srpskim optužbama za genocid čuti do februara mogla bi da znači da su delioci pravde u Hagu već oformili većinski stav.

Direktor informacijsko-dokumentacionog centra „Veritas“ Savo Štrbac, koji je bio svedok-ekspert srpske strane u ovom procesu, kaže da iz Suda „ne cure“ nikakve informacije i da je to dobro, jer koliko-toliko garantuje da sudije neće biti pod političkim uticajem:

- Ako se radi na nacrtu odluke, to znači da trojica odabranih sudija koji zastupaju stav većine već pišu obrazloženje i da je odlučeno ima li krivice po optužbama. Za pisanje obrazloženja potrebno je najviše vremena, pogotovo kada je slučaj ovako kompleksan.

Procedura nalaže da na preliminarni nacrt presude mogu da se ulažu amandmani, a sudije koje to žele, mogu da pripreme svoja izdvojena – suprotna mišljenja. Glasanje sledi pošto se dođe do konačnog teksta presude.

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi kaže za naš list da pisanju nacrta odluke nekada prethodi rasprava sudija, ali da je moguće i da ona izostane i da se neko iz veća zaduži da izradi nacrt:

- U tim slučajevima se kaže: hajde da vidimo nacrt, pa ćemo se dogovoriti. Ali, kada je nacrt u izradi, to znači da do presude ima još nekoliko meseci. Ako se bude maksimalno brzo odlučivalo, imaćemo presudu do kraja godine, ali je sasvim moguće da to bude i početkom 2015.

Predsedavajući Tomka, koji je vodio i usmenu raspravu od 3. marta do 1. aprila ove godine, najavio je da će se presuda obelodaniti do februara, odnosno, pre redovne izmene sastava sudskog veća MSP (6. februara).

To je logičan i očekivan „plan rada“ ovog organa UN, jer se smatra da ne bi bilo dobro da presudu pišu oni koji nisu od početka pratili proces. Slična praksa bila je primenjena i kada je isti sud donosio savetodavno mišljenje o kosovskoj nezavisnosti. Tada se kineski član veća povukao u penziju pre usvajanja konačne odluke, pa njegova naslednica nije učestvovala u glasanju, jer je veći deo procesa prošao bez njenog učešća.

Štrbac kaže da je dobra praksa da samo sudije koje su pratile usmenu raspravu mogu da donose odluke, jer su one „uživo“ videle svedoke i pratile suočavanje dve strane:

- Ukoliko bi iz bilo kog razloga glasanje o presudi došlo na dnevni red posle februara, kada trećina sudija bude zamenjena, ispravno bi bilo da se starima produži mandat u ovom slučaju, dok se odluka ne usvoji.

ZLOČIN U “OLUJI“

Suđenje Hrvatske i Srbije počelo je 1999. tužbom Zagreba, a Beograd je kontratužbu podneo 2009. Štrbac je uveren da će MSP prihvatiti da je tokom „Oluje“ počinjen genocid nad Srbima:

- Da u to ne verujemo od početka, ne bismo ni išli pred Sud. Ukoliko bi se desilo da je naš glavni tužbeni zahtev odbijen, onda bi moralo da se objasni šta su bili „Oluja“ i zločini posle nje? Kako se naziva kada je 400.000 ljudi proterano, 7.000 ubijeno, kada je uništeno srpsko kulturno nasleđe, a prognanima se ne omogućava da se vrate u svoje kuće?

1103-hAG-SUD_n.jpg

Večernje novosti 5. Novembar 2014.

Суд у Хагу одбацио хрватску тужбу и српску противтужбу за геноцид

уторак, 03. феб 2015, 10:02 -> 13:21

Међународни суд правде у Хагу одбацио је хрватску тужбу и српску противтужбу за геноцид. Суд је утврдио да, током рата у Хрватској, власти у Београду и њихове снаге нису починиле геноцид над Хрватима. С друге стране, Србија, према мишљењу Суда, није доказала да су хрватске снаге током акције "Олуја" починиле геноцид.

