Recommended Posts

9 minutes ago, UskokPoskok said:

Što se tiče 90-ih. Ajmo ovako jedno društvo izađe u grad. Potuče se u prvoj, grugoj, trečoj i četvrtoj gostioni. Dođe policija i sve ih privede. Na sudu to društvo tvrdi da su ih napadali u svim gostionama i da su bili ugroženi. Sud to ne prizna jer kako je to moguće da su uvijek u svađi bili uvijek oni žrtve i osudi ih.

Eto sad, da li prepoznaješ ratove u Sloveniji, Hrvatskoj, BIH i Kosovu i činjenicu da su u Hagu Srpskim političarima i vojnicima dodijeljene kazne od preko 1000 g zatvora, a svima drugima zajedno ni 20% od vaših.

Kakva zamena teza! Ispada da su Srbi odnekle naišli u Slo, Hrv, BiH i KiM i napali ih bez nekog posebnog razloga! Kao što svi već znamo, ali izgleda stalno treba ponavljati, Srbi su u Hrv i BiH bili konstitutivan narod. To znači da Hrvati i muslimani nisu sa pravne strane imali pravo da odvajaju čitave teritorije SRH i SRBiH iz sastava SFRJ bez saglasnosti konstitutivnog srpskog naroda koji je u njima živeo. Ako su želeli samostalnost, mogli su je dobiti, ali samo na svojim delovima tih republika. Budući da Ustavom SFRJ nisu povučene granice između srpskog i hrvatskog dela SRH (isto važi za BiH uz dodatak muslimanskog dela), očigleno je da je, vašim insistiranjem na nezavisnosti, do rata moralo doći. Ukratko, prema Ustavu SFRJ, Hrvati nisu imali pravo na čitavu teritoriju SRH jer su uz njih, konstitutivan narod bili i Srbi. Isto tako u BiH, gde je bilo 3 konstitutivna naroda. KiM neću ni da komentarišem, to je deo Srbije na kom Šiptari nisu bili nikakav konstitutivan narod i nisu imali nikakva prava na samoopredeljenje. Slovenija nema nikakve veze sa Srbima, tu je svoju kratkotrajnu i neupešnu avanturu imala JNA u kojoj su se, još uvek, bratski, rame uz rame, borili sinovi "svih naših naroda i narodnosti", uključujući i Hrvate, pa i po kojeg Slovenca.

10 minutes ago, osijek73 said:

Da,u pravu si...Nikada se necemo ni pribliziti...Iz tvog ugla ti razmisljas,verovatno logicno...Iz moje perspektive, razmisljas povrsno i sa stvarima istrgnutim iz sireg konteksta...Al ne vredi razgovarati..nisi mi ni odgovorio na ono sto sam te pitao...ok...

Hag?!Ma,daaj,molim te...Taj sud je politicka skalamerija,koja veze nema sa pravdom..Sa pravom mozda delimicno.

Posto volis slikovito da opisujes stvari,ajde da i ja pokusam...Znas li kako izgledaju ratovi na ovim prostorima?

E,to ti je kao kad se u skolskom dvoristu potuku klinci iz cetvrtog razreda.Znas li ko je jaci i ko je u pravu?Pa onaj ko 

ima debelog, velikog brata,ucenika osmog razreda!E,taj debeli ucenik osmog razreda je serif skolskog dvorista,on odredjuje ko je najjaci,ko je kriv za tucu itd....Njegov maleni brat iz 4. razreda moze ,recimo i da razbije prozor na skoli,ali on nikada nece biti kriv,nego onaj klinac bez starijeg brata,ucenika 8.razreda...E,tako to funcionise na ovim prostorima.

To si dobro opisao kroz ovo boldano. Samo ste vi 91-vi imali debelog brata iz osmog razreda. JNa +naoružanje dok je Hrvatskoj oduzeto naoružanje TO. Kasnije se nešto uspjelo kroz zauzeće vojarni uzeti, otprilike 10-15% koliko je imala JNA i budimo realni sve vama predala. Imali smo embargo na uvoz oružja, nezainteresiranost međunarodne zajednice za neke balkanske sukobe. Vama Podrška Francuske , Engleske, Rusije, nezainteresiranost SAD-a koji je onda bio zaokupiran u Iraku i prvom zaljevskom ratu. E vidiš, tak je mali klinac iz četvrtog razreda popio dobre batine 91. 

