Sign in to follow this  
Rada

Papa Franja traži ujedinjenje katolika i pravoslavaca

Recommended Posts

Papa Franja traži ujedinjenje katolika i pravoslavaca

Francis and Bartholomew March 20 2013Poglavar Rimokatoličke crkve papa Franja založio se danas tokom posete Turskoj za ujedinjenje katolika i pravoslavaca u vezi sa progonom hrišćana na Bliskom istoku, javila je agencija RIA Novosti.

„Jedino što želi katolička crkva i što ja kao njen poglavar želim to je jedinstvo sa pravoslavnom crkvom“, rekao je prema toj agenciji papa Franja novinarima posle zajedničke liturgije sa vaseljenskim patrijarhom Vartolomejem Prvim u pravoslavnoj crkvi svetog Đorđa u Istanbulu, sedištu Vaseljenske patrijaršije.

Prema njegovim rečima, jedinstvo katolika i pravoslavaca još je aktuelnije u vezi sa konfliktima na Bliskom istoku, u kojim progone hrišćane.

„Suze za žrtvama konflikta pozivaju nas da brže idemo putem pomirenja među katolicima i pravoslavcima. Kako možemo da pratimo pozive Hrista na mir, ako među nama i dalje postoje suparništvo i razlike“, rekao je on.

Posle susreta, kako izveštava agencija TAS S, izdat je kominike čiji je „glavni lajtmotiv“ bila „formulacija principa jedinstva hrišćanstva“ – „naročito između katolika i pravoslavaca“.

Papa Franja je izjavio da islamski ekstremisti čine „ozbiljan greh protiv Boga“ u Siriji i Iraku, i pozvao na međuverski dijalog i borbu protiv siromaštva kako bi se okončali sukobi u tim državama.

Papa je govorio poslednjeg dana svoje trodnevne posete Turskoj, u kojoj se nalazi gotovo dva miliona izbeglica iz Sirije, među kojima na hiljade hrišćana, preneo je Rojters.

Na zajedničkoj liturgiji sa patrijarhom Vartolomejem prvim, duhovnim vođom 300 miliona pravoslavnih hrišćana u svetu, papa je rekao da ljudi svih vera ne mogu da ostanu ravnodušni na vapaje žrtava „nehumanog i brutalnog rata“ koji se odvija u susedstvu.

„Otimanje mira narodu, činjenje svih nasilnih dela, ili pristajanje na takva dela, posebno kada su usmerena na najslabije i one koji ne mogu da se brane, predstavlja duboko ozbiljan greh protiv Boga“, rekao je papa tokom liturgije.

Papa je, takođe, osudio napad na muslimanske vernike, u petak, u Velikoj džamiji u nigerijskom gradu Kano, u kome je najmanje 81 osoba izgubila život. Ovo je treći put u nekoliko dana da se papa u svojim govorima osvrnuo na ekstremiste Islamske države koji su ubili ili proterali šiitske muslimane, hrišćane i druge koji ne dele njihova uverenja ultraradikalnog sunitskog islama, iz delova Sirije i Iraka.

Papa je rekao da je zaustavljanje siromaštva važno delom zato što pomaže „regrutovanju terorista“.

On je dodao da, iako zakon dozvoljava međunarodnoj zajednici da upotrebi silu na zaustavljanju „nepravednog agresora“, trajnije rešenje mora da bude pronađeno.

U odvojenoj, zajedničkoj izjavi dvojice patrijarha tokom zajedničke liturgije u crkvi Svetog Đorđa u Istanbulu, „muslimani i hrišćani se pozivaju da zajednički rade zarad pravde, mira i poštovanja dostojanstva svake osobe, posebno u onim oblastima gde su nekad vekovima živeli u mirnoj koegzistenciji, a sad tragično zajednički preživljavaju užase rata“.

Današnji susret pape Franje i patrijarha Vartolomeja bila je posvećena praznovanju svetog Andreja, nebeskog pokrovitelja Vizantije, navela je ta ruska agencija.

Papa Franja četvrti je poglavar Rimokatoličke crkve koji je posetio Tursku, posle pape Pavla VI 1967, Jovana Pavla II 1979. i Benedikta XVI 2006. godine.

Papa je tokom trodnevne posete Turskoj posetio Ankaru i Istanbul, susrevši se sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom, Vartolomejem Prvim i izbeglicama iz Iraka i Sirije, podsećaju agencije.

On je četvrti papa koji je posetio Tursku, nakon Benedikta 2006, Jovana Pavla 1979 i Pavla šestog 1967.

Intermagazin   30/11/2014.

Vladika Lavrentije pozdravlja jedinstvo crkvi

Vladika šabački Lavrentije pozdravio je poziv pape Franje na jedinstvo katoličke i pravoslavne crkve i zajednicu sa pravoslavnim crkvama, ali je istakao da je to jedinstvo daleko.

468519_vladika-lavrentije_f.jpg?14182008

Ujedinjenje crkava je daleko, ali treba da sarađujemo: Vladika Lavrentije

Vladika ne misli da je papa pozvao na ujedinjenje dve crkve, već na njihovu saradnju.

"Dug je put ka ujedinjenju, a naša je obaveza da živimo u ljubavi i slozi", rekao je vladika Lavrentije za "Blic", komentarišući izjavu pape posle nedavnog susreta sa vaseljenskim patrijarhom Vartolomejom.