11.50 – Хрватске снаге нису починиле геноцид током акције "Олуја". Одбачена противтужба Србије.

11.30 – Хрватска није доказала да су ЈНА и српске снаге починиле геноцид, закључио је Међународни суд правде. 

11.20 – Председник Томислав Николић, премијер Александар Вучић и председник РС Милорад Додик заједно прате пренос изрицања пресуде. По изрицању пресуде, председник Николић ће у 13.15 дати изјаву у име све тројице.

11.05 – Српска противтужба утемељена и везана чињенично и правно за основну тужбу. То значи да су дела почињена током акције "Олуја" обухваћена Конвенцијом о спречавању злочина геноцида.

10.40 – Србија не може бити одговорна за наводне злочине геноцида који су почињени пре 27. априла 1992. године, када је настала СРЈ, навео је судија Томка.

10.05 – Почела је сесија на којој ће бити саопштена пресуда по међусобним тужбама за геноцид Србије и Хрватске. Пресуду чита председник суда Петeр Томка из Словачке.

Sudsko-vece.jpg

Пресудом Међународног суда у Хагу окончан је правни спор између Србије и Хрватске, који је трајао више од петнаест година – одбачене су и хрватска тужба и српска противтужба за геноцид. За одбацивање хрватске тужбе гласало је 15 od 17 судија, а одлука о одбацивању контратужби донета је једногласно.

Суд је закључио да злочини српских снага над Хрватима у Хрватској, 1991-95, нису били почињени с "геноцидном намером" да се Хрвати униште као етничка група.

Како је рекао председник највишег суда УН Петр Томка, Хрватска није успела да докаже да је почињен геноцид над Хрватима, због чега Србија не може бити проглашена одговорном ни по једном основу.

У образложењу пресуде се наводи да је Суд утврдио да су на хрватској територији, у источној Славонији, Далмацији и Лици, ЈНА и српске снаге починиле злочине, али и да Хрватска није успела да докаже да је реч о геноциду.

Председник суда Петер Томка из Словачке је на почетку читања пресуде рекао и да Србија не може бити одговорна за дела почињена пре 27. априла 1992. године, када је СРЈ постала чланица УН и потписница Конвенције УН о спречавању геноцида.

"Суд не може пре тог датума сматрати Србију одговорном у смислу члана 9 Конвенције о спречавању геноцида. Држава која је постала чланица потписница Конвенције не може се сматрати одговорном ретроактивно за геноцид по члану 9", навео је Томка.

Хрватска је у тужби навела да је Србија одговорна за злочине у Вуковару који су почињени 1991. године.

МСП је оценио и да је српска противтужба утемељена и везана чињенично и правно за основну тужбу, навео је судија Томка, што значи да су дела почињена 1995. године, током акције "Олуја", обухваћена Конвенцијом о спречавању злочина геноцида.

Међутим, према мишљењу Суда, Србија није успела да докаже да су хрватске снаге током акције "Олуја" у лето 1995. године починиле злочин геноцида. 

Пресуда Међународног суда правде је коначна – на њу не постоји право жалбе, а државе су обавезне да по њој поступе.

Хрватска је поднела тужбу против Србије још 1999. године, а Србија је одговорила контратужбом десетак година касније.

Pravni-tim-Srbije.jpg
Правни тим Србије

Изрицању пресуде присуствовали су чланови оба правна тима, као и министри правде Србије и Хрватске, Никола Селаковић и Орсат Миљенић.

Пресуду о тужби и контратужби Хрватске и Србије доноси укупно 17 судија, 15 сталних и двоје ад хок судија из Србије и Хрватске.

Извор: http://www.rts.rs

Реаговања на пресуду МСП

уторак, 03. феб 2015, 12:51 -> 13:19

Никола Селаковић је рекао да је таква одлука Међународног суда правде у Хагу очекивана, преноси Бета.

