• Announcements

• dj-zombi

Nove knjige   07/18/2016

U sekciji foruma "Krajina u knjigama" postavljeno dosta novih knjiga, obavezno pogledati:    6. Licka divizija - ratni put
       Kordun i Lika u NOB
       Kotar Slunj i kotar Veljun u NOR i socijalističkoj izgradnji
       SJENIČAK KRONIKA KORDUNAŠKOG SELA   Ove knjige kao i jos stotine drugih mozete takodje naci i u sekciji sajta "Dokumenti" http://www.krajinaforce.com/dokumenti/index.html          
dj-zombi

Prijavite hrvatske zlocine i zlocince

51 posts in this topic

Bravo, eto ovo je dobar primjer da se nesto ipak radi.

Nadam se da ces istrajati i da ce zlikovce koji su se okrvavili nad tvojom familijom stici zasluzena kazna.

Najpre moram da se slozim sa postom koji kaze da je Stipe Mesic zlocinac par exelans i on bi trebalo da sedne na optuzenicku klupu, ali mi se tome uzalud nadamo. Stite ga katolicki zlotvori, isti oni koji su napravili pacovske kanale.

Onima koji se uzdaju u tuzilastvo za ratne zlocine moram reci da je taj tuzilac svojevremeno dolazio kod mene u kabinet kao potrcko, a moja tadasnja ocena je bila da je to obicna jajara, sto se nazalost potvrdilo u ovim vremenima. Hrvat mu je portparol. Kad se zna ko ih je postavio na ta mesta, sve je jasno, narocito onima koji su objektivni. Znam ih i nista o njima lepo ne mogu reci, osim da smo najebali.

Slažem se sa onim što je Vojo rekao, ali tu ima još nešto. Tužilaštvo je samo jedan od subjekata, a druga dva su sud i odbrana. Jasno je vidljivo iz mnogih slučajeva do sada da je sve to lakrdija, da je to svojevrsni biznis zasnovan na nesreći onih koji je proživljavaju u kontinuitetu već dve decenije.

Predstave koje svakog dana gledamo u i ispred zgrade nekadašnjeg Vojnog suda zamenjuju latinoameričke serije, a po gledanosti ih značajno nadmašuju.

Ja sam već odavno izgubio svaku nadu u pravdu, posebno u onom delu koji se odnosi na pronalaženje krivaca za zločine nad pripadnicima VRS, policije Krajine i njenih građana.

Čak i očigledni slučajevi izdaje, špijunaže, zločina nad civilnim stanovništvom nisu mogli da prođu još u Vojnom sudu i ako su istražne radnje obavljene. U svakom od tih slučajeva sud se oglasio nenadležnim jer su krivična dela izvršena izvan teritorije Srbije i lica koja su obuhvaćena predmetom nisu građani Srbije.

U mnogim od tih slučajeva sam bio ili podnosilac krivične prijave ili sam nudio dokaze koji nedvosmisleno ukazuju na izvršenje krivičnog dela, ali u nijednom slučaju nisam uspeo.

Da li moguće promeniti ovu praksu?

Ne verujem.

Нека је бјечна памјат породици настрадлој на Кордуну.

Браво момак, твоја је храброст велика. Твој је став за поштовање. Само истрај.

Кад тад истина ће изаћи на видјело, а и једном ће се створити услови па ће и злочинци са друге стране одговарати. Нажалост за сада само нашим војницима суде. Ипак надам се да ће и у Хрватској једном доћи до политичке воље да суде убицама. Ово што сада раде то је фарса. Док Србе хапсе без повода најчешће, за измишљене ратне злочине. Ипак треба дати изјаву истражним органима, јер злочин у ратном стању почињен сви знамо: НЕЗАСТАРИЈЕВА! Нека свако за недјело своје одговара, а неће бити да ће они своје злочинце вјечно скривати. Од западне Славоније ди Книна много су се огријешили о Српски народ. Много је цивила пало. Зато свако нека свиједочи и да изјаву НЕДОЗВОЛИМО ДА ЗЛОЧИНЦЕ ПРАВДА НЕСТИГНЕ!!!