Vladika Lavrentije je rekao da o ujedinjenju može da se raspravlja samo na Svepravoslavnom saboru, čije se održavanje priprema za 2016. godinu u Istanbulu.

Srna 10.12.2014.

Neš ga dobiti da si još tol'ki. :)

Ako do sada nisi shvatio zašto nije isto, pitaj učiteljicu ili još bolje @komandanta.

Sad ode da se bacim s mosta sto neces da me prosvjetlis.

PS zemo postajes polako al sigurno neozbiljniji sagovornik od komandanta.

Do 1054.godine nije bilo pravoslavaca,katolika,i protestanata.Svi su bili kršćani.

Ujedinjenje je prvi korak ka potpunom globalizmu, meni se to ne svidja pa sam protiv ekumenizma. 

Ma šali se zemo @banija.

Naravno da se šalim.Samo mi je krivo što ću umrijet u neznanju,a baš sam se nado da ćeš mi objasnit zašto kršćan i hrišćan nije isto značenje ? Bio si se sam ponudio,pa odusto.Podsjećaš me na mladu.

Al nije ni bitno pošto sam ja komunjara i učitelji mi bili iz Kumrovca.Ponekad sam i ustaša,al ne crnokošuljaš već crveni.

Ujedinjenje je prvi korak ka potpunom globalizmu, meni se to ne svidja pa sam protiv ekumenizma. 

Po toj logici je onda globalizam bio još prije 1000 godina,jer su tada kršćani bili ujedinjeni,i nije bilo podjele ko danas ?

To što si ti protiv ja to poštujem,imaš pravo na svoje mišljenje i niko ti ga ne može uskratit.

Po toj logici je onda globalizam bio još prije 1000 godina,jer su tada kršćani bili ujedinjeni,i nije bilo podjele ko danas ?

To što si ti protiv ja to poštujem,imaš pravo na svoje mišljenje i niko ti ga ne može uskratit.

Pa u neku ruku da, ali ne u obliku kao danas. Papa je hteo apsolutnu vlast nad istocnom crkvom, a znamo kako su pape bile strah i trepet za zapadne monarhe, mnogo moci u rukama jednog coveka i jedne crkve (organizacije). A na istoku, posle raskola, crkva je imala vaznu ulogu ali nikada se nije mesala u svetovna pitanja, drzala se strogo duhovnog puta, sto je slucaj i dan danas. Vatikan koristi svoju moc da manipulise katolicima, dok pravoslavlje nikad nije imalo takav uticaj na vernike, vec je bilo u okviru onog sto religija zapravo i treba da bude. Pravoslavni kler je uvek sluzio u duhovne srvhe.

A na istoku, posle raskola, crkva je imala vaznu ulogu ali nikada se nije mesala u svetovna pitanja, drzala se strogo duhovnog puta, sto je slucaj i dan danas. Vatikan koristi svoju moc da manipulise katolicima, dok pravoslavlje nikad nije imalo takav uticaj na vernike, vec je bilo u okviru onog sto religija zapravo i treba da bude. Pravoslavni kler je uvek sluzio u duhovne srvhe.

Carska Rusija,kakvu je u njoj ulogu crkva imala ? Sporednu ?

Kraljevina Jugoslavija isto pitanje ?

Kažeš pravoslavni kler je služio uvijek u duhovne svrhe.Ok.Sad mi nabroji četničke vojvode koji su prije 2.svj.rata bili pravoslavni sveštenici ? 

Siguran sam i da ćeš znat odgovor šta je zagovaro i čiju je stranu držo vladika Nikolaj u 2.svj.ratu i SPC inače ?

Carska Rusija,kakvu je u njoj ulogu crkva imala ? Sporednu ?

Kraljevina Jugoslavija isto pitanje ?

Kažeš pravoslavni kler je služio uvijek u duhovne svrhe.Ok.Sad mi nabroji četničke vojvode koji su prije 2.svj.rata bili pravoslavni sveštenici ? 

Siguran sam i da ćeš znat odgovor šta je zagovaro i čiju je stranu držo vladika Nikolaj u 2.svj.ratu i SPC inače ?

Naravno izuzeci postoje, a za Djujica, ja mislim da je napustio mesto svestenika pa tek onda postao Vojvoda.No, nebitno. Kada pricam sa nasim monasima ne nadjem trunku mrznje, da se primetiti da sluze samo bogu. Kod svestenika moze se naci, ipak su porodicni ljudi tj. obicni.. A katolicki monaski redovi su imali razne uloge. Sve u svemu pravoslavni kler se nije bavio svetovnim pitanjima.

Crkva je bitan faktor svake zemlje, ali sam znas da se ne moze porediti sa katolickom u tom kontekstu.

Neću ja tebe zemo ostaviti u neznanju, ali sam nekako predosjetio kuda bi moje objašnjenje vodilo, a i argumenti su mi na nivou metafizike pa reko da ne srljam previše.

Ne bi moje objašnjenje donijelo prosvjetljenje ni tebi niti kome drugome jer kao i sve što je jednostavno kad pokuša da se obrazloži postane strašno glupo baš zbog svoje jednostavnosti.

Vjerovatno ne mislimo o ovome na isti način jer u suprotnom ne bi dovde došli.

To nas ipak ne spriječava da nastavimo dalje. Do novih slaganja ili neslaganja. :)