Selakovic.jpg

"Суд је утврдио да није било геноцида од стране Републике Србије. То је испунило наша очекивања", рекао је Селаковић новинарима у Хагу након читања одлуке суда, пренела је Телевизија Н1.

Селаковић је рекао и да је суд оповргнуо једну тврдњу Хрватске, а то је да су крајишки Срби напустили Хрватску на позив српских власти.

"Одлазак Срба из Хрватске је последица војне акције, то је суд потврдио и због тога смо задовољни. Војна акција 'Олуја' била је усмерена на одлазак крајишких Срба с нихове територије. Суд је позвао обе стране на међусобну помоћ и сарадњу", рекао је српски министар правде.

Селаковић је рекао и да резултат одлуке по контратужби јесте да коначно Хрватска и крајишке Србе који су њени држављани почне да третира као нестала лица.

"Суд јесте утврдио да су вршени злочни и од стране припадника ЈНА и од припадника хрватске војске", рекао је Селаковић.

Додао је да се, поткрепљући тврдњу о злочинима припадника ЈНА, суд позивао на пресуде Хашког трибунала, а за другу тврдњу те пресуде су изостале, али је суд чрвсто остао на тврдњи да је злочина било.

"Оно што крајишки Срби на првом месту очекују јесте да виде судски епилог злочина који су вршени над њиховим сународницима, члановима породица, суграђанима и комшијама", рекао је Селаковић.

Министар правде је рекао и да ће Србија остати максимално посвећена сарадњи, стабилности и миру у региону и остати посвећена процеусирању ратних злочина на просторима бивше Југославија, ма ко био починилац и жртва.

"Кад су у питању други ратни злочини који су вршени на територијама ван Хрватске, као што су Косово и БиХ, остајемо посвећени политици мира. Ми ћемо процесуирати оне злочине за које буду постојали основи сумње или нека врста доказа злочина", рекао је Селаковић.

Јосиповић незадовољан пресудом

Хрватски председник Иво Јосиповић каже да није задовољан коначном пресудом Међународног суда правде, која је одбила и хрватску и српску тужбу за геноцид, али да је припремом тужбе у чему је и сам учествовао одрађен дуг према жртвама. 

ivo-josipovic.jpg

Јосиповић, који је учествовао у припремању тужбе пре него што је постао председник, за Нову ТВ казао је да је "добијена опомена о страшним злочинима који су се догодили на овим просторима".

"Питање је да ли страшни злочини који су се догодили подразумевају геноцид, а Суд је заузео ово конзервативно становиште и подигао лествицу за геноцид јако високо", оценио је он.

Хрватски председник сматра да су "неки од најстрашнијих злочина испали из рачунице, јер је Суд проценио да је Србија везана конвенцијом од 1992. године", преноси Танјуг.

Како је додао, Суд је прилично јасно код контратужбе Србије рекао да Хрватска не може бити сматрана земљом која је починила геноцид, те да су скинути и наводи о геноцидности Олује.

"Цена рата је била врло скупа, Хрватска је била жртва агресије. Нажалост, Суд не одлучује о тим питањима", мишљења је Јосиповић.

По њему, кључни проблем је био како доказати геноцидну намеру и како ставити појединачне случајеве у заједнички контекст.

"Ми смо развили теорију мозаика, где смо покушали да докажемо да су сви догађаји били део јединствене намере да се почини геноцид. Били смо свесни тог ризика да би оваква одлука Суда могла бити вероватна", рекао је он, оценивши и да хрватски правни тим није ни у чему погрешио.

Он сматра и да реперкусије ове пресуде на хрватску будућност неће бити негативне, као и да се не мења афирмација хрватског става да је слободу стекла праведним ратом.

Коментаришући даље односе са Србијом, Јосиповић је проценио да ће сада, вероватно, бити подигнуте страсти у медијима, коментари незадовољства и задовољства пресудом.

"Ниједна гарнитура не може одустати од тражења несталих, а с друге стране постоји и одговорност свих држава да процесуирају ратне злочине", закључио је Јосиповић.

