Sign in to follow this  
grom

МАЛО СРБА ЗНА ОВУ ИСТИНУ!

Recommended Posts

Седамдесет година од Другог светског рата, Срби ће добити филм о страдању у Јасеновцу, али и настанку прелепих и потресних стихова песме Ђурђевдан...

ustasa.jpg

Сцена из филма (Фото: Јутјуб)

После кракткометражног филма "Ђурђевак црвени", који паралелно испреда причу о настанку песме Ђурђевдан и старцу Вукашину, Јасеновац и Вукашин добиће још једну филмску причу, али и прелепи Ђурђевдан...

Донедавно, мало је Срба знало како су, где и којим поводом настали стихови данас једне од најомиљенијих песама у народу, међу навијачима, трубачима, на свадбама, утакмицама, весељима...

Њено порекло сведочи о нечем сасвим другом, о страдању Срба и њиховом последњем путовању у вагонима срти за Јасеновац. Наиме, песма Ђурђевдан настала је возу смрти који је путовао из Сарајева за Јасеновац. На путу према казамату, заточеници у вагонима без хране и воде почели су да падају у кризе због страха и неизвесности. У општем хаосу један од њих за кога се тврди да је био члан сарајевске "Слоге" у сопственом грчу и немоћи, из поноса и пркоса, својим извежбаним и смелим баритоном из срца и душе први пут запевао је... Ово тврди новинар Вукашин Беатовић у тексту који преноси српски портал Фронтал из Републике Српске! Преносимо потресан текст о страхотама Срба из Сарајева.

"Од самог почетка сукоба, усташе су хапсиле српски народ. Због сурових прогона Срби су почели бежати из Сарајева. Уточиште су налазили на суседним планинама или пак у Србији. Наравно, одређен број људи је остао у свом граду, верујући да у душманима ипак постоји мрва човечности и емпатије. Нису ни претпоставили шта им ђаволи спремају.

Освануо је шести мај 1942. године. Било је то хладно сарајевско јутро. Полиција НДХ наредила је да се Србима припреми "ђурђевдански уранак". У четири сата ујутру у град су се сливале колоне заробљеника из Јајце-касарне - са брда изнад Бембаше. Придружили су им се сапатници из логора Беледије, Ћемалуше те Централног и Градског затвора као и касарне Војводе Степе. Колоне су се сусреле на Обали Кулина бана где су дочекали воз смрти. Наиме, трамвајска пруга у Сарајеву имала је ширину ускоколосечне железнице па је воз из Брода по наредби руководства НДХ ушао у град.

Пред очима српских мученика на Обали Кулина бана појавила се дуга композиција теретних вагона која се простирала баш колико и колона затвореника - од Вјећнице па све до Електроцентрале.

Песма Ђурђевдан настала је у возу за Јасеновац

У колони је било око три хиљаде махом младих људи. Међу њима је било и домаћина који су утамничени заједно са својим синовима, а било је и муслимана који су се заузимали за Србе или су се изјашњавали као Срби. Разуларени усташа пред колоном је узвикивао: "Ђе сте Срби? Бесплатно вас водимо на теферич у Јасеновац!".

На вагонима је писало "седам коња или четрдесет војника" а усташе су у један вагон уводиле и до две стотине људи. Воз смрти је тог истог 6. маја 1942. године, на Ђурђевдан из Сарајева кренуо у Јасеновац. На путу према казамату, заточеници у вагонима без хране и воде почели су падати у кризе због страха и неизвесности. У општем хаосу један од њих за кога се тврди да је био члан сарајевске "Слоге" у сопственом грчу и немоћи, из поноса и пркоса, својим извежбаним и смелим баритоном из срца и душе запевао је: "Прољеће на моје раме слијеће, ђурђевак зелени, свима осим мени - Ђурђевдан је!"