Ja sam taj koji ima određeno iskustvo sa Tužilaštvom za ratne zločine u Beogradu, prema tome zamolio bi druge koji nemaju nikakvo iskustvo da ne iznose neistine.

Zašto to rade i kakve su im namere?

Nestore napisao si:

"U mnogim od tih slučajeva sam bio ili podnosilac krivične prijave ili sam nudio dokaze koji nedvosmisleno ukazuju na izvršenje krivičnog dela, ali u nijednom slučaju nisam uspeo."

Ako se sad pojaviš tamo sa tim dokazima Tužilaštvo te prvo upozori da ćeš snositi posledice ukoliko govoriš neistine, a zatim će formirati predmet na osnovu tih tvojih dokaza koji će kasnije poslati Hrvatima.

Tako je bilo u mom slučaju i siguran sam da je i u drugim slučajevima tako.

Ukoliko Hrvati ništa ne urade, ne pokrenu postupak, moguće je da suđenje bude u Beogradu.

U mom slučaju Hrvati su pokrenuli postupak posle 6 meseci.

Prema tome sigurno postoji nada za pravdu.

Ovo pišem zbog drugih, koji se dvoume, koji znaju.

Sutra će ih deca pitati zašto ništa nisi uradio a znao si.

Moj slučaj poznat je Administratoru.

Da li je veći zločin to što su pripadnici HV i policije činili srpskom stanovništvu u brojnim napadima na Krajinu ili ono što su pojedini pripadnici srpskog naroda činili svom narodu, neprijateljski delujući iz Krajine i inostranstva u korist Hrvatske, pa čak i u korist muslimanske B i H?

Znam da je svaki od njih imao svoj motiv i svoj interes, pa je u ratnom vihoru birao stranu sa kojom će deliti dobro i zlo.

Rat se završio i sada smo opet svi na istoj strani, ponovo smo svi Srbi i Pravoslavci i jedni drugima "solimo" pamet, srbujemo i "ratujemo" za "dobrobit" svog naroda i za pravdu koje nema.

Čak i ovde gde se najčešće susrećemo, prepoznajem neke koji su se teško ogrešili o svoj narod, svoju veru i svoju porodicu.

Dodvoravali su se na različite načine, utrkivali se da ugode novoj vlasti, opanjkavali i druga i kuma i rodbinu, nosili za vreme rata uniformu hrvatskog vojnika i hrvatskog policajca i sada oni postavljaju moralni kodeks kojeg se moramo svi držati.

Svaki onaj koji se vraćao u Hrvatsku i koji je pozivan na razgovore u MUP može da se seti i prepozna izvore informacija o sebi samome, a samo u malom broju slučajeva su to bili pripadnici drugog naroda.

Pojam ratnog zločina je potpuno diskreditovan i postao je tako "rastegljiv" da se svađe i fizički obračuni podvode pod taj pojam, a dežurni svedoci koje hrvatsko pravosuđe ima daju izjave koje nedvosmisleno navode na zaključak da je neki srbin učinio ratni zločin. Shodno tome su i kazne, uglavnom visoke vremenske kazne.

S druge strane, očigledni primeri zločina nad srpskim stanovništvom se pravdaju i sakrivaju na različite načine i daje im se legitimitet u kontekstu domovinskog rata, koji je promovisan da se sakrije hrvatski separatizam, secesionizam i građanski rat kao prirodna društvena pojava prouzrokovana takvom politikom jedne od članica federacije.

Ja nisam podnosio dokaze ni za jedno lice hrvatske nacionalnosti već protiv "svojih" kojima sam verovao i sa kojima sam "ratovao", a oni su imali gazde na drugoj strani.

Zbog toga sam se izrazio na način koji je Vama privukao pažnju i zbog moje nepreciznosti ste pogrešno zaključili.

Izvinjavam se.

Milan (Ilija) Radic, rodjen 30. marta 1930. u selu Borovita, okrug Glina, stalno nastanjen u opstini Vukovar, naselje Luzac-ubijen oko 1.novembra 1991. od strane pripadnika ZNG.