Извор: http://www.rts.rs

potrosice oni zemo jos miliona samo da uvjere javnost i svijet u

svoje videnje istine te ciljeve a znas ko ce najj..a 8) - Srbi ;|

Danas je medi znacajniji od metka a i mocniji ali ovo ne mogu da

probavim  i uvjek otstajem sokiran od brace preko Drine :-[

Srpska je protutužba odbačena jednoglasno, a hrvatska s 15 glasova za i dva protiv.

Protiv su bili brazilski sudija Kansado Trindade i ad hok sudija iz Hrvatske Budislav Vukas.

pa gdje jebio taj jebeni, usrani ad hok sudija iz Srbije ;|  u sta je gledao i

cime je mislio ::)  Eto zasto mi gubimo uvjek u ratu imozda dobro rece

povjesničar dr. Davor Marijan "Njihova politička elita nikako da se zbroji.

Sve dok sama ne pokrene samoočišćenje ...."

pa gdje jebio taj jebeni, usrani ad hok sudija iz Srbije ;|  u sta je gledao i

cime je mislio ::)  Eto zasto mi gubimo uvjek u ratu imozda dobro rece

povjesničar dr. Davor Marijan "Njihova politička elita nikako da se zbroji.

Sve dok sama ne pokrene samoočišćenje ...."

Željo ti koda ne živiš na ovoj planeti.Ja se nečudim sudiji,nego tebi.Pa Srbija je podnijela protivtužbu samo iz tog razloga što hrvatska svoju nije htjela povuć.

Inače da je hrvatska povukla tužbu,ni Srbija ne bi podnijela protivtužbu.I kakvo sad čuđenje ?

Na kraju krajeva Srbija je ovog puta i puno bolje prošla s obzirom da je bila totalno defanzivna kao i uvijek.Hrvatska tužba odbačena bez prava na žalbu na presudu.Sad se hrvati još mogu jedino upravi vodovoda žalit.hrvati su mislili da će cijeli svijet plesat po njihovoj muzici,kako da ne.Evo im sad presuda pa nek pjene.

Majčica naša Srbija.......ni sama o sebi nije mogla da se stara, a kamoli o Krajini i krajišnicima.

Blago nama s njom i njoj sa nama vakima.

Управо то! То је велика мрља у свему овоме, да наш кретен не гласа за нашу противтужбу.

Кад је била она трибина поводом овог суђења негде почетком децембра, Саво Штрбац је то споменуо! Када је објашњавао како ће се гласати, баш је рекао ''знате, за Хрвата смо сигурни како ће гласати, а за Србина никад нисте сигурни'' :unsure:  тад сам мислио, ма дај Саво, ај јесте да нас има разних, да смо себи највећи злотвори, али неће ваљда у овом случају тако да буде... Кад оно :blink:  Саво човек био у праву!

То је велика мрља у свему овоме, да наш кретен не гласа за нашу противтужбу.

Nažalost, taj sudac je poreklom iz Siska.

da je iz Zanzibara jel taj ima sta uglavi, sta nije ostao onda u Sisku 
da zavrsi kao i ostali Srbi negdje ispod zemlje 2 m.
Dobro rece Savo Strbac i eto to se objestinjuje te potrduje ...

Blago nama s njom i njoj sa nama vakima

zasto su ginuli i borili se Krajisnici ...........

Na nasu veliku zalost protjerivanje tolikog naroda je osudjeno na vjecitu nepravdu , a i nije se moglo ni ocekivati drugacije ako se uzme u obzir ko nam je sudio .

Ovakav ishod je takodjer takav da bi se mogao iskoristiti u dogledno vreme u svrhe kao inicijalna kapisla .

Odnosno , da  mogu drzati hrvati za vrat , posto se sa njima nikad ne zna .

Pogledajte im izjave predsjednice .

Gore su joj izjave od Seseljevih  .

Njene izjave su teze iz razloga sto ona govori u ime jedne drzave , a Seselj u ime svoje partije .

