Sign in to follow this  
Obad

Državljanstvo Republike Hrvatske

Recommended Posts

Potrebna mi je informacija, za državljanstvo Republike Hrvatske. Osoba X je rodjena u Zadru, RH, od majke Srpkinje  takodje rodjene u Republici Hrvatskoj. Vremenom se porodica odselila u Republiku Srbiju, tamo živjela a i sada živi. Osoba X, je dostavila sve potrebne dokimente-papore koje su bili zahtevani  na hrvatskom konzulatu u Beogradu. Poslije, čak osam mjeseci od predaje dokjumentaccije je dobilla informaciju na istom tom konzulatu da postoje realni uslovi da nece moci dobti HR drzavljanstva. Sada su joj trazili do dostavi još neke dokumente, koje je trebala pridoiti za odlucivanje. 

E, sada prvo pitanje: znamo da svaki dokumenat, koji se preda državnoj instituciji ima rok za odgovor sto znači da se na njega mora odgovoriti u roku 14, 30...ili 60 dana

Drugo:  Da li osoba X ima pravo na hrvatsko drzavljanstvo, kada su joj jedan od roditelja hrvatski drrzavljani. Da li netko znade u kojem to zakonu pise, i da li je to jos uvijek na snazi.

Unaprijed hvala i lijep pozdrav

To sam vec pogledao ali se moram logovati i napisati sve moguce podatke da dodjes do onoga sto trebas.

Svejedno, hvala za trud....

Osoba X je upisana u knjigu državljana - gdje? Ako je rođena prije, mislim 1974, onda je upisana u knjigu državljana po mjestu rođenja, a nakon toga upisivanje se vršilo po očevom državljanstvu, odnosno, mjestu rođenja oca.

Dakle, ako je rođen nakon 1974. (treba provjeriti), a otac mu nije rođen u Hrvatskoj, piši kući propalo je. Hrvatska mu neće dati državljanstvo. Ako mu je otac Hrvat rođen bilo gdje, može ishoditi državljanstvo. Još ako je X kršten u katoličkoj crkvi, onda nema problema.

Pa zašto su nas protjerali? Da bi sada djelili državljanstva Srbima? 

Mater nema gotovo nikakav uticaj na status državljanstva.

Predlažem toj osobi X da jednom lično ode u HR, pa se lično raspita, a ne da se maltretira po konzulatu.

ja sam istrazivao poreklo mojih i dosao do podataka zahvaljujuci arhivima muzeja u Zagrebu,Gracu,Budimpesti,da su moji ziveli u Hrvatskoj Lika jos od preije 1740 godine,dotle sam stao,sa istrazivanjem,i dokumentima,dobijenim,zadnji put su se moji pojavili na tim prostorima negde 1950.godine,od tada ih nema vise,.medjutim puno dokumentacije vazne sam uspio dobiti od Hrvatskih Vlasti-Arhiv.sto me je uvek zanimalo,a i dan danas,kada njiih vise nema,

nisu imali drzavljanstvo Hrvatske nikada,..cudna je ta drzava Hrvatska,bila i ostala,.nisu imali drzavljanstvo u drzavu gde su dosli posle Hrvatske,nisu imali drzavljanstvo drzav gde su rodnjei,i odakle vode korene,kome su pripadali,ustvari,ko su ciji su bili drzavljani,.kadagod sam se obracao Hrvatskim Vlastima,Sudovima,Uredima za uvek su mi u pocetku napisali sta ja istrazujem,sta ja hocu sada sa tom temom,zasto me sve to sada interesuje,to je proslost,itd.itd,ipak na kraju su mi poslali sve sto sam trazio,gde je bila kuca nasa,zemlja,sve sto sam trazio,.sem ijednog dokumenta da su moji bili ikada Hrvati,u rubrici u starim maticniim izvodima u rubrici,drzavljanstvo prazno,.nema nista utoj rubrici,.napisano,.cak ni u crkvenim knjigama gde su moji svi upisani,nema drzavljanstva,nema veroisovesti,cudno,.

On 5.5.2016 at 10:55 PM, ISAN said:

,..cudna je ta drzava Hrvatska,bila i ostala,

izvini ISAN na kratkom komentaru i sugestiji ali rec "cudan" malo je preblagi oblik i ne

stoji uz tu tkz. drzavu 8) 

Nisam siguran da bi se uopce moglo i jednom reci donekle usporediti i opisati ta drzava 

a niti sumljam da ima adekvatna rec za nju :[|:]]

@ISANVaši preci nisu mogli ni imati hrvatsko državljanstvo pošto su živjeli u Austrougarskoj u kojoj je Hrvatska bila samo jedna od pokrajina (Slavonija, Dalmacija...) bez atributa državnosti. Tek nakon 2. sv. rata Hrvatska je dobila status republike, odnosno neki oblik države (u državi). 

To je, kao i Ustav iz 1974.  iskoristila za secesiju 90-ih.

Potražite podateke o državljanstvu vaših predaka u Beču.

On 22.4.2016 at 0:45 PM, sreckovuk said:

Osoba X je upisana u knjigu državljana - gdje? Ako je rođena prije, mislim 1974, onda je upisana u knjigu državljana po mjestu rođenja, a nakon toga upisivanje se vršilo po očevom državljanstvu, odnosno, mjestu rođenja oca.

Dakle, ako je rođen nakon 1974. (treba provjeriti), a otac mu nije rođen u Hrvatskoj, piši kući propalo je. Hrvatska mu neće dati državljanstvo. Ako mu je otac Hrvat rođen bilo gdje, može ishoditi državljanstvo. Još ako je X kršten u katoličkoj crkvi, onda nema problema.

Pa zašto su nas protjerali? Da bi sada djelili državljanstva Srbima? 

Mater nema gotovo nikakav uticaj na status državljanstva.

Predlažem toj osobi X da jednom lično ode u HR, pa se lično raspita, a ne da se maltretira po konzulatu.

Manitu je stavio vazeci zakon, tamo ne vidim nista o manjem uticaju majke. Nekako ne vjerujem da je pod komunistima bilo tako kako kazes (da je majka manje "vazila"), imas li neki dokaz za to? Otac Z. Komsica je Hrvat, ali posto je junior rodjen izvan HR, trazilo se od njega da dokaze, da se je ikada u proslosti deklarirao Hrvatom. To mu nije bilo moguce i tako nije dobio drzavljanstvo. 

Mislim da ima veze ono ko je rodjen do 1974 ima pravo a posle ne znam...

A znam i to ako je neko rodjen u NDH i ako je rodjen u okupacionim delovima NDH da ima pravo na dr

zavljanstvo tzv Hrvatske drzave...