Neposredni odgovorni i indetifikovani pocinioci zlocina:

DAMIR (ANDRIJA) BREZNJAK, rodjen 27.decembra 1959. u Vukovaru, hrvat, clan ZNG

JOSIP (JOSIP) HORVAT, nadimak Madjar, rodjen 10.juna 1956. u Dalju, hrvat, bliski saradnik Tomislava Mercepa

"reply #22, od 15 May, 2007"

Interesuje me zna li ko sto god u vezi pokretanja istrage a vezano za slucaj ubistva porodice Roknic u naselju Sajevac kod Karlovca, gde su 5. Oktobra 1991. ubijeni Marko Roknic, Markova sestra Dragica, i Markova kcerka Danijela.

Proslo je vec dosta godina, ali se jako dobro pamti taj dogadjaj, jer sam poznavao

pok Marka i njegovu familiju.

Zivo me interesuje dal ce ubice vec jednom dobiti ime i prezime i mjesto na kojem treba da budu zbog tog masakra, jer Danijela je imala samo 14 godina i nije mogla biti smetnja novom hrvatskom poretku... :'( :'(

THE MILITARY COURT IN BELGRADE

IK number 108/92

14.07.1992

ON BEHALF OF THE PEOPLE

The Military Court in Belgrade, comprising Judge Lieutenant Colonel Aleksandar Jankovic, as chairman

of the bar, and judge of this court,. Lieutenant Colonel Novak Babic, as well as judge jurors, Lieutenant

Colonel Ratomir-Du-kanac, Colonel Tomislav Karapandza and Lieutenant Colonel Miroslav Nemet, as

members of the bar, with clerk GL /expansion unknown/ serving in the Yugoslav People's Army /JNA/

Persa Milosevic -- in the case against:

The accused Marko FILKOVIC known as "Kinez" /the Chinaman/, a, civilian from Borovo Naselje, for

the criminal offence described in Item I/1, armed rebellion pursuant to Article 124, Para 2 of and as co

perpetrator with Damir SARADJEN under Item II/1 and 2 and as co-perpetrator with Zdenko

STEFANCIC and Mira DUNATOV, with actions described in Item II/3 and 4;

The accused Zdenko STEFANCIC known as "Plavi 5", a civilian from Borovo Selo, for the criminal

offence pursuant to Article 24, Para. 2 of the KZ of the SFRY, described in Item I/2, and the criminal

offence of war crime against the civilian population pursuant to Article 142, Para.1 of the KZ of the

SFRY, as cooperator with Marko FILKOVIC, under Item II/3 and 4 and with actions under Item 5,6,7

and 8, as co-perpetrator with Mira DUNATOV;

The accused Mira DUNATOV, a civilian, from Vukovar, for the criminal offence of armed rebellion

pursuant to Article 124, Para. 1 of the KZ of the SFRY, under Item I/3 and the criminal offence of war

crime against the civilian population pursuant to Article 142, Para. I of the KZ of the SFRY, under Item

II/3,4,5,6,7 and 8 and under Item II/5,6,7 and 8, as co-perpetrator with Zdenko STEFANCIC; and

The accused Damir SARADJEN, a civilian from Borovo Naselje, for the criminal offence of armed

rebellion pursuant to Article 124 Para. 2 of the KZ of the SFRY, under Item I/4 and for the criminal

offence of war crime against the civilian population pursuant to Article 142. Para. I of the KZ of the

SFRY, as co-perpetrator with Marko FILKOVIC, and pursuant to Item II/1 and 2 according to the

indictment of the Military Prosecutor in VP 2082 Belgrade, IVIK Number 260/92 of 01.04. 1992, with

changes made at the main hearing on 08.07.1992, after the oral, main and public hearing held on 29 and

30.06.1992 and 01,02,03,06,08,10 and 14.07.1992, in the presence of the counsel for the prosecution

Major Milan RANIC, the accused Marko FILKOVIC and his defence lawyer Dr. Vojislav Vukcevic,

the accused Zdenko STEFANCIC and his defence lawyer Srdja Popovic, the accused Mira

DUNATOV and her defence lawyer Dr. Vojislav Vukcevic and the accused Damir SARADJEN and his

defence lawyer Milan Vukovic, reached on 14.07.1992 and on the same day publicly announced in the

presence of the parties this.