Seselja tuze i sudemu a predsjednici zaviruju u dekolte i bale . . .

Hoces li to da kazes cvrcak da je Srbin porjeklom iz Siska manje vredan . . .

Ili hoces da kazes da je zbog porjekla  naklonjeniji hrvatima  . . .

ZA odbacivanje srpske kontratužbe svih 17 sudija glasalo je jednoglasno, što znači da je za takvu odluku bio i Milenko Kreća, ad hok sudija srpske strane, koga je za tu funkciju, pre dve decenije, i predložila naša država. Nezvanično, Kreća se na ovaj korak odlučio zato što je u procesu BiH protiv Srbije zastupao stav da etničko čišćenje nije genocid, pa je i u ovom slučaju ostao na toj poziciji.

Ne čudi me više ništa, pa ni ovo glasanje srpskog sudije.

Dok svi drugi narodi na svetu, glasaju za svoje i guraju svoju stvar, makar i intimno znali da nisu (moralno) u pravu, kod Srba još uvek vlada neki komunistički defekt, nekakva ,,širina'', neki kosmopolitizam koji više niko i nigde ne šljivi, to neko ulizivanje i podilaženje drugima čak i kad nam je jasno da nam rade o glavi, ja stvarno ne znam dal smo više normalni uopšte.

Eto taj sudija. Gledao sam nekidan Šešelja na Ćirilici. Nije da sam očekivao bilo šta pametno od njega, ali me je frapiralo da je čovek pola sata potrošio na xxxxxx Tutu, XXXX ga Tuta da ga XXXX, ni o jednom Srbinu nije pričo toliko koliko o tom ustaši Tuti. Ja stvarno više ne razumem tu fascinaciju Hrvatima, i tu stalnu potrebu da im se podiđe, i da im mi nešto kao dokažemo, kako smo mi tolerantni, itd, a njih zabole dupe za to.

Selaković  istakao  da je Srbija podnela kontratužbu 11 godina nakon podnošenja hrvatske tužbe i dodao , nas je to koštalo nekoliko puta manje (manje od milion evra), za razliku od hrvatske tužbe, koja je koštala oko 3,7 miliona evra.

"Hrvatska je tužbu podnela 1999. godine, a Srbija je kasnila 11 godina. Tadašnje srpsko rukovodstvo podnelo je tužbu da se odbrani. Mi nismo podneli tužbu da bismo time dokazali genocid, već da bismo odbranili Srbiju od hrvatske tužbe.

Jesmo li u tome uspeli? Jesmo", naglasio je ministar.

..em mu onoga ko mu je prvi zadiga nozicu da vidi sto je . . .

hrvati su mislili da će cijeli svijet plesat po njihovoj muzici,kako da ne.Evo im sad presuda pa nek pjene.

znaš šta banija ? oni su u tome uspjeli. oluja čista, generali vani na slobodi. imaju državu od 1991. šta još hoče ? a kada vidiš šta se desilo sa NDH i na koji način su se izvukli još u ono vrijeme mislim da je sve jasno.

znaš šta banija ? oni su u tome uspjeli. oluja čista, generali vani na slobodi. imaju državu od 1991. šta još hoče ? a kada vidiš šta se desilo sa NDH i na koji način su se izvukli još u ono vrijeme mislim da je sve jasno.

Pa to ja isto kažem.Pobijedili su u ratu,stvorili su si državu,riješili se Srba,i sad im to nije bilo dovoljno,nego išli trošit milione da dokažu nedokazivo.

Mislili su valjda da će moć dokazat da su Srbi sami sebe protijerali,pobili i popalili.

Kad bosna nije mogla dobit spor sa Srbijom i dokazat tobožnji genocid u kojoj je bio puno gori i krvaviji rat nego u hrvatskoj,kako su onda hrvati mislili da će dobit spor protiv Srbije ? Na temelju čega ?

