Sign in to follow this  
NoviGradVRS

Zločinačka operacija Medački džep 1993

Recommended Posts

Znam ja i za 1968. i 1971.

Događaja iz 68. se baš i ne sjećam, ali znam neke koji dobili poenrekom po leđima.

Jedna od njih je dobila po leđima u Beogradu.

Maspoka se sjećam i događaja u tom vremenu.

Između tih događanja bila su razdoblja bez nemira.

Kad je počelo na Kosovu 1981. to je s različitim intenzitetom trajalo do devedesetih.

Ako nisu bili nemiri i demonstracije bile su jake milicijske snage koje su tamo bile prisutne.

Da se vratimo sad na područje hrvatske, svaki od navedenih događaja, ustaški element u hrvatskoj je pomno pratio i tražio svoju šansu.

Raspad je po nekoj logici , poceo jos davne 48-me kada je promjenjena politika Jugoslavije .

Jedna mnogonacionalna drzava se mogla kontrolisati samo internacionalizmom .

Tito je je to za..bao pa danas imamo sliku malo iskrivljenu .

A sto se tice protesta bilo ih je i 63 , cak i poginulih studenata u Zg.

Verovatno si mislio na nadnacionalizam tj. jugoslavenstvo....takve zajednice su uvek vrlo upitne i ne završe srećno. Mali narodi su osuđeni samim tim što su mali i ne mogu nikad ali nikad postati veliki. Udruženi internacionalizmom mogu sačuvati neke elemente specifičnosti ali nikad onoliko koliko bi hteli, upravo zato što su mali. Ako uzmemo sad i eu kao oblik internacionalizacije vidimo sve mane i sve vrline takvog internacionalizma, sličan je bio i jugoslavenski. Strah me je da će srbi biti veliki europejci kad se eu bude raspadala.

Raspad je po nekoj logici , poceo jos davne 48-me kada je promjenjena politika Jugoslavije .

Tito je je to za..bao pa danas imamo sliku malo iskrivljenu .

A sto se tice protesta bilo ih je i 63 , cak i poginulih studenata u Zg.

Višenacionalne države se počnu raspadat čim nastanu

Da se vratimo sad na područje hrvatske, svaki od navedenih događaja, ustaški element u hrvatskoj je pomno pratio i tražio svoju šansu.

Nije bio samo ustaški. Bilo je raznih struja.

U konačnici, ustaški elemenat se vrati hrvatskom narodu kao bumerang, bilo i biće. Prvi u nizu štete su srbi, a posle hrvati dođu na red, to je posledica svih tih fašističkih, nacističkih, komunističkih pokreta...znaš za onu, da svaka revolucija pojede svoju decu 8)

naravno da je bilo raznih struja. čak i 1971.

Ustaše 1971 su bile udbaško-komunistički elemenat, koji je kasnije 1991 godine korišćen kao ..kako sad kažu CV

Višenacionalne države se počnu raspadat čim nastanu

Mislim da gresis u potpunosti . . .

Raspadaju se one koje dusebriznici zele da da razbucaju iz nekih razloga .

Predpostavka ;iako se deklariras kao ustasa vjerovatno ipak nekoga imas u familiji koji je drugaciji da kazem .

Sa tim drugacijim , opet predpostavka , nisi imao problema sve do ovog zadnjeg " sukoba " a mozda ni tad .

Tako da stvari kako stoje nije bas da se visenacionalne drzave raspadaju dok nastanu .

Pa u ostalom koja je drzava to cista ?

Verovatno si mislio na nadnacionalizam tj. jugoslavenstvo....takve zajednice su uvek vrlo upitne i ne završe srećno. Mali narodi su osuđeni samim tim što su mali i ne mogu nikad ali nikad postati veliki. Udruženi internacionalizmom mogu sačuvati neke elemente specifičnosti ali nikad onoliko koliko bi hteli, upravo zato što su mali. Ako uzmemo sad i eu kao oblik internacionalizacije vidimo sve mane i sve vrline takvog internacionalizma, sličan je bio i jugoslavenski. Strah me je da će srbi biti veliki europejci kad se eu bude raspadala.

Mislio sam zemljacino na neke sisteme koje bi mogle da kontrolisu visenacionalne zajednice , odnosno populaciju opcenito  .

Tako da bi tu vjerujem bila najbolja " drenova mast " onako cisto  za osvjescivanje .

Ali nas niko nista ne pita , prdonje drze svih u saci odnosno mi im sluzimo kao figure u sahu .

Samo sto kad konj pojede piuna , piun je pojeden i ne ucestvuje vise .

Samo u odnosu reciprociteta , odnosno javljale su se kao protuteza , odnosno sve su pazljivo dozirane . . .

sta je bilo 1963 ? odakle ti sad to ? pojasni.