E onda je mali klinac narastao i za 4 g i postao osmaš, ojačao stekao prijatelje izvan škole i nalupao Srednjoškolca. Koje se usput zakačio i potukao sa studentima (NATO).

Jbg. svoju ste priliku propustili 91. To nerijetko pročitam i od vas samih.

Ako cemo da gledamo pravne strane ,nije ni Srbija mogla rusiti ustav Jugoslavije i pripajati Kosovo i vojvodinu ? Pa ako ima gdje da to u ustavu Jugoslavije pise neka me ispravi . 

Dragane pokusas sa zamjenama teza pa udjes u "problem"  Da objasnim ,kazes ako su zeljeli samostalnost,mogli su je dobitiali samo u svojim djelovima republika??

Gdje u ustavu Jugoslavije ili republika pise da svi imaju svoje djelove ? Ajmo opet zamjeniti teze ,Krajina 140 000  Hrvata ,Hrvatska 400 000 Srba . Dali svi Srbi imaju pravo da zive u svojim djelovima ,a isto tako i Hrvati ? Ili je tu stvar samo u teritoriju a manje o cijelom narodu koji je zivio na cijelom prostoru Hrvatske ?

Na kraju koji je to dio koji nije usao u ustav Jugoslavije tj nisu povucene granice srpskog i hrvatskog dijela ?

Uglavnom se ne mogu sloziti sa tobom...mislim da si ipak malo zamenio uloge ucenicima 4.razreda...Pricas o prilici 1991.?

Pa,a ja vidis, mislim da zapravo nikada prilike nije ni bilo..Pisao sam o stanju sa srpske strane 1991,dakle...Nije tu bilo nikakve sanse.

6 minutes ago, osijek73 said:

Uglavnom se ne mogu sloziti sa tobom...mislim da si ipak malo zamenio uloge ucenicima 4.razreda...Pricas o prilici 1991.?

Pa,a ja vidis, mislim da zapravo nikada prilike nije ni bilo..Pisao sam o stanju sa srpske strane 1991,dakle...Nije tu bilo nikakve sanse.

Šansu kao što ste imali 1991 nećete nikada imati. Pogotovo u BIH.

3 minutes ago, UskokPoskok said:

Šansu kao što ste imali 1991 nećete nikada imati. Pogotovo u BIH.

koju sansu  ? kakvu sansu ?  ti u onom haosu i stihiji pricas vjerovatno o nekom planu  u drzavi koja se raspada sa vojskom koja ima izrazito mjesan  sastav , narocito komandni i koja se takodjer raspada.svasta.

Hehe,ko o cemu vi o velikoj Srbiji!Pa,da li ti je palo na pamet da recimo to nije bio cilj?Ako pricamo o sansama,Srbi su je imali 1918,da naprave sebi drzavu(nebitno u kakvim granicama),a o vama bi drugi odlucivali...Ne verujem da biste imali bilo sta...Sve posle toga su posledice greska tada napravljene.Po inerciji.

Ovako sad smo tu gde smo.Doduse,na ovim prostorima covek ne moze nikada i u nista da bude siguran,sto se tice onoga sto ga ceka...Ovde se granice brzo menjaju,nekad na stetu,a nekad na korist.Na tvom mestu ne bih ja bio tako iskljuciv po pitanju

"sta ce biti"..Za 20,ili 50 godina...Ni vas ni nas,e to je sigurno,niko nista nece pitati

6 minutes ago, osijek73 said:

Hehe,ko o cemu vi o velikoj Srbiji!Pa,da li ti je palo na pamet da recimo to nije bio cilj?Ako pricamo o sansama,Srbi su je imali 1918,da naprave sebi drzavu(nebitno u kakvim granicama),a o vama bi drugi odlucivali...Ne verujem da biste imali bilo sta...Sve posle toga su posledice greska tada napravljene.Po inerciji.

Ovako sad smo tu gde smo.Doduse,na ovim prostorima covek ne moze nikada i u nista da bude siguran,sto se tice onoga sto ga ceka...Ovde se granice brzo menjaju,nekad na stetu,a nekad na korist.Na tvom mestu ne bih ja bio tako iskljuciv po pitanju

"sta ce biti"..Za 20,ili 50 godina...Ni vas ni nas,e to je sigurno,niko nista nece pitati

Slažem se sa boldanim

A sa ostalim se ne slazes?Istina je da ni ti ni ja nismo savremenici 1918 godine,ali ajde da pokusamo...