Misle da kad se na nekom mjestu pobije par stotina ljudi ko na Ovčari da je to odmah genocid.Pa kolko je takvih slučajeva bilo u svjetskim ratovima i sa daleko više pobijenih na jednom mjestu pa nije proglašeno genocidom.

Po toj logici bi na pola zemaljske kugle trebalo proglasit genocid.

Glupi su ko ona stvar.

A Srbija je u ovom sporu super prošla kako su se postavili,mogu bit sretni.Slušam Nikolića prdi u onu stvar ne može bit zadovoljan.A šta hoće ? Srbija je tužila hrvatsku samo zato što hrvatska nije htjela povuć svoju tužbu,i sad kao nezadovoljni.Da su hrvati povukli tužbu,Srbija ne bi ni pravila protivtužbu.

Muka mi je više od tih majmuna iz Zagreba i Beograda.

to neko ulizivanje i podilaženje drugima čak i kad nam je jasno da nam rade o glavi, ja stvarno ne znam dal smo više normalni uopšte.

Eto taj sudija. Gledao sam nekidan Šešelja na Ćirilici. Nije da sam očekivao bilo šta pametno od njega, ali me je frapiralo da je čovek pola sata potrošio na xxxxxx Tutu, XXXX ga Tuta da ga XXXX, ni o jednom Srbinu nije pričo toliko koliko o tom ustaši Tuti. Ja stvarno više ne razumem tu fascinaciju Hrvatima, i tu stalnu potrebu da im se podiđe, i da im mi nešto kao dokažemo, kako smo mi tolerantni, itd, a njih zabole dupe za to.

najjače je kad je šešelj rekao ''kod tute mi je najjača stvar što je jednom stavio jednog katoličkog svećenika u auto i vozio ga 10 km po krivudavim putevima''. šta je tu fascinatno čovječe ? taj tuta, da su samo drugačiji uvjeti bili (recimo da je šešelj bio civil i da je živio u nekom od mjesta gdje su ubijali) stradao bi od tute i njegovih ubojica.

vidiš kada kažeš ''čemu ta fascinacija hrvatima''..možda je nešto kod srba iz srbije defektno po tom pitanju, možda to neko srbima radi, možda nešto treće.. ja ih ne znam dobro. 

hrvati inače po ničemu nisu za ugledati se. sad će neko reći ''pogledaj kako oni brane svoje generale''.. pusti ZNAŠ da oni brane ZLOČIN u suštini a ne vide jer su jako izmanipulirani i još koješta..

stvari koje sam ja zapazio na hiljade puta jeste da su srbi jači od hrvata u bilo kojem smislu (ne mislim banalnosti tipa dizanje utega i sl) već kao ljudi, ličnosti i kao narod. nije slučajno hitler rekao ''srbi su jaki, oni su državotvorni narod'', vidi se i po forumima da hrvati lakše planu dok su srbi mirniji, jača psiha, točno se vidi ta snaga mirnoće i jača životna energija kod srba, skuliranost - meni je to zakon kod srba.

ovdje ima ljudi koji su godinama na forumu i ni jedan jedini put nisam vidio da su izgubili živce a pogledaj ovaj podforum-ovdje su samo tri teme u suštini:ubijanje srba, protjerivanje srba i novi napadi na ljude koji se vrate i općenito na srpska prava.

evo uzmite hrvatske generale gotovinu i srpske mladića ili karadžića i vidjećete razliku između srba i hrvata-srbi nepokorni i jaki a hrvati mekaniji i potpuno druga energija.

ja nisam do današnjeg vidio hrvata (generala, političara itd) da je  imao nešto u sebi da povede, da je prava ličnost. da bude jedan ratko mladić i gomila tih srba kod kojih se vidi da im je bog dao jaču životnu energiju jer zna da su srbi kao narod skloni borbi za pravdu i istinu i da imaju dušu.

mene je jedna stvar dirnula, vidio sam šta je NAROD I ORGINAL, htio sam biti u dvorani s njima i pjevati i napiti se, kad tad ću se napiti s delijama, pogledaj šta je narod, gusle u dvorani i hiljade njih pjeva zajedno sa guslarom, da se dovede guslara torcidi ili bbb ili nekim bosanskim navijačima oni bi bi se zbunili a delije pjevaju i pjevaju. 