Ono sta se desilo 68-me i kasnije sta se desavalo ,  pocelo je jos ranih dana samo to vjerujem neces naci na netu .

Predpostavljam da na to pitanje bolje moze odgovoriti cvrcak , a mozda i banija jer ja nisam bas onaj od olovke , pa mozda neces dobro shvatiti . . .

Jedno je sigurno , a to je da je drzava mora biti jaka u svim segmentima i sferama pa tako i u kriminalnim , ako neko zeli da ta drzava opstane . . .

Nemoj opet misliti da prepisujem iz javnih medija  :)  .

ne mora biti.to nije pravilo.

Mislim da gresis u potpunosti . . .

Raspadaju se one koje dusebriznici zele da da razbucaju iz nekih razloga .

Predpostavka ;iako se deklariras kao ustasa vjerovatno ipak nekoga imas u familiji koji je drugaciji da kazem .

Sa tim drugacijim , opet predpostavka , nisi imao problema sve do ovog zadnjeg " sukoba " a mozda ni tad .

Tako da stvari kako stoje nije bas da se visenacionalne drzave raspadaju dok nastanu .

Pa u ostalom koja je drzava to cista ?

Ne mislim na sve države, jer se teško može nać neku koja je čista.

Mislim na zemlje koju sačinjava više naroda kao nekad Jugoslaviju ili sada BiH.

U Europi na zapadu imaš višenacionalne npr Belgiju, Švicarsku, Veliku Britaniju.

- Belgija: Valonci i Flamanci, stalno postizanje kompromisa.

- Švicarska - čak je i u toj zemlji bilo građanskih ratova. Na okupu ih drže njihove banke.

- Velika Britanija - u Sjevernoj Irskoj dugogodišnji nemiri, Škotska je nedavno imala referendum o

odcjepljenju

U konačnici, ustaški elemenat se vrati hrvatskom narodu kao bumerang, bilo i biće. Prvi u nizu štete su srbi, a posle hrvati dođu na red, to je posledica svih tih fašističkih, nacističkih, komunističkih pokreta...znaš za onu, da svaka revolucija pojede svoju decu 8)

Kao što bi rekao drug (nisam siguran koji) Staljin ili neki sličan.

Kad se teše lete iveri.

Ne mislim na sve države, jer se teško može nać neku koja je čista.

Mislim na zemlje koju sačinjava više naroda kao nekad Jugoslaviju ili sada BiH.

U Europi na zapadu imaš višenacionalne npr Belgiju, Švicarsku, Veliku Britaniju.

- Belgija: Valonci i Flamanci, stalno postizanje kompromisa.

- Švicarska - čak je i u toj zemlji bilo građanskih ratova. Na okupu ih drže njihove banke.

- Velika Britanija - u Sjevernoj Irskoj dugogodišnji nemiri, Škotska je nedavno imala referendum o

odcjepljenju

E vidis kako ti znas .

Sve su na rpi dok to nekom odgovara .

Zivice u slozi i prividnoj ljubavi sve dok ih neko ne razjebe ka sto su nas . . .

E vidis kako ti znas .

Sve su na rpi dok to nekom odgovara .

Zivice u slozi i prividnoj ljubavi sve dok ih neko ne razjebe ka sto su nas . . .

Oni nisu imali komunizam i zato se trpe, trpe se iz razloga što im je to veći interes da se trpe nego da se ne trpe. Komunizam nije znao rešiti nacionalna, verska i građanska pitanja i uvek ih je stavljao u fokus da su to unutrašnji neprijatelji, jer se nisu slagali sa partijom na vlasti. Da rezimiram gde god se stvarala partijska država a ne pravna država tu je bilo navedenih problema. Kad se zna čije je što, što su ti prava a što obaveze, problemi se smanjuju. I to ja smatram prirodnim dok dve strane imaju interes nek su zajedno, kad prestane interes svako sebi, zna se ko je što uneo u zajednički život, zna se ako je stvoren neki novi interes, zna se učešće u njemu i takva je podela itd.

Ona krilatica "naše", "društvena svojina" je samo zamaskirana pljačka nečijeg u ono vreme stvaranja komunizma, kao i danas kad je društveno pretvoreno u državno pa posle u privatno, samo obrnut proces pljačkanja. Kad se ove stvari rasčiste, a proći će još vremena na balkanu, tada će ljudi, narodi, uvek moći ispred sebe imati pozitivne i negativne situacije. Da li im je dugoročno isplativije da su zajedno ili odvojeno, matematika ili računica je tu presudna, ako je pljačka presudna ili je u pozadini interesa, možemo uvek pretpostaviti da će doći do razdvajanja, cepanja itd. Nosilac cepanja je u prednosti jer će cepanjem profitirati, ali ne narod ili građani već "elita" kojoj je to cepanje, razdvajanje omogućeno. Udruženi u interesu su uvek dugoročno u prednosti nad onim koji se udružuju na osnovu emocija. Emocije su iracionalne i nisu trajne za razliku od interesa. Na balkanu i na ovim našim ex-ju prostorima ipak treba pronaći balans između emocija i interesa. Taj balans zahteva ipak nešto više od ovog što sad imamo, a imamo sistemsko zaglupljivanje naroda radi lakšeg manipulisanja istima.