Mislis li da ste tada o bilo cemu vi mogli da odlucujete?Ni Srbi nisu mogli bas previse,ali tek vas niko nista nije pitao..

Vidi,Zagrebom se prosetala dunavska divizija te 1918,i cini mi se da je zapravo ulazak u kraljevinu SHS za vas bio spas..

"Progutali ste zabu",ali sve ostalo za vas bi bila potpuna katastrofa...Sustinski,Srbi su tad propustili sansu.Mozda u propustanje sanse mozemo racunati i zaboravljanje vase uloge u tom ratu.

5 minutes ago, Manitu_ said:

Ako cemo da gledamo pravne strane ,nije ni Srbija mogla rusiti ustav Jugoslavije i pripajati Kosovo i vojvodinu ? Pa ako ima gdje da to u ustavu Jugoslavije pise neka me ispravi . 

Dragane pokusas sa zamjenama teza pa udjes u "problem"  Da objasnim ,kazes ako su zeljeli samostalnost,mogli su je dobitiali samo u svojim djelovima republika??

Gdje u ustavu Jugoslavije ili republika pise da svi imaju svoje djelove ? Ajmo opet zamjeniti teze ,Krajina 140 000  Hrvata ,Hrvatska 400 000 Srba . Dali svi Srbi imaju pravo da zive u svojim djelovima ,a isto tako i Hrvati ? Ili je tu stvar samo u teritoriju a manje o cijelom narodu koji je zivio na cijelom prostoru Hrvatske ?

Na kraju koji je to dio koji nije usao u ustav Jugoslavije tj nisu povucene granice srpskog i hrvatskog dijela ?

Prvo o Vojvodini i KiM. Nije tačno da ih je Srbija pripojila, jer su to već bili delovi Srbije. Tačno je da im je značajno srezana autonomija. To se, ipak, ne može porediti sa onim što ste vi uradili, jer ni Vojvodina, ni KiM, nisu imali po Ustavu nikakvo pravo na samoopredeljenje, niti konstitutivnost, ni državnost. Jedini po Ustavu konstitutivan narod koji je tamo živeo bili su Srbi. Smanjenje autonomije se svakako nije dopalo Šiptarima i možda ponekom Mađaru, ali to nisu bili konstitutivni narodi, već manjine, za razliku od Srba u Hrv i BiH. Velika većina stanovništva Srbije je podržavala ukidanje autonomije, što znači da je ta stvar bila po demokratskim principima. Ako mi sad kontriraš time da je i u Hrvatskoj većina naroda bila za samostalnost, treba da znaš da konstitutivan narod, u ovom slučaju Srbe, ne možeš da preglasavaš prostom većinom. U tome se razlikuju termini konstitutivan narod (u Hrvatskoj Hrvati i Srbi koji žive u RH, u Srbiji samo Srbi) i nacionalne manjine (u Hrvatskoj Italijani, Nemci, Česi, u Srbiji Albanci, Mađari, Hrvati, itd). Dakle, konstitutivan narod ima svoju državnost i nije manjina. Zato je vaš Sabor ukinuo Srbima taj status, da ne bi bilo pravnih prepreka za proglašenje samostalnosti.

Sad, kad smo razlučili šta je to konstitutivan narod, a šta nacionalna manjina, da nastavimo. Već sam naveo da je konstitutivnih naroda u SRH bilo 2, a u SRBiH 3. Dakle, svi ti narodi su imali pravo odlučivanja o položaju svojih republika u SFRJ. U Sloveniji je bilo prosto, jer su Slovenci bili jedini konstituvan narod. Malo se savezna vlada bunila, dok nije shvatila koliko im je JNA nesposobna, ali to je brzo leglo na svoje. Slovenci su imali pravnog osnova za svoju nezavisnost. Hrvati i Muslimani nisu, jer nisu bili jedini konstitutivni narodi u svojim republikama. Srbi su, takođe, imali pravo odlučivanja.