OD GLAVE ZETE DO GRADA SPUZA, KRVAVI LANAC VOJSKE SE PRUZA. PRITISLI SRBI TURSKE LIVADE, TURCIMA U SPUZ ZADAJU JADE..

Slava i hvala svim momcima koji padose i dadose zivote za nista !

Bar smo se nadali pravilnijem ishodu , ali shvatajuci ko nam je sudijo , dobro smo i prosli . . .

Posveceno srpskim civilnim stradalnicima u Gospicu , jednom od najvecih stratista na podrucju bivse Jugoslavije . . .

a u vezi presude donesene o akciji iseljenja  Krajisnika i masakriranja  istine . . .

3februar2015

O Velebitu i Gospicu gradu

Oj Velebitu satrali te vuci

kad nemogu ovi nasi jauci

Zapomaganje i velike rike

sto nemani uradise od Like

Oj Gospicu jedini u svjetu

sto dozvoli sebi tako mrlju tesku

Gospic nekad Licka prestolnica

danas ruga i posprdnica

Nekad Tesla u Gospicu dika

danas Tesla ni slika ni prilika

Tuzno sada Gospic gledam

zaplakabi al srcu nedam

A sto vrede tolike muke

kad niko necuje nase jauke

Oj Gospicu u Lici

srpska tugo o jauci . . .

Grome i Guns n roses :]] . A sto se tice ove fals presude pa kad vec spominju jna kao agresora samo da podsetim da je tada bio glavni njen komadant i to vrhovni ona spodoba zvana stjepan mesic. Eto im agresora.

Хрватски премијер за промену српског законодавства

ЗАГРЕБ – Србија са законом о универзалној јурисдикцији над држављанима Хрватске не може ући у Европску унију и Хрватска то неће допустити, рекао је данас председник Владе Хрватске Зоран Милановић.

Тим поводом тужилац за ратне злочине Владимир Вукчевић Владимир Вукчевић је за Ројтерс оценио да би овакве примедбе Хрватске могле да буду политички мотивисане.

Вукчевић је истакао да и друге земље примењују универзалну јурисдикцију за тешка кршења међународног права.

„Овај закон је годинама на снази у Србији. Очигледно је да је хрватска влада из политичких разлога изабрала овај тренутак, а не зато што постоји реална потреба”, пренела је британска агенција изјаву Вукћевића коју је добила од његове канцеларије.

Милановић је на седници Владе рекао да ће Србија морати да повуче тај закон, наводећи да Хрватска нема такав закон у односу на друге државе нити на Србију и да Европска унија функционише по одређеним правилима у подручју правосудне сарадње и заједничког налога за хапшење.

Та правила су врло јасна, а закон који је на снази у Србији искаче из тих оквира, рекао је Милановић и позвао Београд да тај закон укине.

„Нама је то неприхватљиво као што би сваком другом било неприхватљиво да ми имамо такав закон”, рекао је Милановић.

Хрватски премијер сматра да није допуштено ни прихватљиво, нити у складу са заједничким налогом за хапшење и начелима правосудне сарадње, прописивати такву врсту јурисдикције унутар Европске уније.

Милановић сматра да је Београду то „савршено јасно”,пише агенција Хина.

Како се цео случај не би претворио у, према његовим речима, политички пинг-понг, Милановић је истакао да је „здраворазумски одмах рећи и упутити поруку да с таквим законом (Сбија) у ЕУ не може ући јер Хрватска то неће допустити”.

„Ми то не радимо другима и нећемо допустити да други то нама раде”, казао је премијер, који сматра да је то питање принципа и заштите националних интереса.

„Тражимо од суседне државе само да се изравна са свима осталима, ни мање ни више. Ако то није фер, чекам противаргументе”, поручио је Милановић.

