Sign in to follow this  
Kordun_Banija

Materijal za knjigu

Recommended Posts

Poštovani, već duže vrijeme sam počeo s realizacijom moje ideje da napišem knjigu o Kordunu i Baniji. Nadahnut prađedovskim selom, načinom gradnje kuća, prilazu avlijama, spaljenoj crkvi, specifičnim govorom i ratnom nepravdom, relativno mlad (22), počeo sam s ovom idejom, imajući u podsvjesti kakve bih neugodnosti mogao doživjeti po objavljivanju knjige. Srbin sam, povratnik u rodni kraj, molim za vašu pomoć, u smislu najdragocjenijih istorijskih informacija o krajevima Korduna i Banije. Smjernice koje bi se provlačile u potencijalnoj knjizi:

-Naseljavanje Srba na ovim prostorima

-Demografska statistika kroz vijekove, decenije, godine (političke sisteme)

-Geografske promjene

-Vjerski i kulturni običaji Srba

-Prisutnost Srbske Pravoslavne Crkve na ovim prostorima (imena vladika, episkopa, duhovnih otaca, popova, ljudi koji su na neki način smatrani svecima, najznačajniji vjerski objekti, srušeni vjerski objekti, obnovljeni -II- itd.)

-Sve ostalo što bi se po vašem mišljenju trebalo naći u ovoj našoj enciklopediji o Kordunu i Baniji.

Najiskrenije se nadam da ću naići na vašu bezuslovnu podršku i pomoć oko prikupljanje podataka za knjigu, koja bi našim precima služila na čast a djeci i otadžbini na korist.

Pozdrav i dobro dosao.

Slobodno iskoristi sve sav materijal koji mozes naci na nasem sajtu, bilo ovdje na forumu, bilo u sekciji "dokumenti".

Hvala puno na dobrodošlici, bolje vas našao. Takođe, hvala i na dobrodušnosti, već sam dosta toga našao i vrijedno radim na pretrazi, puno će mi pomoći informacije sa sajta. Takođe, htio bih dodati pod one teze i još jednu stvar, rodoslovlje. Prezimena koja se protežu Kordunom i Banijom, njihova istorija, varijacije, to mi je od velike važnosti.

14 hours ago, Kordun_Banija said:

Poštovani, već duže vrijeme sam počeo s realizacijom moje ideje da napišem knjigu o Kordunu i Baniji. Nadahnut prađedovskim selom, načinom gradnje kuća, prilazu avlijama, spaljenoj crkvi, specifičnim govorom i ratnom nepravdom, relativno mlad (22), počeo sam s ovom idejom, imajući u podsvjesti kakve bih neugodnosti mogao doživjeti po objavljivanju knjige. Srbin sam, povratnik u rodni kraj, molim za vašu pomoć, u smislu najdragocjenijih istorijskih informacija o krajevima Korduna i Banije. Smjernice koje bi se provlačile u potencijalnoj knjizi:

-Naseljavanje Srba na ovim prostorima

-Demografska statistika kroz vijekove, decenije, godine (političke sisteme)

-Geografske promjene

-Vjerski i kulturni običaji Srba

-Prisutnost Srbske Pravoslavne Crkve na ovim prostorima (imena vladika, episkopa, duhovnih otaca, popova, ljudi koji su na neki način smatrani svecima, najznačajniji vjerski objekti, srušeni vjerski objekti, obnovljeni -II- itd.)

-Sve ostalo što bi se po vašem mišljenju trebalo naći u ovoj našoj enciklopediji o Kordunu i Baniji.

Najiskrenije se nadam da ću naići na vašu bezuslovnu podršku i pomoć oko prikupljanje podataka za knjigu, koja bi našim precima služila na čast a djeci i otadžbini na korist.

svaka cast, ako zelis da napises knjigu.napisi preciznije sta ti treba, odnosno sta vec imas,imam ja dosta materijala u pdf obliku, mogu ti poslati na email, samo budi precizan.sretno !

Takodje su mi dobrodosla svjedocenja o pojedinim mjestima, mitovi, price, legende.. Npr. ja bih podijelio ovdje jednu s vama, jako ce biti kratko jer sam u velikim obavezama i radu oko knjige, volio bih da bude barem do jeseni gotova. Prica je iz sela odakle su moji pradjedovi, Buzeta kod Gline. Stara crkva-brvnara Sv. Ilije, sagradjena 1720. a 1995. zapaljena od strane hrvatske vojske (ne znam odakle prica i lazi da su crkvu zapalili Alijini sljedbenici iz Buzima kad imam podatak hrvatskog policajca koji je bio tog dana 1995-te stacioniran u Buzetoj da je crkvu zapalila hrvatska vojska), bila je prvobitno sagradjena na brdu izmedju Dabrine i Buzete, legenda kaze da kad bi se skupili kisni oblaci oko i iznad crkve, djeca se popnu u zvonik i zazvone tako da zvono rastjera sve oblake, medjutim poljoprivrednicima iz okolnih sela je to smetalo jer bi bila suša i usjevi bi propadali, pa su zaprijetili da će crkvu zapaliti. Iz tog razloga je crkva prenesena u srce Buzete pokraj kuće Steve Samardžije, prekoputa nekadašnje crkve danas živi baka, Dušanka Košutić.

Nadam se da je ovo nešto novo što ste čuli i što će vam ostati urezano u sjećanje kao lijepa pričica iz starih vremena. Ovakvo nešto mi je takođe potrebno