On the basis of the investigation report, photographic documentation and the post-mortem report for

***** ****** , the court established that shotgun wounds were found on the body

of the above-named in the region of the head, around the temples on both sides, both lower legs, the right

forearm, the right knee, the left lower leg and the right foot, while there were many fractures in the crown

of the skull. It was a violent death and was caused by the destruction of brain tissue. These injuries were

caused by bullets from a hand-held firearm.

Mene zanima da li ovakvi dokumenti imaju nekakvu vaznost kao dokaz. Svi gore navedeni su osudjeni, da bi ih potom ustasa Panic razmenio.

Jedan od gore navedenih koljaca je streljao mog dedu(60 god.) i zakopao ga u dvoristu, zamislite, decijeg vrtica.

Inace kasnije je dobio Generalski cin i sad uziva u dobroj "mirovini" u Zadru.

Molio sam oca da podignemo tuzbu u Beogradu, ali mi je on odgovorio da su neki koji su to pokusali bivali izlozeni pretnjama smrcu.

Jel znate Vukovar je njihov "Grad Heroj".

Vexx, ako mene pitas onda ne odustaj i podigni tuzbu.

Vise nema bratstva i jedinstva, vise ne moramo radi suzivota s Hrvatima presucivati i turati glavu u pijesak.

Dosta toga je bilo, zato smo tu gdje jesmo >:( >:(

Znam kako je zivjeti pod ustaskom kapom ali to ce te proganjati cijeli zivot i uvjek ce visjeti ono : " DA SAM....."

I sto je najgore to ce te ubiti, pojest ce ti dusu i nikada neces naci mir.

Slučaj masakra obitelji Roknić

Na saborskoj raspravi oko imenovanja Mladena Bajića za državnog odvjetnika, Milorad Pupovac podsjetio je Sabor na neprocesuirane ratne zločine stare 20 godina. Kao primjer naveo je masakr Marka Roknića, Dragice Ninković i 14-godišnje Danijele Roknić koji su ubijeni 1991. godine u Karlovcu.

Prilikom rasprave o imenovanju Mladena Bajića po treći put za državnog odvjetnika Milorad Pupovac podsjetio je Hrvatski sabor na neprocesuirane ratne zločine koji nerijetko čekaju i 20 godina na red.

- Za te slučajeve sasvim sigurno zna državni odvjetnik, a posebno njegovi zamjenici, ali do danas ili nije bilo adekvatnog procesuiranja ili ako ga je bilo, bilo je na inicijativu oštećenih, što je na kraju završilo na njihovu štetu - opomenuo je Pupovac navodeći da je tim povodom u septembru prošle godine u ime Srpskog narodnog vijeća uputio pismo na više adresa, između ostalog i predsjednici Vlade, ali da nikakav odgovor još nije stigao.

Tom prilikom Pupovac je naveo slučaj obitelji Roknić iz Karlovca kojima unatač kaznenoj prijavi živim svjedocima tragedije, pravosuđe nije pokrenulo postupak kako bi se rasvijetlili događaji od 5.10.'91. kad su u kuću upale osobe u maskirnim uniformama te usmrtile Marka Roknića, Dragicu Ninković i 14-godišnju Danijelu Roknić.

Branka i Nenad Roknić su preživjeli masakr u kojem su sudjelovali i njihovi susjedi koje su prepoznali. Posebno je mučno bilo ubojstvo maloljetne Danijele koju je majka sakrila ispod stola i prekrila plahtom u nadi da je spasi. Ubojice su joj pucale u leđa unatoč molbama majke da je poštede ili bar da pozovu liječničku pomoć nakon što je pogođena. Maloljetna Danijela je umrla od posljedica ranjavanja istog dana, dok su majku Branku Roknić koja je ubojice gledala u oči i zapomagala poštedili zbog njezine nacionalnosti.