Тему је покренуо министар правосуђа Орсат Миљенић који оцењује да је Србија законом о универзалној јурисдикцији покушала да створи ситуацију „мини Хага”, где се Београд намеће као центар процесуирања свега што се догодило на подручју бивше Југославије.

Министарка спољних и европских послова Весна Пусић наглашава да између чланица ЕУ постоји правосудна сарадња и европски налог за хапшење те да је то начин сарадње, а не ширење јурисдикције.

Како је закључила, хрватска позиција и захтев према Србији не искачу из општих услова за чланством у Европској унији.

Министар Миљенић подсетио је на случај хрватског држављанина Вељка Марића који је у затвору у Србији и саопштио да Влада и Министарство константно покушавају са српском страном да договоре његов трансфер у Хрватску, али за сада безуспешно.

Хрватска ће и даље инсистирати на томе и радити све што може, поручио је Миљенић.

Марић у Сремској Митровици издржава 12-годишњу казну затвора јер га је Виши суд осудио за убиство цивила током рата.

Хрватској страни је спорна чињеница то што је Србија осудила хрватског држављанина за убиство другог хрватског држављанина српске националности, а које се догодило на хрватској територији.

Танјуг
објављено: 05.02.2015.

najjače je kad je šešelj rekao ''kod tute mi je najjača stvar što je jednom stavio jednog katoličkog svećenika u auto i vozio ga 10 km po krivudavim putevima''. šta je tu fascinatno čovječe ? taj tuta, da su samo drugačiji uvjeti bili (recimo da je šešelj bio civil i da je živio u nekom od mjesta gdje su ubijali) stradao bi od tute i njegovih ubojica.

vidiš kada kažeš ''čemu ta fascinacija hrvatima''..možda je nešto kod srba iz srbije defektno po tom pitanju, možda to neko srbima radi, možda nešto treće.. ja ih ne znam dobro. 

hrvati inače po ničemu nisu za ugledati se. sad će neko reći ''pogledaj kako oni brane svoje generale''.. pusti ZNAŠ da oni brane ZLOČIN u suštini a ne vide jer su jako izmanipulirani i još koješta..

stvari koje sam ja zapazio na hiljade puta jeste da su srbi jači od hrvata u bilo kojem smislu (ne mislim banalnosti tipa dizanje utega i sl) već kao ljudi, ličnosti i kao narod. nije slučajno hitler rekao ''srbi su jaki, oni su državotvorni narod'', vidi se i po forumima da hrvati lakše planu dok su srbi mirniji, jača psiha, točno se vidi ta snaga mirnoće i jača životna energija kod srba, skuliranost - meni je to zakon kod srba.

ovdje ima ljudi koji su godinama na forumu i ni jedan jedini put nisam vidio da su izgubili živce a pogledaj ovaj podforum-ovdje su samo tri teme u suštini:ubijanje srba, protjerivanje srba i novi napadi na ljude koji se vrate i općenito na srpska prava.

evo uzmite hrvatske generale gotovinu i srpske mladića ili karadžića i vidjećete razliku između srba i hrvata-srbi nepokorni i jaki a hrvati mekaniji i potpuno druga energija.

ja nisam do današnjeg vidio hrvata (generala, političara itd) da je  imao nešto u sebi da povede, da je prava ličnost. da bude jedan ratko mladić i gomila tih srba kod kojih se vidi da im je bog dao jaču životnu energiju jer zna da su srbi kao narod skloni borbi za pravdu i istinu i da imaju dušu.

Ratko Mladić je u Hagu, pa te molim da mi navedeš jednu osobu među Srbima koja je takva prava ličnost

da vas pokrene osim u međusobnom prepiranju.

Fakat nije tebi lako. Živiš u gradu za koji znaš da nikad neće bit Srbija.

Kao većina mladih sklon si mitomaniji.

Vidio bi što je mekana energija da si vidio 1000 postrojenih Ličana iz 118. brigade.