Ustavom SFRJ nisu, kako sam kažeš, bile definisane granice između konstitutivnih naroda u SRH i SRBiH. Da li slučajno, ili namerno, možemo da nagađamo. Možda pisac Ustava nije ni smatrao da je tako nešto potrebno, odnosno da bi moglo doći do razdruživanja. U pravu postoji termin "nedeljive svojine". Recimo, u nekoj kući, koja je definisana kao nedeljiva, žive muž i žena. Ako se razvedu, nemaju pravo da je dele zidom, već moraju da je prodaju, pa da podele pare. Poenta je da na kuću oboje imaju pravo, a ne samo muž, ili samo žena. Sad, za republiku bi tako nešto teže išlo. Očigledno je da se taj deo Ustava pokazao kao nedorečen, obzirom na ono što je usledilo. 

Da se vratim na kraj mog drugog pasusa. Srbi, kao konstitutivan narod, imali su pravo odlučivanja o sudbinama republika u kojima su bili konstitutivni (Hrv i BiH), kao i žena u pomenutoj kući. Dakle, nije bilo po zakonu i po Ustavu ono što su uradili Hrvati i Muslimani, a to je da ih preglasaju prostom većinom, jer su bili brojniji, i da proglase nezavisnost mimo volje jednog od konstitutivnih naroda. Šta su Srbi trebali i šta su mogli u toj situaciji da urade? Samo da sede skrštenih ruku i da gledaju kako ih svrstavaju u nacionalnu manjinu i lišavaju države oni isti koji su pola veka ranije, takođe im rušeći državu, napravili nezapamćen genocid nad njima? Mogli su da kažu, ako vi već mimo Ustava i zakona, ne poštujući glas nas, konstitutivnog naroda, nasilno odvajate SRH i SRBiH koje pripadaju i nama, onda mi imamo svako pravo da odvojimo te delove SRH i SRBiH koji nam pripadaju i ostanemo u Jugoslaviji,ili pravimo samostalnu državu, ili da se ujedinjujemo sa Srbijom, Rusijom, Surinamom, itd.

Sjajno objasnjenje Dragane!Problem je to sto oni to posmatraju iz nekog svog ugla i dzaba ti njima pricas...

Nadam se da ces cesce pisati na ovom forumu jer su ti postovi sjajni.

5 minutes ago, osijek73 said:

Sjajno objasnjenje Dragane!Problem je to sto oni to posmatraju iz nekog svog ugla i dzaba ti njima pricas...

Nadam se da ces cesce pisati na ovom forumu jer su ti postovi sjajni.

Nema tu uglova, neka oni iz tog svog ugla izbace valjane argumente, pa da vidimo ko je u pravu, ja drugi način polemike ne priznajem!

Doduse,sad samo mozemo ukazivati na ono sto se desilo...Dzaba sto je i pravo i pravda na nasoj strani,ali

oni koji odlucuju nisu mislili tako..Sve ostalo je hrvatski folklor...Price o nekakvoj epopeji i neizvesnoj borbi za "neovisnost"...

Da "gospodin doktor" nije znao unapred rezultat,nikada ne bi ni krenuo u "avanturu"...

Hrvatska je kroz povijest preživjala puno gore trenutke od 1918.

Jugoslavija (prva i druga) su obična kopilad politike Velike britanije da se smanji utjecaj Njemačke i Austrije na ovim prostorima. Vlast u Beogradu, bio na čelu Karađođević ili komunist Tito svejedno. 

Početkom 20 st. sve se počelo vrtiti oko nafte. E sad objašnjavati značenje pruge Berlin-Bagdad kojom se nafta direktno, sigurnije i puno brže dostavljala u Njemačku sa Bliskog istoka nego morskim putem u Veliku Britaniju i tako ozbiljno ugrozila vodeća pozicija Velike britanije u svijetu je predpostavljam jako teško ovdje. Obzirom da su Otomansko carstvo i Austro - Ugarska bile Njemačke saveznice pruga se jedino mogla prekinuti u - SRBIJI. E onda u akciju... u kojoj su Englezi najveći maheri i tu im skidam kapu. Angažiraš Srbiju da ubije u Sarajevu Ferdinanda, eto rata, prekid pruge i to je to. 

Kasnije Srbiji u zahvlu partneru daš da kontrolira ovaj prostor, ... i to je to... Eto kraljevine ... kasnije i jugoslavije.... 

Dragane,problem je sto oni ozbiljnu polemiku...paaa..izbegavaju.Eto,takav sam utisak stekao.Pokusao sam par puta,ali nije 

dalo rezultata...Jednostavno,samo preskoce ono sto im se ne dopada,hehehe!