- Neću reći namjerno koje, jer je to za svakoga tko je pripadnik određene nacionalnosti danas uvredljivo-rekao je Pupovac dodajući da su žrtve podnosili privatne tužbe vjerujući da će ih pravosuđe zaštititi, ali ih nije zaštitilo, kao što ih nije zaštitilo ni u onim godinama kad su bile žrtve nego su dočekali da plaćaju ovrhe, bilo tako što su im uzimane mirovine, bilo tako što im je sjedano na stanove i na kuće.

O samom radu Državnog odvjetništva kao mjestu stjecište rada policije, pravosuđa i politike, uključujući i same saborske zastupnike, Milorad Pupovac je dvogodišnji mandat Mladena Bajića ocijenio pozitivnim s obzirom na sam historijat rada Državnog odvjetništva,

- Mladenu Bajiću sasvim sigurno možemo prigovoriti za nedovoljno činjenje ali ne možemo mu prigovoriti za loše činjenje. Ali nažalost ta vrsta konstatacije ne vrijedi za mnoge i u policiji, i pravosuđu pa i sastavu Državnog odvjetništva, pa i u politici, mislim na izvršnu vlast - rekao je Pupovac podsjetivši i na način kako se biralo Državno-odvjetničko vijeće gdje nisu izabrani članovi koji bi bili od veće koristi Bajiću, te su čak i njegovi najbolji zamjenici odbijeni.

- To je samo jedan od primjera koji pokazuje da ne raspravljamo samo o Mladenu Bajiću nego raspravljamo o sebi - kritički je rekao Pupovac, dodajući da je bilo mnogo onih koji su činili loše, i to ne samo u smislu slabe sposobnosti nego loše u smislu protuzakonitosti.

Potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac naveo je kako u današnjoj situaciji ne bilo pametno postavljati drugog čovjeka na mjestu državnog odvjetnika kada se "klupko prošlosti teške i tegobne po mnogočemu, počelo odmotavati i kada je državni odvjetnik počeo od tih niti plesti optužnice i optužne prijedloge".

Pred saborskom govornicom Pupovac je napomenuo i slučajeve na kojima se tokom posljednju godinu dana radi, kao što je pitanje protuzakonskog djelovanja u različitim područjima privrede i različitim sektorima uz koje je povezan državni novac, državni službenici, namještenici, kao i ljudi koji imaju razmjerno visoke ili najviše političke moći, posebno na području građevinarstva i javnih poduzeća koja su još preostala. Pupovac se osvrnuo i na zaštitu državnog proračuna na području poticaja u poljoprivredi, jer kako je rekao potrebno je osigurati opstanak sela uoči sveopće konkurencije u koju ulazimo.

Paulina Arbutina

prilog:

Dragi moji da li vi zaista mislite ako posaljete dokaze u Srbiju da c eoni ista uraditi? Svi ce papiri zavrsiti u hrvatskoj a onda ce se arhivirati ako ne odloziti u kantu za smece.

Nema od ovog nista. Male smo mi ribe. Dijaspora nista ne moze uraditi ako maticna zemlja nije zainteresovana. A kao sto vidite maticnu zemlju ne zanimaju ubistva koja se desila i njenim granicama kamol da ih zanima sto se nama desilo. Pa vidjeli ste i sami kako je bilo kad smo izbjegli u Srbiju.

Kad je pala istocna Slavonija ljudi u kolonama u Srbij ise Slavi Prvi Maj. Tuga i zalost... ili pak ja sam jako negativan!

NAKON ISKAZA NA TUŽITELJSTVU ZA RATNE ZLOČINE U BEOGRADU

Ekshumirana tijela obitelji ubijene 1991. - karlovački slučaj Zec

Posmrtni su ostaci izvađeni iz obiteljskog groba na Popović Brdu, gdje ih je ukopala JNA.

Uz osiguranje policije, nazočnost predstavnika Županijskog državnog odvjetništva, istražnog suca Mladena Kosjera, Mire Mlinac-Lucijanić, patologinje Opće bolnice Karlovac, i djelatnika Zelnila, na mjesnom groblju u Popović Brdu nedaleko od Karlovca obavljena je ekshumacija posmrtnih ostataka članova obitelji Roknić. Iako su Roknići ubijeni 5. listopada 1991. u svojoj obiteljskoj kući u naselju Sajevac, još nisu rasvijetljene sve okolnosti njihova stradavanja.