Danas vidim naslovnu stranu informera sa udarnom slikom i naslovom milanović je pavelić...i pomislim Bože gde ja to živim, da li je moguće u 21 veku, da nismo ništa naučili od istorije. A za milanovića, josipovića do juče su uglavnom svi srbi glasali, što po informeru i vučićeviću implicira da su srbi glasali za pavelića. Ovo već prelazi u ludilo i bez rata, sa nesagledivim posledicama. Mogu samo u svoje ime napisati milanoviću mada ga ne simpatišem i uopšte mi se ne sviđa ta socijal-demokratska politika na našim prostorima jer je više nacional-socijalna nego socijal-demokratska i izvinjavam se u svoje ime radi te usporedbe milanović-pavelić.

Eto moja zemljačino @ grome, moja razmišljanja, neka ti se neće svideti ali to je različitost koja može samo unaprediti ukupna razmišljanja :]]

Eto moja zemljačino @ grome, moja razmišljanja, neka ti se neće svideti ali to je različitost koja može samo unaprediti ukupna razmišljanja :]]

Svako ima svoje misljenje i pravo na njega , svidjelo se to nekome ili ne .

Postena razmisljanja su uvjek dobro dosla pa makar i ponekad bila u necijo suprotnosti .

I ovdje si rekao istinu u sustini , ali sto se tice ( Oni nisu imali komunizam i zato se trpe, trpe se iz razloga što im je to veći interes da se trpe nego da se ne trpe. )

mislim da i nije sve bas tako .Prije su u pitanju interesi , ali ne drzava , vec interesi onih odozgo .

I zbog toga ce trajati dokle ce trajati .

Ne vjerujem da je samo komunizam kriv za nas raspad iako ne drzim do komunizma .Mozda se stjece pogresna slika , ali po meni je bitno da se primjeni kvalitetno a lose odbaci .

Komunizam nije znao rešiti nacionalna, verska i građanska pitanja i uvek ih je stavljao u fokus da su to unutrašnji neprijatelji, jer se nisu slagali sa partijom na vlasti.

A kako bi zemljacino moja trebalo da bude ? 

Ovo i ovakvo  rjesenje i stanje je neodrzivo .

Je li peti oktobar oslobodjenje ili okupacija po tvom misljenju ?

:]]

da li se zna uopce sta je bio realni cilj te akcije Medacki dzep ? zauzimanje tri sela ?olabavljivanje pritiska oko Gospica ? zasto onda nije nista pokusano ili uradjeno na drugim pravcima, sjeverno i istocno ? ili mozda jest pokusano , ali bezuspjesno ?

Nakon dugog razmišljanja i vaganja da li je uopće potrebno išta reći po ovoj temi, jer kao što je neko napisao u svom postu, sve je već rečeno i poznato po ovoj temi. Ja bih rekao da je puno rečeno ali ne još uvijek sve, te sam se odlučio pokušati ukratko odgovoriti na vaše odlično pitanje (da li se uopće zna što je realni cilj akcije Medački džep /Džep – 93/), ... .

Prije nego li odgovorim na ovo pitanje, naveo bih kako su cilj akcije iskazali učesnici akcije i urednici monografije 9. gardijske brigade „Vukovi“. Oni navode ... „Ciljevi operacije u taktičkom smislu bili su osloboditi dio okupiranog prostora RH, otkloniti dio topničke ugroze grada Gospića, uništiti izvidničko-diverzantske baze neprijatelja, skratiti crtu bojišnice i stvoriti vlastite slobodne snage.“...

Ovo zadnje što je navedeno bio je osnovni/realani cilj akcije. Probati ću ukratko objasniti zašto je baš to bio osnovni ili ti realni cilj akcije. Nakon provedene zime '92./'93. na Velebitu i svih teškoća (veliki snijeg i niska temperatura otežavali su boravak, smjene ljudstva i tehnike, logističko snadbjevanje, i dr.) s kojima su se borili pripadnici Specijalne policije i HV, ponukalo je njihova zapovjedništva da pronađu adekvatno rješenje. Nakon temeljitih raščlambi, iskristalizirale su se dvije opcije, napuste dostignute položaje ili skratiti crtu bojišnice (na Velebitu).