Napisao ti toga dosta . Da probamo nekao ici redom . Po ustavu Jugoslavije to su bile autonomne pokrajine u sastavu Srbije jel tako ? I, sam kazes da je velika vecina podrzala ukidanje autonomija sto znaci da je ta stvar bila po demokratskim principima . Tu je sve regularno ,dok se 4 miliona ljudi izjasni za samostalnosti za RH to je dosta velika vecina ,to ne "pije vodu" jer 570 000 ljudi (Srba) se time ne slaze jer su konstutivni i djaba vecina u tom slucaju jer nije po demokratskim principima ?

Vec sam par puta pisao na temu konstutivnosti ,odgovora nije bilo od nikoga ,cak je zaustio i Bestija ,poslije toga i nestao .

Sto da Srbina nije ukinuta konstutivnost ? Koja su to prava i obaveze koje bi se kao narod morali drzati ? 

4 minutes ago, osijek73 said:

Uskok,nisam siguran da je to bas sasvim tako,ali se da ne ulazim u detalje,mogu sloziti sa tobom.Da,generalno si u pravu.

Drago mi je da se slažemo. 

Obzirom da Velikoj Britaniji i SAD-u Njemačka više ne predstavlja problem Yuga im više niti ne treba. Njima je sad problem Rusija.

A Rusiju zanima Srbija zbog utjecaja na Balkanu..  Čini mi se da nakon 100 g Britaniji i SAD-u sad predstavljate problem ... biće zanimljivo

Uglavnom, mi mali smo najeba....

7 minutes ago, osijek73 said:

Dragane,problem je sto oni ozbiljnu polemiku...paaa..izbegavaju.Eto,takav sam utisak stekao.Pokusao sam par puta,ali nije 

dalo rezultata...Jednostavno,samo preskoce ono sto im se ne dopada,hehehe!

Nije u tome stvar... kao što sam rekao ne bi se složili ni za 100 g... nema smisla

4 minutes ago, Manitu_ said:

Tu je sve regularno ,dok se 4 miliona ljudi izjasni za samostalnosti za RH to je dosta velika vecina ,to ne "pije vodu" jer 570 000 ljudi (Srba) se time ne slaze jer su konstutivni i djaba vecina u tom slucaju jer nije po demokratskim principima ?

Vec sam par puta pisao na temu konstutivnosti ,odgovora nije bilo od nikoga ,cak je zaustio i Bestija ,poslije toga i nestao .

Sto da Srbina nije ukinuta konstutivnost ? Koja su to prava i obaveze koje bi se kao narod morali drzati ? 

Da dodam još ovo, pa na spavanje, a postovi nek završe u arhivi. Tačno, džaba većina, ako se nisu oba konstitutivna naroda složili, kao što sam već rekao. To ti je kao da 3 brata dele očevinu, pa se 2 dogovore da podele između sebe sve. Po zakonu, ne može, iako su brojniji i odlučili su "demokratski". Kao što možeš primetiti, noviji sam na forumu, pa nisam učestvovao u tim  starim raspravama. Zapravo, kad sam počeo ovo oko konstitutivnosti, pomislio sam kako je ranije na KF sasvim sigurno već bilo prepucavanja na tu temu, ali eto, nadam se da sam malo doprineo...

Poslednji tvoj pasus nisam baš razumeo.

Manitu,a zasto jeste, Srbima ukinuta konstitutivnost?Da li je to bas bilo potrebno ako su namere Hrvata,prema Srbima,

bile postene?Da li osporavas da su Srbi bili nosioci, u najvecem delu rata,partizanskog pokreta na tlu danasnje Hrvatske?

Da li ih je trebalo izbrisati,iz ustava,i time samo otvoriti vrata za ono sto se desilo,na kraju 1995?To je bio prvi cin.

Mislim da Srbi zapravo u drugacijim uslovima,ne bi bili smetnja vasoj nezavisnosti.Ogromna vecina.Naravno,vama to nije odgovaralo.

Negdje ima tema gdje se moze o tome nastaviti ,da se nebi trazili izvan kuce, kad zombi krene otvotiti tastament ko ostaje ko ne u kuci :)

Necu vise ni slovo :)

20 hours ago, Manitu_ said:

Negdje ima tema gdje se moze o tome nastaviti ,da se nebi trazili izvan kuce, kad zombi krene otvotiti tastament ko ostaje ko ne u kuci :)

Necu vise ni slovo :)

Daj pokazi vise domoljublja kao npr. Sunja.;D

Sta si se stiso.