Izvađena tijela

– Točno je da je ekshumacija na Popović brdu obavljena, a riječ je o istražnoj radnji. Više o svemu moći ćemo reći nakon obdukcije koja slijedi. Obdukcijom se prije svega želi utvrditi mehanizam ozljeđivanja, uzrok smrti te je li smrt bila nasilna – rekla je Alenka Laptalo, glasnogovornica Županijskog suda u Karlovcu.

Nakon što su tijela izvađena iz obiteljskog groba, pretražena je i zemlja – tražila su se vjerojatno puščana zrna i djelići bombe.

Priča o Roknićima aktualizirana je nakon što su Branka Roknić i njen sin Nenad, koji sada žive u Srbiji, dali iskaz Specijalnom tužiteljstvu za ratne zločine u Beogradu. Sva je dokumentacija zatim proslijeđena DORH-u. Iako nema službenih potvrda o sadržaju svjedočenja, doznajemo da su Roknići za smrt oca i supruga Marka, sestre i kćeri Danijele, kojoj je tada bilo 14 godina, i Markove sestre Dragice Ninković optužili pripadnike tadašnjeg Zbora narodne garde.

– Čuli smo rafale kako paraju pročelje kuće, a nakon toga u kuću su upala četvorica vojnika te počela pucati po nama – svjedočenje je Roknića.

Prema njihovoj verziji, najprije je stradala Dragica Ninković, koja je pogođena metkom u glavu, zatim Marko, koji je s mladim Nenadom bio na katu kuće, a nakon toga i kći Danijela. Od četvorice vojnika, Roknići tvrde da su dvojicu prepoznali i da je riječ o njihovim susjedima Ž. G. i M. G. koje su preklinjali da više ne pucaju.

S druge strane, na Sajevcu i susjednom Turnju, legendarnom mjestu obrane grada, o smrti Roknićevih imaju potpuno drugu priču. Nevoljko se govori o tome, no tvrde da je iz kuće Roknićevih na uniformirane hrvatske vojnike bačena ručna bomba. Nakon toga oni su odgovorili pucanjem po kući i obračunom s napadačima.

Srbi masakrirali i svoje

To je bilo vrijeme u kojem nije bila uspostavljena crta razgraničenja između srpske strane i JNA, s jedne, te Hrvatske vojske, s druge strane. Među nizom još uvijek nerazjašnjenih smrti iz tog doba pamti se i masakriranje jednog Srbina. Njega su ubili predstavnici tadašnjih srpskih paravojnih formacija jer mu je sin bio u postrojbama Hrvatske vojske.

Tijela ubijenih članova obitelji Roknić pokupili su vojnici JNA te ih pokopali na groblju na Popović Brdu, mjestu u kojem su tada većinom živjeli Srbi.

Uzvor: Večernji list

http://www.vecernji.hr/vijesti/ekshumirana-tijela-obitelji-ubijene-1991-karlovacki-slucaj-zec-clanak-126616

Obdukcijom se prije svega želi utvrditi mehanizam ozljeđivanja, uzrok smrti te je li smrt bila nasilna – rekla je Alenka Laptalo, glasnogovornica Županijskog suda u Karlovcu.

O Bože koja glasnogovornica, nego kakva će biti smrt cijele obitelji u par minuta!?

Žalosno, ali i prezime joj je skoro pa Lupetalo. :-

Pokop posmrtnih ostataka porodice Roknić biće najverovatnije 26.04.2010. godine na groblju Popović brdo. Kažem najverovatnije jer je tako obećala pomenuti patolog Mira Lucijanić. Navedena gospođa nije htela obavestiti porodici kad završi svoj posao. Toliko o moralu navedene gospođe.

Zar vjerujete u postenje zapadnog svijeta i politicara iz Srbije da ce ovi zlocini nad Srbima biti procesuirani ?Koji tuzilac za ratne zlocine iz Srbije ?Sta ce on poduzeti??