По доступним сведочењима, усташе су због песме Ђурђевдан затвориле шибере на вагонима, а затвореници су остали без ваздуха на малом простору збијени једни до других. Од три хиљаде колико их је кренуло из Сарајева, у Јасеновац је стигло две хиљаде душа, а њих две стотине је преживело тортуру. Захваљујући преживелима ми данас знамо за овај догађај.

Под утиском ове приче, Горан Бреговић је обрадио песму коју су певали заробљеници - "Ђурђевдан је". Та песма је у међувремену постала планетарни хит који се изводи на више светских језика. Али, на нашу велику жалост, многи Срби данас не знају за воз смрти и за право значење ове песме. Сви смо сведоци да је она заступљена на свакој српској прослави, уз алкохол и дигнуте руке. Било би сјајно када бисмо за промену почели поштовати нашу прошлост. То је једини начин да нас будућност не прогута и да не дочекамо неки нови крвави Ђурђевдан. Нека је вечна слава свим жртвама јасеновачког казамата!

Извор: ЕПК/Фронтал - 04/15/2016

20 hours ago, V.Krajina said:

Kako se zove film iz kojeg je ona slika gore?

Znam da je nov film,ali ne mogu da nadjem kako se zove

Film se zove /Prva trecina - Oprostaj kao kazna . . .

10 hours ago, kuvar said:

Gdje ima da se pogleda ovaj film, Prva trećina.....?

Postavio sam ispod link e sad sta dse dogodilo ne znam . . .

grom ti linkovi vode ka sajtu gdje ima mali milion nekakvih bleasvih video klipova od kojih su neki veoma neprimjereni

objavi direktan link a ne samo ka sajtu generalno

On 19-4-2016 at 3:08 AM, dj-zombi said:

grom ti linkovi vode ka sajtu gdje ima mali milion nekakvih bleasvih video klipova od kojih su neki veoma neprimjereni

objavi direktan link a ne samo ka sajtu generalno

Ja sta dobijem  zelim i bratski da podjelim sa mocima ovde .

Sa vremenom sam zaista u stisci tako da nisam provjeravao sajtove , ali cu pokusati u svakom slucaju doci do filma .

Mislim da ga i prva mozda ima . . .

Ne mogu nista obecati stoprocentno , ali cu se potruditi .

Kako stvari stoje ceka se premijera , a nisu iskljucene i neke druge prepreke . . .

Nadam se da ce se prepreke prevazici i da ce se film nesmetano moci prikazati . . .

Film je zavrsen , ali ima malo kocenja .

Koce oni kojih se tice , a malo i oni kojih se ne tice . . .

A sta ces , treba se privici na kocenje . . .

To ti je kao ono . . .ja na kocnicu , ona ne radi , ja u kafanu ona radi . . .

On 5/2/2018 at 6:24 PM, grom said:

Svaka cast rokeru na azurnosti , wredi te imati za prijatelja . . .😉

Znate li da je jedan od koljača koji je te noći pobjedio, Petar Brzica, umro prirodnom smrću 2010. Nikad ga nisu uhapsili. Živio je vani. Postojala je i slika na internetu kako stoji ispred nekog kafića i smješka se. Slika je bila iz 2009. Sad kad pišem ovakve stvari i kad vidim ovaj natpis 'pobiješ g.vna i gotova stvar', shvatim koliko je svijet bolestan i koliko je natpis za takve slučajeve točan.

Ima podosta takvih po raznim spiskovima .

Jedan od takvih je i Madar , Sandor Kepiro  .

Takoder umro prirodnom smrcu .

Glavni izvrsilac racija i masovnih bacanja Srba Jevreja i Cigana pod led  na Strandu u Novom Sadu , preko 4 200 ztrava .

Dinko Sakic , umro u Zagrebu 2008 u 87 godini .

Izrucen Hrvatskoj iz Argentine 1998 . . .

Pogledaj ovo www.youtube.com/watch?v=tpjVG1E4TQA 

Izgleda , sto veci zlocini , to manje kazne . . .