Odlučeno je da se izvede napadna akcija ograničenog karaktera, te da se spoje najistureniji položaji HV na Begluku (istočno od Ličkog Ribnika) preko Dolova pa „Krivom Likom“ do Njegovana, Pavlica Drljića i zaključno s Pjevčevom dragom. I na taj način skrati crta bojišnice otprilike za 25 kilometara od toga su desetak kilometara činili obrambeni položajaji na Velebitu.

Olabavljivanje pritiska oko Gospica ? zasto onda nije nista pokusano ili uradjeno na drugim pravcima, sjeverno i istocno ? ili mozda jest pokusano , ali bezuspjesno ?

Dakle iz osnovnog cilja akcije vidljivo je da se je znalo da pritisak prema Gospiću s ovom akcijom neće oslabiti, već naprotiv očekivalo se je povećanje što bi onda u konačnici možda dovelo do akcija i operacije oslobađanja većeg prostora. Sve akcije koje su istovremeno ili našto ranije provođene bile su s ciljem odvraćanja pozornosti (Lički osik) od prostora na kojem će se provesti akcija ili  razvlačenju i vezivanju snaga neprijatelja (Drenov klanac – Sv. Petka, Plaški).

Danas vidim naslovnu stranu informera sa udarnom slikom i naslovom milanović je pavelić...i pomislim Bože gde ja to živim, da li je moguće u 21 veku, da nismo ništa naučili od istorije. A za milanovića, josipovića do juče su uglavnom svi srbi glasali, što po informeru i vučićeviću implicira da su srbi glasali za pavelića. Ovo već prelazi u ludilo i bez rata, sa nesagledivim posledicama. Mogu samo u svoje ime napisati milanoviću mada ga ne simpatišem i uopšte mi se ne sviđa ta socijal-demokratska politika na našim prostorima jer je više nacional-socijalna nego socijal-demokratska i izvinjavam se u svoje ime radi te usporedbe milanović-pavelić.

Crvčak, ta slika Milanović=Pavelić je bila pretjerivanje ali pogledaj kada je objavljen taj članak. Na taj način ga treba gledati. Objavljen je nakon što se Milanović ustaški pomokrio po Srbiji. Znaš i sam da je zatvorio granicu za obične srpske građane. Udario je na srpsku ekonomiju. Kamione, sve je zatvorio. Kakve veze imaju obični građani iz Srbije na granici i taj dio prolaza sa imigrantima i imigrantskom krizom ? Znači po Milanoviću imigranti su se skrivali pod suknjama Srpkinja koje su švercale imigrantsku djecu ispod ? Po hiljadu komada odjednom. Znaš li da je hrvatska policija ulazila u buseve i ljude sa srpskim pasošima izvlačila van autobusa ? Izvlačila je obične građane Srbije. Izašlo je van i tada je stara hrvatska medijska mašinerija koja je nastala 1991 samo rekla "To nije istina". To je stari ustaški metod. Ako nešto slučajno izađe van ide se sa "To nije istina" i to je za hrvatsku javnost sasvim dovoljno. Milanović može da bi dobio simpatije birača pojačati priču u odnosu na Srbiju ali ovaj potez je jasan sam po sebi. Čovjek se pomokrio po Srbiji. Niko u Hrvatskoj ne voli Srbe i Srbiju. Niko. Ni ljevičari ni desničari. Dok god to Srbi ne vide, sve šta će se dalje dešavati je novo i novo uništavanje Srba.

Isto još jedna stvar koja pokazuje koliko su Srbi normalniji i otvoreniji od Hrvata. Kada pričaš sa Hrvatima svi će reći da je Krajinaforce ekstremni sajt. Evo nas ovdje. Hrvat koje je bio u ovoj zločinačkoj akciji ovdje piše kao da je među svojima. Razgovor između njega i ovih Srba ovdje je gotovo prijateljski. Ja mislim da je dobro za ovaj forum da ovdje pišu i Hrvati. Čak je i ova rasprava ovdje ok. Ako se ljudi drže pravila onda sobodno mogu pisati bez obzira koje su nacije. 

A probaj Srbina s tom pričom staviti na jedan obični hrvatski umjereni forum da piše. Recimo forum hr sa temom ratnih akcija itd. Obični forum hr a ne ekstremni kao što je po Hrvatima Krajinaforce. E o tome ja govorim, moramo se paziti. U Hrvatskoj je jaka mržnja i zato Milanović=Pavelić koliko god da nije istinita priča ona ponekad postaje istinita samo na drugom nivou uništavanja Srba i Srbije a ne direktno Pavelićevim nožem.