SVAKA SRPSKA SRUSENA KUCA U BILO KOJEM GRADU ILI SELU U RH je rusena po nalogu i pod okriljem drzave.tamo gdje je hrvatska policija imala kontrolu nad teritorijem tokom citavog rata postupak rusenja je bio organiziran i planski.Postojali su spiskovi srpskih kuca koje su rusene.

Posle rusenja na uvidjaj su izlazili policija i nadlezni organi RH i sacinjavali zapisnike.Postoje informacije od strane pok.JOSIPA KLOBUCARA predsjednika komisije za popis srusenih kuca u ZADRU koji je utvrdio da je u uzem djelu GRADA ZADRA sruseno 470 srpskih kuca.Za svaku od njih postoji zapisnik i podnesena je KAZNENA PRIJAVA.

KOLIKO JE NEPOZNATIH POCINITELJA RUSENJA SRPSKIH KUCA OTKRIVENO

Kazna zbog ustaških simbola

Mladen Papa iz Zagreba kažnjen je s mjeseca dana uvjetnog zatvora i tisuću kuna zbog nošenja ustaške kape koju je prošle godine kupio na Bleiburgu i crne majice s natpisima.
0601007.17.jpg

On je tako odjeven krenuo za Sošice, gdje se kod jame Jazovke održavala komemoracija za pogubljene ustaše i domobrane nakon Drugoga svjetskog rata, ali stigao je samo do naplatnih kućica, gdje ga je privela policija. 

Ujutro oko osam sati Papa, rođen 1969. godine, ukrcao se u jedan od autobusa koje je unajmio Hrvatski obredni zdrug, organizator hodočašća. 

Na izlazu iz Zagreba, kod naplatnih kućica, odlučili su pričekati autobuse iz Slavonije i putnici su izašli protegnuti noge. 

Dok je mirno pušio cigaretu Papi je prišao policajac u civilu i naložio mu da pođe s njim radi kršenja zakona. 

Papa se pokušao izvući skidanjem kape, ali mu to nije pomoglo. Odmah je odveden u policijsku postaju Novi Zagreb, gdje ga je saslušao policijski inspektor. 

0017007.20.jpgFoto: Novi list

"Rekao sam policajcima: 'Ne mogu vjerovati da je hrvatska policija počela hapsiti ustaše.' Oni su mi odgovorili da sam tek na Jazovki trebao staviti kapu na glavu i da mi se u tom slučaju ništa ne bi dogodilo. Nisu htjeli zažmiriti, no bili su prema meni skroz korektni", ispričao je Papa Novom listu

Nakon što je policijski obrađen sproveden je dežurnom prekršajnom sucu u Oranicama, ali radno vrijeme je već završilo. 

S obzirom da je, kako se navodi u rješenju o pritvoru, bio Dan antifašističke borbe i da je Papa odbio alkotest, postojala je opasnost da on ponovi svoje djelo, pa je do ponedjeljka ujutro zadržan u pritvoru prekršajnog suda. 

"Rekao sam joj i da nisam znao da je zakon tako rigorozan. Ona je bila vrlo korektna i uvažila je da sam nezaposleni hrvatski branitelj i još za mene neke olakotne okolnosti. Da nije bilo nje uvjeren sam da bih završio u Remetincu", naglašava Papa. 

U sudskom rješenju se navodi da se ogriješio o članak 18. Zakona o javnom okupljanju koji govori da je "sudionicima mirnog okupljanja i javnog prosvjeda zabranjeno nositi odoru, dijelove odore, odjeću, oznake ili druga obilježja kojima se poziva ili potiče na rat ili uporabu nasilja, na nacionalnu, rasnu ili vjersku mržnju ili bilo koji oblik nesnošljivosti". 

Zato u roku od 15 dana Papa mora platiti 1000 kuna. A mjesec dana zatvora s rokom kušnje od jedne godine dobio je zbog kršenja članka 5. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira – tko na javnom mjestu izvođenjem, reproduciranjem pjesama, skladbi i tekstova ili nošenjem ili isticanjem simbola, tekstova, slika, crteža remeti javni red i mir, kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u protuvrijednosti domaće valute od 50 do 300 DEM ili kaznom zatvora do 30 dana. 

Usto su Papi oduzeti inkriminirani odjevni predmeti, majica s natpisima "Marko Perković Thompson", "Za dom spremni", "Ljuta trava na ljutu ranu", što ju je dobio na poklon od prijatelja, i kapa koju je lani kupio na Bleiburgu. 

Papa, inače, za sebe tvrdi da uopće nema nacionalnih predrasuda. 

За овог "домобрана" знам и гарантујем да је злочинац великог калибра!!!

У овој акцији "Откос" учествовали су следеће полицијске и паравојне јединице Хрватске:

1. 127. бригада ЗНГ из Вировитице,
  2. Специјална јединица полиције "Омега" из Бјеловара,
  3. Противдиверзантска јединица ЗНГ из Бјеловара,
  4. 57. самостални батаљон ЗНГ из Грубишног Поља,
  5. Одред народне заштите из Грубишног Поља,
  6. 105. тенковска бригада из Бјеловара,
  7. 19. артиљеријска бригада из Вировитице (МПОАД),
  8. Добровољачка бригада из Корпивнице,
  9. 52. батаљон из Дарувара...

Особе које су организовале и командовале овом акцијом су:

1. Фрањо Ковачевић, пуковник у ЗНГ,
  2. Мирослав Језерчић, пуковник ЗНГ, командант 2. оперативне зоне Бјеловара,
  3. Људевит Скал, командант ТО Грубишног Поља,
  4. Ђуро Црквенац заменик Фрање Ковачевића,
  5. Ивица Дебић, помоћник Фрање Ковачевића
  6. Антун Делић, помоћник Фрање Ковачевића, високи функционер ХДЗ Вировитица,
  7. Ђуро Дечак, рођен 1952. у Градини крај Вировитице,
  8. Хамдија М. Машиновић, пореклом из БиХ, командант ПУ у Бјеловару,
  9. Жељко Цепанец, командант ЗНГ у Бјеловару,
  10. Иван Боснар, из Дарувара,
  11. Стево Гладојевић, начелник СУП Грубишно Поље,
  12. Круно Буковац, син зубара Златка из Великог Грђевца.

Danas je godišnjica krvavog zločina na Miljevačkom platou (21.06.1992.godine)

Mene interesuje,pošto je većina, verujem gledala onaj čuveni video, jedan od najtužnijih i najpotresnijih iz rata, gde se jasno vide barem lica one trojice zlikovaca što muče srpskog zarobljenika?Šta se dogodilo s njima, da li iko može da ih prepozna s tog snimka, ima li ikakve šanse da se isti privedu pravdi?

Земљаци ја имам неколико њих у рачунару који су на Малом Алану 93 масакрирали људе. Ти зликовци су бивши припадници хрватских АЛФИ. Али нећу послати ништа овом тужилаштву,док се нешто не промени. Јер колико дуго пратим њихов рад,више су Крајишника оптужили него Усташа,исправите ме ако грешим. Векарић је Хрват,и никакав човек,а њему да шаљем,па нисам луд.

@ Rudopoljac

Jesi se sjetio, bogati.

No, mislim da nema nikakve vajde od tvoje dobre volje pošto ovi u Srbiju imaju sve, ali nema ko da procesuira zločin. Srbija, odnosno Tužilaštvo za ratne zločine, nije nadležno da vodi proces za zločine u državama EU (sic!).

Srbija je odustala od te mogućnosti skidanjem uslova za prijem Hrvatske u EU. 

Također, oslobađajuća presuda tzv. generalima (!) je automatska amnestija za sve što se događalo od 1991. do maja 1995. 

Ako se na osnovu AV-snimaka sa Briona nije mogla donijeti presuda za UDRUŽENI ZLOČIN i etničko čišćenje, sa pričinjenim zločinima (ubistva paljenje imovine), onda shvatite ta je Krajina, što se tiče EU i Srbije Ad-Acta.

Џабе ognjeslav послати ође,кад или било ђе кад то нико неће видјети. Држава неке ништа да покрене,и тако,тапкамо у мјесту. Срамота.!!!